هفته اول بارداری : علائم و آزمایشات

برخی از خانم ها در هفته اول علائم بارداری ندارند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است علائمی مانند خستگی ، حساسیت به پستان و گرفتگی خفیف را تجربه کنند.

به طور معمول ، متخصصان پزشکی هفته اول بارداری را از اولین روز آخرین قاعدگی خانم ها می سنجند. اگرچه یک زن در این مرحله در واقع باردار نیست ، اما شمارش هفته اول از آخرین دوره قاعدگی می تواند به تعیین تاریخ بارداری یک زن کمک کند. با این حال ، این مقاله به هفته اول بارداری اشاره می کند که یک هفته پس از شروع بارداری است.

پریود نشدن اغلب علامت اولیه بارداری است. با این حال پریود نشدن می تواند علت های دیگری نیز داشته باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

آیا 1 هفته پس از لقاح علائم را احساس می کنید؟

برداشت یا لقاح هنگامی اتفاق می افتد که تخمدان تخمک را آزاد کند و اسپرم آن را بارور کند. طبق گفته پزشکان ، این اتفاق می تواند حدود 14 روز پس از شروع چرخه قاعدگی رخ دهد. خانم باردار در هفته اول ممکن است خونریزی سبک و گرفتگی داشته باشد.

خون ریزی

خونریزی نشانه اولیه بارداری است اما مانند دوره قاعدگی نیست. این خونریزی سبک است و ممکن است شامل یک نقطه خون یا مقدار کمی از ترشحات صورتی رنگ باشد. لکه بینی ممکن است چند ساعت یا ممکن است چند روز ادامه یابد.

گرفتگی

با اتصال جنین به دیواره رحم ، خانم ها ممکن است احساس گرفتگی خفیف در ناحیه  شکم ، لگن یا ناحیه کمر داشته باشند. گرفتگی ممکن است مانند کشش ، سوزنی شدن یا احساس لرزش باشد. برخی از خانمها فقط برخی از گرفتگی های جزئی را تجربه می کنند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است گرفتگی را شدید تر و در چند روز داتشه باشند

علائم بارداری در هفته اول

علائم بارداری در هفته اول برای هر زن و هر بارداری متفاوت است. به گفته دفتر بهداشت زنان ، شایعترین اولین علامت بارداری دوره قاعدگی از دست رفته است. سایر علائم اولیه بارداری عبارتند از:

 • حالت تهوع با استفراغ یا بدون آن
 • تغییرات پستان از جمله حساسیت ،تورم یا احساس سوزن سوزن شدن
 • تکرر ادرار
 • سردرد
 • درجه حرارت بدن افزایش یافته است
 • نفخ در شکم
 • گرفتگی لگن خفیف یا ناراحتی بدون خونریزی
 • خستگی
 • تغییرات خلقی
 • هوس غذا
 • حساسیت بو
 • احساس طعم فلز در دهان

همه این علائم مختص بارداری نیستند. همچنین لازم به ذکر است که بارداری زودرس همیشه باعث علائم قابل توجه نمی شود. بهترین راه برای فهمیدن ، انجام آزمایش بارداری است.

هفته اول بارداری

چه موقع باید آزمایش بارداری انجام دهیم؟

تست حاملگی میزان هورمون انسانی کوریونیک گنادوتروپین (hCG) در ادرار را اندازه گیری می کند. این هورمون فقط در زمان بارداری زن وجود دارد. با رشد تخمک به جنین ، سلولهایی که آن را احاطه کرده و بعداً به جفت تبدیل می شوند ، hCG تولید می کنند.

 بهتر است هرچه سریعتر پس از یک دوره از دست رفته پریودی، تست بارداری را انجام دهید. به طور معمول حدود 3 هفته طول می کشد تا  HCG کافی در ادرار وجود داشته باشد تا آزمایش بارداری مثبت شود.

بسیاری از تست های بارداری مقرون به صرفه و قابل اعتماد در دسترس هستند که بدون نسخه (OTC) انجام می شوند. آزمایش حاملگی در خانه می تواند در طی چند دقیقه به شما بگوید باردار هستید یا نه و  تقریباً 99٪ دقت را ارائه می دهند.

برای اطمینان از نتیجه ، بهترین زمان برای انجام آزمایش بارداری 1 هفته پس از یک دوره از دست رفته پریودی است. نتایج آزمایش بارداری مثبت یا منفی است. اگر یک زن تست بارداری را زودتر از 1 هفته پس از یک دوره از دست رفته انجام دهد ، ممکن است نتیجه منفی بگذارد ، حتی اگر شخص واقعاً باردار باشد.

اگر فردی معتقد است که با وجود نتیجه آزمایش منفی باردار است ، باید آزمایش را بعد از 1 هفته تکرار کند. برای جلوگیری از نتیجه منفی کاذب ، تاریخ انقضا تست بارداری را بررسی کنید و دستورالعمل های کتبی را با دقت دنبال کنید.

فرد همچنین می تواند آزمایش خون را برای مشخص کردن باردار بودن انجام دهد. این آزمایش وجود hCG در خون را مشخص می کند. آزمایش خون می تواند چند روز زودتر از آزمایش ادرار نتیجه مثبت را نشان دهد.

خلاصه

علائم بارداری برای هر زن متفاوت است. در بعضی از خانمها ممکن است در هفته اول بارداری علائمی مانند لکه بینی یا سردرد مشاهده شود. دیگران ممکن است فقط یک دوره از دست رفته پریودی را تجربه کنند. بعضی از خانمها اصلاً علامتی نخواهند داشت. بهترین راه برای تعیین باردار بودن ، انجام آزمایش بارداری است.

برگرفته از : هفته 1  بارداری

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *