اسید ماندلیک روی پوست : آنچه باید بدانیم!

لایه برداری شیمیایی، مداخلات زیبایی است که در آن متخصصان یک محلول شیمیایی را برای حذف سلول‌های مرده پوست و تحریک رشد سلول‌های جدید روی صورت اعمال می‌کنند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد لایه برداری با اسید ماندلیک برای درمان بیماری های پوستی مانند آکنه موثر و بی‌خطر است.
اسید ماندلیک یک ماده شیمیایی اسیدی است که به دلیل استفاده از آن در لوازم آرایشی پوست محبوب شده است.

لایه‌برداری شیمیایی اسید ماندلیک اشکال رایج لایه‌برداری شیمیایی تک ماده ای در کنار لایه برداری شیمیایی اسید گلیکولیک، اسید گلیکولیک و لایه برداری شیمیایی اسید لاکتیک است.

این مقاله به بررسی اثرات لایه برداری شیمیایی روی پوست و استفاده از اسید ماندلیک بر روی پوست می پردازد. همچنین ایمنی ماندلیک اسید و محصولات حاوی این ماده را بررسی کرده و آن را با سایر انواع لایه بردارهای اسیدی مورد استفاده بر روی پوست مقایسه می‌کند.

اسید ماندلیک روی پوست

اثرات لایه‌برداری شیمیایی بر روی پوست

هدف لایه برداری شیمیایی حذف ضخامت قابل پیش‌بینی و یکنواخت پوست آسیب دیده است. لایه‌برداری شیمیایی می‌تواند به موارد زیر کمک کند:

ضایعات آکنه التهابی و غیر التهابی
جای زخم
آکنه روزاسه
چین و چروک
در کنار سایر لایه‌بردارهای شیمیایی مبتنی بر اسید، لایه‌بردارهای شیمیایی اسید ماندلیک برای دستیابی به اثرات خود به عمق پوست نفوذ نمی‌کنند. لایه برداری های شیمیایی این گونه به لایه برداری سطحی معروف هستند.

موارد استفاده روی پوست

اسید ماندلیک می‌تواند برای برخی از افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی مفید باشد. اسید ماندلیک می‌تواند استحکام و قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش دهد. علاوه بر این، شواهد بیشتری وجود دارد که لایه برداری شیمیایی اسید ماندلیک ممکن است برای موارد زیر مفید باشد:

دیپیگمانتاسیون – یک ناهنجاری در رنگدانه پوست
قرمزی پوست – اریتم
پوست چرب یا سبوم اضافی

شایان ذکر است که بسیاری از مشکلات پوستی ماهیت زیبایی دارند. اگرچه نگرانی‌های زیبایی می‌تواند از نظر روانی مهم باشد، اما مستقیماً بر سلامت جسمانی فرد تأثیر نمی‌گذارد.

چگونه از آن بر روی پوست استفاده کنیم؟

اسید ماندلیک ساختار شیمیایی منحصر به فردی دارد که منجر به نفوذ یکنواخت‌تری در مناطق غنی از چربی پوست می‌شود. از آنجایی که معمولاً عوارض جانبی و زمان استراحت پس از لایه‌برداری با اسید ماندلیک کمتر از سایر لایه برداری‌ها است، در صورت تمایل می‌توان “تاچ آپ”‌های مکرر و فواصل کوتاهتری بین جلسات لایه‌برداری وجود داشته باشد.

نگرانی‌های ایمنی برای اسید ماندلیک

اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک-ماندلیک و اسیدهای فیتیک را در مورد آکنه مقایسه شد و هیچ عارضه جانبی قابل توجهی در این مطالعه نشان نداد. با این حال، کتابخانه ملی پزشکی پیشنهاد می‌کند که اسید ماندلیک، مشابه سایر اسیدهای مورد استفاده روی پوست، ممکن است باعث ایجاد موارد زیر شود:

سمیت حاد در صورت مصرف آن به صورت خوراکی
تحریک پوست
تحریک یا آسیب چشم اگر در چشم باشد.
اگر فردی در مورد ایمنی و خطرات اسید ماندلیک نگرانی دارد، باید از پزشک خود مشاوره بیشتری بگیرد.

اسید ماندلیک چقدر موثر است؟

اسید ماندلیک چقدر موثر است؟

اثرات مورد نظر اسید ماندلیک، ظریف‌تر از لایه‌برداری‌های شیمیایی اسید گلیکولیک است. لایه‌برداری شیمیایی ماندلیک اسید نسبت به همتایان خود با اسید گلیکولیک راحت‌تر بهبود می‌یابد و عوارض جانبی آنها کمتر مشخص است. لایه‌برداری شیمیایی اسید ماندلیک به همان اندازه برای درمان آکنه مفید است که لایه‌برداری شیمیایی اسید سالیسیلیک در حالی که احتمال ایجاد عوارض جانبی بسیار کمتری دارد.

شواهد بیشتر نشان می دهد که لایه برداری مبتنی بر اسید سالیسیلیک-ماندلیک بهبود قابل توجهی در ضایعات آکنه نشان داد. مطالعه سال 2018 به این موضوع پرداخت که چگونه یک برنامه لایه‌برداری شیمیایی 12 هفته‌ای بر پایه اسید بر روی آکنه 45 نفر تأثیر گذاشت. نویسندگان مطالعه کاهش تقریبی زیر را در امتیازات آکنه برای لایه‌برداری‌های مختلف مبتنی بر اسید گزارش می‌کنند:

74% برای لایه برداری ترکیبی اسید سالیسیلیک و اسید ماندلیک
71% برای لایه برداری اسید گلیکولیک
70% برای لایه برداری اسید فیتیک
ممکن است این تفاوت‌ها به دلیل ترکیب اسید سالیسیلیک و ماندلیک یا در اسید ساسیکلیک به تنهایی باشد تا در اسید ماندلیک.

محصولاتی که حاوی اسید ماندلیک هستند؟

اگرچه برخی از کلینیک‌ها ممکن است لایه‌برداری شیمیایی اسید ماندلیک را ارائه دهند، برخی از افراد ممکن است بخواهند خودشان این لایه برداری‌ها را خریداری و اعمال کنند. برندهای موجود که نتایج آن براساس درمان‌های حرفه‌ای است، Divine Derriere و Platinum Skin Care هستند.

لایه‌برداری شیمیایی در دستورالعمل آنها متفاوت است. هنگام استفاده از لایه برداری شیمیایی، مهم است که این دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید و به هشدارهای ایمنی مربوطه مانند مواردی که در بالا توضیح داده شد توجه کنید. سایر محصولات حاوی اسید ماندلیک نیز شامل لایه‌بردارها و پاک‌کننده‌ها هستند.

یک فرد باید قبل از استفاده از هر محصولی که حاوی اسید ماندلیک یا هر اسید دیگری است، آزمایش پچ انجام دهد.

خلاصه

لایه برداری شیمیایی با از بین‌بردن لایه‌های بالایی پوست عمل می‌کند. اسید ماندلیک یک لایه برداری شیمیایی سطحی است که معمولاً عوارض جانبی کمتری دارد و نسبت به سایر لایه‌برداری‌های شیمیایی عوارض جانبی کمتری دارد و می‌تواند برای چندین بیماری پوستی هم ایمن و هم مؤثر باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *