قطره اشک مصنوعی و هر آنچه که درباره آن باید بدانید

قطره اشک مصنوعی

اشک ها نقش مهمی در سالم نگه داشتن چشم دارند. اشک، سطح چشم شما را تمیز و مرطوب نگه می دارد و به محافظت از چشمان در برابر باکتری ها کمک می کند. قطره اشک مصنوعی از متداول ترین قطره های چشمی برای افرادی که در تولید اشک مشکل دارند بسیار مفید است.

اما اشک چشم کاملاً پیچیده است  زیرا که  از آب ، کربوهیدرات ها ، لیپیدها ، الکترولیت ها ، لیزوزیم ها (آنزیمی که مانند آنتی بیوتیک های طبیعی برای از بین بردن باکتری ها و ویروس ها عمل می کنند) ، لاکتوفرین (پروتئین هایی که باعث مانع یا کند  شدن رشد باکتری ها می شود) تشکیل شده است .

اشک چشم از سه لایه اساسی تشکیل شده است از جمله : یک لایه مخاطی ، یک لایه آب و یک لایه چربی یا روغنی.معمولا پزشک چشم  استفاده از اشک های مصنوعی برای علائم خشکی چشم توصیه می کند. 

هدف قطره اشک مصنوعی

اگرچه غیرممکن است که قطره اشک مصنوعی جایگزین اشک طبیعی شود ،اما  تولید کنندگان اشک مصنوعی سعی کرده اند آن را نیز مانند اشک طبیعی شبیه سازی کنند . از آنجا که بسیاری از مارک های مختلف اشک های مصنوعی وجود دارد ، گاهی اوقات انتخاب انها کمی گیج کننده است که بفهمیم کدام یک برای چشمان ما مناسب است.

بعضی از قطره اشک مصنوعی رقیق و بعضی دیگر تقریباً مانند ژل غلیظ هستند. بیشتر اشکهای مصنوعی حاوی هیدروژل ها یا ذره هایی هستند که برای افزایش رطوبت در چشم به مدت طولانی به کار می رود. اما برخی از اشک های مصنوعی برای چشم بهتر عمل می کنند زیرا برخی از مارک های اشک مصنوعی دارای هیدروژل بیشتری هستند.

موارد استفاده از قطره اشک مصنوعی

 • برای درمان خشکی چشم استفاده می شود.
 • برای درمان سوزش چشم استفاده می شود.

اگر به هر دارویی یا مواد غذایی یا مواد دیگری در زمینه آلرژی ، کهیر ؛ خارش؛ تنگی نفس؛ خس خس؛ سرفه کردن؛ ورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو حساسیت دارید  نباید از اشک مصنوعی استفاده کرد.
این دارو (قطره چشم مصنوعی) را از طریق دهان مصرف نکنید  و اگر در دهان بلعیده شود ، سریعاً باید به پزشک تماس بگیرید.

چگونه این قطره اشک مصنوعی به بهترین وجه مصرف می شود؟

 • طبق دستور پزشک از این دارو باید استفاده شود. 
 •  فقط برای چشم

اگر از لنزهای چشمی استفاده می کنید ، در هنگام استفاده از این محصول باید لنز را از چشم خارج کرد . بعد از اتمام استفاده از دارو خود ، درپوش آن را محکم ببندید .دست ها را قبل و بعد از استفاده بشویید.

سر خود را به عقب کج کنید و مواد را به داخل چشم بریزید . پس از استفاده ، چشمان خود را بسته نگه دارید و  گوشه داخلی چشم را فشار دهید  و این کار را به مدت 1 تا 2 دقیقه انجام دهید.

برخی از این داروها قبل از استفاده نیاز به تکان دادن دارند.  اگر محلول تغییر رنگ  کند، نباید از این دارو استفاده شود .

اگر به طور مرتب از این دارو استفاده می کنید به محض فراموش کردن یک دوره باید فورا از ان استفاده کنید.
باید از این دارو (اشک مصنوعی چشم) بر اساس نیاز استفاده شود و بیشتر از آنچه پزشک گفته است ، نباید استفاده شود.

برخی از عوارض جانبی اشک مصنوعی

ممکن است برخی افراد هنگام مصرف دارو عوارض جانبی بسیار بدی را تجربه کنند  که در صورت بروز هر یک از علائم فوراً باید به پزشک اطلاع دهید .

علائمی مانند:

علائم واکنش آلرژیک مانند بثورات؛  خارش؛ پوست قرمز ، ورم ، تاول ، تب، خس خس؛ سفتی در قفسه سینه یا گلو. مشکل در بلع یا صحبت کردن ، احتراق غیرمعمول، ورم دهان ، صورت ، لب ، زبان یا گلو. تغییر در بینایی ، درد چشم یا سوزش چشم.

 بسیاری از داروها عوارض جانبی ندارند یا فقط عوارض جانبی جزئی دارند. در صورت بروز عوارض جانبی باید با پزشک خود صحبت کنید.

یکی از عوارض جانبی قطره اشک مصنوعی اینکه باعث می شود ، چربی چشم کاهش یابد. اگرچه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند ، اما در صورت بروز به مراقبت پزشکی احتیاج است.البته با تنظیم بدن شما به دارو ، این عوارض جانبی در طول درمان از بین می رود. 

عوارض کمتر دیده شده:

 • تاری دید
 • قرمزی چشم یا ناراحتی چشمی
 • افزایش حساسیت چشم به نور
 • چسبندگی مژه ها
 • ورم پلک ها
 • اشکریزش چشم

چگونه می توان قطره چشمی مصنوعی را نگهداری کرد؟

اشک مصنوعی باید در دمای اتاق باید نهگداری شود
مطمئن باشید که تاریخ انقضای دارو را در نظر بگیرید.
دارو را در مکانی امن نگه دارید و از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. 

عوارض قطره اشک مصنوعی

آیا اشکهای مصنوعی برای کودکان بی خطر است؟

طبق تحقیقات کالج آمریکایی اگر کودک شما به دلیل آلرژی یا بیماری چشم قرمز دارد ، باید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنند. بسته به شرایط چشم کودک ، پزشکان اشک های مصنوعی خاصی را برای کودکان توصیه می کنند. بنابراین به عنوان والدین ، ​​همیشه توصیه می شود با پزشک مشورت کنید تا مشخص کند که چه نوع اشک مصنوعی برای کودک مفید و بی خطر خواهد بود.

انواع مختلفی از اشک مصنوعی وجود دارد که استفاده از آنها برای کودکان بی خطر است. اشک مصنوعی مخصوص کودکان برای هر سنی بی ضرر است. اگر کودک شما سه ساله یا بیشتر است ، می توانید با خیال راحت از اشک مصنوعی ، که حاوی استابلایزرماست سل یا آنتی هیستامین ها است ، استفاده کنید.

ابتدا اشک مصنوعی به چشمان کودک خود وارد کنید ،مواظب باشید از هرگونه تماس بین چشم فرزند و نوک جعبه اشک مصنوعی  خودداری کنید. 

مراقبت های لازم

قرمزی و خارش چشم نشانه بارز آلرژی است ، اما ممکن است در اثر ویروس یا باکتریای در چشم نیز باشد بنابراین باید پزشک تشخیص بیماری کودک وتجویز نوع اشک مصنوعی را دهد زیرا که قطره اشک مصنوعی خاصی وجود دارد که برای کودکان بسیار مناسب هستند ، از این رو اهمیت شناختن مناسب ترین نوع آنها بسیار مهم است.

به عنوان مثال ، انواع مناسبی از اشک مصنوعی وجود دارد که به طور طبیعی قرمزی و خشکی چشم کودک را درمان می کند. هیچ نگرانی در مورد عواقب بازگشت مجدد در صورت استفاده از این نوع اشک های مصنوعی برای کودک وجود ندارد. 

دو دسته قطره اشک مصنوعی وجود دارد:

 • اشک مصنوعی با مواد نگهدارنده: این اشک غالباً حاوی مواد شیمیایی (مواد نگهدارنده) است که پس از استفاده ، مانع از رشد باکتری ها در چشم می شوند.  اما مواد نگهدارنده آن ممکن چشم را تحریک کند ، به خصوص اگر خشکی متوسط ​​یا شدید داشته باشید.
 • اشک مصنوعی بدون مواد نگهدارنده: این نوع اشک مواد افزودنی کمتری دارد یا اگر خشکی متوسط ​​یا شدید دارید ، توصیه می شود و به طور کلی اگر بیش از چهار بار در روز نباید مصرف شود.
 • اشک های مصنوعی دیگری نیز به عنوان ژل موجود است. که ممکن است باعث تاری دید موقت شود.

دلایل اصلی خشکی چشم

خشکی چشم  ناشی از موارد التهابی ، مادرزادی ، تغذیه ای و غدد درون ریز است.

علل التهابی: خشکی چشم در اثر التهاب از جمله سندرم در کودکان باعث کاهش تولید اشک می شود. در مطالعه  ای که از 64 کودک بین سنین 8 تا 12 ساله انجام گرفت ، 5/1٪ از این بیماری کودکان خشکی چشم داشتند و در 9/10٪ خشکی قطعی داشتند.

اختلالات مادرزادی : اختلالات مادرزادی می تواند باعث خشکی چشم در کودکان شود. دیزوتونومی خانوادگی ، شرایطی است که تقریباً به طور انحصاری در بین نژاد یهودیان رخ می دهد و بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد و معمولاً شامل کاهش فرکانس چشم و کاهش حساسیت به ترومای قرنیه است

تغذیه ضعیف: عدم تغذیه مناسب نیز بر خشکی چشم تأثیر می گذارد. سوء تغذیه ، یک مشکل مهم خصوصاً در مناطق در حال توسعه جهان است ، که بر اثر کمبود ویتامین A ،رژیم های غذایی کم آهن ، و سایر عوامل سوء غذایی می باشد. کودکان مبتلا به کمبود ویتامین A علائم بالینی و علائم بیماری خشکی چشم را تجربه می کنند. تقریباً 250، تا 500، کودک مبتلا به کمبود ویتامین A در سراسر جهان هر ساله نابینا می شوند (و نیمی از آنها در مدت 12 ماه از نابینایی می میرند) ، بنابراین تشخیص کارآمد این نقص و بیماری بسیار مهم است.

 دیابت: يكي ديگر از عوامل احتمال خشكي چشم در كودكان دیابت است. تخمین زده می شود از هر 400 تا 600 نفر زیر 20 سال یک نفر مبتلا به دیابت نوع 1 است. اگر چه به دیابت نوع 2 در کودکان، ای نادر است نشان می دهد که در آن اما بیشتر در جوانان تشخیص داده شده است. در یک مطالعه از 104 کودک مبتلا به دیابت نوع 1 ، مشخص شد که 4/15 درصد علائم خشکی چشم را تجربه کرده اند.

عوامل محیطی: قرار گرفتن در معرض رطوبت کم  و آلاینده های شهری در مدت زمان قابل توجه و طولانی باعث خشکی چشم می شود . 

سایر علل خشکی چشم در کودکان شامل داروهای سیستمیک ، عوامل محیطی و دلایل چشمی است. آنتی هیستامین های سیستمیک به دلیل فعالیت ضد میکروبی می توانند تولید اشک را کاهش دهند

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *