پسوریازیس در دست ها : بررسی علائم و روش های درمان و مراقبت ها

بسیاری از افراد مبتلا به پسوریازیس متوجه می شوند این وضعیت بر روی دست آنها تأثیر می گذارد. دست ها به مردم کمک می کنند تا ارتباط برقرار کنند و وظایف را انجام دهند. هنگامی که پسوریازیس روی آنها تأثیر بگذارد ، می تواند چالش برانگیز باشد. پسوریازیس در دست می تواند منجر به ترک خوردگی ، خونریزی و دردناک شدن پوست شود و می تواند مانع استفاده راحت کسی از دست شود. همچنین ممکن است فرد از داشتن این بیماری پوستی بر روی دستان خود خجالت بکشد. با این حال ، گزینه های مختلف درمانی و تغییر سبک زندگی می توانند بر علائم و ظاهر پوست تأثیر مثبت بگذارند.
این مقاله به بررسی ظاهر و علائم پسوریازیس در دست می پردازد. همچنین به گزینه های درمانی از جمله مراقبت در منزل و پیشگیری می پردازد.

پسوریازیس در دست

پسوریازیس در دست

پسوریازیس یک بیماری التهابی پوستی است که می تواند در هر نقطه از بدن ظاهر شود. اگر پسوریازیس در دست یا کف پا ظاهر شود ، به آن پسوریازیس palmoplantar می گویند. مانند پسوریازیس در سایر نقاط بدن ، پسوریازیس در دست می توانند پوست را برافروخته نشان دهند ، پلاک هایی ایجاد کند که پوست ترک خورده و باعث درد و خونریزی شوند. پوست آسیب دیده می تواند برجسته و ضخیم شود.

برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس دست ممکن است برافروختگی پوست نداشته باشند ، اما ممکن است دچار پوسته پوسته شدن کف دست و ضخیم شدن پوست شوند. بسته به رنگ پوست فرد ، پسوریازیس می تواند به طور متفاوتی روی پوست ظاهر شود. افراد مبتلا به پسوریازیس دچار تغییراتی در علائم و ظاهر پسوریازیس می شوند.

برجستگی های پر از مایع: یک مطالعه معتبر در سال 2016 وضعیتی به نام pustulosis palmoplantar را به پسوریازیس دست ، پا و ناخن مرتبط کرده است. اگر کسی به این بیماری مبتلا باشد ، ممکن است برآمدگی های پر از مایع را روی تکه های پسوریازیس ببیند که بعداً از بین می روند و پوسته ایجاد می کنند. پسوریازیس پوسچولار حدود 3٪ از کل موارد پسوریازیس را تشکیل می دهد.

علائم

علائم می توانند با توجه به محل پسوریازیس متفاوت باشند. پسوریازیس دست می تواند بر روی دست ها ، پاها و ناخن ها تأثیر بگذارد. حدود 12-16٪ از افراد مبتلا به پسوریازیس به پسوریازیس دست ، پا یا ناخن مبتلا هستند.

علائم در دست:

 • ترک خوردگی پوست
 • درد
 • خون ریزی
 • پوست ضخیم و برجسته
 • خارش
 • خشکی
 • برافروخته شدن پوست

علائم در ناخن:

 • ضخیم شدن ناخن
 • چاله ها و برجستگی ها در ناخن ها

محل پسوریازیس

پسوریازیس دست به طور بالقوه می تواند در مکان های زیر ظاهر شود:

 • انگشتان
 • کف دست
 • بند انگشتان
 • ناخن

50٪ افراد مبتلا به پسوریازیس ، این بیماری را در ناخن هایشان مشاهده می کنند. به دلیل مفاصل و چین خوردگی بین انگشتان ، دست ها به خصوص در برابر ترک خوردگی و خونریزی آسیب پذیر هستند. علاوه بر این ، کارهای روزمره معمول و مراقبت های شخصی شامل صابون و محصولات تمیز کننده می تواند منجر به تورم یا خارش شود.

شیوع

پسوریازیس دست می تواند افراد در هر سن و جنس را تحت تأثیر قرار دهد. این بیماری بیشتر در خانمها و افراد 20 تا 60 ساله وجود دارد. از بین مبتلایان به پسوریازیس ، 3-4٪ پسوریازیس دست را تجربه می کنند.  کار در خانه و تغییرات فصلی می تواند باعث پسوریازیس دست شود. این بدان معنی است که این بیماری می تواند به طور معمول بر گروه های زیر تأثیر بگذارد:

 • کشاورزان
 • کارگران
 • خانه دار

علل

پسوریازیس یک بیماری التهابی مزمن است که روی پوست تأثیر می گذارد و یک بیماری خود ایمنی است. پزشکان هنوز به درستی نمی فهمند که چه چیزی باعث می شود سیستم ایمنی بدن از این طریق به پوست حمله کند. فرد مبتلا به پسوریازیس دچار التهاب خواهد شد. التهاب باعث تقسیم سریع کراتینوسیت ها یا سلول های پوستی می شود. ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ممکن است باعث پسوریازیس شود ، از جمله:

 • عفونت های عمومی و پوستی
 • هوای بسیار سرد یا گرم
 • آسیب دیدگی پوست
 • استرس
 • داروها ، از جمله داروهای ضد افسردگی و ضد ویروس
 • داشتن یک عضو خانواده با این شرایط

در صورت عدم درمان ، وضعیت ممکن است بدتر شود. همچنین می تواند مفاصل را تحت تأثیر قرار دهد و باعث آرتروز پسوریازیس شود.

درمان پسوریازیس در دست

گزینه های مختلف درمانی می تواند به مدیریت پسوریازیس دست کمک کند. درمان می تواند به سه دسته تقسیم شود:

درمان های موضعی

درمان های موضعی می توانند خط اول درمان باشند. فرد می تواند کرم و لوسیون را مستقیماً روی دست ها بمالد. گزینه ها عبارتند از:

 • درمان های مرطوب کننده: این روش های درمانی می توانند با تشکیل یک فیلم محافظ ، آب را در پوست حفظ کنند.
 • کرم های استروئیدی: این کرم ها التهاب را کاهش می دهند.
 • کرم ها ویتامین D: این کرم ها می توانند در ترکیب با استروئیدها تاثیرگذار باشد.
 • مهار کننده های کلسینورین: این کرم ها به سیستم ایمنی بدن و کاهش تورم کمک می کنند.
 • رتینوئیدهای موضعی: این کرم های تجویز شده روند ریزش پوست را تسریع کرده و رشد سلول های پوست را کند می کنند.

نور درمانی

پزشکان می توانند از نور مصنوعی برای درمان پسوریازیس استفاده کنند ، این به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش های درمانی است. نور ممکن است UVA یا UVB باشد. ممکن است یک فرد به مدت چند ماه به چندین جلسه نور درمانی هفته ای نیاز داشته باشد.

داروهای سیستمیک

اگر پسوریازیس به درمان های دیگر پاسخ ندهد ، یا اگر شدید باشد ، پزشک ممکن است یک درمان سیستمیک را تجویز کند. این روش درمانی کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. درمان های موثر شامل متوترکسات ، سیکلوسپورین ، آپرمیلاست ، بیولوژیک است که سیستم ایمنی بدن را تعدیل می کند و استریتین که تولید سلول های پوستی را کند می کند.

مراقبت در خانه برای پسوریازیس دست

افراد می توانند عاداتی را تنظیم کنند که از بدتر شدن علائم پسوریازیس در دست آنها جلوگیری کند. به عنوان مثال ، هنگام شستن دست ها ، افراد می توانند از صابون مرطوب کننده دست استفاده کنند. فرد مبتلا به پسوریازیس دست باید از تمیز کردن و آب خیلی گرم جلوگیری کند. فرد مبتلا به پسوریازیس دست می تواند پس از شستن ظرف ها از لوسیون مرطوب کننده استفاده کند تا به کاهش تحریک پوست کمک کند.

توجه به عوامل محرک: ثبت عواملی که باعث شعله ور شدن پسوریازیس می شوند می توانند به فرد کمک کنند تا در آینده از بروز آنها جلوگیری کند.

درمان پسوریازیس در دست

جلوگیری

پسوریازیس می تواند در کیفیت زندگی فرد تداخل ایجاد کند. با این حال ، افراد می توانند علائم خود را با یادآوری اینکه عوامل زیر می توانند بر آنها تأثیر بگذارند ، کنترل کنند:

سیگار کشیدن: افراد که پسوریازیس دست دارند در حال حاضر سیگار می کشند. سیگار کشیدن ممکن است خطر ابتلا به پسوریازیس دست را افزایش دهد ، زیرا می تواند در سیگنالینگ سیستم ایمنی و عصبی تداخل ایجاد کند. بنابراین ، افرادی که سیگار می کشند باید سعی در قطع یا ترک کنند. یک مطالعه معتبر 2016 نشان می دهد که مقدار سیگار کشیدن مربوط به ظاهر علائم پسوریازیس دست است.

آب و هوا : علائم در افراد مبتلا به پسوریازیس دست ممکن است در هوای سرد به دلیل کاهش رطوبت بدتر شود که باعث خشک شدن پوست می شود. در هوای گرم ، هم آفتاب سوختگی و هم گذراندن وقت در محیط های مطبوع می توانند شرایط را تحریک کنند. افراد می توانند با استفاده از دستکش و استفاده از کرم های مرطوب کننده از دست خود محافظت کنند.

استرس: در افراد مبتلا به پسوریازیس دست ، استرس نقش دوگانه ای دارد. استرس نمی تواند علائم پسوریازیس را تشدید کند.اما علائم می تواند باعث ایجاد استرس شود. برخی از تکنیک ها وجود دارد که افراد می توانند برای کنترل استرس استفاده کنند ، از جمله:

 • تمرینات تنفسی
 • مراقبه
 • ورزش
 • یوگا

چه موقع با یک پزشک تماس بگیرید؟

اگر کسی فکر می کند ممکن است به پسوریازیس مبتلا باشد ، باید با یک پزشک یا متخصص پوست مراجعه نماید تا در مورد یک برنامه درمانی صحبت کند. تماس با پزشک می تواند از بروز بیماری دیگری با علائم مشابه مانند اگزما جلوگیری کند. افرادی که تشخیص پسوریازیس دارند در صورت تشدید علائم باید با پزشک خود ملاقات کنند.

تشخیص

برخلاف سایر بیماری های خود ایمنی ، پزشکان پسوریازیس را با استفاده از روش های آزمایش سنتی مانند تصویربرداری یا آزمایش خون تشخیص نمی دهند. آنها یک معاینه فیزیکی از علائم پسوریازیس را انجام می دهند و شدت آن را بررسی می کنند. همچنین ممکن است از ناحیه آسیب دیده نمونه برداری از پوست انجام دهند.

همچنین پزشک می تواند با مشاهده سابقه پزشکی وی ، افزایش خطر ابتلا به پسوریازیس دست را در فرد تشخیص دهد. به عنوان مثال ، ممکن است فرد دارای اختلالات سیستم ایمنی دیگری باشد. ممکن است اعضای خانواده آنها مبتلا به پسوریازیس یا سایر بیماری های پوستی باشد.

خلاصه

پسوریازیس دست یک بیماری مزمن است که برای جلوگیری از تشدید یا بدتر شدن علائم نیاز به مدیریت مناسب دارد. افراد مبتلا به پسوریازیس دست می توانند با ایجاد تغییر در سبک زندگی و تنظیم یک برنامه درمانی در کنار یک متخصص پزشکی علائم خود را کنترل کنند. پزشکان شدت وضعیت فرد را در نظر می گیرند و یک داروی موضعی یا سیستمیک مناسب تجویز می کنند.

منبع

 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.