دمنوش معجزه کننده برای درمان سرماخوردگی + سایر گزینه های درمانی

اگرچه چای ممکن است سرماخوردگی را از بین نبرد ، اما ممکن است علائم سرماخوردگی ، مانند گلودرد را تسکین دهد. دمنوش هایی که ممکن است برای افراد به عنوان تسکین دهنده عمل کند شامل بابونه ، زنجبیل و شاه توت است. بسیاری از افراد نوشیدن چای داغ را در هنگام سرماخوردگی موجب تسکین علائم و احساس راحتی می کنند. در این بخش از زیبا بمان ما به شما دمنوش معجزه سرماخوردگی را معرفی خواهیم کرد. 

دمنوش معجزه کننده برای درمان سرماخوردگی

نوشیدن چای برای سرماخوردگی چه فوایدی دارد؟

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی است که به طور معمول بی ضرر است. بسیاری از افراد پس از ظهور علائم ، 1-2 هفته بعد بهبود می یابند. یک فرد مبتلا به سرماخوردگی ممکن است علائم زیر را داشته باشد:

مسدود یا آبریزش در بینی
سردرد
گلو درد
سرفه
عطسه کردن
فشار در گوش و صورت
دردهای عضلانی

اگر شخصی سرما خورده باشد ، یک نوشیدنی گرم می تواند بسیار کمک کننده باشد.  برخی از افراد معتقدند که به کاهش درد گلو ، کاهش سرفه ، رفع انسداد بینی و تسکین سردرد کمک می کند. مصرف نوشیدنی ها ، از جمله چای ، ممکن است به رقیق شدن مخاط کمک کند. چای و مایعات دیگر می توانند به حفظ آب بدن فرد کمک کنند. هیدراته ماندن به هنگام مقابله با سرماخوردگی امری حیاتی است تا اطمینان حاصل شود بدن می تواند به اندازه کافی از خود در برابر ویروس دفاع کند.

کدام دمنوش ها برای تسکین علائم سرماخوردگی مفید هستند؟

دمنوش های گیاهی زیادی در دسترس است که ممکن است به یک فرد مبتلا به سرماخوردگی کمک کند.

دمنوش بابونه

چای بابونه می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و به عفونت هایی که باعث سرماخوردگی می شوند حمله کند.

دمنوش زنجبیل

دمنوش زنجبیل می تواند به بهبود برخی علائم سرماخوردگی ، مانند گلو درد و احتقان کمک کند. این ماده به دلیل خواص ضد التهابی می تواند عفونت گلو یا ورم حلق را کاهش دهد.

چای سبز

مطالعه ای در سال 2018 اثرات چای سبز را بر روی افراد مبتلا به سرفه و گرفتگی صدا پس از جراحی بای پس عروق کرونر بررسی کرد. اگرچه چای سبز بر روی گرفتگی صدا تاثیر چندانی نخواهد داشت، اما گلیکوپروتئین ها و کاتچین های موجود در چای سبز ممکن است سرفه را کاهش دهند.

نکته : افراد باید توجه داشته باشند که چای سبز حاوی کافئین است ، بنابراین بهتر است این نوشیدنی را قبل از خواب مصرف نکنند.

چای اکیناسه

یک بررسی سیستماتیک بر روی مزایای گیاه اکیناسه برای درمان سرماخوردگی نشان می دهد که این چای کمی موثرتر از داروها است. اما برای اثبات این نظریه تحقیقات بیشتری نیاز است.

دمنوش گل سرخ

استفاده از گل سرخ در چای می توانند مدت زمان سرماخوردگی را کاهش دهند و به تسکین علائم تنفسی کمک کند. گیاه شاه توت دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خواهد بود و بر سیستم ایمنی بدن انسان تاثیر میگذارد.

چای نعناع تند

تحقیقات نشان می دهد که نعناع خاصیت ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی دارد. چای نعناع بهنگام مقابله با سرما به سیستم ایمنی بدن کمک میکند و از بدن دفاع میکند. چای نعناع عملکرد کلی ایمنی را تقویت می کند ، جهش سلولی را کاهش می دهد و سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد. همچنین ممکن است منتول موجود در چای نعناع به رفع گرفتگی سینوس ها کمک کند و نفس کشیدن را برای آنها آسان کند.

چای برای سرماخوردگی

چه چای هایی را نباید در زمان سرماخوردگی مصرف کنیم ؟

اکثر دمنوش های گیاهی می توانند به تسکین برخی از علائم سرماخوردگی کمک کنند. یکی از نوشیدنی های لبنی ، مانند شیر ، ممکن است تولید مخاط را افزایش دهد و افراد مبتلا به سرماخوردگی باید از مصرف آنها خودداری کنند. بررسی در سال 2018 این نظریه را تا حدودی نقض می کند ، این بدان معنی است که لبنیات باعث ایجاد مخاط بیش از حد نمی شود.

سایر گزینه های درمانی

سرماخوردگی هیچ درمانی ندارد. با این حال ، چندین روش درمانی دیگر می توانند علائم را کاهش دهند.

داروهای گیاهی و خانگی

فرد می تواند درمان های خانگی زیر را امتحان کند:

لیمو 

مخلوط کردن آب لیمو با آب گرم یک نوشیدنی تسکین دهنده ایجاد می کند که می تواند به گلودرد کمک کند. 

عسل

عسل ممکن است سرفه را در کودکان تسکین دهد. مردم همچنین می توانند عسل را با لیمو به عنوان یک نوشیدنی تسکین دهنده عمل کند. فرد نباید به نوزادانی که سن آنها کمتر از 12 ماه است عسل بدهد. زیرا ممکن است عسل حاوی کلستریدیوم بوتولینوم باشد که می تواند به باکتری هایی تبدیل شود که باعث بوتولیسم نوزادان می شوند. افراد بالای 12 ماه می توانند عسل را با خیال راحت مصرف کنند.

استنشاق بخار یا همان بخور

این فرایند شامل استنشاق بخار آب است که ممکن است به شل شدن مخاط در بینی و ریه ها کمک کند.

پروبیوتیک ها

مصرف پروبیوتیک ها می تواند به طور متوسط ​​مدت یک بیماری مانند سرماخوردگی را تا 1 روز کاهش دهد.

آب نمک

غرغره آب نمک و استفاده از آن برای آبیاری بینی ممکن است بر علائم سرماخوردگی تأثیر مثبت بگذارد و مدت زمان آن را کاهش دهد.

داروهای بدون نسخه (OTC)

داروهای OTC ، مانند پاراستامول و ایبوپروفن ، ممکن است درد و دردهای عضلانی فرد را با سرماخوردگی کاهش دهند. افراد همچنین می توانند از اسپری های بینی برای رفع گرفتگی بینی استفاده کنند. با این حال ، فرد باید بیش از یک هفته از استفاده از آنها خودداری کند. دلیل این امر این است که ممکن است اثر معکوس ایجاد کند و باعث گرفتگی بینی دائمی شود ، که به عنوان احتقان برگشتی شناخته می شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور معمول ، فرد مبتلا به سرماخوردگی نیازی به مراجعه به پزشک نخواهد داشت. با این حال ، افراد باید در موارد زیر به دنبال مشاوره پزشکی باشند:

سرماخوردگی که 3 هفته یا بیشتر ادامه یابد
علائم بدتر می شوند یا بهبود نمی یابند
مشکلات تنفسی یا درد قفسه سینه
خلط رنگی از بینی یا گلو.
تب شدید

خلاصه

افرادی که دچار سرماخوردگی می شوند ممکن است دریابند که چای های گیاهی موجب تسکین علائم آنها می شوند. گرچه هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد ، اما نوشیدن چای و آزمایش داروهای دیگر مانند استنشاق بخار ، پروبیوتیک ها و عسل ، ممکن است به افراد کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند و مدت زمان سرماخوردگی خود را کاهش دهند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *