کاهش کلسترول چقدر طول می کشد؟چگونه کلسترول را کاهش دهیم؟

افرادی که مایلند سطح کلسترول خود را کاهش دهند ، احتمالاً متوجه می شوند که ایجاد تغییرات پایدار در رژیم غذایی و سبک زندگی آنها موثرتر از راه حل های سریع دیگر است. تغییر در سبک زندگی می تواند گاهی اوقات نسبتاً سریع سطح کلسترول را کاهش دهد. در طی چند هفته ممکن است افراد متوجه اثرات آن شوند.

با این حال ، برای دیدن یک تغییر پایدار در سطح کلسترول ، فرد باید به سبک زندگی سالم و هر دارویی که پزشک برای کنترل کلسترول توصیه می کند پایبند بماند.

کاهش کلسترول

کلسترول چیست؟

کلسترول ماده ای مومی و چرب است که کبد تولید می کند. در بدن ، کلسترول نقش اساسی در تشکیل سلول ها و تجزیه برخی از انواع اسیدهای چرب دارد. بدن کل کلسترول مورد نیاز را ایجاد می کند.

کلسترول غذایی منبع دیگر کلسترول است که از غذاهایی که فرد می خورد ، تأمین می شود. کلسترول در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، زرده تخم مرغ و لبنیات کامل چربی ظاهر می شود.

خوردن منظم این محصولات کلسترول بیشتری به بدن می رس و سطح کلسترول خون را افزایش می دهد.

علاوه بر این ، برخی از چربی ها و روغن ها ممکن است کبد را برای تولید کلسترول بیشتر تحریک کنند و به طور بالقوه سطح  کلسترول را حتی بیشتر کنند.

سطح کلسترول

گزارشی اعلان کرده است تقریباً 38٪ بزرگسالان در ایالات متحده کلسترول بالا دارند. این گزارش کلسترول خون بالا را سطوح بالای 200 میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) تعریف کرد.

سطح کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری قلبی و حوادث جدی مانند حمله قلبی و سکته را در فرد افزایش می دهد. عوامل مختلف  در افزایش بیماری در فرد نقش دارد ، اما کاهش کلسترول خون بالا ممکن است به کاهش این خطر کمک کند.

چه مدت طول می کشد تا کلسترول کاهش یابد؟

افرادی که برای کاهش کلسترول خود نیاز به استفاده از داروهایی مانند استاتین دارند باید سریعاً سطح کلسترول خود را کاهش دهند. این داروها ممکن است در عرض چند هفته تاثیر خود را نشان دهد و معمولاً تا حدی بیشتر از تغییر سبک زندگی موثر هستند.

با این حال ، از آنجا که رژیم غذایی بر میزان کلسترول در بدن تأثیر می گذارد ، پزشکان معمولاً به افراد توصیه می کنند علاوه بر مصرف داروها ، رژیم های غذایی و سبک زندگی خود را نیز تغییر دهند. ایجاد تغییرات ساده در رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند به کاهش کلسترول کمک کند.

این تغییرات بسته به میزان دقیق فرد در رعایت رژیم غذایی و همچنین سایر عوامل مانند ورزش و کاهش وزن متفاوت است. برخی از تغییرات غذایی ممکن است در عرض 4 هفته باعث کاهش جزئی کلسترول شود.

بیشتر بخوانید :

کاهش کلسترول خون بالا

چگونه کلسترول را کاهش دهیم؟

تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی و داروها می توانند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کنند.

داروها

برای افرادی که به طور خطرناکی کلسترول بالا دارند ، پزشکان اغلب داروهایی را برای کاهش فشار خون توصیه می کنند. درمان معمولاً با استاتین آغاز می شود. این داروها به کاهش کلسترول بدن کمک می کنند. همچنین التهاب اطراف پلاک های کلسترول را کاهش می دهند. این باعث کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) ، افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) و کاهش سطح تری گلیسیرید می شود.

گفته شد ، استاتین ها عوارض جانبی دارند ، که ممکن است در دوزهای بالاتر نشان داده شود. بعضی از داروهای دیگر نیز ممکن است مورد نیاز باشد. سایر داروها شامل موارد زیر است:

  • رزین: این داروها بدن را تحریک می کنند تا از کلسترول اضافی خلاص شود.
  • مهارکننده های جذب کلسترول: اینها از جذب کلسترول در بدن جلوگیری می کنند.
  • مهار کننده های PCSK9: با اتصال به پروتئین های کبد ، سطح کلسترول LDL را کاهش می دهد.
  • فیبرات: این داروها تری گلیسیرید را در خون هدف قرار داده و پایین می آورند.
  • مکمل هایی مانند نیاسین و اسیدهای چرب امگا 3 نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشند.

بیمار باید توسط پزشک معاینه شود تا دارویی برای کلسترول که  مفید است تجویز شود.

تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی

تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی برای ایجاد تغییرات پایدار در سطح کلسترول بسیار مهم است. اگرچه این تغییرات به سرعت داروها نتیجه نمی دهند ، اما اگر فرد به یک رژیم غذایی سالم پایبند باشد ، ممکن است فقط در طی چند هفته یا چند ماه میزان کلسترول خود را کاهش دهد. برای این منظور نکات زیر را در نظر داشته باشید.

مصرف غذاهای گیاهی را افزایش دهید

غذاهای گیاهی سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی هستند و فاقد کلسترول هستند. اکثر غذاهای گیاهی نیز فاقد چربی اشباع هستند که باعث افزایش کلسترول در بدن می شود.  افرادی که از رژیم های گیاهی استفاده می کنند ، در مقایسه با سایر افراد سطح کلسترول به طور قابل توجهی پایین تر دارند.

نویسندگان همچنین خاطر نشان کردند که برخی از رژیم های غذایی هدفمند با استفاده از غذاهای گیاهی ممکن است اثرات شدیدتری ایجاد کنند. به عنوان مثال ، یک رژیم غذایی غنی از فیبر محلول ، استرول های گیاهی و منابع پروتئینی گیاهی ، مانند سویا و آجیل ، فقط در 4 هفته کلسترول LDL را به طور متوسط ​​28.6٪ کاهش می دهد.

این تأثیرات در طولانی مدت ادامه دارد. یک بررسی در پیشرفت بیماریهای قلبی عروقی تخمین زده است که این نوع رژیم غذایی خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را حدود 13٪ کاهش می دهد.

افرادی که نیاز به کاهش سریع کلسترول دارند می توانند با یک متخصص تغذیه برای ایجاد یک برنامه غذایی هدفمند مشورت کنند.

مصرف فیبر را افزایش دهید

در حالی که افزودن غذاهای گیاهی به رژیم غذایی به طور طبیعی فیبر مصرفی را افزایش می دهد ، مصرف مکمل فیبر یا نوشیدنی فیبر بدون نسخه برای حمایت از بدن نیز ممکن است مفید باشد.

فیبر سیستم هضم را سالم نگه می دارد و از جذب کلسترول در بدن جلوگیری می کند. یک رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است سطح کلسترول فرد را تا 10٪ کاهش دهد.

از مصرف چربی های ترانس خودداری کنید

پرهیز از چربی های ترانس و از غذاهایی مانند غذاهای سرخ شده ، غذاهای فست فودی و محصولات از قبل پخته شده برای سلامت کلسترول مهم است. چربی های ترانس سطح کلسترول را در بدن افزایش می دهند.

چربی های اشباع شده را محدود کنید

چربی های اشباع به طور مستقیم به کلسترول کمک نمی کنند.این نوع چربی ها کبد را فعال می کنند تا کلسترول بیشتری تولید کنند که ممکن است باعث افزایش سطح کلسترول شود. 

توتون را ترک کنید

در افراد سیگاری، سطح کلسترول HDL پایین تری وجود دارد در حالی که سایر فاکتورهای خطرزا مانند تری گلیسیرید خون زیاد است. ترک دخانیات ممکن است به بالا رفتن سطح کلسترول HDL کمک کرده و کلسترول کل را متعادل کند.

ورزش

ورزش منظم بخش مهمی در کاهش کلسترول است زیرا ممکن است ضمن کاهش کلسترول LDL به بالا رفتن کلسترول HDL کمک کند. ورزش همچنین به مدیریت سایر عوامل خطر بیماری قلبی کمک می کند ، مانند کمک به کاهش وزن و تقویت قلب.

توجه به این نکته مهم است که اینها تغییرات طولانی مدت هستند نه کاهش سریع کلسترول بالا! با این حال ، افرادی که به این تغییرات پایبند هستند ممکن است نتایج قابل توجهی را برای مدت طولانی تری مشاهده کنند.

خلاصه

افراد مبتلا به کلسترول بالا در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و حوادث عمده قلبی هستند. پزشکان ممکن است داروهایی مانند استاتین ها را برای کنترل کلسترول خون بالا ، توصیه کنند. فردی که این داروها را مصرف می کند در طی چند هفته ممکن است متوجه تغییر سطح کلسترول خود شود.

پزشکان همچنین برای حمایت از سطح کلسترول سالم ، تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی را توصیه می کنند. این تغییرات ممکن است در طی چند هفته یا چند ماه اثرات مفید قابل توجهی ایجاد کند.

با این حال ، این تغییرات یک راه حل سریع نیستند. بهترین راه برای کاهش سطح کلسترول در طولانی مدت ایجاد تغییرات پایدار در رژیم غذایی و سبک زندگی است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *