ماسک آلوئه ‌ورا برای جوش و لک

آلوئه ‌ورا گیاهی دارای برگ‌هایی پهن، ضخیم و سبز رنگ با حاشیه‌ای دندانه‌ای است که مایعی شفاف در میان بافت آن که همان ژل آلوئه ‌ورا است یافت می‌شود و برای مصارف درمانی در ناحیه‌ی پوست نیز از جمله سفید کردن پوست، محافظت از پوست در برابر اشعه‌ UV خورشید و از بین بردن جای زخم، جوش و لک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکنون در مجله‌ی علمی “زیبا بمان” قصد داریم تا خواص ژل آلوئه‌ورا را در ترمیم جای جوش و لک بررسی کرده و شما را با انواع ماسک آلوئه ‌ورا برای جوش و لک آشنا کنیم. ابتدا روش تهیه‌ی ژل آلوئه‌ورای خانگی را برای شما شرح می‌دهیم.

روش تهیه‌ ژل آلوئه ‌ورا

برگ‌های سالم و بدون پوسیدگی گیاه آلوئه‌ورا را انتخاب کرده و لبه‌های دندانه‌دار آن را با چاقو جدا کنید. سپس برگ‌ها را به صورت افقی برش دهید و آن‌ها را در حالت عمودی قرار داده تا شیره‌ی زردرنگ آن با نام لاتکس خارج شود. با یک قاشق، مایع شفاف درون برگ را خارج کرده و در یک درون مخلوط کن ریخته و ترکیبی یکدست بدست آورید. ژل آلوئه ‌ورای شما آماده است.

ماسک آلوئه ‌ورا برای جوش و لک

خواص ژل آلوئه ‌ورا برای جوش و لک

خواص ژل آلوئه ‌ورا برای پوست از سلامت تا جوانی، زیبایی و طراوت پوست را شامل می‌شود. خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و آنتی‌اکسیدانی این ژل در درمان جوش و لک صورت بسیار موثر است. اکنون به معرفی چند نوع ماسک آلوئه‌ورا برای جوش و لک می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

تهیه‌ی انواع ماسک‌ آلوئه ‌ورا

ماسک آلوئه‌ ورا: ژل آلوئه‌ورای تازه را تهیه کرده، آن را بر روی پوست صورت خود به مدت یک شب قرار دهید و در صبح، صورت خود را با آب سرد بشویید. از این ماسک دو بار در هفته استفاده کرده تا التهاب و قرمزی محل جوش کاهش یابد. علاوه بر این، ماساژ این ماسک بر روی پوست باعث تقویت جریان خون و مرگ باکتری‌های مضر در آن و در نتیجه، سلامت پوست می‌شود.

ماسک آلوئه‌ ورا و آبلیمو: دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورای تازه را با یک چهارم قاشق چایخوری آبلیموی تازه ترکیب کرده و به خوبی هم بزنید. این ماسک را به مدت 5 دقیقه بر روی پوست صورت خود قرار داده و در انتها با آب سرد بشویید. این ماسک را می‌توان یک بار در هفته استفاده کرد تا اسید سیتریک موجود در آبلیمو در درمان جوش و جلوگیری از ایجاد لک موثر واقع شود. توجه کنید که دور چشم خود را نباید به این ماسک آغشته کنید.

ماسک آلوئه ‌ورا، عسل و دارچین: یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا، دو قاشق غذاخوری عسل ارگانیک و یک چهارم قاشق غذاخوری پودر دارچین را تا بدست آوردن ماسکی یکدست، مخلوط کنید. این ماسک را به مدت 5 دقیقه بر روی پوست صورت خود قرار داده و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید. از این ماسک نیز دو بار در هفته استفاده کنید. علاوه بر خاصیت آنتی‌باکتریال آلوئه‌ورا برای پوست، عسل موجود در این ماسک می‌تواند گرفتگی منافذ پوستی را پاکسازی کند و میکروب‌های پوستی را از بین ببرد و از گسترش جوش جلوگیری کند. همچنین، خاصیت ضد انعقادی دارچین در کاهش آکنه، جای جوش و لک موثر است.

ماسک آلوئه‌ ورا، روغن نارگیل و شکر

ماسک آلوئه‌ ورا، روغن نارگیل و شکر: نصف قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و یک قاشق غذاخوری شکر ترکیب کرده و این ماسک را به مدت 10 دقیقه بر روی پوست صورت خود قرار داده و بعد از اتمام این مدت زمان، صورت خود را با آب ولرم بشویید. این ماسک را یک بار در هفته استفاده کنید تا این ماسک مانند یک لایه‌بردار عمل کرده و سلول‌های مرده‌ی پوستی که باعث مسدود شدن پوست شده‌‍‌اند را از بین برده و از ایجاد جوش و لک جلوگیری کند.

ماسک آلوئه‌ ورا و روغن درخت چای: یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ ورا را با دو قطره روغن درخت چای و مقدار بسیار کمی آب ترکیب کرده و ماسک یکدست حاصل را به مدت 5 دقیقه بر روی پوست صورت خود قرار داده و سپس آن را بشویید. از این ماسک یک بار در هفته استفاده کنید. از آنجا که روغن درخت چای یک آنتی‌باکتریال قوی است، ترکیب آن با آلوئه‌ورا می‌تواند نقش موثری در درمان جای جوش و جلوگیری از ایجاد لک صورت بازی کند. توجه کنید که روغن درخت چای خاصیت اسیدی دارد و نباید مدت زمان زیادی بر روی پوست باقی بماند.

نکتـــــــه:

برای تهیه‌ی ماسک آلوئه‌ورا، بهتر است ژل آن را به صورت تازه تهیه کنید.

برگ‌های گیاه آلوئه‌و‌را را قبل از تهیه‌ی ژل بشویید و در هنگام تهیه‌ی آن، حتما از دستکش استفاده کنید.

قبل از استفاده از ماسک‌های گیاهی، پوست صورت خود را تمیز نمایید.

برای جلوگیری از بروز حساسیت احتمالی، روز قبل از استفاده‌ از ماسک، ماسک مورد نظر را بر روی پوست دست خود به مدت 20 دقیقه قرار دهید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *