عوامل آسیب رسان پوست که رایج هستند، به همراه روش های جلوگیری از آنها

بدیهی است که پوست برای انسان بسیار مهم است و باید در سلامت آن کوشا بود.امروزه افراد برای درمان پوست خود و یا جوانسازی و شاداب سازی آن اقدام می کنند و سراغ درمان های مختلف می روند اما نکته ای که آنها باید به آن توجه کنند این است که خیلی از این آسیب ها و مشکلاتی که پوستشان دچار شده به علت برخی از عادت های غلطی است که روزانه دنبال می کنند و برخی اتفاقات که با جلوگیری از آن ها می توان از آسیب ها هم جلوگیری کرد.قبل از هر چیزی باید از عوامل آسیب رسان به پوست آگاه باشیم و اگر عادت های اشتباهی داریم آن را ترک کنیم آشنایی با این عوامل به شما کمک می کند تا از پوستتان در هر زمان و حتی بعد از درمان محافظت کنید تا دوباره آسیب نبیند.

Skin-damaging agents

قرار گرفتن در معرض آفتاب

شاید خیلی به این موضوع توجه نشود که خورشید از بزرگترین عوامل آسیب رسان پوست به شمار می آید. اشعه ماورا بنفش خورشید اجزای مختلف پوست مانند کلاژن و الاستین را که عوامل اصلی برای صاف نگه داشتن پوست اند از بین می برد. این اشعه ها همچنین روی ملانوسیت ها تأثیر می گذارند که می توانند منجر به تغییر در رنگدانه های پوست شما شود. در معرض نور خورشید قرار گرفتن در نهایت موجب پیدایش چین و چروک ، لکه های پیری یا همان لکه های قهوه ای رنگ روی پوست می شود.

اثرات نور و اشعه های خورشید می تواند به صورت سرطان نیز روی پوست شما ظاهر شود.یکی از راه های آسیب خورشید به پوست شما تولید مواد مضری به نام رادیکال های آزاد است که مولکول های اکسیژن ناپایدار با یک الکترون هستند به گفته پزشکان اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند منجر به آسیب دیدن DNA و آسیب به پوست شود. رادیکال های آزاد حتی ممکن است در پیشرفت سرطان پوست نقش داشته باشند. برخی از محصولات مراقبت از پوست حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و E هستند که می توانند به کاهش اثرات رادیکال های آزاد بر روی پوست کمک کنند. خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه که حاوی آنتی اکسیدان هستند می تواند باعث سلامت پوست شود.  برای جلوگیری از آسیب پوستی که در اثر آفتاب ایجاد می شوند توصیه می شود که از نور آفتاب دور بمانید ، از کلاه و کرم ضد آفتاب استفاده کنید زیرا کرم ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه UVA و UVB محافظت می کند.

بیشتر بخوانید: لکه های پوستی ناشی از آفتاب و راه های مراقبت از پوست

محصولات تمیز کننده و مواد شوینده

مواد شیمیایی موجود در محصولات تمیز کننده و مواد شوینده لباس می تواند باعث ایجاد قرمزی ، تحریک پوست و آلرژی در پوست افراد شود. برای مثال آمونیاک و سفید کننده ، این مواد شیمیایی ممکن است باعث پوسته پوسته شدن ، تحریک و حتی گاهی سوختگی شیمیایی شود. افرادی که دارای پوست حساس هستند ممکن است آسیب های پوستی بیشتری نسبت به سایرین تجربه کنند. می توان بیش از 3000 ماده در محیط ما وجود دارد که می توانند باعث آلرژی و آسیب های پوستی شوند. ساده ترین و کار آمد ترین راه برای محافظت از پوست در برابر عوامل تحریک کننده  جلوگیری از تماس با آنهاست و یا می توان هنگام پاک کردن و شستن ظرف ها از دستکش استفاده کرد . شما می توانید به دنبال محصولاتی بروین که به آن آلرژی ندارید و خیلی به پوست نمی رسانند اما به طور کلی سعی کنید هنگام استفاده از مواد شوینده از دستکش استفاده کنید. ممکن است که برخی از افراد برای درمان به آنتی هیستامین یا استروئیدها نیاز داشته باشند.

تاثیر غذاهای فست فودی روی پوست

غذا های فست فودی سطح قند خون را به سرعت بالا می برند ، متابولیسم در پاسخ به آنها تغییر می كند و سبب تقویت و بالا رفتن سطح انسولین می شوند که با گذشت زمان سطح بالای انسولین می تواند پوست را خشک ، ضخیم تر و پوسته پوسته شدن منافذ پوستی را مسدود کند و همینطور می توانند به طور غیر مستقیم جوش ایجاد كنند.

Skin-damaging agents

شستن بیش از حد صورت

درست است که شستن صورت بخشی غیرقابل بحث در هر روال مراقبت از پوست است ، اما زیاده روی در آن می تواند از عوامل آسیب رسان پوست به شمار بیاید. شستن بیش از دو بار در روز پوست روغن های طبیعی آن را از بین برده و باعث می شود پوست در برابر آلاینده ها آسیب پذیرتر شود این موضوع برای لایه برداری بیش از حد نیز صدق می کند به یاد داشته باشید شما خواستار پوستی صاف و درخشان هستید و یک پوست ملتهب و تحریک پذیر نمی خواهید و این به معنای این است که از در انجام این کار میانه روی داشته باشید.

رفتن به رختخواب با آرایش

یکی از دیگر اشتباهاتی که تقریبا می توان گفت رایج است با آرایش خوابیدن است اگر پوستتان آسیب دیده و لا آرایش می خوابید خودتان در آسیب دیدن پوستتان دست دارید و مقصر هستید و وقت آن رسیده است که این عادت بد را کنار بگذارید. پوست ما در طول روز در معرض مواد آرایشی ، آلودگی ، روغن و موارد دیگر است که در سطح پوست جمع می شوند و اگر از پاک کردن مواد این مواد زائد قبل از خواب غافل شوید می تواند منجر به تحریک ، مسدود شدن منافذ و آسیب پوستی شود. پیشنهاد می شود حداقل شب هنگام مقداری دستمال مرطوب صورت یا آب میسلار را در کنار رخت خواب خود داشته باشید اینگونه نیازی نیست که هر باره به  سمت سینک بروید.

فراموش کردن شستن براش های آرایش خود

یکی از عادت های رایج خانم ها فراموش کردن شستن براش های آرایشیست که همین موجب بیماری های پوستی می شود براش آرایشی نیز در صورت تمیز نشدن می تواندن باکتری های ایجاد کننده آکنه را جمع کرده و در آن خود نگه دارند. توصیه می شود هفته ای یک بار از صابون یا برس تمیز کننده ملایم استفاده کنید تا میکروب ها و آلودگی های براش خود را از بین ببرید.

تغییر روال مراقبت از پوست

معمولا هیچ کس نمی خواهد روز به روز به همان فرمول های قدیمی پایبند باشد و این موضوع به ذهن می رسد چرا باید روال قبلی را دنبال کرد وقتی که می توان محصولات زیبایی بسیاری که وجود دارد را آزمایش کرد اگرچه خوب است هر چند وقت یک بار این کار را انجام داد اما امتحان هر روزه ی یک محصول جدید ایده خوبی نیست و تغییر بیش از حد محصولات اغلب خطر حساسیت های پوستی را افزایش می دهد  بنابراین اگر محصولی که استفاده می کنید برای شما مناسب است و یک روتین پوست ثابت دارید به آن پایبند باشید و خطر حساسیت و آسیب های پوستی را کاهش دهید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.