تاول لب | تاول زدن لب نشانه چیست ؟ علائم، انواع درمان

تاول روی لب شامل زخم های سرماخوردگی (زکام) تاول های آفتاب سوختگی و زخم های شانکر است. فرد باید به محل تاول و شکل ظاهری آن توجه کند تا علت شناسایی شود. دلایل زیادی برای ایجاد تاول لب وجود دارد ، از جمله عفونت ، آسیب از سمت نور خورشید و آلرژی. در این مقاله به چندین دلیل احتمالی تاول لب ، علائم و گزینه های درمانی پرداخته شده است.

تاول لب

چه عواملی باعث ایجاد تاول لب می شود ؟

تاول بر روی لب می تواند به دلیل طیف وسیعی از شرایط باشد ، از جمله :

عفونت های ویروسی : ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) ویروسی شایع است که باعث تبخال می شود. زخم های سرماخوردگی، زخم های دردناک و پر از مایع لب است که ممکن است تاول بزند. زخم های سرماخوردگی یا همان تاول ها ممکن است در طول زندگی فرد عود کنند.

آفتاب سوختگی : در صورت شدت آفتاب سوختگی ، اشعه ماورا بنفش (UV) ممکن است باعث تاول لب شود.

غدد بزاقی مسدود یا پاره شده : موکوسل کیست های مملو از مایعات است که با پارگی یا انسداد غده بزاقی ممکن است در قسمت داخلی لب پایین ایجاد شود.

زخم های پوستی : این تاول های شایع دهانی هستند که باعث ایجاد زخم های کوچک و گرد روی دهان و لب ها می شوند. دانشمندان نمی دانند که چه عواملی باعث ایجاد زخم های شانکر می شوند ، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که آنها هنگام حمله سیستم ایمنی به مخاط مخاط دهان ایجاد می شوند. همچنین ممکن است که زخم های شانکر به دلیل واکنش آلرژیک به مواد تشکیل دهنده مواد غذایی ایجاد شوند.

کراتین محبوس شده : میلیا کیست های کوچک کراتینی است که اغلب در صورت و سایر نواحی بدن ایجاد می شود.

درماتیت تماسی آلرژیک : محصولات آرایشی و بهداشتی یا سایر محصولات پوستی می توانند پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد التهاب در صورت و لب ها شوند.

سفلیس : این یک عفونت مقاربتی است که به طور معمول باعث ایجاد زخم در اطراف دستگاه تناسلی ، مقعد و صورت می شود.

سرطان دهان : احتمال سرطانی بودن تاول لب بعید به نظر می رسد ، اما ممکن است پوشش دهان با رنگدانه های تکه ای یا لکه های سفید ، با زخم های کوچک در اطراف دهان و لب ها بهبود نیابد.

علائم تاول های لب

علائم دیگر تاول های لب بسته به علت متفاوت خواهد بود.

علائم گلودرد ممکن است شامل احساس سوزش ، خارش یا سوزن سوزن شدن باشد که قبل از ظهور تاول رخ بدهد. این زخم ها می توانند چرک ترشح کنند ، پوسته پوسته شده و پوسته هایی ایجاد می شود که برای 5-15 روز ادامه دارد. آنها ممکن است در طول زندگی فرد دوباره ظاهر شوند.

زخم شانکر یک زخم کوچک ، گرد و دردناک است که در مناطقی از دهان که حرکت می کنند مانند لب ها و زبان ایجاد می شود.

میلیا و موکوسل ها معمولاً کیست های بی ضرری هستند که علائم دیگری ندارند. با این حال ، اگر مخاط موکوس به ویژه بزرگ باشد یا در حال عود باشد ، ممکن است لازم باشد که پزشک غده بزاقی را که باعث ایجاد کیست می شود ، خارج کند.

سفلیس نوعی STI است که ممکن است با علائم دیگری مانند تب ، خستگی و دردهای عضلانی نیز همراه باشد.

درماتیت تماسی آلرژیک همچنین ممکن است باعث خارش و بثورات در اطراف صورت شود.

درمان تاول های لب 

درمان تاول های لب 

درمان تاول های لب به علت آنها بستگی دارد. برخی از دلایل بی ضرر هستند و نیازی به درمان ندارند ، مانند میلیا و موکوسل های خفیف. تاول های آفتاب سوختگی معمولاً به خودی خود بهبود می یابند ، اما افراد باید مراقب باشند تاول را پاره نکنند و آن را تمیز نگه دارند تا از عفونت جلوگیری شود. در صورت ایجاد نگرانی ، درمان های زیبایی برای از بین بردن کیست های موجود در پوست در دسترس هستند. برخی از گزینه ها برای از بین بردن کیست روی لب عبارتند از:

 • سرما درمانی ، که شامل انجماد کیست برای از بین بردن آن است
 • لیزر درمانی
 • عمل جراحی

اگر عفونت باکتریایی باعث ایجاد کیست یا تاول شود ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. عفونت های ویروسی مانند تبخال ممکن است خود به خود و بدون درمان برطرف شوند. با این حال ، مصرف داروهای ضد ویروس بدون نسخه (OTC) می تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند. بهترین راه برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک برای فرد ، پرهیز از عوامل تحریک کننده در صورت امکان است. این ممکن است شامل برخی آزمایش و خطا برای شناسایی چگونگی و زمان واکنش پوست به برخی از محصولات باشد. به عنوان مثال ، رژ لب ها ، کرم های پوستی یا مواد شوینده شستشو ممکن است حاوی ترکیباتی باشند که باعث تشدید پوست حساس می شوند. برخی از داروهای OTC ممکن است به کاهش درد یا کاهش علائم تب کمک کنند. داروهای ضد التهاب همچنین می توانند درد و تورم اطراف لب را کاهش دهند.

درمانهای خانگی برای تاول لب

اگر تاول یا کیست کسی را آزار می دهد و او خواهان تسکین فوری است ، مراحلی وجود دارد که می تواند در خانه انجام دهد تا برخی علائم را تسکین دهد. برای تاول های آفتاب سوختگی ، آکادمی انجمن پوست آمریکا (ADA) پیشنهاد می کند:

 • استفاده از مرطوب کننده های آلوئه ورا
 • نوشیدن مقدار زیادی آب
 • اجتناب از لمس تاول ها
 • استفاده از ضد آفتاب هنگام بهبودی

برای تاول ها ، ADA توصیه می کند:

 • استفاده از کیسه های یخ یا مکیدن قطعات یخ
 • پرهیز از غذاهای پرادویه یا اسیدی
 • استفاده از حوله تمیز ، سرد و مرطوب روی زخم ها تا 10 دقیقه
 • استفاده از .ازلین بر روی زخم ها

فرد می تواند از این درمان های خانگی برای انواع دیگر تاول ها و زخم ها استفاده کند ، به عنوان مثال ، یک زخم شانکر. اما ، اگر علائم ادامه یافت یا بدتر شد ، باید با پزشک صحبت کنند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم ؟

برخی از تاول ها ، مانند میلیا یا موارد خفیف مخاطی ، بی ضرر هستند و به طور معمول نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. بیماری های دیگر مانند تاول های آفتاب سوختگی و تبخال می تواند دردناک باشد اما معمولاً خود به خود برطرف می شود. در صورت تکرار یا بدتر شدن فرد باید در مورد علائم خود با پزشک صحبت کند. اگر عفونت باکتریایی باعث ایجاد تاول شده یا بهبودی زخم بیش از 2 هفته طول بکشد ، پزشک می تواند آنتی بیوتیک یا داروی ضد ویروسی برای شما تجویز کند. برخی از افراد همچنین ممکن است مایل باشند برای از بین بردن زیبایی کیست به پزشک مراجعه کنند. افراد مبتلا به آلرژی ممکن است متوجه شوند که صحبت با پزشک به آنها کمک می کند تا لب هایشان را تحریک کنند. یک پزشک همچنین ممکن است درخواست آزمایش پچ کند تا ببیند آیا ماده ای واکنش آلرژیک روی پوست ایجاد می کند یا خیر. سرطان بندرت دلیل تاول لب است. با این حال ، اگر فردی علائمی را تجربه کرد ، مانند:

 • گوش درد
 • گلو درد
 • زخم های دردناک در دهان ، لب ها و گلو
 • لکه های قرمز یا سفید در دهان
 • مشکل در صحبت کردن ، غذا خوردن یا بلعیدن
 • مشکل در حرکت دادن فک یا زبان
 • تورم فک و دهان
 • بی حسی در دهان و زبان

خلاصه

تاول روی لب می تواند دلایل زیادی داشته باشد ، از جمله عفونت ویروسی ، آلرژی یا ضربه. ممکن است با علائم دیگری مانند تورم یا تب ایجاد شود. شکل ظاهر ، محل و سایر علائم همراه با تاول لب علت را مشخص می کند. درمان تاول های روی لب می تواند شامل مصرف آنتی بیوتیک یا ضد ویروس برای از بین بردن عفونت های باکتریایی و ویروسی باشد. اگر فردی هنگام خوردن و نوشیدن درد داشته باشد ، مسکن های OTC می توانند به کاهش ناراحتی کمک کنند. هر کسی که مداوم تاول بزند و بهبود نمی یابد ، باید با پزشک دیگر صحبت کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.