برای سقط جنین چی بخورم؟

برای سقط جنین چی بخورم

اگرچه بارداری خاص‌ترین بخش زندگی بانوان است؛ اما گاهی اوقات این دوره شیرین به یک کابوس مبدل می‌شود. برای مثال اگر برای بارداری آمادگی روحی و جسمی نداشته باشید یا فرصت‌های شغلی و درسی برایتان در اولویت باشند، ممکن است نسبت به بارداری احساس خوشایندی نداشته باشید. به طور کلی دو روش برای سقط جنین وجود دارد؛ پزشکی و طبیعی.

روش‌های پزشکی مانند مصرف داروها و عمل‌های جراحی، ممکن است عوارض جانبی زیادی به همراه داشته باشند. در مقابل، پناه بردن به روش‌های طبیعی اگرچه سقط را تضمین نمی‌کند؛ اما عوارض جانبی کمتری خواهد داشت. در این مطلب از مجله زیبا بمان، به سقط جنین طبیعی در سه ماهه اول بارداری می‌پردازیم. برای آشنایی با خوراکی‌های موثر در اتمام بارداری همراه ما باشید.

معرفی 14 ماده غذایی موثر در سقط جنین

پاپایا

میوه پاپایا به میوه سقط جنین شهرت دارد. این میوه به دو صورت رسیده و نرسیده مصرف می‌شود. پاپایای نرسیده دارای مایعی سفید رنگ به نام لاتکس بوده که حاوی مقادیر زیادی پروستاگلاندین و اکسی توسین است. این دو ماده در سقط جنین تاثیر فراوانی دارند. هرچه میوه رسیده‌تر شود، مقدار پروستاگلاندین و اکسی توسین موجود آن کاهش می‌یابد. در نتیجه، بهتر است برای سقط جنین میوه را به صورت نرسیده مصرف کنید.

آناناس

خوردن میوه آناناس یا نوشیدن آب آن یکی دیگر از روش‌های طبیعی سقط جنین به شمار می‌رود. آناناس حاوی آنزیمی به نام بروملین (یا بروملائین) است که دهانه رحم را برای بیرون کشیدن جنین نرم می‌کند. این روش معمولاً در هفته‌های ابتدایی بارداری جواب می‌دهد.

برای کسب نتیجه، هر روز یک کاسه آناناس تازه یا دو لیوان آب آناناس مصرف کنید. نکته مهم این است که آناناس در مقادیر کم منجر به سقط جنین نمی‌گردد؛ به همین دلیل باید روزانه مصرف شود.

کنجد

مصرف کنجد در مقادیر زیاد یکی از بی‌خطرترین روش‌های سقط جنین است. بهترین زمان برای استفاده از این روش، حداکثر تا هفته ششم بارداری می‌باشد. برای سقط جنین، دانه‌های کنجد را شب تا صبح در آب خیسانده و سپس به همراه عسل میل کنید. کنجد باعث افزایش دمای بدن شده و انقباضات رحمی را تحریک می‌کند. علاوه بر این‌ها، مصرف کنجد در مقادیر بالا برای بدن خطرناک نیست. در نتیجه، آن را به مقدار زیاد و به طور مرتب مصرف کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

جعفری

مصرف گیاه جعفری یکی از بهترین روش‌های اتمام بارداری و سقط جنین است. استفاده از جعفری با دوز مشخص منجر به بروز قاعدگی می‌گردد. علاوه بر آن، ویتامین C موجود در جعفری تولید استروژن را افزایش و سطح پروژسترون را کاهش می‌دهد. این تغییرات ممکن است پیشرفت حاملگی را کاهش داده و منجر به سقط جنین شود.

برای سقط جنین با جعفری، آب تعدادی برگ جعفری را با آب ترکیب کنید. سپس آن را بلافاصله مصرف نمایید. می‌توانید به جای آب جعفری، از چای جعفری استفاده کنید. برای تهیه چای جعفری، ابتدا یک قاشق جعفری را به یک فنجان آب گرم اضافه نمایید. سپس صبر کنید تا به مدت 10 دقیقه دم بکشد.

برای کسب نتیجه، جعفری را به یکی از روش‌های بالا 2 تا 3 بار در روز مصرف کنید. پس از 3 یا 4 روز نتیجه قابل مشاهده خواهد بود. نکته مهم این است که مصرف جعفری در مقادیر بالا سمی می‌باشد، به همین علت از زیاده روی در مصرف آن خودداری نمایید.

چای بابونه

مصرف چای بابونه علاوه بر آرامش‌بخش بودن، روشی بی‌خطر برای سقط جنین نیز محسوب می‌شود. برای تهیه چای بابونه، ابتدا 2 تا 3 قاشق چای‌خوری بابونه خشک را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. سپس با استفاده از درپوش، فنجان را بسته و اجازه دهید 3 تا 5 دقیقه دم بکشد. در نهایت چای را از صافی گذرانده و میل کنید. برای کسب نتیجه دلخواه، روزانه 3 تا 4 فنجان چای بابونه مصرف نمایید.

دارچین

استفاده از دارچین در مقادیر بالا یکی از معروف‌ترین روش‌های پایان دادن به بارداری است. دارچین موجب تحریک انقباضات رحمی شده و سقط جنین طبیعی را در پی خواهد داشت. برای اتمام بارداری باید دارچین را به صورت خام (حرارت ندیده و پخته نشده) مصرف نمود.

برای این کار، ابتدا دو قاشق غذاخوری پودر دارچین را به یک لیوان آب بیافزایید. پس از هم زدن مخلوط، آن را بلافاصله بنوشید. این روند را هر روز تکرار کنید تا سقط صورت بگیرد. توجه نمایید که مصرف بیش از حد دارچین ممکن است منجر به التهاب پوست و یا مسمومیت شود.

زعفران برای سقط جنین

زعفران

خوردن زعفران در مقادیر بالا می‌تواند منجر به سقط جنین در سه ماهه اول بارداری شود. مصرف زعفران غلیظ، پروستاگلاندین را افزایش داده و به همین جهت احتمال سقط را بالا می‌برد. برای پایان دادن به بارداری، 5 گرم زعفران را با 200 میلی‌گرم آب ترکیب کرده و سپس 3 تا 6 قاشق چای‌خوری از آن را بنوشید. این روند را روزی 6 تا 8 بار تکرار نمایید. توجه داشته باشید که مصرف بیش از 2 گرم زعفران در روز مضر می‌باشد.

آویشن

آویشن یکی از گیاهان دارویی پرطرفدار در ایران است. این گیاه خاصیت قاعده‌آوری دارد؛ و مصرف هر خوراکی قاعده‌آور در دوران بارداری ممکن است منجر به سقط جنین گردد. به همین دلیل مصرف روزانه آویشن در مقادیر زیاد نیز می‌تواند جنین را سقط کند.

آلوئه ورا

مصرف فراوان محصولات حاوی آلوئه ورا ممکن است موجب خونریزی لگنی و سقط جنین شود.

زرشک

زرشک نیز جزء میوه‌های قاعده‌آور به شمار می‌رود. ابن سینا در کتاب خود برای زرشک خواص سقط‌آور قائل شده است. مصرف مقادیر زیاد آب زرشک می‌تواند موجب انقباض رحم و سقط جنین گردد. اما از مصرف بیش از حد آن باید پرهیز کرد؛ زیرا ممکن است خطراتی را به دنبال داشته باشد.

گلپر

گلپر گیاهی است که معمولاً به شکل پودرشده مصرف می‌شود. استفاده کم از این گیاه خطری برای جنین ندارد. اما در سه ماهه اول بارداری، مصرف گلپر بیش از 2 گرم در روز می‌تواند منجر به اتمام بارداری گردد.

کرفس

گیاه کرفس خواص بی‌شماری داشته و تقریباً در تمام کشورها مصارف خوراکی دارد. اما مصرف زیاد کرفس و آب کرفس در دوران بارداری می‌تواند منجر به سقط جنین یا نقص عضو آن گردد. به همین علت معمولاً به بانوان باردار توصیه می‌شود که برای حفظ سلامتی جنین، تا سه ماهه اول بارداری از مصرف کرفس خودداری کنند.

پونه

اگرچه گیاه پونه خواص درمانی فراوانی دارد، اما مصرف زیاد آن سقط‌آور است. پونه دارای ماده‌ای به نام پولگان است که انقباضات رحمی را تحریک می‌کند. در نتیجه، مصرف آن در مقادیر زیاد سقط جنین را در پی خواهد داشت.

کافئین‌

طی یک تحقیق در سال 2008، تاثیر کافئین در پایان دادن به بارداری ثابت شد. در این آزمایش مشخص شد که بانوانی که در روز بیش از 200 میلی‌گرم کافئین مصرف کردند، 2 برابر بیشتر از بانوانی که کافئین مصرف نکردند دچار سقط جنین شدند.

بنابراین، یکی از روش‌های سقط جنین مصرف 2 فنجان قهوه یا 5 قوطی نوشابه در روز است. اگرچه این مقدار می‌تواند بیشتر هم شود، اما در مصرف آن زیاده‌روی نکنید. کافئین را می‌توان در نوشابه‌های انرژی زا، شکلات، قهوه، چای و نوشابه یافت.

توصیه نهایی

در مجموع می‌توان گفت که مصرف زیاد خوراکی‌های قاعده‌آور در دوره بارداری ممکن است موجب سقط جنین گردد. فعالیت‌های دیگری مانند انجام ورزش‌های سنگین، استفاده از وان و دوش آب‌گرم و نوشیدن الکل نیز می‌توانند اتمام بارداری را در پی داشته باشند. از آنجا که سقط جنین علائمی همچون خونریزی به همراه دارد؛ بهتر است که پیش از اقدام به سقط، درباره علائم و عوارض آن اطلاعات کافی را کسب کنید تا غافل‌گیر نشوید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *