روش های افزایش میل جنسی

 پایین بودن میل جنسی به خودی به خود مسئله مهمی نیست ولی بعضی افراد تمایل دارند که میل جنسی بیشتری داشته باشند. انواعی از روش های افزایش میل جنسی وجود دارند که به‌صورت طبیعی و یا با داروهای شیمیایی همراه است.اضطراب، مشکلات رابطه، نگرانی‌های سلامتی و سن همه می‌توانند بر میل جنسی تأثیر بگذارند. درحالی‌که میل جنسی پایین معمولاً مشکل‌ساز نیست، می‌تواند بر روابط و عزت‌نفس یک فرد تأثیر بگذارد. در این مقاله ما به برخی از روش های افزایش میل جنسی اشاره خواهیم کرد.

راه‌های طبیعی افزایش میل جنسی

هر دو جنس مرد و زن می‌توانند با استفاده از روش‌های زیر میل جنسی خود را تقویت کنند:

1 –  اضطراب را مدیریت کنید

داشتن اضطراب زیاد یک مانع متداول برای عملکرد جنسی و میل جنسی برای مردان و زنان است. این ممکن است به دلیل استرس زندگییا اضطراب خاص مربوط به رابطه جنسی باشد. افرادی که دارای برنامه کاری شدید، مسئولیت‌های مراقبتییا سایر فشارهای زندگی هستند ممکن است احساس خستگی کنند و درنتیجه میل جنسی کم دارند.

اضطراب و استرس همچنینمی‌تواند ایجادیا حفظ نعوظ را برایمردان دشوارتر کندکه می‌تواند فرد را از رابطه جنسی کنار بکشد. بررسی سال 2017 اختلال نعوظ در مردان جوان نشان داد که افسردگی و اضطراب می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی و افزایش اختلال عملکرد جنسی شود. موارد زیادی وجود دارد که افراد می‌توانند برای مدیریت اضطراب و تقویت سلامت روانی خود انجام دهند، ازجمله:

 • ایجاد وقت برای سرگرمی موردعلاقه
 • به‌طور منظم ورزش کنید
 • داشتن یک رژیم غذایی مغذی
 • تلاش برای بهبود روابط
 • صحبت با یک درمانگر

2_ بهبود کیفیت رابطه

بسیاری از افراد در نقاط خاصی از یک رابطه، ضعف در میل جنسی را تجربه می‌کنند. این موضوع ممکن است بعد از مدت طولانی در ارتباط بودن با شخصی اتفاق بیفتد، یا اگر فرد درک کند که در روابط صمیمی خود اتفاقات خوبی پیش نمی‌رود. تمرکز بر بهبود رابطه می‌تواند محرک جنسی هر یک از شرکا را افزایش دهد. این شامل موارد زیر باشد:

 • برنامه‌ریزی
 • انجام فعالیت‌هایی در خارج از اتاق خواب
 • تمرین ارتباطات باز
 • کنار گذاشتن زمان و بالا بردن کیفیت رابطه به‌جای پرداختن به زمان

3 – تمرکز بر روی مقدمه

داشتن تجربیات بهتر جنسی ممکن است تمایل فرد به رابطه جنسی را افزایش دهد و از این طریق میل جنسی آن‌ها را افزایش دهد. در بسیاری موارد، افراد می‌توانند با صرف وقت بیشتر در لمس کردن، بوسه، استفاده از اسباب‌بازی‌های جنسی و انجام رابطه جنسی دهانی، تجربیات جنسی خود را تقویت کنند. برخی افراد این اقدامات را بیرونی می‌نامند.

برای زنان، معاشقه ممکن است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد. بر اساس برخی تحقیقات سال 2017، فقط حدود 18 درصد از زنان به‌ تنهایی از طریق مقاربت ارگاسم می‌گیرند، در حالی ‌که 33.6 درصد از زنان گزارش می‌دهند که تحریک کلیتوریس برای ارگاسم لازم است.

افزایش میل جنسی

4 – خواب خوبی داشته باشید

خواب خوب می‌تواند روحیه و میزان انرژی کلی فرد را بهبود بخشد و از روش‌های افزایش میل جنسی باشد و برخی تحقیقات همچنین کیفیت خواب را به میل جنسی پیوند می‌دهند.

یک مطالعه در مقیاس کوچک در سال 2015 در زنان نشان داد که خوابیدن بیشتر شب قبل از رابطه میل جنسی  روز بعد را افزایش داد. زنانی که میانگین زمان خواب طولانی‌تر را گزارش کرده‌اند، برانگیختگی دستگاه تناسلی را نسبت به افرادی که زمان خواب کمتری دارند گزارش کردند.

5 – یک رژیم غذایی مغذی بخورید

پیروی از یک رژیم غذایی مغذی با ارتقاء گردش خون مناسب و سلامت قلب و از بین بردن غذاهای خاص که باعث کاهش میل جنسی می‌شوند، می‌توانند باعث افزایش میل جنسی افراد شود. سندرم متابولیک و بیماری‌های قلبی عروقی می‌توانند بر عملکرد جنسی بدنی تأثیر بگذارند. همچنین، سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌تواند بر روی سطح هورمون تأثیر بگذارد، همچنین ممکن است میل جنسی را مختل کند. خوردن یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، قند کم و پروتئین‌های بدون چربی می‌تواند به جلوگیری از اختلالاتی که بر میل جنسی تأثیرمی‌گذارد، کمک کند.

6 – داروهای گیاهی را امتحان کنید

داروهای گیاهی هم می‌توانند از روش‌های افزایش میل جنسی باشند. تحقیقات کمی در مورد چگونگی تأثیر داروهای گیاهی در بهبود عملکرد جنسی در مردان و زنان وجود دارد، اگرچه برخی از افراد ممکن است آن‌ها را مفید بدانند.یک بررسی مروری در سال 2015 اظهار داشت که داده‌های محدود وجود دارد که داروهای گیاهی زیر ممکن است عملکرد جنسی را بهبود ببخشند:

 • ماكا (maca)
 • خارخسک (tribulus)
 • کهن دار (gingko)
 • جینسنگ

مردم باید مراقب استفاده از داروهای گیاهی بدون تأیید پزشک باشند. برخی از داروهای گیاهی می‌توانند با داروهای موجود تداخل داشته باشند و سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) آن‌ها را تنظیم نمی‌کند. به همین دلیل، کیفیت، تاثیر و ایمنی آن‌ها نامشخص است.

7 – به ‌طور منظم ورزش کنید

ورزش منظم از دیگر روش های افزایش میل جنسی است. ورزش منظم می‌تواند از بسیاری جهات به میل جنسی کمک کند. یک مطالعه 2015 در مورد مردانی که تحت درمان با کمبود آندروژن قرار گرفته‌ اند که سطح تستوسترون را پایین می‌آورد، نشان داد که ورزش منظم به مردان کمک می‌کند تا با مسائلی مانند نگرانی‌های مربوط به کمبود میل جنسی و تغییرات رابطه کنار بیایند.

یک بررسی در سال 2010 در مورد زنان مبتلا به دیابت، تحقیق را نشان می‌دهد که ورزش ممکن است به کاهش علائم مرتبط با دیابت در زنان کمک کند. این مطالعه تأکیدمی‌کند که انجام ورزش‌های کف لگن ممکن است در زنان فاقد دیابت مفید باشد.

روش های افزایش میل جنسی

9- سکس تراپی را امتحان کنید

میل جنسی پیچیده است، هم با مؤلفه‌های روانی و هم ازلحاظ جسمی. حتی وقتی فرد وضعیت جسمی دارد که بر میل جنسی تأثیرمی‌گذارد، مانند دیابت، بهبود پاسخ عاطفی و روانی به رابطه جنسی می‌تواند باعث افزایش میل جنسی و عملکرد جنسی شود.

درمان یک استراتژی مؤثر برای افزایش میل جنسی کم است. مشاوره فردی می‌تواند به رفع نظرات منفی در مورد رابطه جنسی، عزت‌نفس و دلایل ثانویه میل جنسی پایین مانند افسردگی و اضطراب کمک کند. مشاوره در رابطه می‌تواند به برخی از افراد کمک کند تا از طریق عواملی که بر میل جنسی خود اثر می‌گذارد، تلاش کنند.

در کنار صحبت‌های درمانی، ذهن آگاهی نیز ممکن است کمک کند. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که فقط چهار جلسه درمان شناختی رفتاری مبتنی بر ذهن آگاهی در یک گروه با افزایش میل جنسی، برانگیختگی جنسی و رضایت جنسی زنان انجام می‌شود.

10 – ترک سیگار

سیگار کشیدن می‌تواند تأثیر منفی بر سیستم قلبی عروقی فرد داشته باشد. سلامتی قلب برای عملکرد خوب جنسی مهم است. افرادی که سیگارمی‌کشند ممکن است متوجه شوند که سطح انرژی و فشار جنسی آن‌ها بعد از ترک افزایش می‌یابد.

11 – سعی کنید شکلات بخورید

در طول تاریخ، شکلات نمادی از میل بوده است. نه ‌فقط به دلیل طعم خوشمزه‌اش، بلکه به دلیل قدرت آن برای بهبود لذت جنسی است. طبقیک مطالعه، شکلات باعث آزاد شدن فنیل اتیل آمین و سروتونین به بدن شما می‌شود. اینمی‌تواند برخی از اثرات آفرودزیازیک و افزایش خلق‌وخوی را ایجاد کند. بر اساسیک مطالعه دیگر، تأثیرات شکلات بر روی جنسی احتمالاً بیشتر روان‌شناختی است تا بیولوژیکی.

12 – میوه‌های خاصی را امتحان کنید

میوه‌ها یکی دیگر از روش های افزایش میل جنسی هستند. شواهد اندکی اثربخشی برخی غذاها را تأیید می‌کند، اما هیچ ضرری در آزمایش وجود ندارد. به‌عنوان‌مثال، انجیر، موزو آووکادو، غذاهای تقویت‌کننده میل جنسی محسوب می‌شوند که به نام‌های آفروفیزیس معروف هستند. اما این مواد غذایی همچنین ویتامین‌ها و مواد معدنی مهمی را فراهم می‌کنند که می‌توانند جریان خون به دستگاه تناسلی را افزایش داده و زندگی جنسی سالم را ارتقا دهند.

تقویت میل جنسی در مردان

میل جنسی در مردان غالباً با سطح تستوسترون مرتبط است که به‌طور طبیعی با افزایش سن مردان کاهش می‌یابد. درمان جایگزینی تستوسترون می‌تواند به بعضی از مردان کمک کند.

بر اساس یک بررسی سال 2017، در مردان مبتلابه کمبود تستوسترون یا کمبود فشارخون، جایگزینی تستوسترون می‌تواند منجر به بهبود میل جنسی، کاهش افسردگی و بهبود عملکرد نعوظ شود.

شواهد کمی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی غذاها یا مکمل‌ها باعث افزایش سطح تستوسترون و عملکرد جنسی فرد می‌شوند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که روی، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است اجزای مهم رژیم غذایی برای تستوسترون باشند.

تقویت میل جنسی در زنان

هورمون‌های مربوط به رابطه جنسی، مانند استروژن و ترکیبات شبیه به استروژن نیزمی‌توانند میل جنسی در زنان را تحت تأثیر قرار دهند. بسیاری از خانم‌ها در هنگام یائسگی، افت سطح میل جنسی و عملکرد جنسی را تجربه می‌کنند که سطح استروژن کاهش می‌یابد. درمان جایگزینی استروژن ممکن است به برخی از خانم‌ها کمک کند. خشکی واژن یکی دیگر از علائم یائسگی است. استفاده از روان کننده‌ها در طول فعالیت‌های جنسی می‌تواند لذت فرد را افزایش دهد. همچنین زنان تستوسترون تولیدمی‌کنند. پزشکان زمانی معتقد بودند که تستوسترون ممکن است بر محرک جنسی زنان تأثیر بگذارد، اما تا به امروز، تحقیقاترابطه محکمی پیدانکرده‌اند. برخی از قرص‌های ضد بارداری نیز ممکن است میل جنسی را کاهش دهند. اگر فردی گمان کند که پیشگیری از بارداری هورمونیآن‌ها در میل جنسی تأثیر دارد، می‌تواند در مورد تغییر نوع قرص با پزشک صحبت کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر شخصی نگران کاهش میل جنسی باشد، پزشک می‌تواند در مورد علل و درمان‌های احتمالی مشاوره و اطلاعاتی را ارائه دهد. پزشکانی که از راهکارهای جایگزین و مکمل نیز آگاهی دارند نیز ممکن است به فرد در انتخاب داروهای طبیعی کمک کنند.

برگفته از : افزایش میل جنسی

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *