دمنوش برای سرماخوردگی کودکان

دمنوش برای سرماخوردگی کودکان

قبل از اینکه درباره دمنوش برای سرماخوردگی کودکان صبحت کنیم جا دارد نکته مهمی را یادآور شویم. دمنوش ها اغلب از گیاهان دارویی تهیه می شوند. از انجایی که استفاده نادرست از گیاهان نه تنها مفید نیست ، بلکه می تواند خطرساز نیز باشد ، حتما قبل از مصرف هر یک از دمنوش ها برای کودکان و حتی بزرگسالان با پزشک تغذیه و یا متخصص طب سنتی مشورت نمایید.

در این بخش از مجله زیبا لیستی از دمنوش های مفید برای کودکان قرار داده می شود که می توانید در هنگام سرماخوردگی از آن ها نیز استفاده کنید تا حال کودکان زودتر بهبود یابد . ناگفته نماند این دمنوش ها به هیچ وجه جایگزین پزشک نیستند و برای درمان قطعی و بررسی شرایط بیمار باید به مراکز پزشکی مراجعه نمایید.

دمنوش پونه کوهی و آویشن شیرازی

یکی از بهترین دمنوش های سرماخوردگی ترکیب پونه کوهی با آویشن می باشد. در طب سنتی این گیاهان طبع گرم و خشکی دارند و به دلیل خواص آنتی بیوتیک که دارند به عنوان یک درمان موثر در سرماخوردگی به ویژه در مواردی که گلو چرک کرده است ، شناخته می شوند. این گیاه به دلیل داشتن مونولول برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی، آنفلوآنزا و عفونت تاثیر گزار است.

برای تهیه آن می توانید مقداری پونه کوهی خشک شده را همانند چای دم کنید . بهتر است این کار را در قوری چینی انجام دهید و بگذارید 20 دقیقه دم بکشید. سپس کمی آویشن به آن اضافه نمایید . هنگام مصرف مقداری عسل یا نبات به آن اضافه کنید تا مزه بهتری داشته باشد.  پونه کوهی یکی از بهترین گیاهان برای تهیه دمنوش سرماخوردگی برای کودکان است که باید با احتیاط و بعد از تایید پزشک مصرف شود.

دمنوش بابونه

 بابونه (Matricaria recutita) یکی از بهترین گیاهان دارویی برای کودکان است. این ماده حاوی مواد ضد التهابی است و گل های آن یک چای آرامشبخش را ایجاد می کنند که سیستم عصبی را تسکین می دهند. بابونه به هضم غذا کمک زیادی می کند . چای بابونه می تواند کودک عصبی را آرام کند! از روغن اسانس بابونه با استفاده از ماساژ می توان برای آرام کردن و تسکین عضلات دردناک استفاده کرد.

از آنجایی که مزایای بابونه شامل مبارزه با عفونت ها و کاهش تراکم مخاط است، عصاره ی آن به بسیاری از اسپری های بینی افزوده می شود . به همین دلیل می توان گغت که دمنوش بابونه می تواند در رفع سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان موثر باشد.

برای تهیه دمنوش بابونه هم مانند هر دمنوش دیگه مقداری از بابونه خشک شده در قوری چینی یا یک فنجان ریخته و روی آن آب جوش بریزید و اجازه دهید تا کمی دم بکشید سپس آن را با کمی عسل به کودک دلبندتان بدهید.

دمنوش آویشن

قبل از هر چیزی باید بدانید آویشن باعث افزایش فشار خون می شود. بنابراین با توجه به سوابق پزشکی کودکان می توانید از این گیاه استفاده نمایید. برای تهیه دمنوش این گیاه می توانید هم برگ های آن را خرد کرده و مانند چای دم کنید و هم می توانید مقداری آویشن پودر شده را به آب جوش اضافه کنید و به راحتی از آن استفاده نمایید.

آویشن به دلیل داشتن تیمول و کارواکرول به عنوان گیاهی ضدعفونی کننده شناخته شده است. به همین دلیل در مواردی که سرماخوردگی همراه با عفونت و گلو درد همراه است می توانید از این دمنوش استفاده کنید. زنان باردار و شیرده نباید بدون تجویز پزشک از آویشن استفاده کنند ، برای مصرف کودکان نیز بهتر است با پزشک مشورت نمایید.

دمنوش زنجبیل

بهتر اسن از آن به عنوان چای زنجبیلی نام ببریم . شاید شما نیز وقتی سرماخورده اید مادربزرگتان توصیه کرده باشد مقداری زنجبیل به چایتان اضافه کنید و آن را میل کنید.میتوانید به چای یک عدد لیمو عمانی هم اضافه کنید. دمنوش زنجبیل نیز خواص ضد باکتری وسیعی دارد. زنجبیل با استفاده از ترکیبات فعال خود از جمله گینجرول، می‌تواند در مبارزه علیه باکتری‌ها به بدن کمک کند.

هر یک از این دمنوش ها را باید با مشورت با پزشک مصرف کرد

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *