روش تهیه سرکه سیب خانگی

سرکه‌ سیب یک ماده‌ی شگفت‌انگیز تهیه شده از میوه‌ی سیب است که در طب سنتی جایگاه ویژه‌ای دارد. از خواص آن می‌توان به کاهش وزن، درمان سرماخوردگی، درمان رگ‌های واریسی، کاهش قند خون، پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی، از بین بردن بیماری‌های پوستی، درمان شوره‌ سر، جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان و موارد دیگر درمانی اشاره کرد. اما خواص فوق‌العاده‌ی سرکه‌ی سیب زمانی بروز می‌کند که کاملا طبیعی و ارگانیک باشد. بدین منظور، قصد داریم شما را با روش تهیه سرکه سیب خانگی آشنا کنیم. با ما در “زیبا بمان” همراه باشید.

روش‌های گوناگون تهیه‌ی سرکه سیب خانگی

شما را با انواع طرز تهیه سرکه سیب خانگی در منزل آشنا خواهیم کرد:

روش اول: برای روش تهیه سرکه سیب خانگی سیب‌ها را کاملا شسته و اجازه دهید خشک شوند. آن‌ها را به چهار قسمت تقسیم کرده و دم آن‌ها را جدا کنید. سیب‌های خرد شده را درون سطلی بریزید. یک قاشق غذاخوری مخمر نانوایی را با آب گرم مخلوط کرده و به سیب‌های خرد شده اضافه کنید تا جایی که یک چهارم یا بیشتر از فضای بالای سطل خالی بماند. بعد از گذشت هفت ماه، محتوی درون سطل را صاف کنید و درون شیشه بریزید. بعد از گذشت دو هفته، سرکه‌ی سیب شما آماده است.

روش دوم: دم یک کیلو سیب‌ را گرفته، آن‌ها را کاملا شسته و خشک نمایید. آن‌ها را به چهار قسمت تقسیم کرده و درون یک سطلی بریزید که یک چهارم بالای آن خالی بماند. صد گرم نان سنگک را روی سیب‌ها قرار دهید تا به تخمیر سیب‌ها کمک کند. سطل مورد نظر را به مدت پنج ماه در جای گرم قرار دهید. بعد از گذشت این زمان، نون سنگک را از روی سیب‌ها برداشته و آن را صاف کنید. سرکه‌ی سیب شما آماده خواهد بود اگر به مدت پانزده روز دیگر صبر کنید.
روش سوم: سیب‌های کاملا شسته شده را به چهار قسمت تقسیم کرده و آن‌ها را درون ظرفی بریزید که یک چهارم فضای بالای آن خالی بماند. به ازای هر فنجان آبی که درون ظرف می‌ریزید، یک قاشق شکر را به آن اضافه کنید. این کار را آنقدر انجام دهید تا سطح سیب‌ها پوشش داده شود. بعد از بستن در ظرف، آن را به مدت سه هفته در جایی تاریک و گرم قرار دهید. بعد از آن، سیب‌های درون ظرف را له کنید و چهار هفته‌ی دیگر آن را در مکان قبلی قرار دهید. در طول این هفت هفته، هر چند روز یک بار، ظرف را تکان دهید تا مواد کاملا با هم ترکیب شوند. این سرکه را پس از صاف کردن می‌توانید بلافاصله استفاده کنید.

روش چهارم: بعد از شستن و خشک کردن کامل سه کیلو سیب‌، سیب‌ها را به چهار قسمت تقسیم کنید و آن‌ها را درون ظرفی بریزید. نصف ظرف را از آب پر کنید و یک کیلو سرکه‌ی سیب (سرکه انگور) به آن اضافه کنید. ظرف را به گونه‌ای باید انتخاب کرد که یک چهارم فضای بالای ظرف خالی بماند. ظرف را به مدت دو ماه روز در جایی گرم قرار داده و هفته‌ای یک بار، مواد داخل آن را زیر و رو کنید. بعد از گذشت زمان مورد نظر، سرکه‌ی سیب را صاف کرده و استفاده کنید.

روش پنجم: سیب‌ها را کاملا شسته و خشک نمایید. به وسیله‌ی دستگاه آبمیوه‌گیری، آب سیب‌ها را گرفته و درون یک ظرف بریزید. به ازای هر یک کیلو از آب سیب، یک لیوان سرکه‌ی سیب به آن اضافه کنید. ظرف مورد نظر را به مدت چهل روز در جای گرم قرار دهید. بعد از گذشت این زمان، می‌توانید از سرکه‌ی سیب استفاده کنید. این روش، سریعترین روش تهیه‌ سرکه‌ سیب است.

بیشتر بخوانید: ماسک مو با سرکه سیب

نکات مهم:

  • سیب‌های مورد استفاده برای تهیه‌ی سرکه‌ی سیب، باید سالم و بدون خرابی باشد؛ سیب سالم، سرکه‌ی با کیفیت‌تری تولید می‌کند.
  • در تهیه‌ی سرکه‌ی سیب، از ظرف‌های کاملا تمیز استفاده کنید تا به جز باکتری لازم در تهیه‌ی سرکه‌، باکتری دیگری حضور نداشته باشد.
  • ظرف‌های استفاده شده باید دارای درب‌های سالم باشد به طوری که بعد از بستن، راه نفوذ هوا به داخل ظرف نیز بسته شود.
  • در طول فرآیند تهیه‌ی سرکه، مراقب باشید هیچ سیب از سطح آب بیرون نباشد.
  • ظرف مورد نظر را درون مکانی تاریک ولی گرم قرار دهید؛ کابینت آشپزخانه انتخاب مناسبی است.
  • در فرآیند تولید سرکه، ممکن است یک لایه جرم روی سطح آب بنشیند. در زمان تصفیه آن را دور بریزید.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *