سولاریوم چیست و چگونه بدن را برنزه می کند؟ +(عوارض و مراقبت ها)

یکی از محبوب‌ترین ترندهای چند سال اخیر برنزه کردن پوست است. این کار با قرار دادن پوست بدن در معرض نور خورشید انجام می‌شود؛ اما روش‌های دیگری نیز برای برنزه شدن وجود دارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که شرایط برنزه کردن زیر نور خورشید را ندارید، سولاریوم یا سولار بدن می‌تواند به شما کمک کند. اما قبل از اینکه بروید و نوبت سولار بدن بگیرید لازم است با نحوه انجام، خطرات و مراقبت های بعد از آن آشنا شوید.

در این مقاله از مجله زیبا بمان، هر آنچه باید درباره سولاریوم بدانید را قدم به قدم به شما خواهیم گفت. در ادامه با ما همراه باشید.

سولار بدن

قبل از سولاریوم

قبل از انجام سولار بدن لازم است به چند نکته مهم توجه داشته باشید. نادیده گرفتن مراقبت‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم، می‌تواند سولاریوم را به عملی خطرناک برای شما تبدیل کند.

شناخت نوع پوست

برای محافظت از پوست و سلامت جسمی خود، لازم است قبل از سولار بدن بدانید که نوع پوست شما چیست. انسان‌ها به دلیل تفاوت میزان ملانین در بدن، تحمل متفاوتی در برابر نور خورشید و اشعه فرابنفش دارند. ملانین رنگدانه‌ای در پوست است که تحت تأثیر اشعه فرابنفش (UV) قرار دارد. وقتی اشعه فرابنفش به پوست شما نفوذ می‌کند، ملانین در پوست «فعال» شده و پوست را تیره‌تر می‌کند.

به طور کلی، 6 نوع پوست وجود دارد و شما باید تشخیص دهید که ویژگی‌های کدام یک به پوست شما نزدیک‌تر است.

 • نوع اول: این نوع پوست رنگ بسیار روشنی دارد و همیشه با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به جای برنزه شدن، دچار آفتاب سوختگی می‌شود.
 • نوع دوم: پوست نوع دو می‌تواند برنزه شود؛ اما معمولاً قبل از برنزه شدن آفتاب سوخته می‌شود.
 • نوع سوم: افرادی که پوست نوع سه دارند در معرض آفتاب سوختگی قرار می‌گیرند اما به راحتی برنزه می‌شوند.
 • نوع چهارم: افراد با پوست نوع چهار می‌توانند به راحتی برنزه شوند و به ندرت با آفتاب می‌سوزند.
 • نوع پنجم: افرادی که دارای پوست نوع پنج هستند، رنگ طبیعی پوستشان متمایل به برنزه است و می‌توانند برنزه‌تر هم بشوند. این نوع پوست به ندرت با نور خورشید می‌سوزد.
 • نوع ششم: پوست نوع شش پوستی است که به طور طبیعی قهوه‌ای یا سیاه است و تقریباً هرگز دچار آفتاب سوختگی نمی‌شود.

شناخت نوع پوست قبل از برنزه کردن بدن می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر تصمیم بگیرید.

آماده سازی پوست

اگر می‌خواهید نتیجه خوبی از سولار بدن بگیرید، باید مطمئن شوید که پوستتان آماده است. در صورت خشک یا کثیف بودن پوست، اشعه فرابنفش نمی‌تواند به خوبی پوست را تیره کند. بنابراین حتماً قبل از اینکه به سراغ سولاریوم بروید، دوش بگیرید و پوستتان را لایه برداری کنید. همچنین هر نوع آرایش، لوسیون، عطر و … را از پوست پاک کنید. در هنگام سولار بدن نباید چنین محصولاتی روی پوست باشد.

حین سولاریوم

در حین سولار بدن نیز یک سری موارد وجود دارد که باید رعایت کنید. مانند:

پوشیدن لباس مناسب

بسیاری از افراد روی تخت سولاریوم مایو شنا یا لباس زیر می‌پوشند. برخی دیگر نیز چیزی به تن نمی‌کنند. آنچه که روی تخت سولار می‌پوشید بر برنزه شدنتان تأثیر زیادی می‌گذارد. برای مثال، اگر مایو شنا بپوشید برخی از نواحی بدن برنزه نخواهد شد. اگر دوست دارید تمام بدنتان یک‌رنگ باشد، نباید روی تخت سولار چیزی بپوشید. اما باید مناطق حساس بدن را بپوشانید تا دچار سوختگی و آسیب نشوند.

محافظت از اندام های حساس

علاوه بر ناحیه بیکینی و سینه که باید در برابر اشعه فرابنفش محافظت شوند، موارد دیگری نیز وجود دارد. از آنجایی که اشعه فرابنفش ساطع شده از لامپ‌های دستگاه سولار بدن می‌تواند به بینایی آسیب برساند، باید حتماً از عینک محافظ چشم استفاده کنید. همچنین لازم است از بالم لب SPF دار روی لب‌هایتان استفاده کنید؛ چرا که اشعه فرابنفش موجب سوختگی پوست حساس و نازک لب می‌شود که بسیار دردناک است. اگر کاور، ژلیش یا کاشت ناخن انجام داده‌اید لازم است از محافظ ناخن نیز استفاده کنید تا ناخن‌ها خراب نشوند.

استفاده از لوسیون های مخصوص سولار بدن

برنزه کردن بدن پوست را خشک می‌کند؛ بنابراین استفاده از مرطوب کننده بسیار مهم است. همچنین، استفاده از لوسیون‌های مخصوص سولاریوم نیز توصیه می‌شود. این لوسیون‌ها علاوه بر مرطوب کنندگی، می‌توانند پوست را سریع‌تر برنزه کرده و رنگ تیره پوست را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنند. در حین خرید لوسیون سولاریوم مطمئن شوید که مصحول دارای SPF نباشد؛ وگرنه از تأثیر اشعه UV جلوگیری می‌کند.

رعایت مدت زمان اصولی سولاریوم

از آنجایی که سولاریوم برای برنزه کردن بدن از اشعه فرابنفش استفاده می‌کند، باید مراقب مدت زمانی که پوست خود را در معرض آن قرار می‌دهید باشید. نوع پوست خود را بشناسید و بدنتان را بیشتر از زمان لازم زیر اشعه UV نگذارید. البته اکثر تخت‌های مخصوص سولار بدن محدودیت زمانی خودکار دارند؛ اما شما نباید از این محدودیت فراتر بروید. اگر پوستتان را برای مدت طولانی در معرض اشعه فرابنفش قرار دهید ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوید. این اتفاق نه تنها دردناک و آزاردهنده است؛ بلکه به سلامتی پوست نیز آسیب می‌رساند.

حفظ حالت صحیح بدن

هنگامی که روی تخت سولار هستید، باید موقعیت بدن خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که همه بخش‌های بدن (به جز اندام‌های حساس) به طور مساوی در معرض اشعه فرابنفش قرار بگیرند. به این منظور توصیه می‌شود به پشت بخوابید و زانوها را کمی خم کنید. اگر پاهایتان را صاف نگه دارید، ممکن است بخش‌های عقبی ران و ساق پا به خوبی برنزه نشوند.

همچنین نگذارید بازوها به پهلوها برخورد کنند و دستان خود را روی شکم قرار ندهید. توصیه می‌شود هر چند دقیقه دستان خود را بالای سر قرار دهید تا ناحیه اطراف زیربغل نیز برنزه شود. بعلاوه، روی هر پهلو به نوبت یک یا دو دقیقه بخوابید تا بدن به طور یکنواخت برنزه شود.

بعد از سولاریوم

متخصصی که نزد او سولار بدن انجام می‌دهید به شما خواهد گفت که جلسه بعدی چه زمانی خواهد بود. بعد از به پایان رسیدن هر جلسه سولاریوم، انجام یک سری مراقبت ها لازم است. از جمله:

مراقبت از پوست

برنزه شدن پوست را خشک می‌کند؛ حتی اگر از لوسیون مخصوص سولاریوم استفاده کرده باشید. بنابراین یادتان باشد بعد از پایان سولار بدن حتماً از مرطوب کننده استفاده کنید. بعلاوه، آب زیادی بنوشید تا آبی که از طریق تعریق از دست داده‌اید جبران شود.

تمیز کردن تخت سولاریوم

چه در سالن‌ها و مطب‌ها سولار بدن انجام دهید و چه در خانه تخت سولاریوم داشته باشید، لازم است بعد از هر بار استفاده تخت را تمیز کنید. حتی اگر قبل از خوابیدن روی تخت سولار حمام کرده و کاملاً تمیز باشید، باز هم محیط گرم باعث جذب باکتری‌ها می‌شود. این باکتری‌ها با گذشت زمان می‌توانند منجر به جوش، خارش و عفونت پوستی شوند.

عوارض سولاریوم

امروزه درباره ایمن بودن یا نبودن سولاریوم بحث‌های زیادی مطرح است. برخی از متخصصان پوست معتقدند که این روش سرطان‌زا و مضر است؛ در حالی که عده‌ای دیگر از متخصصان می‌گویند سولاریوم روشی ایمن است. با این حال، هنوز به طور قطعی مشخص نیست که آیا سولار بدن خطرناک است یا خیر.

برخی از خطرات و عوارض احتمالی برنزه شدن با سولار بدن عبارت است از:

 • سرطان پوست
 • ایجاد چین و چروک و پیری زودرس
 • آسیب دیدن چشم‌ها (در صورتی که به خوبی محافظت نشوند)
 • اختلال در سیستم ایمنی بدن
 • پوسته پوسته شدن و خشکی پوست

به طور کلی، با توجه به خطرات احتمالی که سولاریوم دارد توصیه نمی‌شود این روش را انجام دهید. اما در صورتی که تصمیم قطعی خود را برای انجام سولار بدن گرفته‌اید، با رعایت مواردی که در این مقاله بیان شد می‌توانید عوارض و خطرات آن را تا حد امکان کاهش دهید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.