فواید کرایوتراپی یا سرمادرمانی چیست ؟

کرایوتراپی ، که به معنای واقعی کلمه به معنای ” سرما درمانی ” است ، تکنیکی است که بدن برای چند دقیقه در معرض دمای بسیار سرد قرار می گیرد. در این بخش از مجله ” زیبا بمان ”  قصد  داریم تا فواید کرایو تراپی را با هم بررسی کنیم.

کرایوتراپی می تواند در یک ناحیه و یا در کل بدن استفاده شود . کرایوتراپی موضعی را می توان به روش های مختلفی از جمله از طریق ماساژ یخ ، اسپری های خنک کننده ، حمام های یخ و حتی از طریق پروب های تزریق شده در بافت انجام داد.

تئوری کرایوتراپی در کل بدن این است که با غوطه ور کردن بدن در هوای بسیار سرد برای چند دقیقه ، می توانید مزایای سلامتی را دریافت کنید. فرد در محفظه محصور یا محفظه كوچكی قرار خواهد گرفت كه بدن آنها را احاطه كرده است. دمای محفظه بین 200-300 درجه فارنهایت منفی است . فرد بین دو تا چهار دقیقه در این دما قرار می گیرد.

فواید کرایوتراپی

مروری بر فواید سرما درمانی ( کرایوتراپی )

قبل از توضیح درباره فواید کرایوتراپی به یاد داشته باشید که :

در صورت داشتن شرایطی چون هرگونه بیماری تنفسی ، سابقه حمله قلبی در شش ماه گذشته ، فشار خون بالا ، بیماری های قلبی عروقی ، اختلالات گردش خون مانند بیماری شریانی ، سابقه سکته مغزی یا خونریزی مغزی و … شما گزینه مناسبی برای این کار نخواهید بود . پس درباره بیماری های خود حتما با متخصص مربوطه صحبت کنید.

کرایوتراپی با پایین آوردن دمای بدن ، تب را کاهش می دهد. این امر تأثیر قابل توجهی در عملکرد فیزیولوژیکی بدن دارد.

مدیریت و کنترل درد و تورم

آیا تا به حال یک کمپرس یخی را روی مچ پا گذاشته اید تا تورم  و درد را کاهش دهد؟ اگرچه از نظر علمی اثبات نشده است ، اما کرایوتراپی به دستیابی به نتایج مشابه کمک می کند . اما به جای تمرکز روی یک منطقه واحد ، برای کل بدن استفاده می شود.

بسیاری از ورزشکاران سالهاست که برای درمان صدمات از کرایوتراپی استفاده می کنند و یکی از دلایلی که وجود دارد این است که می تواند عصب تحریک شده را بی حس کند. کرایوتراپی هم در درد حاد و هم مزمن قابل استفاده است. همچنین باعث افزایش نفوذپذیری مویرگ ها می شود. در نتیجه به کاهش ورم و همچنین خونریزی کمک می کند.

بیمار مبتلا به کمردرد در کنار تمرینات فیزیوتراپی می توانند از این روش نیز بهره ببرند. .کرایوتراپی ممکن است با کاهش التهاب ، بهبود تعادل آنتی اکسیدانی و افزایش بتا اندورفین ها درد را کاهش دهد.

علائم میگرن را کاهش می دهد

کرایوتراپی با خنک کردن و بی حسی اعصاب در ناحیه گردن می تواند به درمان میگرن کمک کند. یک مطالعه به دست آمده از منبع معتبر نشان داد که استفاده از یک سربند حاوی دو بسته یخ در شریان های کاروتید در گردن ، درد میگرن کاهش می دهد. تصور می شود که این کار با خنک شدن خون منتقل شده از عروق داخل جمجمه انجام می شود. شریان های کاروتید نزدیک به سطح پوست و در دسترس هستند.

کاهش اسپاسم

 به نظر می رسد سرد شدن عضلات باعث کاهش فعالیت های کششی عضلات می شود. کرایوتراپی باعث عصب سازی اعصاب شده و هدایت عصب را کاهش می دهد. ثابت شده که این امر باعث کاهش اسپاسم و همچنین خستگی در بیماران MS می شود.

اسپاسم عضلانی و گرفتگی عضلات و کمر درد در دوران بارداری را می توان با این روش تسکین داد  و جایگزین مناسبی برای داروها است.

به اختلالات روحی و خلقی کمک می کند

دمای فوق العاده سرد در کرایوتراپی در کل بدن می تواند پاسخ هورمونی ایجاد کند. کرایوتراپی باعث ایجاد استرس کوتاه مدت در بدن می شود. هورمون های آزاد شده در هنگام استرس ( کورتیزول ، آدرنالین و دوپامین ) توانایی تحمل درد ، خستگی و گرسنگی را افزایش می دهند. این موضوع می تواند تأثیر مثبتی بر افرادی که دچار اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی هستند ، داشته باشد.

برخی دیگر از این فواید :

  •  سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند
  •  عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد
  •  به کاهش وزن کمک می کند
  •  مغز را تقویت می کند
  • کرایوتراپی به شما کمک می کند جوان تر به نظر برسید.

شایع ترین عوارض جانبی کرایوتراپی بی حسی ، سوزن سوزن شدن ، قرمزی و سوزش پوست است. این عوارض جانبی تقریباً موقتی هستند. اگر ظرف 24 ساعت برطرف نشوند با پزشک خود مشورت کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *