دمنوش برای یبوست

افرادی یبوست دارند که روده فرد در هفته کمتر از 3 بار کار کند. در این صورت مدفوع آنها خشک و سفت بوده و دفع به سختی صورت می‌گیرد. برای رفع مشکلات گوارشی و کاهش یبوست می‌توانید از چای های گیاهی یا دمنوش برای یبوست استفاده کنید. یکی از دلایل یبوست کمبود آب در بدن است. نوشیدن مایعات، خوردن میوه مخصوصا میوه های آبدار، مصرف روغن ها مانند روغن زیتون و … می‌توانند در کاهش یبوست به شما کمک کنند. آب اضافی باعث نرم شدن مدفوع شده و به دفع کمک میکند.

علت یبوست

  • مصرف برخی از داروها
  • کم تحرکی
  • کمبود آب در بدن (مصرف ناکافی آب و مایعات)
  • استرس
  • مصرف بیش از اندازه از ملین ها
  • جراحی
  • عدم وجود فیبر در رژیم غذایی

دمنوش برای یبوست

انواع دمنوش برای یبوست

نعناع

یکی از گیاهانی که می‌توانید به عنوان دمنوش برای یبوست استفاده کنید نعناع می‌باشد که به سیستم گوارشی کمک می‌کنند و در اکثر داروهای ملین وجود دارد. این گیاه موجب تسکین ناراحتی معده در زمان دفع می‌شود. چای نعناع را می‌توانید بعد از هر وعده غذایی نوش جان کنید.

دمنوش زنجبیل

گیاه زنجبیل می‌تواند باعث تحریک سیستم گوارشی شود و هضم غذا را بهبود ببخشد. در صورتی که بعد از یک وعده سنگین چای زنجبیل را نوش جان کنید موجب هضم سریعتر غذا می‌شود.

بیشتر بخوانید : دمنوش زنجبیل

دمنوش جعفری

این گیاه به اختلالات گوارشی را درمان می‌کند. برگ یا دانه های جعفری می‌تواند موجب کاهش یبوست در افراد شود. این گیاه را می‌توان برای رفع بوی بد دهان و نفخ نیز استفاده کرد.

بابونه

این گیاه به علت داشتن خاصیت تسکین دهنده می تواند باعث تسکین عضلات در روده ها شده و باعث سرعت بخشیدن به حرکت روده ها می‌شود.

بیشتر بخوانید : طرز تهیه دمنوش بابونه و خواص شگفت انگیز آن

سنا

سنا (sena) یک ملین می‌باشد که در اکثر چای ها استفاده می‌شود. سنا برگ درختچه سنای اسکندریه می‌باشد و به علت داشتن گلیکوزید دارای اثر ملین است.

چای

هر نوع چای اعم از (سبز، قهوه ای، سیاه) دارای اثر ملین هستند و به علت داشتن کافئین موجب حرکت روده ها می‌شود.

گزنه

این گیاه موجب بهبود حرکات در روده و باعث حذف مواد زائد از روده ها می‌شود.

شیرین بیان

این گیاه دارای خاصیت ضدالتهابی بوده و به هضم کمک می‌کند.

مارشمالو

از ریشه این گیاه برای تهیه دمنوش استفاده می‌شود که علاوه خاصیت ضدالتهاب ، دارای خاصیت ملینی و تسکین دهندگی نیز می‌باشد.

چای گل محمدی

چای گل محمدی دارای خواص ضدباکتری است و عفونت هر گونه دستگاه گوارش را از بین می‌برد و باعث حرکت روده می‌شود. این گیاه دارای خاصیت ملینی بوده و مصرف آن موجب رفع یبوست می‌شود.

خارگوزن

خارگوزن از گیاهی با همین نام گرفته می‌شود. خارگوزن (ارجنگ) باعث تحریک روده و حرکت و انقباض روده ها می‌شود. مصرف آن در کوتاه مدت موجب رفع یبوست می‌شود. ولی اگر به مقدار زیاد مصرف شود موجب درد شکمی و در طولانی مدت موجب نارسایی کبدی (خفیف یا شدید) می‌شود.

نکته مهم : درباره مصرف و میزان آن حتما با پزشک مشورت کنید. زیرا ممکن است این گیاهان دارای عوارض جانبی باشند (مصرف بیش از حد سنا موجب اسهال می‌شود) و یا اینکه با برخی از داروها تداخل داشته باشند. همچنین افرادی که دچار یبوست مزمن هستند باید به چزشک مراجعه کنند.

نکته: استفاده از این دمنوش های گیاهی فقط برای بزرگسالان توصیه می‌شود زیرا بر کودکان ممکن است اثرات متفاوتی داشته باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *