چگونه درد دندان عقل را تسکین دهیم ؟ راه های پیشنهادی

افراد معمولاً تصمیم می گیرند دندان عقل خود را بکشند ، زیرا می تواند باعث درد در لثه ها شود. چگونه می توان درد دندان عقل را در خانه قبل از کشیدن آن تسکین داد؟ دندان های عقل آخرین دندان هایی هستند که از لثه ها بیرون آمده اند. آنها در آخرردیف دندان های فرد رشد می کنند. در کل به طور معمول چهار دندان عقل وجود دارد که در دورترین بخش های لثه های بالا و پایین وجود دارد. درد در دندان عقل ممکن است به خودی خود برطرف شود ، اما در برخی موارد به مراقبت هایی در منزل یا جراحی دندان نیاز دارد. در این مقاله روش هایی  برای تسکین درد دندان عقل آورده شده و همچنین علل آن بررسی شده است.

چگونه درد دندان عقل را تسکین دهیم

علت درد دندان عقل

دندانهای عقل معمولاً بعد از تمام دندانها در سن بزرگسالی ظاهر می شوند. ممکن است با زاویه ناخوشایند ظاهر شوند یا فضای کافی برای آنها وجود نداشته باشد و کج شوند یا بصورت نهفته باشند. دندان های عقل به طور معمول هنگامی که فردی در سنین 17 تا 21 سالگی است رشد می کنند. احساس فشار دندان برای خارج شدن از لثه می تواند دردناک باشد.
علاوه بر این ، به علت اینکه دندانهای بزرگسال قبلا رشدشان تکمیل شده است ، اغلب جایی برای دندانهای عقل در دهان فرد وجود ندارد. این کمبود فضا ممکن است باعث شود که دندان های عقل کج شوند ، یا به صورت نهفته باشند. داشتن دندان عقل نهفته ، لثه ها را آسیب پذیر می کند ، زیرا لثه شکاف برداشته و دندان ها به عبارتی رشد نمی کنند و به صورت نهفته باقی می مانند. غذا و باکتری ها می توانند در لثه گیر کند و منجر به مسائل مختلفی شوند از جمله :

 • بیماری لثه
 • عفونت ها
 • آبسه
 • کیست

درمانهای خانگی برای تسکین درد دندان عقل

دندان عقل نهفته ممکن است باعث درد ، تیر بکشند یا حساس شوند. در نهایت ، برداشتن دندان عقل می تواند به رفع این مشکلات کمک کند. در این بین ، چندین روش درمانی پزشکی بدون نسخه و داروهای خانگی طبیعی در دسترس است.

1- استفاده از ژل بی حسی

یک ژل دندانی بی حس کننده ممکن است به کاهش درد لثه کمک کند. این ژل ها بدون نسخه در دسترس هستند و حاوی ماده فعال بنزوکائین هستند. بیشتر ژل های دندانی را می توان به طور مستقیم بر روی لثه های آسیب دیده در طول روز قرار دهید. با این حال ، مهم است که شخص دستورالعمل های موجود در محصول را دنبال کند. زیرا ممکن است به بنزوکائین حساسیت داشته باشید.

2- ایبوپروفن

ایبوپروفن یک داروی مسکن بدون نسخه است که به کاهش التهاب کمک می کند. مصرف دوز توصیه شده روی بسته می تواند به رفع ناراحتی کمک کند. همچنین می تواند التهاب لثه های مرتبط با رشد دندان عقل را کاهش دهد. ایبوپروفن یا سایر NSAID ها (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) ممکن است در کنترل درد موثر باشد تا زمانی که فرد بتواند برای درمان به دندانپزشک مراجعه کند.

3- بسته یخ

استفاده از کیسه یخ روی فک می تواند به کاهش التهاب کمک کند ، که به نوبه خود می تواند درد را تسکین دهد. استفاده از یخ نیز می تواند اثر بی حسی داشته باشد. فرد می تواند تا مدت 15 دقیقه کیسه یخ را با حوله بر روی فک خود نگه دارد. کیسه یخ را می توان با 15 دقیقه بردارید و 15 دقیقه بگذارید تا درد کم شود.

4- آب نمک بشویید

آب نمک خاصیت ضدعفونی کنندگی طبیعی دارد. مطالعه ای در سال 2010 نشان داد که شستشوی دهان با آب نمک می تواند به کاهش باکتری کمک کند. گاهی ، تجمع باکتری در لثه های باز اطراف دندان عقل می تواند علت درد باشد. به همین ترتیب ، شستشو با آب نمک ممکن است به درمان عفونت و کاهش درد کمک کند. برای شستشو با آب نمک ، فرد می تواند چند قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب تازه جوشیده شده حل کند. وقتی آب کمی خنک شد ، می توان آن را به مدت چند دقیقه در اطراف دهان چرخاند ، سپس آن را تف کرد. ممکن است فردی بخواهد دو یا سه بار در روز دهان خود را با آب نمک بشوید ، تا زمانی که درد شروع به کاهش کند.

کشیدن دندان عقل

5- میخک

میخک در تسکین درد دندان عقل اثر مثبت می گذارد. مطالعه ای نشان داد که میخک به عنوان مسکن موضعی برای درد است به همین دلیل اثر بی حسی در آن وجود دارد. برای امتحان این درمان خانگی ، فرد می تواند از یک گل میخک یا روغن میخک استفاده کند.

نحوه استفاده از گل میخک به شرح زیر است :

میخک را روی دندان عقلی قرار دهید که باعث درد می شود. سپس با بستن فک آن را در محل نگه دارید ، اما آن را نجوید. سپس اجازه دهید تا درد کم شود و سپس آن را تف کنید.

نحوه استفاده از روغن میخک به شرح زیر است :

چند قطره روغن میخک را روی تکه ای پنبه بریزید. پنبه را روی دندان عقل قرار دهید که درد می کند. پنبه را در جای خود نگه دارید تا درد کاهش یابد و سپس آن را بردارید. 

6- پیاز

پیاز دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. این مزایای پیاز به معنای کمک به کاهش تورم و مبارزه با عفونت های باکتریایی است. برای استفاده از پیاز به عنوان یک درمان خانگی ، فرد باید:

یک تکه پیاز را برش دهید. پیاز را از سمتی که درد دارد بجوید. چند دقیقه بجوید تا درد کم شود و پیاز را بیرون بریزید. این کار باعث می شود آب پیاز به لثه برود تا بتواند التهاب و باکتری ها را کاهش دهد.

7- کیسه های چای

تانن موجود در کیسه های چای دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی هستند. این به این معنی است که کیسه های چای می توانند به کاهش تورم و مبارزه با عفونت های باکتریایی کمک کنند. برای استفاده از کیسه های چای به عنوان یک درمان خانگی ، فرد باید یک فنجان چای درست کند و فنجان را با کیسه چای باقی مانده در یخچال قرار دهد. وقتی که چای سرد شد ، می توان کیسه چای را بیرون آورد و در داخل دهان جایی که درد دارد قرار دهد.

کشیدن دندان عقل

در برخی موارد ، درمان های خانگی ممکن است درد دندان عقل نهفته را تسکین دهند. دندان عقل با جراحی توسط دندانپزشک برداشته می شود. بی حس کننده موضعی به محل تزریق می شود تا فرد برای جراحی دندان عقل آماده شود. پزشک برش های کوچکی در اطراف دندان ایجاد می شود و این امکان وجود دارد که دندان عقل قبل از برداشتن به قطعات کوچکتر برش داده شود. این روش یک روش سریع است که به طور معمول فقط چند دقیقه طول می کشد اما می تواند تا 20 دقیقه و گاهی بیشتر ادامه یابد. لثه به طور معمول از زمان از بین رفتن بیهوشی تا حدود سه روز بعد زخم می شود ، اما درد گاهی اوقات به مدت دو هفته ادامه دارد.

جلوگیری از درد دندان عقل

هنگامی که فرد دندان عقل فرد خود را می کشد ، کارهایی می توانند انجام دهند تا احتمال آلودگی لثه در آنها کمتر شود. این اقدامات عبارتند از:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان: مسواک زدن دو بار در روز دندان ، کشیدن نخ دندان و استفاده از دهانشویه می تواند به کاهش باکتری های دهان که باعث عفونت می شوند ، کمک کند.
 • نوشیدن آب فراوان: این امر به دفع مواد غذایی و باکتری ها از دندان و لثه کمک می کند.
 • از غذاهای شیرین پرهیز کنید: غذاهای شیرین می توانند در برش های لثه گیر کرده و باکتری ها را به رشد ترغیب کنند.

حرف آخر

در حالی که درمان های موجود برای تسکین درد دندان عقل در این مقاله ثابت شده است که باعث کاهش درد می شوند ، ولی آنها راه حل های کوتاه مدت هستند. هنگامی که دندان عقل نهفته می شود ، دندانپزشک توصیه اکید دارند که دندان ها برداشته شوند زیرا ممکن است در طولانی مدت دندان های دیگر را خراب کنند.

 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.