فشار خون طبیعی انسان چقدر است ؟

داشتن فشار خون طبیعی برای ادامه زندگی فرد حیاتی است. فشار خون باعث گردش خون در اطراف سیستم گردش خون خواهد شد ، بدون فشار خون هیچ اکسیژن یا مواد مغذی از طریق عروق به بافت ها و اندام ها منتقل نمی شود. اگرچه ، فشار خون می تواند به طور خطرناکی بالا برود و همچنین می تواند خیلی پایین بیاید. می توان گفت که فشار خون از شایع ترین اختلالات متابولیک است که در گذشته افراد با افزایش سن به آن مبتلا می شدند و امروزه بع علت شیوه های نادرست در زندگی فرد در سنین جوانی به آن مبتلا خواهد شد. به این بیماری قاتل خاموش نیز گفته می شود زیرا افراد ممکن است نسبت به درمان آن بی توجه باشند. در این مقاله ، ما در مورد اینکه فشار خون چیست ، چگونه اندازه گیری می شود صحبت خواهیم کرد. 

عدد فشار خون
فشار خون طبیعی

فشار خون چیست؟

فشار خون نیرویی است که خون را در سیستم گردش خون ما حرکت می دهد. این فشار بسیار مهم است زیرا اکسیژن و مواد مغذی در سیستم گردش خون ما برای تغذیه بافتها و اندامها بدون فشار خون انتقال نمی یابد. فشار خون همچنین حیاتی است زیرا گلبول های سفید خون و آنتی بادی هایی برای ایمنی بدن و هورمون هایی مانند انسولین را تحویل می دهد. درست مانند تأمین اکسیژن و مواد مغذی ، خون تازه ای که تحویل می شود مواد زائد سمی متابولیسم را نیز شامل می شود ، از جمله دی اکسید کربن که با هر تنفس بازدم می کنیم و سمومی که از طریق کبد و کلیه پاک می کنیم.
خون به خودی خود دارای تعدادی از خواص دیگر است ، از جمله درجه حرارت آن. همچنین یکی از سیستم های دفاعی ما در برابر آسیب بافتی است ، یعنی پلاکت های لخته کننده که مانع از دست دادن خون در طی آسیب می شوند.
اما دقیقاً چه چیزی باعث فشار خون در عروق ما می شود؟ قلب وقتی با هر ضربان قلب منقبض می شود فشار خون ایجاد می کند. البته فشار خون ، فقط توسط پمپاژ قلب ایجاد نمی شود.

فشار خون طبیعی چقدر است؟

به علت ضربان دار بودن پمپ خون توسط قلب، فشار خون بین دو سطح حداقلی و حداکثری با عنوان سیستول و دیاستول در نوسان می باشد. فشارخون طبیعی باید کمتر از ۱۲۰ و روی ۸۰ میلی متر جیوه باشد که این رقم در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، کلیوی، سکته‌های مغزی و دیابت باید کمتر از ۱۳۰ روی ۸۰ باقی بماند. در حالیکه در افراد عادی فشار خون بالا ۱۴۰ روی ۹۰ در نظر گرفته می‌شود.

اعداد فشار خون و معنای آن ها

فشار خون هر فرد دارای دو عدد را نشان می دهد :

 • فشار خون سیستولیک : ( عدد اول ) این عدد نشان می دهد که قلب شما در حالت تپش ، چه مقدار خونی را در رگ ها در جریان دارد.
 • فشار خون دیاستولیک : (عدد دوم ) این عدد نشان می دهد که قلب در حالت استراحت ، چه مقدار خون در رگ های خود دارد.

کدام عدد فشار خون مهم تر می باشد ؟

عدد اول یا همان فشار سیستولیک عموما مهم تر است، چرا که این فشار خون حساس تر بوده و برای افراد بالای 50 سال ، خطر بیشتری را برای مشکلات قلبی و عروقی ایجاد خواهد کرد. عموما افراد با افزایش سن ، با افزایش فشار خون سیستولیک ، سفت شدن رگ های بزرگ و افزایش بیماری های قلبی و عروقی مواجه می شوند.  طبق مطالعات اخیر، خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی یا سکته ، با هر افزایش 20 میلی متر جیوه ای فشار خون سیستولیک و 10 میلی متر جیوه فشار خون دیاستولیک در بین افراد 40 تا 89 سال افزایش پیدا می کند.

دامنه تغییرات فشارخون

 • فشار خون طبیعی و نرمال ، کم تر از 120 میلی متر جیوه در حالت سیستولیک و کمتر از 80 در حالت دیاستولیک.
 • فشار خون نسبتا بالا ، بین 120 تا 129 در حالت سیستولیک و کم تر از 80 در حالت دیاستولیک.
 • فشار خون بالای مرحله 1 بین 130 تا 139 در حالت سیستولیک و بین 80 تا 89 در حالت دیاستولیک.
 • فشار خون بالای مرحله 2، 140 یا بالاتر در حالت سیستولیک و 90 یا بالاتر در حالت دیاستولیک.
 • بحران فشار خون بحرانی که سریعا باید به پزشک مراجعه شود ، بالاتر از 180 در حالت سیستولیک و بالاتر از 120 در حالت دیاستولیک.

لازم به ذکر است که تشخیص فشار خون بالا کاملا بر عهده پزشک می باشد. 

عملکرد فشار خون به چه صورت است ؟

گردش خون ما شبیه یک نوع لوله کشی بسیار پیشرفته است – خون “جریان دارد” و عروق “لوله” هستند. یک قانون اساسی فیزیک باعث جریان خون ما می شود و این قانون در لوله های شلنگ در باغ نیز اعمال می شود. خون به دلیل تفاوت فشار در بدن ما جریان دارد. فشار خون ما در آغاز سفر از قلب ما دارای بیشترین فشار است – وقتی وارد آئورت می شود – و در پایان سفر در امتداد شاخه های عروقی که به تدریج کوچکتر هستند ، دارای کمترین فشار خون است. این اختلاف فشار همان چیزی است که باعث جریان خون در اطراف بدن ما می شود. شریان ها به روشی مشابه با خصوصیات فیزیکی لوله شلنگ باغی که بر فشار آب تأثیر می گذارد ، فشار خون را تحت تأثیر قرار می دهند. منقبض شدن لوله باعث افزایش فشار در نقطه انقباض می شود. برای مثال بدون خاصیت ارتجاعی دیواره های شریان ، فشار خون با پمپاژ از قلب با سرعت بیشتری کاهش می دهد. در حالی که قلب حداکثر فشار را ایجاد می کند ، خواص عروق به همان اندازه برای حفظ آن مهم هستند و اجازه می دهند خون در بدن جریان یابد. وضعیت عروق بر فشار خون و جریان خون تأثیر می گذارد و باریک شدن سرخرگ ها در نهایت می تواند موجب انسداد عروق و منجر به شرایط خطرناکی از جمله سکته و حمله قلبی شود.

فشار خون طبیعی انسان

فشار خون چگونه اندازه گیری می شود ؟

دستگاهی که برای اندازه گیری فشار خون استفاده می شود فشار سنج است ، از یک بازوبند لاستیکی تشکیل شده است – کاف که با دست یا پمپ باد می شود. هنگامی که کاف به اندازه کافی باد می شود تا نبض را متوقف کند ، تفسیری به صورت الکترونیکی یا روی صفحه آنالوگ انجام می شود. میزان این فشار بر حسب فشاری که برای حرکت جیوه به دور یک لوله در برابر گرانش لازم است بیان می شود. این اندازه گیری فشار با استفاده از واحد میلی متر جیوه است که به اختصار mm Hg می شود.
یک استتوسکوپ یا گوشی پزشکی هنگام بازگشت صدای نبض، کم کم فشار کاف ، نقطه دقیق را مشخص می کند. استفاده از استتوسکوپ به شخصی که فشار خون را اندازه گیری می کند این امکان را می دهد تا دو نکته خاص را مورد توجه قرار دهد. قرائت فشار خون از دو شکل تشکیل شده است – فشار سیستولیک اول و فشار دیاستولیک دوم. قرائت به عنوان مثال 140 ، بیش از 90 میلی متر جیوه ارائه می شود.
فشار سیستولیک رقم بالاتری است که در اثر انقباض قلب ایجاد می شود ، در حالی که عدد دیاستولیک فشار پایین تر در عروق است ، در طی مدت کوتاه “استراحت” بین ضربان قلب.

چرا فشار خون را با میلی متر جیوه اندازه گیری می کنند ؟

جیوه یکی از یکی از دقیق ترین سنجش های فشار است و هنوز هم بعد از گذشت مدت زمان زیاد ، یکی از استانداردترین واحدهای اندازه گیری فشار خون می باشد.

بررسی نبض برای بررسی فشار خون

هردوی این ها نشان دهنده سلامتی بدنی هستند اما دو معیار کاملا جداگانه می باشند و نمی توان از روی یکی از آن ها ، دیگری را نیز تشخیص داد.

نکاتی برای حفظ فشار خون 

در دستورالعمل های پزشکان اقدامات زیر بیماران برای کمک به حفظ فشار خون طبیعی و سالم ذکر شده است:

 • وزن بدن را سالم نگه دارید.
 • رژیم غذایی غنی از میوه ها ، سبزیجات و لبنیات کم چرب داشته باشید.
 • سدیم یا نمک را در رژیم غذایی کاهش دهید.
 • در بیشتر روزهای هفته ، حداقل 30 دقیقه در روز ، ورزش هوازی را مانند پیاده روی سریع انجام دهید.
 • مصرف متوسط الکل. مردان باید کمتر از دو نوشیدنی الکلی در روز برای مردان بنوشند. زنان و مردان با وزن بدن کمتر باید حداکثر یک نوشیدنی الکلی در روز مصرف کنند.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.