آیا با مصرف قرص ضد بارداری احتمال بارداری وجود دارد؟

قرص های جلوگیری روشی موثر در پیشگیری از بارداری است. با این حال ، برخی از عوامل ، مانند از دست دادن روز قرص ، استفراغ و مصرف برخی از داروها ، می توانند اثر قرص را کاهش دهند و ممکن است منجر به حاملگی ناخواسته شود.
در این مقاله ، ما بررسی می کنیم که چقدر قرص ضد بارداری موثر است و پنج علتی که ممکن است منجر به از بین بردن قرص جلوگیری شود بررسی خواهیم کرد. 

قرص ضد بارداری احتمال بارداری

قرص ضد بارداری چقدر موثر است؟

قرص ترکیبی حاوی هورمون هایی است که از تخمک گذاری جلوگیری می کند ، این زمانی است که تخمدان تخمک را برای لقاح آزاد می کند. نوع دیگری از قرص ها که به مینی پیل معروف است ، باعث ضخیم شدن مخاط دهانه رحم و نازک شدن پوشش رحم می شود که احتمال رسیدن اسپرم به تخمک را کاهش می دهد.
قرص ضد بارداری اگر شخصی آن را به درستی مصرف کند و روزهای قرص را از دست ندهد بسیار موثر است.استفاده کامل این قرص 99.7 درصد موثر است. این بدان معنی است که از هر 100 زنی که قرص مصرف می کنند کمتر از 1 نفر در 1 سال باردار می شوند.
با این حال ، با استفاده معمول ، اثر قرص 91 درصد است. این بدان معناست که از هر 100 زن در طی یک سال مصرف قرص ، 9 نفر باردار می شوند.

پنج دلیل برای عدم موفقیت قرص ضد بارداری

اگرچه قرص ضدبارداری به طور کلی بسیار موثر است ، اما برخی شرایط می توانند اثربخشی آن را کاهش دهند و ممکن است گاهی منجر به حاملگی ناخواسته شود. این شامل:

از دست دادن یک روز

تولیدکنندگان قصد دارند مردم روزانه از این قرص استفاده کنند تا بیشترین اثر را داشته باشد. اگر فردی یک روز را از دست بدهد ، ممکن است سطح هورمون وی در حد ثابت باقی نماند تا از بارداری جلوگیری کند.

استفراغ

بعضی اوقات ممکن است فردی هنگام مصرف قرص بیمار شود. هنگامی که فرد استفراغ می کند ، قرص می تواند دوباره برگردد ، یا ممکن است به طور کامل آن را در بدن خود جذب نکند.
اگر شخصی کمی پس از مصرف قرص دچار استفراغ می شود باید در اسرع وقت قرص دیگری مصرف کند و سپس قرص بعدی خود را طبق معمول مصرف کند.

هر روز قرص ها را به طور هم زمان مصرف نکنید.

علاوه بر مصرف روزانه قرص های ضد بارداری ، فرد باید قرص ها را تقریباً در هر یک ساعت مصرف کند. این می تواند سطح هورمون آنها را با ثبات بیشتری حفظ کند. بسیاری از افراد هر روز ساعت خود را بر روی زنگ هشدار تنظیم می کنند که به آنها یادآوری کند که هر روز قرص خود را در زمان مناسب مصرف کنند.

شروع بلافاصله بسته جدید نیست

شروع بسته جدید قرص ها یک روز پس از اتمام قرص قبلی ضروری است. با این حال ، ممکن است گاهی شخص هنوز بسته جدید خود را نداشته باشد. چند روز غیبت در میان بسته ها می تواند باعث کاهش اثر قرص در جلوگیری از بارداری شود.
اگر کسی دو یا چند قرص پشت سر هم از دست بدهد باید از روش پیشگیری از بارداری استفاده کند یا از آمیزش جنسی خودداری کند تا اینکه 7 روز متوالی قرص ضد بارداری مصرف کند.

داروهایی که با قرص تداخل دارند

برخی از داروها می توانند اثر قرص را کم کنند. داروها شامل آنتی بیوتیک های خاصی مانند ریفامپیسین و داروهای ضد قارچ مانند گریزئوفولوین است. فرد باید هنگام استفاده از این داروها و 48 ساعت پس از اتمام دوره از وسایل جلوگیری از بارداری استفاده کند.
سایر داروها و مکمل های طولانی مدت دیگر نیز ممکن است بر عملکرد قرص های جلوگیری از بارداری تأثیر بگذارند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای صرع ، مانند فنوباربیتال ، فنی توئین و کاربامازپین
 • داروهای ضد ویروسی که برای درمان HIV استفاده می شود
 • St. John’s Wort ، که یک داروی گیاهی است
اثربخشی قرص ضدبارداری

اثربخشی قرص ضدبارداری

قرص های جلوگیری از بارداری اگر شخصی آنها را به درستی مصرف کند و هیچ روز قرص را از دست ندهد بسیار موثر است. نکات زیر می تواند به جلوگیری از بارداری ناخواسته هنگام مصرف قرص کمک کند:

 • بسته بندی را بخوانید و دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید
 • هر روز در همان زمان قرص مصرف کنید
 • توسط برنامه ها و یادآورهای قرص حداقل یک هفته قبل از تمام شدن آخرین بسته قرص بسته جدید تهیه نمایید. 
 • همیشه در اسرع وقت قرص های فراموش شده را مصرف کنید
 • اگر فردی دو یا چند قرص پشت سر هم استفاده نکرد ، از روش پیشگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کند
 • اگر فردی نگران است که نتواند به طور مداوم قرص های خود را مصرف کند ، باید در مورد سایر روش های جلوگیری از بارداری با پزشک یا متخصص زنان صحبت کند. چندین گزینه در دسترس است که نیازی به مصرف روزانه قرص نیست ، مانند دستگاه داخل رحمی یا IUD.

علائم اولیه بارداری

اگر فردی نگران بارداری ناخواسته است ، باید با پزشک خود صحبت کند. با این حال ، برخی علائم اولیه نیز وجود دارد که می تواند بارداری را نشان دهد:

نفخ شکم در حالی که نفخ غالباً علائم سندرم قبل از قاعدگی است ، اما گاهی اوقات می تواند نشانه اوایل بارداری باشد.
حساسیت به پستان. افزایش سطح هورمونهای استروژن و پروژسترون می تواند باعث حساسیت پستان در اوایل بارداری شود. برخی از خانمها همچنین ممکن است علائمی مانند سوزن سوزن شدن ، سنگینی یا احساس پری سینه را تجربه کنند.
لکه بینی نور هنگام اتصال تخمک به پوشش رحم ، مقدار کمی خونریزی یا لکه بینی ایجاد می شود. اگر لکه بینی خارج از چرخه قاعدگی پیش بینی شده رخ دهد ، این ممکن است یکی از علائم اولیه بارداری باشد.
خستگی بی دلیل تغییرات هورمونی که در بدن در دوران بارداری رخ می دهد ، حتی در مراحل اولیه می تواند احساس خستگی در فرد ایجاد کند.
ادرار بیشتر تغییرات هورمونی می تواند نیاز زن به ادرار در اوایل بارداری را افزایش دهد.
هر کسی که فکر می کند ممکن است باردار باشد ممکن است مایل به انجام تست بارداری در خانه باشد. این آزمایشات نسبت به سطح هورمون های فرد حساس تر شده و در مراحل اولیه بارداری بهتر تشخیص داده می شوند.

حرف آخر

در حالی که قرص های ضد بارداری به طور کلی بسیار موثر هستند ، اما اگر شخصی از آنها به درستی و به طور مداوم استفاده نکند ، ممکن است نتواند مانع بارداری شوند. هرکسی که نگران اثربخشی یا راحتی روش پیشگیری از بارداری باشد ، باید با پزشک صحبت کند.
اگر فردی بیش از یک قرص را از دست داد ، باید حداقل به مدت 7 روز متوالی از مصرف مجدد قرص ، از روش پیشگیری از بارداری استفاده کند.

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *