چای زنجبیل چه فوایدی دارد ؟ موارد منع مصرف و عوارض جانبی

زنجبیل دارای تاریخچه ای طولانی برای استفاده به عنوان یک داروی سنتی دارد. از روش های محبوب مصرف آن ، چای تهیه شده با ریشه تازه یا استفاده از چای کیسه ای می باشد. نوشیدن چای زنجبیل فوایدی برای هضم غذا ، التهاب و سرماخوردگی دارد. زنجبیل گیاهی دارای گل از خانواده Zingiberaceae است. نوشیدن چای زنجبیل فواید زیادی برای سلامتی دارد.
در این مقاله در مورد فواید چای زنجبیل برای سلامتی صحبت خواهیم کرد. همچنین بررسی خواهیم کرد که چه کسی و چرا باید از مصرف آن اجتناب کند.

فواید چای زنجبیل

زنجبیل حاوی چه موادی است ؟

زنجبیل حاوی ترکیباتی مانند شوگاول و ژینژرول است که برای سلامتی فرد می تواند مفید باشد. طی بررسی هایی که در سال 2015 انجام شد، هر دو شوگاول و ژینژرول دارای فعالیت ضد سرطان ، ضد میکروبی ، ضد التهاب ، آنتی اکسیدان و ضد آلرژی هستند.
در یکی از مقاله های سال 2019 آمده است که زنجبیل تازه حاوی سطوح بالاتری از زنجبیل می باشد که این میزان در زنجبیل خشک کمی کاهش می یابد. زنجبیل خشک حاوی مقادیر بیشتری شوگاول است.
نوشیدن چای زنجبیل مفید بسیار مفید است. مردم می توانند با استفاده از زنجبیل تازه یا خشک چای زنجبیل درست کنند.

فواید چای زنجبیل 

از حالت تهوع و استفراغ جلوگیری می کند!

تحقیقات اخیر نشان می دهد که از فواید زنجبیل به رفع حالت تهوع و استفراغ ناشی از بارداری ، شیمی درمانی و حالت تهوع ناشی از حرکت (مانند حالت تهوع در ماشین) کمک می کند می توان اشاره کرد.
تحقیقات دیگری نشان می دهد که زنجبیل یک درمان ایمن و احتمالاً موثر برای حالت تهوع در بارداری است. با این حال ، تاثیری بر تعداد استفراغ نخواهد گذاشت. 
البته مطالعه دیگری نشان می دهد که زنجبیل می تواند اثرات سوئی در دوران بارداری داشته باشد. این اثرات ممکن است شامل واکنش های آلرژیک و اثرات ضد انعقادی یا رقیق کننده خون باشد.
افراد باردار و کسانی که تحت شیمی درمانی هستند برای استفاده از زنجبیل برای کنترل حالت تهوع حتما با پزشک متخصص صحبت کنند.

کاهش نفخ شکم و سوهاضمه 

زنجبیل همچنین ممکن است اثرات مفیدی برای سیستم هضم داشته باشد. برای مثال ، تحقیقی که در سال 2019 انجام شد که زنجبیل می تواند به موارد زیر کمک کند:

فشار بر روی ماهیچه تحتانی مری esophageal را کاهش می دهد.
نفخ و گرفتگی را کاهش می دهد.
از نفخ شکم و سوهاضمه جلوگیری می کند.
این بررسی همچنین خاطر نشان می کند که در هضم غذا در معده ای ضعیف نقش دارد و زنجبیل می تواند این روند را بهبود بخشد.

به تسکین گلودرد و سرماخوردگی کمک می کند

یک بررسی در سال 2019 نشان می دهد که مصرف زنجبیل ممکن است کمک کند:

  • از سرماخوردگی جلوگیری کنید.
  • گلو درد را تسکین دهد.
  • خلط گلو را از بین میبرد.

زنجبیل در مقایسه با برخی از آنتی بیوتیک ها در برابر باکتری های ایجاد کننده التهاب گلو استرپتوکوکی یا گلودرد استرپتوکوکی موثرتر بوده است.
زنجبیل بیشتر خواص ضد ویروسی دارد. محققان دریافتند که زنجبیل تازه ، اما خشک نشده ، در برابر ویروس انسدادی تنفسی انسان بسیار موثر است.
زنجبیل هنگام ترکیب با عسل می تواند در برابر میکروارگانیسم ها موثرتر باشد. افراد می توانند زنجبیل تازه و عسل را به آب داغ اضافه کنند تا یک چای زنجبیل تسکین دهنده برای سرماخوردگی و گلودرد خود ایجاد کنند.

خواص چای زنجبیل 

می تواند به بیماری کبد چرب غیرالکلی کمک کند

بر اساس تحقیقات ، مقاومت به انسولین یک عامل خطر قابل توجه در بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) است. زنجبیل می تواند مفید باشد ، زیرا بر گلوکز خون ، کلسترول و التهاب تأثیر می گذارد.
یک مطالعه در سال 2016 شامل 44 نفر مبتلا به کبد چرب غیرالکلی نشان داد که مصرف 2 گرم مکمل زنجبیل در طی 12 هفته برخی از اثرات مفید را داشته است ، از جمله اثرات آن می توان به کاهش التهاب و بهبود مقاومت به انسولین اشاره کرد. اما باید بدانید که مطالعات بیشتر برای ارزیابی تأثیر طولانی مدت لازم است.
در تحقیقی که در سال 2020 ، محققان 1500 میلی گرم زنجبیل را در یک کپسول به 46 نفر مبتلا به کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) دادند. پس از 12 هفته ، در کلسترول ، گلوکز خون و التهاب آنها بهبودی مشاهده کردند ، اما سایر نشانگرهای بیماری ثابت ماندند.
به همین دلیل محققان به این نتیجه رسیدند که زنجبیل می تواند یک گزینه درمانی مکمل برای کاهش مقاومت به انسولین ، آنزیم های کبدی و التهاب در افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی باشد.

تسکین دهنده آرتروز 

خواص ضد التهابی زنجبیل همچنین می تواند برای آرتروز و آرتریت روماتوئید مفید باشد. زنجبیل می تواند باعث کاهش التهاب ، درد و ناتوانی در آرتروز زانو شود. زنجبیل ممکن است در افرادی که پاسخ ناکافی به داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی دارند مفید باشد.

چه کسی باید از نوشیدن چای زنجبیل اجتناب کنند؟

سازمان غذا و دارو (FDA) خاطرنشان كرد كه زنجبیل ماده ای است كه “به طور كلی بی خطر شناخته می شود”.

با این حال پیشنهاد می شود که افراد مبتلا به بیماری سنگ صفراوی هنگام مصرف زنجبیل باید احتیاط کنند. دلیل این امر این است که “موجب افزایش ریفلاکس صفرا شود.”
افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کنند باید قبل از استفاده با پزشک مشورت کنند.
افراد باردار باید همیشه قبل از مصرف زنجبیل با یک پزشک متخصص خود مشورت کنند.

اثرات جانبی چای زنجبیل 

زنجبیل ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی خفیف گوارشی ایجاد کند. این تأثیرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ناراحتی شکمی
  • سوزش معده
  • اسهال
  • گاز معده

خلاصه

فرد می تواند از چای زنجبیل به عنوان داروی مکمل برای تهوع ، مشکلات گوارشی و علائم سرماخوردگی استفاده کند.
برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که ممکن است به تنظیم گلوکز خون کمک کرده و برای کبد چرب غیرالکلی مفید باشد. چای زنجبیل به دلیل خواص ضد التهابی ممکن است به افراد مبتلا به آرتروز نیز کمک کند.
مردم می توانند چای زنجبیل تهیه شده از ریشه تازه ، پودر یا چای های کیسه ای را بنوشند.
اگر کسی داروی رقیق کننده خون مصرف می کند یا قصد جراحی دارد باید قبل از مصرف زنجبیل حتما با پزشک صحبت کند.
افراد باردار و افرادی که تحت شیمی درمانی هستند و مایل به استفاده از زنجبیل برای حالت تهوع هستند ، باید درباره دوزهای مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *