قطره استریل چشمی و انواع پر کاربرد آن ها

قطره‌های استریل چشمی به انواع بسیارزیادی تقسیم می‌شود به همین دلیل نیز باید برای خرید آن با پزشک مشورت کنید. ازجمله معروف ترین این قطره‌ها می‌توان به قطره‌های آنتی بیوتیکی و استروئیدی اشاره کرد. از این قطره‌ها می‌توانید برای کاهش قرمزی چشم و ناراحتی‌های چشمی استفاده کرد. درادامه بیشتر درباره انواع قطره استریل چشمی بحث می‌کنیم. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری از این موارد داشته باشید، درادامه باما همراه باشید.

قطره کلرامفنیکل

قطره کلرامفنیکل جز قطره استریل چشمی آنتی بیوتیکی محسوب می‌شود که از آن برای درمان عفونت‌های چشمی و گوش استفاده می‌شود. این نوع قطره از معمولی‌ترین و پراستفاده ترین قطره‌های استریلی است که در کشورهای درحال توسعه مورداستفاده قرارمی‌گیرد. البته از این قطره در کشورهای درحال توسعه تنها برای درمان التهابات چشمی استفاده می‌شود. البته دقت کنید اگر دچار عفونت‌های موضعی و یا سرماخوردگی هستید، به هیچ عنوان نباید از این دارو استفاده کنید.

هم چنین اگر بعدازمصرف این دارو دچار خارش در ناحیه چشم و پلک خود شدید، باید مصرف آن را به کلی قطع کنید. قبل از این که این قطره را استفاده کنید، درابتدا لازم است دست هایتان را به خوبی بشویید و سپس پلک خود را با یک دست بگیرید و بعد قطره را روی پلک ریخته و چشم خود را ببندید. مصرف این دارو را باید تازمانی که دکتر تجویز کرده است، ادامه دهید.

ازجمله عوارض این دارو می‌توان به خارش، حساسیت، ورم و … اشاره کرد. درصورت بروز دارو باید درمورد مصرف آن باپزشک خود مشورت کنید.

قطره چشمی استروئید

این نوع قطره ها بیش ازاندازه قوی هستند، به همین دلیل نمی‌توانید به صورت خودسرانه برای مصرف آن اقدام کنید. حتما برای مصرف این دارو باید طبق تجویز پزشک عمل کنید. دقت کنید درست است که این دارو بیشتر برای مصرف عفونت‌های چشمی استفاده می‌شود و اما به هیچ عنوان نباید به صورت طولانی مدت از آن استفاده کنید. استفاده طولانی مدت از این محصول می‌تواند سبب بروز بیماری‌هایی نظیر آب مروارید و آب سیاه شود. ازجمله عوارض این دارو می‌توان به ایجاد دانه‌های قرمز اطراف چشم، حساسیت، خارش و ورم اشاره کرد.

قطره استریل سیپلکس

سیپلکس نوعی قطره استریل چشمی است که حاوی ماده سیپروفلوکساسین هیدروکلراید است. به دلیل وجود همین ماده در آن این قطره خاصیت ضدباکتریایی ایجاد می‌کند. این نوع قطره بیشتر برای زخم والتهابات قرنیه در چشم اتفاق می‌افتد. ازجمله عوارض این دارو می‌توان به بروز دانه‌های قرمز در اطراف چشم، ورم، خارش و … اشاره کرد.

قطره استریل چشمی

قطره نفازولین

قطره نفازولین  درمان موقتی برای خارش‌های موقتی چشمی است و بیشتر برای درمان سرماخوردگی، استفاده بیش ازاندازه از کامپیوتر و لب تاپ و … تجویز می‌شود. این دارو بیشتر در هرسه و چهار ساعت یکبار باید مورداستفاده قرارگیرد. دقت کنید به هیچ عنوان نباید بیشتر از چهارروز از این دارو استفاده کنید. اگر لازم باشد بیشتر از این زمان از این دارو استفاده شود، باید حتما برای استفاده از آن زیرنظر پزشک رفتار کنید.

قطره اشک مصنوعی

این قطره استریل برای آن دسته از افرادی تولید می‌شود که چشم آن‌ها به اندازه کافی اشک تولید نمی‌کند. کسانی که چشمشان به اندازه کافی اشک تولید نمی‌کند، دچار خشکی چشم می‌شوند. به همین دلیل نیز لازم است اشک مصنوعی جایگزین اشک طبیعی شود و بدین ترتیب چشم حالت لغزندگی خود را حفظ می‌کند.

از این نوع قطره می‌توانید حدود سی روز به صورت مداوم استفاده کنید.ازجمله عوارض این بیماری می‌توان به تغییرات بینایی، قرمزی چشم، تحرک و … اشاره کرد.

قطره بتامتازون

این نوع قطره استریل برای درمان التهاب چشمی،آلرژی چشمی و … اشاره کرد. به هیچ عنوان نباید از این دارو به صورت خودسرانه استفاده کنید. زیرا ازجمله عوارض استفاده طولانی مدت این قطره می‌توان به آب سیاه و آب مروارید اشاره کرد. با گذشت زمان وکم شدن التهاب باید مصرف این دارو را نیز به حداقل میزان ممکن برسانید. از این قطره می‌توان در هرساعت یک بار استفاده کرد.

قطره باکتی ماید

از این نوع قطره برای رفع عفونت‌های چشمی و التهابات استفاده می‌شود. از این نوع قطره می‌توان برای جلوگیری از شیوع باکتری‌های مختلف نیز استفاده کرد. ازجمله عوارض این دارو می‌توان به سوزش، حساسیت به نور، تاری دید و … اشاره کرد.

قطره استریل چشمی برای کودکان

کودکان نیز دربسیاری از موارد  نیاز به قطره‌های استریل چشمی برای درمان عفونت دارند. البته شما می‌توانید با کمک شامپوبچه برای درمان این عفونت های چشمی کودکان اقدام کنید. البته درصورت مشاهده علائم دیگری همچون  ورم پلک، تاری دید،کاهش بینایی و … لازم است به پزشک معالج خود مشورت کنید. دراین شرایط می‌توان قطره‌های استریل مناسبی را برای کودکان تجویز می‌شود.

موارد استفاده از قطره استریل چشمی

موارد استفاده از قطره استریل چشمی

برای استفاده از این نوع قطره ها باید یک دلیل خاص داشته باشید. درادامه برخی از این عوامل را موردبررسی قرارمی‌دهیم.

جراحی آب مروارید

قبل از این که این عمل برای افراد صورت گیرد، برای جلوگیری از عفونت‌های چشمی از قطره استریل چشمی استفاده می‌شود. استفاده از این قطره ها سبب می‌شود تا مردمک چشم بزرگتر از حالت عادی شود و ناحیه آسیب دیده بی حس می‌شود. این نوع قطره‌ها بعد ازجراحی نیز می‌تواند میزان عفونت چشم را به حداقل برساند. درنهایت نیز سبب بهبودی سریع چشم خواهدشد.

ورم

باکمک قطره‌های چشمی می‌توان عفونت های پلک و چشم را به خوبی از بین برد. اگر علت این عفونت به دلیل وجود باکتری و ویروس باشد، می‌توانید از قطره های آنتی بیوتیکی برای آن استفاده کنید. اگر عفونت شما  به دلیل دود و یا سایر موادشیمیایی باشد، برای بیمار، قطره‌های ضدالتهابی تجویز می‌شود.

استفاده از لنزچشمی

اگر شما نیز جزآن دسته از افرادی هستید، که به صورت دائم از لنز استفاده می‌کنید. لازم است از لنزهای چشمی استفاده کنید، زیرا استفاده از لنزها می‌تواند سبب خشکی بیش ازاندازه چشم شود. قطره‌های استریل نوعی قطره‌های کمک کننده هستند که می‌تواند از خشکی چشم جلوگیری کند.

لنز آلوده

دربسیاری از موارد استفاده از لنزهای آلوده خود سبب بروز عفونت‌های چشمی می‌شود. استفاده از لنزهای آلوده می‌تواند سبب بروز عفونت شود، به همین دلیل نیز باید برای استفاده از پزشک مشورت بگیرید.

عمل جراحی پیوند قرنیه

بعد از عمل جراحی پیوندقرنیه، استفاده از قطره‌های چشمی پیشنهاد می‌شود. با استفاده از این قطره ها می‌تواند روند بهبودی را سریعتر طی کند.

استفاده از قطزه چشم

استفاده درست از قطره استریل چشمی

برای این که بتوانید به درستی قطره استریل چشمی را استفاده کنید باید مراحل مربوط به آن را به ترتیب طی کنید تا بتوانید به نتیجه دلخواه برسید.

 • دستان خود را به خوبی با آب و صابون بشویید.
 • می‌توانید از فرد دیگری بخواهید این کار را برای شما انجام دهد و یا این که از آینه کمک بگیرید.
 • اطمینان پیداکنید که قطره چکان شما هیچ مشکلی ندارد و شما می‌توانید به خوبی ازآن استفاده کنید.
 • دقت کنید به هیچ عنوان نباید قطره چشمی شما با خود چشم و یا جسم دیگری برخورد داشته باشد.
 • هنگام چکاندن قطره داخل چشم، سرآن را بالاتر بگیرید تا دوباره قطره به داخل قطره چکان برنگردد.
 • سرخود را به عقب برگردانید.
 • قطره چکان را با انگشت شست و سبابه خود بگیرید و اما به هیچ عنوان نباید قطره چکان با پلک تماس پیداکند.
 • پلک خود را با انگشت به سمت پایین بکشید تا حفره‌ای ایجادشود و بتوانید این قطره را داخل آن بریزید.
 • چشم خود را بعد از چکاندن قطره به مدت دوو یا سه دقیقه به خوبی نگه دارید.
 • بعد از استفاده از قطره درب آن را به خوبی ببندید تا ازخشک شدن آن جلوگیری کنید.
 • اگر مایع اضافی روی صورت شما وجودداشته باشد، می‌توانید آن را با کمک دستمال کاغذی آن را به خوبی پاک کنید.

عوارض استفاده از قطره استریل چشمی

 • دقت کنید حتما برگه راهنما موجود در قطره را بخوانید تا بتوانید براساس آن عمل کنید.
 • سعی کنید بیشتر از سه روز از این قطره‌ها استفاده نکنید.
 • اگر درب این قطره را باز کردید، بعد از یک ماه باید آن را بیرون بیندازید.
 • به هیچ عنوان از این قطره ها بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.
 • اگر می خواهید از این قطره ها استفاده کنید، لنزهای چشمی را استفاده نکنید. یعنی این قطره نباید روی لنز بریزد.
 • طبق دستور پزشک این دارو را مصرف کنید. به هیچ عنوان درصورت عدم بهبود، به مصرف این دارو ادامه ندهید. لازم است برای ادامه مصرف با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر سابقه حساسیت دارویی دارید، حتما این موضوع را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید.
 • اگر باردار هستید و یا در دوران شیردهی قراردارید، حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

دراین مطلب به بررسی انواع قطره استریل چشمی پرداختیم و شما نیز می‌توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات خوبی را دراین زمینه کسب کنید و با استفاده درست ازاین محصول بهبودی کامل پیداکنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *