سرما درمانی | از روش سرما درمانی چه می‌دانید

روش سرمادرمانی

روش کرایوتراپی که به معنای واقعی کلمه به معنای ” روش سرما درمانی” است، تکنیکی است که بدن برای چند دقیقه در معرض دمای بسیار سرد قرار می‌گیرد.

کرایوتراپی فقط سرما را به یک ناحیه می‌دهد یا می‌تواند کرایوتراپی در کل بدن را انتخاب کنید. کرایوتراپی موضعی را می‌توان به روش‌های مختلفی ازجمله از طریق بسته‌های یخ، ماساژ یخ، اسپری‌های خنک‌کننده، حمام‌های یخ و حتی از طریق پروب های تزریق شده در بافت انجام داد.

تئوری کرایوتراپی در کل بدن (WBC) این است که با غوطه‌ور کردن بدن در هوای بسیار سرد برای چند دقیقه، می‌توانید تعدادی از مزایای سلامتی را دریافت کنید. فرد در محفظه محصور یا محفظه كوچكی قرار خواهد گرفت كه آن‌ها بدن را احاطه كرده است اما تا قسمت بالای بازو قرار دارد. محفظه بین منفی 200-300 درجه فارنهایت قرار خواهد گرفت. آن‌ها بدن بین دو تا چهار دقیقه در هوای دمای بسیار پایین قرار می‌گیرند.

فقط از یک جلسه کرایوتراپی می‌توانید مزایایی دریافت کنید، اما به طور مرتب استفاده می‌شود. برخی از ورزشکاران روزانه دو بار از استفاده می‌کنند. سایرین هر ده روز یک بار و پس‌ازآن ماهانه یک بار خواهند رفت.

این اصطلاح در سال های 1880 تا 1890 از دو واژه یونانی (κρυο) به معنای سرما و (θεραπεια) بم معنای درمانی گرفته‌شده است. هدف از روش سرما درمانی کاهش التهاب، تخفیف درد و اسپاسم و یا گرفتگی عضلات، کاهش سوخت‌وساز سلولی و… است. از موارد استفاده از این روش درمان سالک و بواسیر است. اگر شما هم می‌خواهید روش سرما درمانی را امتحان کنید ولی از آن چیزی نمی‌دانید در این مقاله ما را همراهی کنید.

روش سرما درمانی چیست ؟

سرما درمانی یا کرایوتراپی (Cryotherapy) شامل قرار گرفتن در یک اتاق کرایوتراپی به مدت سه دقیقه و قرار گرفتن بدن در معرض سرمای زیر صفر است. این دمای انجماد چگونه به دست می‌آید ؟ دو نوع کرایوتراپی در کل بدن وجود دارد:

کرایوسونا: که از سوخت‌های ازت مایع استفاده می‌کند و اتاق‌هایی را که دارای برق هستند، پیاده‌روی می‌کنند. شاید تصور کنید که به رفتن به داخل این اتاق‌ها دچار سرماخوردگی می‌شوید ولی درواقع کسی که در محفظه ایستاده ازت مایع به دور ان در حال گردش است.

کرایوژرژی: که در واقع به جراحی کرایوژرژی معروف است و در درمان‌های زیبایی نیز کاربرد دارد.

مکانیسم اثر کرایوتراپی

شاید با شنیدن اسم کرایوتراپی به فکر درمان‌های پیچیده و سخت که اغلب با بیماری سرماخوردگی نیز همراه است افتاده‌اید. ولی واقعاً این‌گونه نیست. شما قبلاً بدون اینکه خود متوجه باشید کرایوتراپی نموده‌اید؟ چگونه؟! برای مثال زمانی را به یاد بیاورید که دچار ضرب‌دیدگی و یا کبودی در بدن خود شده‌اید و برای تسکین و کم رنگ شدن کبودی مقداری یخ روی آن گذاشته‌اید. در اینجا شما بدون اینکه خود بدانید کرایوتراپی و یا سرما درمانی نموده‌اید.

به خاطر دسترسی وسیعی که به روش کرایوتراپی وجود دارد امروزه استفاده از آن بسیار فراگیر شده است و طیف وسیعی از اقشار ازجمله ورزشکاران تا افرادی که دچار مشکلات پوستی هستند را شامل می‌گردد.

پندلتون مخترع روش سرما درمانی دراین‌باره می‌گوید ” این روش علاوه بر اینکه به افراد آسیب دیده می‌تواند کمک کند به عنوان یک روش طبیعی درمانی برای مبتلایان بیماری‌های دیگر مانند درد مزمن نیز کاربرد دارد.”

وی می‌گوید: “کرایوتراپی در سال 1978 توسط یک پزشک ژاپنی طراحی شد تا درد و التهاب را برای بیماران روماتیسمی خود کاهش دهد.”

اگرچه در هر مکان امکانات کرایوتراپی وجود دارد اما صحبت کردن با پزشک یا فیزیوتراپ قبل از شروع کار می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام نوع روش سرما درمانی  برای شما مناسب است. علاوه بر این، خاطرنشان می‌کند که در حقیقت افرادی وجود دارند که نباید از استفاده کنند: مادران باردار / شیرده؛ مبتلایان به دیابت، بیماران قلبی، افراد دارای فشار خون بالا که از نظر پزشکی تنظیم نشده‌اند و سندرم رینود دارای منع پزشکی هستند از این جهت!

در روش کرایوتراپی افراد به صورت برهنه یا با استفاده از لباس‌های حمام و کلاه و دستکش وارد محفظه می‌گردند و به مدت سه دقیقه در معرض دمای زیر صفر درجه سانتی گراد قرار می‌گیرند. مشخص شده است که این قرار گرفتن در معرض سرما اثرات گسترده‌ای دارد، ازجمله ایجاد اثرات ضد التهابی (هرچند که بستگی به ظرفیت تناسب اندام فرد دارد).

مک گرین می‌گوید: “درحالی‌که این شکل مدرن کرایوتراپی می‌تواند به طور مؤثر به کاهش درد کمک کند و گاهی اوقات آن را از بین ببرد ، این یک درمان یا جایگزینی برای مراقبت پزشکی یا تغییر سبک زندگی سالم نیست که ممکن است مورد نیاز باشد. درواقع روش سرما درمانی یک ابزار خوب در کنار مراقبت‌های پزشکی و سبک زندگی سالم برای کمک به بهبودی بیماران است.

عوارض سرما درمانی

عوارض سرما درمانی چیست

روش سرما درمانی هرچند که باعث بهبود بسیاری از علائم مانند درد و مشکلات پوستی می‌گردد به‌ طور بالقوه می‌تواند باعث تحریک عصب و بافت اطراف آن و درنتیجه باعث احساس سوزش، سوزن سوزن شدن و قرمزی موقت پوست شود.

فواید سرما درمانی

روش سرما درمانی برای بسیاری از موارد ازجمله موارد زیر کاربرد دارد:

کاهش علائم میگرن

کرایوتراپی با خنک شدن و بی حسی اعصاب در ناحیه گردن می‌تواند به درمان میگرن کمک کند. یک مطالعه به دست آمده از منبع معتبر نشان داد که استفاده از یک گردن بند حاوی دو بسته یخ در شریان‌های کاروتید در گردن، درد میگرن را در آزمایشات کاهش می‌دهد. تصور می‌شود که این کار با خنک شدن خون منتقل شده از عروق داخل جمجمه انجام می‌شود. شریان‌های کاروتید نزدیک به سطح پوست و در دسترس هستند.

درمان مشکلات عصبی

بسیاری از ورزشکاران سال‌هاست که برای درمان صدمات خود از کرایوتراپی استفاده می‌کنند و یکی از دلایلی که وجود دارد این است که می‌تواند درد را کم رنگ کند. سرمادرمانی درواقع می‌تواند عصب تحریک شده را بی حس کند. پزشکان منطقه آسیب‌دیده را با یک پروب کوچک که در بافت مجاور قرار دارد، درمان می‌کنند. این می‌تواند به درمان اعصاب یا نوروم، درد مزمن یا حتی صدمات حاد کمک کند.

درمان اختلالات خلقی

دمای فوق‌العاده سرد در کرایوتراپی در کل بدن می‌تواند پاسخ هورمونی فیزیولوژیکی ایجاد کند. این شامل آزادسازی آدرنالین، نورآدرنالین و اندورفین ها است. این می‌تواند تأثیر مثبتی بر افرادی که دچار اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی می‌شوند داشته باشد. یک مطالعه معتبر نشان داد که کرایوتراپی تمام بدن درواقع در درمان کوتاه‌مدت برای هر دو مؤثر است.

کاهش درد آرتریت

روش سرما درمانی موضعی تنها چیزی نیست که در معالجه مؤثر باشد. نتایج چند مطالعه معتبر نشان دادند که کرایوتراپی تمام بدن، درد افراد مبتلا به آرتریت را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. آن‌ها دریافتند که این درمان به خوبی تحمل شده است. درنتیجه، این امر به فیزیوتراپی تهاجمی و کاردرمانی نیز منجر شد. این درنهایت برنامه‌های توان‌بخشی را مؤثرتر می‌کند.

درمان تومورهای کم خطر

کرایوتراپی موضعی می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان سرطان باشد. در این زمینه، آن را “جراحی کرایوس” می نامند. این کار با انجماد سلول‌های سرطانی و اطراف آن‌ها با کریستال‌های یخ انجام می‌شود. در حال حاضر برای درمان برخی از تومورهای کم خطر برای انواع خاصی از سرطان ازجمله سرطان پروستات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاهش ابتلا به آلزایمر و زوال عقل

البته تحقیقات بیشتری برای ارزیابی این درمان موردنیاز است. روش سرما درمانی تمام بدن می‌تواند به جلوگیری از آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل کمک می‌کند. این درمان، ممکن است یک درمان مؤثر باشد زیرا اثرات ضد اکسید کننده و ضد التهابی کرایوتراپی می‌تواند در مقابله با استرس‌های التهابی و اکسیداتیو که موجب آلزایمر می‌شود، کمک کند.

درماتیت آتوپیک و سایر شرایط پوستی را درمان می کند

درماتیت آتوپیک یک بیماری التهابی مزمن پوست است که علائمی چون پوست خشک و خارش‌دار دارد. ازآنجاکه کرایوتراپی می‌تواند سطح آنتی اکسیدانی را در خون بهبود بخشد و هم‌زمان باعث کاهش التهاب شود، منطقی است که هر دو نوع کرایوتراپی موضعی و تمام بدن می‌توانند در درمان درماتیت آتوپیک کمک کنند. یک مطالعه دیگر (در موش) اثر آن را برای آکنه بررسی کرده و غدد چربی را هدف قرار داده است.

نکات و راهنمایی های مربوط به کرایوتراپی

اگر شرایطی دارید که می خواهید با کرایوتراپی درمان کنید، حتماً در مورد آن‌ها با شخصی که به شما کمک کرده یا تحت درمان خود کمک کرده است، صحبت کنید. همیشه ایده خوبی است که قبل از استفاده از هر نوع روش درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت دریافت روش سرما درمانی تمام بدن، لباس‌های خشک و شل و مناسب بپوشید. برای محافظت از سرمازدگی، جوراب و دستکش بیاورید. در طول درمان، در صورت امکان حرکت کنید تا جریان خونتان از حرکت نایستد.

اگر جراحی زیبایی بینی انجام داده‌اید، پزشک از قبل در مورد آماده‌سازی خاص با شما صحبت خواهد کرد. این ممکن است شامل خوردن یا آشامیدن قبل از 12 ساعت باشد.

سخن آخر

روش سرما درمانی که پیشینه‌ای نسبتا طولانی دارد می تواند یک روش درمانی و یا کمک درمانی برای بسیاری از موارد ازجمله انواع بیماری‌های پوستی و غیر پوستی و حتی بیماری‌های روحی باشد. نکته‌ای که در این روش وجود دارد این است که فرد باید قبل از انجام این روش حتماً با پزشک خود مشورت کند و اگر به بیماری و یا عارضه‌ی خاصی مانند فشارخون و یا بیماری قلبی عروقی مبتلا است حتماً پزشک معالج خود را در جریان قرار دهد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *