پماد ویتامین آ د ؛ معرفی و موارد مصرف آن

پماد ویتامین آ د یک محافظ برای پوست است. این پمار با مرطوب کردن و ایجاد محیط مناسبی از پوست اثر خود را روی پوست می‌گذارد. همچنین در بهبود پوست و محافظا از پوست کمک کننده است. آ-د برای درمان بثورات پوشک در کودکان، خشکی یا پوسته پوسته شدن پوست، بریدگی ، زخم یا سوختگی جزئی کاربرد دارد. ویتامین آ و د ، ممکن است برای درمان‌هایی به جز این درمان‌هایی که ذکر کردیم مورد استفاده قرار گیرند. نرم کننده‌ها پوست را نرم و مرطوب نگه‌می‌دارند و باعث کاهش خارش و پوسته پوسته شدن پوست می‌شوند.

پماد ویتامین آـ د

کاربرد پماد ویتامین آـ د

(Vitamin A+D) حاوی ویتامین آ و د است که در نگهداری رطوبت طبیعی پوست نقش دارد. در نتیجه باعث بهبود پوست‌های تحریک‌شده می‌شود. پماد آ-د از خشکی پوست جلوگیری می‌کند. حتی جوش‌های پوستی نوزادان را در محل بستن پوشک کاهش می‌دهد. از پماد آ-د برای رفع سوزش و درد در قسمت‌های زخم شده، پوسته پوسته شده، درمان سوختگی‌های خفیف و آفتاب‌ سوختگی نیز استفاده می‌شود. از ویژگی‌های مثبت این پماد، می‌توان به نداشتن بوی نامطبوع و همچنین عدم ایجاد حساسیت پوستی اشاره کرد. به طور کلی موارد مصرف پماد ویتامین آ-د عبارت‌اند از:

 • درمان آفتاب سوختگی
 • رفع خشکی پوست
 • درمان سوختگی پای نوزادان
 • بهبود پوست بر اثر سوختگی‌های خفیف
 • بهبود خراش‌های پوستی

استفاده از پماد ویتامین آ- د برای دور چشم

پماد آ- د به جذب بهتر ویتامین‌های آ- د از طریق پوست به رفع چین و چروک دور چشم‌ها، کمک می‌کند. به همین علت به کرم ضد چروک قوی نیز، معروف است.

استفاده از پماد آ- د برای درمان جوش‌های پوستی

یکی از مهم‌ترین موارد مصرف این پماد ویتامینه، بهبود جوش‌های ریز پوستی است. معمولا این جوش‌ها در نواحی پاهای نوزادان دیده می‌شوند. استفاده از پماد آ- د باعث تیره شدن پوست و لک شدن پوست نمی‌شود و احساس خوبی روی پوست، ایجاد می‌کند.

استفاده از پماد آ- د برای درمان خشکی لب

از پماد آ- د، در درمان خشکی لب مخصوصا در زمستان که لب‌ها خشک می‌شوند استفاده می‌شود. این پماد باعث مرطوبت کردن کافی لب‌ها شده و همین امر موجب نرم شدن پوست لب‌ها می‌شود.

مقدار و نحوه مصرف پماد آ-د

مقدار و نحوه مصرف پماد آ- د

پماد آ-د مقدار مصرف مشخصی ندارد و می‌توانید به میزان دلخواه از این پماد را به دفعات دلخواه روی پوست خود بمالید تا موضع مورد نظر، التیام یابد. قبل از استفاده از این پماد بهتر است ناحیه آسیب‌دیده را کاملاً تمیز کنید و پس از خشک شدن کرم را روی محل آسیب‌دیده یا زخم شده بمالید.

نکاتی که در رابطه با مصرف پماد آ- د باید بدانید

زنان در دوران شیردهی و بارداری می‌توانند با تجویز پزشک این پماد را مصرف کنند. از تماس مستقیم پماد آ-د با چشم‌های خود، خودداری کنید. بهتر است قبل از مصرف این پماد، کلیه داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک بگذارید. زیرا ممکن است برخی از داروهای موضعی با این پماد، تداخل داشته باشند. در صورت داشتن هر گونه حساسیت، قبل از مصرف پماد با پزشک خود، مشورت کنید. در صورت تداوم بیماری یا بروز تحریکات، التهاب و… مصرف پماد را قطع کنید. در ساعات اولیه استفاده از کرم ویتامین آ+د به عوارض جانبی آن توجه کنید و اگر دچار احساس گرما و قرمزی شدید، پماد را مصرف نکنید. سعی کنید ویتامین آ+د را به صورت منظم استفاده کنید تا نتیجه‌ی مطلوبی از مصرف آن داشته باشید. اگر بعد از گذشت چند روز  از استفاده این کرم مشکلاتتان بهبود نیافت به پزشک خود اطلاع دهید.

 موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف پماد ویتامین آ+د

معمولا نمی‌توان بعضی از دارو‌ها را در بعضی از شرایط تجویز کرد. همچنین بعضی از دارو‌ها در صورتی تجویز می‌شوند که نیاز به درمان تکمیلی وجود داشته باشد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف این پماد، پزشک از موارد زیر مطلع باشد:

اگر که باردار هستید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید، اگر پماد ویتامین آ+د را برای فرزندتان می‌خواهید و او نسبت به سایر کرم‌های پوستی حساسیت دارد، اگر در حین مصرف این کرم دچار عوارض جدی مانند قرمزی  و التهاب پوستی شدید، اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید و اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی خاص دارید.

کرم یا پماد ویتامین آ+د چه عوارضی دارد؟

استفاده از کرم ویتامین آ+د عارضه جانبی خاصی ندارد. و به ندرت برخی از افراد یا کودکان ممکن است به این دارو حساسیت نشان دهند.  یا مصرف این پماد عوارض جانبی برای آن‌ها داشته باشد. در صورتی که علائم زیر در خودتان دیدید، به پزشک اطلاع دهید:

 • گرما و قرمزی شدید پوست
 • تنگی نفس، تورم لب، گلو و پوست

همچنین اگر هر علائم دیگری دارید که فکر می‌کنید به خاطر استفاده از این پماد است، با پزشک خود مشورت کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *