انواع درمان های طبیعی و خانگی برای بهبود اگزما

درمان های خانگی و درمان های طبیعی می توانند پوست خشک و خارش دار همراه با اگزما را تسکین دهند. افراد می توانند از کرم ها ، محصولات طبیعی و تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی برای کنترل یا جلوگیری از التهابات اگزما استفاده کنند ، به ویژه در زمستان که علائم در بدترین حالت خود قرار دارند.
مواد طبیعی مانند ژل آلوئه ورا و روغن نارگیل می توانند پوست خشک و شکسته را مرطوب کنند. آنها همچنین می توانند برای کاهش تورم و جلوگیری از عفونت با التهاب و باکتری های مضر مقابله کنند.
درمان های طبیعی نمی توانند اگزما را درمان کنند ، اما می توانند به مدیریت علائم و جلوگیری از شراره کمک کنند. در این مقاله بهترین روش های درمانی طبیعی برای اگزما بررسی شده است.

رمان های طبیعی برای درمان اگزما

درمان های طبیعی اگزما

ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا از برگ های گیاه آلوئه گرفته شده است. قرن هاست که مردم از ژل آلوئه ورا برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها استفاده می کنند. یکی از کاربردهای معمول ، تسکین اگزما است. در یک بررسی سیستماتیک از سال 2015 ، اثرات آلوئه ورا بر سلامت انسان بررسی شد. محققان گزارش کردند که ژل دارای انواع زیر است:

 • آنتی باکتریال
 • ضد میکروبی
 • تقویت کننده سیستم ایمنی بدن
 • التیام زخم

اثرات ضد باکتری و ضد میکروبی می تواند از بروز عفونت های پوستی جلوگیری کند ، این موارد بیشتر در صورت بروز خشکی و ترک پوست در فرد ایجاد می شود. خواص ترمیم کننده زخم آلوئه ممکن است پوست شکسته شده را تسکین داده و باعث ترمیم شود.

نحوه استفاده از آن

مردم می توانند ژل آلوئه ورا را از داروخانه ها تهیه کنند ، یا می توانند یک گیاه آلوئه ورا خریداری کنند و ژل را مستقیماً از برگ های آن استفاده کنند. محصولات ژل آلوئه را با مواد کمی انتخاب کنید – برخی دیگر می توانند حاوی مواد نگهدارنده ، الکل ، مواد معطر و رنگ باشند که همگی باعث تحریک پوست حساس می شوند. الکل و سایر مواد خشک کننده می توانند اگزما را بدتر کنند.
برای بررسی حساسیت پوست با مقدار کمی ژل شروع کنید. گاهی اوقات آلوئه ورا می تواند باعث سوزش شود. با این حال ، به طور کلی ، برای بزرگسالان و کودکان ایمن و موثر است.

سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان خانگی محبوب برای بسیاری از بیماری ها از جمله اختلالات پوستی است. انجمن ملی اگزما (NEA) گزارش داد که سرکه سیب ممکن است به این بیماری کمک کند. با این حال ، آنها توصیه می کنند که احتیاط کنید ، زیرا اسیدهای سرکه می تواند به بافت نرم آسیب برساند. هیچ تحقیقی تأیید نکرده است که سرکه سیب علائم اگزما را کاهش می دهد ، اما دلایل مختلفی برای کمک به آن وجود دارد:

تعادل سطح اسیدیته پوست

سرکه بسیار اسیدی است. پوست به طور طبیعی اسیدی است ، اما ممکن است افراد مبتلا به اگزما پوست اسیدی کمتری نسبت به سایرین داشته باشند. این می تواند دفاع پوست را تضعیف کند.
استفاده از سرکه سیب رقیق می تواند به تعادل سطح اسیدیته پوست کمک کند ، اما اگر سرکه رقیق نشود ، می تواند باعث سوختگی شود.
در مقابل ، بسیاری از صابون ها ، شوینده ها و پاک کننده ها قلیایی هستند. آنها می توانند اسیدیته پوست را مختل کنند ، که باعث آسیب پذیری پوست می شود. این ممکن است توضیح دهد که چرا شستن با برخی صابون ها می تواند باعث تشدید اگزما شود.

مبارزه با باکتری ها

مطالعات نشان داده است که سرکه سیب ممکن است با باکتریها ، از جمله اشریشیا کلی و استافیلوکوکوس اورئوس مبارزه کند. استفاده از سرکه سیب بر روی پوست می تواند از آلودگی پوست جلوگیری کند.

نحوه استفاده از آن

همیشه قبل از استفاده از سرکه سیب روی پوست ، آن را رقیق کنید. سرکه رقیق نشده می تواند باعث سوختگی شیمیایی یا جراحات دیگر شود. مردم می توانند از سرکه در حمام استفاده کنند. برای استفاده از سرکه سیب :

 • 1 فنجان آب گرم و 1 قاشق غذاخوری سرکه را مخلوط کنید.
 • محلول را روی پنبه یا گاز قرار دهید.
 • پانسمان را در پارچه نخی تمیز بپوشانید.
 • بگذارید 3 ساعت روی محل بماند.

برای حمام سرکه سیب :

 • 2 فنجان سرکه سیب را به یک حمام گرم اضافه کنید.
 • به مدت 15-20 دقیقه خیس کنید.
 • بدن را کاملاً بشویید.
 • ظرف چند دقیقه از ترک حمام مرطوب شوید.

بلغور جو دوسر کلوئیدی

بلغور جو دوسر کلوئیدی که با نام Avena sativa نیز شناخته می شود ، از جو دوسر تهیه شده و آسیاب شده و جوشانده می شود تا از این طریق خاصیت ترمیم پوست را به دست آورد. یک مطالعه در سال 2015 گزارش داد که لوسیون کلوئیدی بلغور جو دوسر دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است ، در نتیجه بهبود می یابد:

 • خشکی پوست
 • پوسته پوسته شدن
 • زبری پوست
 • خارش

نحوه استفاده از آن

بلغور جو دوسر کلوئیدی را به یک وان گرم اضافه کرده و خیس کنید. یک محصول بلغور جو دوسر کلوئیدی را انتخاب کنید که تنها جو دوسر باشد و از مصرف عطر یا مواد افزودنی خودداری کنید. مردم می توانند بلغور جو دوسر کلوئیدی خالص را از داروخانه ها خریداری کنند. لوسیون ها و کرم های حاوی بلغور جو دوسر کلوئیدی را نیز میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید.
بلغور جو دوسر کلوئیدی به طور کلی برای تمام سنین بی خطر است ، اما افرادی که به جو دوسر حساسیت دارند باید از مصرف آن اجتناب کنند. افرادی که به گلوتن حساسیت دارند باید احتیاط کنند ، زیرا جو دوسر اغلب با گندم فرآوری می شود.

حمام

استحمام قسمت مهمی از درمان اگزما است. وقتی فردی دچار بیماری پوستی مانند اگزما می شود ، پوست او به رطوبت اضافی نیاز دارد زیرا لایه بیرونی آنطور که باید کار نمی کند. غالباً شستشو می تواند پوست را خشک کرده و اگزما را بدتر کند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد:

 • استفاده از آب خیلی گرم یا سرد
 • صابون اشتباه استفاده کنید
 • مرطوب نکردن پس از آن
 • از غسل دادن مکرر خودداری کنید. بیشتر نوزادان و کودکان هفته ای یک یا دو بار نیاز به استحمام دارند.

NEA به بزرگسالان توصیه می کند:

 • حداقل یک بار در روز حمام یا دوش بگیرید
 • از آب ولرم استفاده کنید
 • استحمام را به 10-15 دقیقه محدود کنید
 • از مالش پوست خودداری کنید
 • از پاک کننده های ملایم به جای صابون استفاده کنید
 • انواع مختلفی از حمام های دارویی را امتحان کنید ، مانند حمام هایی که دارای جوش شیرین ، سرکه یا بلغور جو دوسر هستند
  یک دوش آب گرم و طولانی می تواند روغن ها و رطوبت پوست را از بین ببرد. دوش های کوتاه تری بگیرید و آب را در دمای گرم و نه گرم نگه دارید.
 • پس از استحمام ، ظرف 3 دقیقه پس از بیرون آمدن ، پوست خود را مرطوب کنید. پوست را به آرامی با حوله خشک کرده و قبل از خشک شدن کامل پوست ، از یک مرطوب کننده مرطوب روغن استفاده کنید. این می تواند به آبگیری از دوش یا حمام قبل از تبخیر آب کمک کند.
 • پس از شستن و خشک شدن دست ها ، از مرطوب کننده استفاده کنید تا از بروز التهاب اگزما روی آنها جلوگیری کند.
درمان اگزما

روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب مفیدی است که می تواند به پوست رطوبت اضافه کند ، که می تواند به افرادی که پوست خشک و اگزما دارند کمک کند. همچنین ، روغن نارگیل ممکن است با کمک به مبارزه با التهاب و بهبود سلامت سد پوست ، از پوست محافظت کند. استفاده از روغن به مدت 8 هفته علائم اگزما را بهتر از روغن معدنی بهبود می بخشد.

نحوه استفاده از آن

روغن نارگیل فشرده شده سرد را پس از استحمام و تا چند بار در روز به پوست بمالید. قبل از خواب از آن استفاده کنید تا پوست مرطوب شود. روغن نارگیل فوق العاده به طور کلی در دمای اتاق جامد است ، اما گرمای بدن فرد آن را به مایع تبدیل می کند.  افرادی که به نارگیل حساسیت دارند نباید از روغن نارگیل استفاده کنند.

عسل

عسل یک ماده ضد باکتری و ضد التهاب طبیعی است و مردم قرن هاست که از آن برای بهبود زخم ها استفاده می کنند. عسل می تواند به بهبود زخم ها و تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند ، به این معنی که می تواند به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک کند. عسل برای درمان انواع بیماری های پوستی از جمله سوختگی و زخم مفید است و دارای قابلیت ضد باکتری است.
عسل که مستقیماً روی اگزما قرار می گیرد می تواند ضمن مرطوب سازی پوست و تسریع در بهبودی ، از عفونت جلوگیری کند.

نحوه استفاده از آن

سعی کنید کمی عسل را به منطقه آغشته کنید. 

روغن درخت چای

تولیدکنندگان روغن درخت چای را از برگهای درخت Melaleuca alternifolia می گیرند. مردم اغلب از این روغن برای کمک به مشکلات پوستی از جمله اگزما استفاده می کنند.
یک بررسی نشان داده است که خواص ضد التهابی ، ضد باکتریایی و ترمیم کننده زخم را در روغن شناسایی می کند. این ممکن است به رفع خشکی پوست و خارش کمک کند و به جلوگیری از عفونت کمک کند.

نحوه استفاده از آن

همیشه روغن های اساسی را قبل از استفاده روی پوست رقیق کنید. سعی کنید روغن درخت چای را با یک روغن حامل مانند روغن بادام یا زیتون مخلوط کنید و سپس محلول را استفاده کنید. برخی از محصولات شامل روغن درخت چای به صورت رقیق شده است.

تغییرات رژیم غذایی

اگزما یک بیماری التهابی است ، به این معنی که باعث التهاب ، قرمز شدن و زخم شدن پوست می شود. برخی از غذاها می توانند باعث ایجاد یا کاهش التهاب در بدن شوند و ایجاد چند تغییر اساسی در رژیم غذایی می تواند از التهابات اگزما بکاهد. نمونه هایی از غذاهای ضد التهاب عبارتند از:

 • ماهی
 • سبزیجات
 • لوبیا و عدس
 • میوه ها
 • سبزیجات
 • زردچوبه و دارچین

غذاهای التهابی رایج شامل لبنیات ، تخم مرغ ، سویا و گندم است. سعی کنید برخی از این موارد را از رژیم غذایی حذف کنید و یک دفترچه یادداشت غذایی نگه دارید تا بتوانید تشخیص دهید کدام غذاها ممکن است مشکل آفرین باشند.

صابون ها و شوینده های ملایم

سعی کنید از پاک کننده ای ملایم و بدون کف و عطر استفاده کنید. از محصولات دارای ذرات زبر برای مالش یا لایه برداری خودداری کنید ، زیرا این مواد باعث تحریک بیشتر پوست می شوند. همچنین بسیاری از مبتلایان به اگزما می دانند که استفاده از مواد شوینده ملایم ، بدون عطر یا بدون رنگ می تواند به بهبود علائم کمک کند. سعی کنید نرم کننده پارچه را که روی لباس می ماند و اغلب حاوی مواد معطر و مواد شیمیایی است که می تواند باعث تحریک پوست شود ، کنار بگذارید.

از نزدیک شدن منابع گرمایی قوی خودداری کنید

نشستن کنار یک شومینه یا نزدیک کوره ممکن است احساس خوبی داشته باشد ، اما می تواند علائم اگزما را بدتر کند. هوای گرم و خشک می تواند باعث کمبود آب در پوست و تشدید خارش اگزما شود. در ماه های خشک زمستان از مرطوب کننده استفاده کنید و از نزدیک شدن بیش از حد به بخاری و شومینه خودداری کنید.

در هوای سرد جمع شوید

بادهای سرد و شدید زمستانی می توانند پوست را خشک کرده و باعث برافروختگی اگزما شوند. وقتی دما کم است پوست خود را بپوشانید. همچنین اگر اگزما در صورت ایجاد می شود ، صورت را با روسری بپوشانید.

داروهای خانگی اگزما در نوزادان و کودکان

بسیاری از داروهای خانگی برای نوزادان و کودکان مناسب است ، اما همیشه قبل از استفاده از آنها برای کودکان در هر سنی با پزشک صحبت کنید. درمان های خانگی زیر ممکن است کمک کند:

 • از پوشاندن لباس گرم کودک خودداری کنید. تعریق می تواند باعث تشدید اگزما یا ایجاد بثورات گرمایی شود ، که خارش را بدتر می کند.
 • برای جلوگیری از خراشیدن پوست نوزادان از دستکش استفاده کنید.
 • مرطوب کننده ملایم را مرتباً در مناطق آسیب دیده قرار دهید و مراقب باشید که به چشم یا بینی وارد نشود.
 • صورت کودک را با روسری نپوشانید. روکش صندلی ماشین نوزاد می تواند به کودک در محافظت از هوای سرد خارج کمک کند. اغلب اطمینان حاصل کنید که کودک به میزان کافی جریان هوا دارد.
 • قبل از امتحان سرکه سیب یا سفید کننده در حمام کودک یا کودک ، از یک پزشک بخواهید.
 • حمام کلوئیدی بلغور جو دوسر برای کودکان بی خطر است اما آب حمام را از چشم آنها دور نگه دارید.
 • از غسل دادن مداوم آنها خودداری کنید. بیشتر نوزادان و کودکان فقط یک یا دو بار در هفته نیاز به استحمام دارند مگر اینکه کاملاً آلوده شده باشند. استحمام کمتر ممکن است به جلوگیری از خشکی پوست کمک کند.
 • از دستمال مرطوب کودک بدون عطر و الکل استفاده کنید. بسیاری از دستمال های مرطوب حاوی مواد تحریک کننده هستند. بدنبال کسانی باشید که عطر یا الکل ندارند و آنهایی که حاوی مواد تسکین دهنده هستند مانند آلوئه ورا. دستمال مرطوب “پوست حساس” ممکن است مفید باشد.
 • از شامپوهای مخصوص کودکان که برای کودکان مبتلا به اگزما در نظر گرفته شده استفاده کنید.

حرف آخر

هیچ درمانی برای اگزما وجود ندارد ، اما افراد اغلب می توانند علائم خود را با داروهای خانگی ، از جمله ژل ها و روغن های طبیعی ، حمام های دارویی و تغییرات رژیم غذایی مدیریت کنند. اگر اگزما شدید است یا به درمان های خانگی پاسخ نمی دهد ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در صورت بروز بثورات جدید در کودک ، کودک فوراً این کار را انجام دهید.
پزشک ممکن است کرم های استروئیدی یا داروهای تجویز شده دیگری را برای درمان التهاب تجویز کند.

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *