تاثیر ویتامین ای بر زخم | آیا ویتامین E باعث کاهش جای زخم می شود؟

ویتامین E به مرطوب سازی پوست کمک میکند ، تحقیقات نشان می دهد که روغن ها و مکمل های ویتامین E هیچ تأثیر قابل توجهی در زخم ها ندارند. ویتامین E دارای مزایای گسترده ای از جمله سلامت چشم و تقویت سیستم ایمنی بدن است. برخی از افراد بر این باورند که ویتامین E باعث کاهش زخم می شود. این مقاله بررسی می کند که آیا ویتامین E می تواند به کاهش زخم کمک کند و سایر روش های مفید برای کاهش جای زخم چیست.

تاثیر ویتامین ای بر زخم

ویتامین E چیست ؟

ویتامین E نام اشتراکی برای گروهی از ترکیبات محلول در چربی با اثرات خاص آنتی اکسیدانی است. آنتی اکسیدان ها از سلول ها در برابر تأثیر رادیکال های آزاد محافظت می کنند ، که به سلول ها آسیب می رسانند و ممکن است در بیماری های قلبی عروقی و توسعه سرطان نقش داشته باشند. ویتامین E به طور طبیعی در بعضی از غذاها وجود دارد و تولیدکنندگان آن را به برخی دیگر اضافه می کنند. مطالعات نشان می دهد که غنی ترین منابع ویتامین E که به طور طبیعی وجود دارد ، آجیل ، اسفناج ، غلات سبوس دار ، روغن زیتون و روغن آفتابگردان است. این ویتامین به صورت مکمل خوراکی یا روغنی موجود است که افراد می توانند روی پوست بمالند.

نتیجه تحقیقات

ویتامین E یک روش درمانی محبوب برای سوختگی و جای زخم است. با این حال ، مطالعاتی که در مورد اینکه آیا استفاده موضعی ویتامین E به زخم کمک می کند یا نه ، نتایج ناامید کننده ای به همراه داشته است. مطالعه در سال 1999 با بررسی اثر ویتامین E بر اسکار نشان داد که تقریباً یک سوم شرکت کنندگان واکنش آلرژیک به این ویتامین داشتند. در کل ، 90٪ گزارش دادند که یا یک واکنش آلرژیک دارند یا این ویتامین تأثیری در اسکار آنها ندارد. با این حال ، این ویتامین ممکن است برای سایر بیماری های پوستی مفید باشد. برای مثال مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که ویتامین E ممکن است علائم و کیفیت زندگی افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک یا اگزما را بهبود ببخشد. بررسی دیگری در سال 2016 می گوید که تحقیقات بیشتری برای بررسی اینکه آیا ارزش استفاده از ویتامین E برای مدیریت بهبود زخم وجود دارد ، لازم است. در حال حاضر ، شواهد کافی برای توصیه استفاده از ویتامین E برای کاهش جای زخم وجود ندارد.

استفاده از ویتامین E برای جای زخم

بر اساس شواهد موجود ، به نظر می رسد که ویتامین E ظاهر اسکار را کاهش نمی دهد. طبق نظرات آکادمی پوست آمریکا (AAD) ، مرطوب سازی پوست می تواند از ایجاد جای زخم در هنگام ترمیم زخم جلوگیری کند. تا زمانی که فرد به ویتامین E حساسیت نداشته باشد ، می تواند از مرطوب کننده ای که حاوی این ماده است استفاده کند. با این حال ، مشخص نیست که آیا مرطوب کننده های حاوی ویتامین E مزایای ویژه ای داشته باشند یا خیر. هر کسی که به استفاده از روغن موضعی ویتامین E یا استفاده از مکمل های ویتامین E علاقه مند است ، باید قبل از استفاده با ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کند.

روش های موثر برای بهبود جای زخم

تکنیک های موثر برای بهبود جای زخم

روش های دیگری نیز برای کاهش ظاهر زخم وجود دارد که ممکن است از ویتامین E موثرتر باشد. این موارد عبارتند از:

ورق های سیلیکونی رفع اسکار

ورق های ژل هیدروژل یا سیلیکون پانسمان های نرم ، انعطاف پذیر و خود چسبی است که فرد می تواند با استفاده از زخم ها آنها را صاف و نرم کند. سیلیکون بافت اسکار را آبرسانی کرده و تولید الیاف کلاژن را کاهش دهد. این بدان معناست که ممکن است جای زخم ها صاف تر ، نرمتر و رنگ پریده تر از حالت های دیگر باشد. سرویس بهداشت ملی (NHS) در انگلستان توصیه می کند حداقل 3 ماه از ورق های سیلیکون به مدت 12 ساعت در روز استفاده کنید.

ماساژ

ماساژ اسکار یکی از رایج ترین روش های درمانی برای کنترل اسکار است. ماساژ ممکن است به کاهش درد ، خارش و حساسیت کمک کند. همچنین ممکن است برخی از زخم ها را نرم کند. برای زخم های قدیمی یا بیش از 10 سانتی متری مربع  به مدت 5 دقیقه 3-4 بار در روز ماساژ دهید. یک متخصص اسکار می تواند به ارزیابی بهترین روش برای یک اسکار خاص کمک کند.

میکرونیدلینگ

درمارولینگ یا میکرونیدلینگ روشی است که شامل غلتیدن سوزن های ریز روی سطح پوست است. برخی از افراد تصور می كنند كه با ایجاد صدمات كوچک ، پوست خود بهبود می یابد و ظاهر زخم را بهبود می بخشد. یک آزمایش بالینی تصادفی در سال 2014 بر روی درمارولینگ نشان داد که پس از سه درمان ، جای زخم های شرکت کنندگان بهبود یافت. تعداد کمی از شرکت کنندگان درد ناشی از عمل را گزارش کردند. برای انجام میکرونیدلینگ باید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید. 

سایر اقدامات زیبایی

سایر روش هایی که ممکن است باعث کاهش زخم شوند عبارتند از:

لیزر درمانی : این شامل استفاده از نور برای هدف قرار دادن رگهای خونی است که باعث می شود جای زخم ملتهب شود. NHS می گوید که ممکن است باعث تحریک تولید کلاژن و کاهش حفره شود. با این حال ، مطالعات طولانی مدت در مورد اثر بخشی لیزر درمانی برای این منظور وجود ندارد.

پرکننده های پوستی : پرکننده های پوستی آمپول هایی هستند که حاوی موادی برای تجمع پوست هستند. این می تواند ظاهر زخم های حفره دار را کاهش دهد ، اما اثرات آن موقتی است.

سرما درمانی : بعضی اوقات پزشکان با استفاده از روش درمانی درمانی می توانند جای زخم های کلوئیدی را مسدود کرده و رشد آنها را متوقف کنند. همچنین می تواند آنها را صاف کند. این روش درمانی شامل استفاده از نیتروژن مایع است که باعث روشن شدن پوست در منطقه اطراف می شود.

چه مدت طول می کشد تا زخم ها کمرنگ شوند؟

در حالی که بیشتر زخم ها با گذشت زمان محو می شوند ، اما بسیاری از آنها دائمی هستند. چه مدت طول می کشد تا یک زخم از بین برود ، به اندازه و عمق آسیب اولیه بستگی دارد. طبق NHS ، زخم های خط ریز ناشی از آسیب هایی مانند بریدگی یا برش های جراحی می توانند تا 2 سال طول بکشد و صاف شوند. جای زخم هایپرتروفیک ممکن است به مدت 6 ماه ضخیم شود و در طی چند سال آینده کمرنگ شود. یک مطالعه قدیمی 2008 ، قرمزی جای زخم را در 103 داوطلب بررسی کرد. محققان دریافتند که به طور متوسط 7 ماه طول کشید تا قرمزی کمرنگ شود. در افرادی که رنگ پوست آنها تیره است ، ممکن است جای زخم قرمز ، بنفش یا قهوه ای تیره باشد.

خلاصه

شواهد بالینی کمی وجود دارد که نشان دهد روغن ویتامین E یا مکمل ها می توانند به کاهش زخم کمک کنند. اثرات مثبتی که مردم مشاهده می کنند ممکن است به دلیل مرطوب کننده یا ماساژ دادن جای زخم باشد ، نه از ویتامین E. سایر درمان های اسکار شامل ورق های سیلیکون رفع اسکار، ماساژ و روش های زیبایی هستند که باعث تولید کلاژن می شوند ، مانند درمارولینگ.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.