درمان گیاهی برای خارش سر

درمان گیاهی برای خارش سر

اگر خارش سر شما آزاردهنده است و موجب ناراحتی شما می‌شود، باید به دنبال علل ایجاد آن و درمان آن باشید. از علل آن می‌توان به شوره‌ی سر ، خشکی پوست سر، کیست چربی در پوست سر، بیماری قارچی، عفونت‌های ویروسی، شپش سر، حساسیت پوستی و در حالت عادی، مراقبت ضعیف از مو و رژیم غذایی نامناسب اشاره کرد. اما درمان‌های گیاهی و طبیعی برای خارش سر وجود دارد که می‌توان در خانه و بسیار راحت از آن بهره گرفت. در مجله‌ی “زیبا بمان” قصد داریم انواع درمان‌های گیاهی برای خارش سر را معرفی کنیم. البته باید بدانید علاوه بر داروهای گیاهی می‌توانید از ماسک مو خانگی برای خارش سر استفاده کنید.

داروی گیاهی برای خارش پوست سر

داروهایی برای درمان گیاهی برای خارش سر وجود دارد که در زیر آنها را برای شما شرح می‌دهیم.

روغن نارگیل

روغن نارگیل را کمی حرارت داده و آن را بر روی پوست سر خود قرار داده و به مدت 10 دقیقه به آرامی ماساژ دهید. سپس به مدت 2 ساعت، سر خود را با یک کلاه حمام بپوشانید. در انتها سر خود را با آب ولرم و شامپوی ملایم بشویید. استفاده از این روغن، سه بار در هفته توصیه می‌شود.

روغن دانه‌ی کنجد

مقداری روغن کنجد را حرارت داده، بر روی پوست سر قرار داده و به مدت 10 دقیقه آن را ماساژ دهید. سپس با یک حوله‌ی گرم به مدت 10 دقیقه، سر خود را بپوشانید. اینکار را شب هنگام و قبل از خواب انجام دهید و اجازه دهید این ماسک تا صبح بر روی پوست شما بماند. صبح آن را با آب گرم و شامپوی ملایم بشویید. استفاده‌ی سه بار در هفته از این روش، می‌تواند به از بین رفتن خارش پوست سر شما کمک کند.

روغن فندق

مقداری روغن فندق را با دو برابر آب ترکیب کرده، آن را روی پوست سر خود قرار داده و بعد از ده دقیقه ماساژ ملایم، آن را با آب و شامپو بشویید. از این روش، روزی یک بار و به مدت 5 روز استفاده کنید.

روغن درخت چای

سه قطره روغن درخت چای را با یک قاشق غذاخوری روغن نباتی ترکیب کرده، آن را بر روی پوست سر خود قرار داده و به صورت آرام ماساژ دهید. بعد از یک ساعت، با شامپوی ملایم و آب ولرم آن را بشویید. از این روش درمانی، به صورت منظم و به مدت دو هفته استفاده کنید. همچنین، افزودن سه قطره روغن درخت چای به شامپوی روزانه، بسیار مفید است.

روغن جوجوبا

یکی دیگر از درمان گیاهی برای خارش سر روغن جوجوبا می‌باشد که شب هنگام، با مقداری روغن جوجوبا پوست سر خود را به آرامی ماساژ داده و صبح روز بعد، با آب گرم و شامپوی ملایم آن را بشویید. یک بار در هفته از این درمان استفاده کنید. همچنین، می‌توانید چند قطره از این روغن را به شامپوی خود اضافه کنید.

ژل آلوئه‌ ورا برای درمان خارش سر

ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه‌ورا را از درون برگ آن خارج کرده و بر روی پوست سر خود قرار داده، به آرامی ماساژ دهید. بعد از 15 دقیقه، سر خود را با آب ولرم و شامپوی ملایم بشویید. تا دو بار در هفته از این ژل استفاده کنید. استفاده از آلوئه‌ورای تازه توصیه می‌شود.

سرکه‌ سیب

به میزان مساوی سرکه‌ی سیب و آب را ترکیب کرده، آن را روی سر خود اسپری کنید و با یک کلاه حمام، سر خود را به مدت 15 دقیقه پوشانده، سپس با آب و شامپوی ملایم آن را بشویید. از این روش، تا دو بار در هفته می‌توانید استفاده کنید.

آب پیاز

آب دو عدد پیاز را گرفته، آن را با یک تکه پنبه، بر روی پوست سر خود قرار دهید. بعد از 30 دقیقه، پوست سر را با آب ولرم بشویید. از این روش، دو بار در هفته استفاده کنید.

جوش شیرین

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را درون آب ریخته، آن را خوب بهم بزنید و آن را بر روی پوست سر خود قرار دهید. بعد از 15 دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. از این روش درمانی، می‌توانید هر روز استفاده کنید.

توجه کنید که

  • در حالتی که پوست سر شما با مشکل جدی روبرو است، حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.
  • قبل از استفاده از هر نوع روش درمانی طبیعی برای پوست سر، سر خود را با آب شسته و اجازه دهید تا به صورت کامل خشک شود.
  • شستشوی بیش از اندازه نیز در خشک شدن پوست سر و ایجاد خارش سر موثر است.
  • برای شستشوی موی سر خود، بهتر است از شامپوی بچه استفاده کنید؛ زیرا شامپوی بچه ملایم بوده و برای پوست سر حساس، انتخاب مناسبی است.
  • با استفاده از یک برس نرم، هر روز موهای خود را برس بکشید. کشیدن برس باعث می‌شود که گردش خون در پوست سر زیاد شده و این امر باعث کاهش خارش پوست سر شما می‌شود.
  • روزانه 8 لیوان آب بنوشید تا پوست سر شما مرطوب بماند و خارش پوست سر شما کاهش یابد.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *