دیابت بارداری : بررسی علائم و عوارض و روش های درمان

دیابت حاملگی زمانی است که به دلیل ایجاد مقاومت در برابر انسولین در بدن ، سطح گلوکز خون به طور غیر طبیعی بالا باشد. بدون درمان ، این بیماری ممکن است به فرد باردار و نوزاد آسیب برساند. پس از تولد کودک ، علائم دیابت بارداری معمولاً از بین می روند. در این مقاله از مجله زیبا بمان در مورد اینکه دیابت بارداری چیست ، علل آن و چگونگی درمان آن بحث می شود.

دیابت بارداری

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری حالتی است که در آن سطح گلوکز خون در دوران بارداری خیلی زیاد است. علائم دیابت بارداری معمولاً از حدود هفته 20 تا 24 بارداری در سه ماهه دوم بارداری آغاز می شود. یک پزشک معمولاً شرایط بین هفته های 24 و 28 بارداری را آزمایش می کند.

مقادیر بیش از حد گلوکز در جریان خون می تواند عوارضی را برای فرد باردار و نوزاد متولدش ایجاد کند. به همین دلیل مهم است که پزشک برای اطمینان از ثابت ماندن سطح گلوکز خون ، به موقع دیابت بارداری را تشخیص دهد.

حدود 3٪ – 8٪ افراد باردار در ایالات متحده به دیابت بارداری مبتلا می شوند. سطح قند خون معمولاً پس از تولد کودک به حد طبیعی برمی گردد ، اگرچه 50٪ افرادی که دیابت حاملگی را تجربه می کنند ممکن است در آینده به دیابت نوع 2 مبتلا شوند.

چه عواملی باعث دیابت بارداری می شوند؟

دیابت بارداری شرایطی است که فرد را در برابر انسولین مقاوم می کند. بدن آنها هنوز انسولین تولید می کنند ، اما این انسولین دیگر در کاهش سطح قند خون موثر نیست. هورمونهای ترشح شده از جفت در توانایی ذخیره گلوکز در سلولهای چربی و عضلانی انسولین تداخل می کنند ، بنابراین سطح گلوکز در خون افزایش می یابد.

تمام افراد باردار در دوران بارداری مقداری مقاومت به انسولین تجربه خواهند کرد. آنها معمولاً قادر به تولید انسولین اضافی برای جبران مقاومت به انسولین هستند. با این حال ، افراد مبتلا به دیابت حاملگی انسولین کافی تولید نمی کنند تا بر وضعیت مقاومت به انسولین غلبه کنند.

علائم دیابت بارداری

دیابت بارداری به طور معمول علائمی ایجاد نمی کند. اما این شرایط ممکن است باعث افزایش احساس تشنگی شود و فرد ممکن است متوجه شود که بیش از حد معمول به ادرار نیاز دارد. اگر کسی علائمی را در طول بارداری مشاهده کند که باعث نگرانی آنها شده باشد ، هر چقدر هم ظعیف باشد ، باید با پزشک خود تماس بگیرد. تجارب افراد از بارداری متفاوت است و این تغییرات می تواند بخشی طبیعی از روند بارداری باشد ، اما اگر فرد نگران است ، تماس با پزشک  می تواند خیال او را راحت کند.

درمان دیابت بارداری

هدف از درمان ، کنترل سطح گلوکز خون است که معمولاً از طریق تغییر در سبک زندگی انجام می شود.

تغذیه

انجمن دیابت آمریکا (ADA) یک رژیم غذایی سالم را برای کنترل سطح گلوکز خون توصیه می کند. به طور کلی افراد باردار باید اهداف زیر را دنبال کنند:

 • 175 گرم کربوهیدرات
 • 71 گرم پروتئین (حداقل مقدار)
 • 28 گرم فیبر

پس از تشخیص دیابت حاملگی ، فرد باید چربی های اشباع شده را محدود کرده و به طور کامل از مصرف چربی های ترانس خودداری کند. یک رژیم غذایی سالم برای دیابت شامل موارد زیر است:

 • غذاهای سرشار از فیبر ، مانند ماکارونی سبوس دار یا نان قهوه ای
 • ماهی یا مرغ به جای گوشت های چرب و فرآوری شده
 • مقدار زیادی سبزیجات و میوه های کامل
 • آجیل ، دانه ها و حبوبات بدون نمک
 • از مصرف شیرینی یا غذاهای حاوی قند اضافه پرهیز کنید

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) پیشنهاد می کنند فرد با ثبت میزان کربوهیدرات هایی که می خورند و پیاده سازی روش “بشقاب” که شامل پر کردن نیمی از بشقاب غذای حاوی مواد نشاسته ای است ، می تواند آنچه را که می خورند پیگیری کند.

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی منظم یکی دیگر از اجزای مهم در کنترل سطح گلوکز خون است. مهم است که فرد قبل از افزایش فعالیت بدنی ، به ویژه هنگام بارداری ، با پزشک خود صحبت کند.

دارو

وقتی تغییر شیوه زندگی موثر نیست ، پزشکان ممکن است برای کنترل سطح گلوکز خون در فرد دارو تجویز کنند. این داروها ممکن است انسولین داشته باشند. طبق انجمن دیابت آمریکا ، یک پزشک به شخص باردار توصیه می کند که قند خون خود را در طول بارداری کنترل کند. در صورت تجویز انسولین برای فرد ، ممکن است لازم باشد که گلوکز خون خود را به طور مکرر اندازه گیری کند تا از صحت و اثربخشی دوز دارو اطمینان حاصل شود. سطح گلوکز سالم برای زنان مبتلا به دیابت بارداری عبارتند از:

 • کمتر از 95 میلی گرم در دسی لیتر (میلی متر / دسی لیتر) قبل از غذا
 • کمتر از 140 میلی متر در دسی لیتر یک ساعت پس از غذا خوردن
 • زیر 120 میلی متر در دسی لیتر دو ساعت بعد از غذا خوردن
درمان دیابت بارداری

تشخیص

پزشکان دیابت حاملگی را بین هفته های 24 و 28 بارداری بررسی می کنند. آنها از آزمایش خون برای اندازه گیری سطح گلوکز خون استفاده خواهند کرد. این آزمایشات ممکن است شامل یک تست تحمل گلوکز یک یا دو مرحله ای باشد.

آزمایش تحمل گلوکز یک مرحله ای نیاز به ناشتایی شبانه دارد. روز بعد پزشک خون را می گیرد تا مقدار اولیه را بگیرد. سپس فرد یک نوشیدنی حاوی 75 گرم  گلوکز مصرف می کند. پزشک 1 ساعت بعد خون می گیرد.

عوامل خطر دیابت بارداری

داشتن اضافه وزن یا چاقی یک عامل خطر برای دیابت بارداری است. همچنین اگر فرد در دوران بارداری بیش از حد وزن خود را افزایش دهد نیز در معرض خطر است. برخی دیگر از عوامل خطر دیابت بارداری عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی دیابت
 • بچه دار شدن در 25 سالگی یا بعد از آن
 • مبتلا به پیش دیابت

عوارض

دیابت بارداری به طور معمول نقایص مادرزادی ایجاد نمی کند ، زیرا این وضعیت از سه ماهه دوم بارداری اتفاق می افتد. بیشتر عوارض احتمالی قابل کنترل هستند. نمونه هایی از عوارض احتمالی دیابت بارداری برای کودک عبارتند از:

 • تولد زودرس
 • وزن زیاد هنگام تولد
 • قند خون پایین پس از تولد
 • مشکلات تنفسی
 • سقط جنین یا مرده زایی

دیابت بارداری همچنین ممکن است خطر پره اکلامپسی را افزایش دهد که وضعیتی است که باعث فشار خون بالا می شود و می تواند برای فرد باردار و نوزاد متولد شده تهدید کننده زندگی باشد.

افرادی که به پره اکلامپسی مبتلا می شوند ممکن است به زایمان زودرس نیاز داشته باشند که می تواند شامل انجام زایمان سزارین توسط پزشک باشد. همچنین ممکن است فردی در زندگی بعدی پس از ابتلا به دیابت بارداری در معرض خطر دیابت نوع 2 باشد.

جلوگیری از دیابت بارداری

زندگی با اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می دهد. داشتن یک رژیم غذایی سالم و اختصاص وقت برای فعالیت بدنی منظم برای حفظ وزن سالم در دوران بارداری مهم است. با این حال ، فرد باید هرگونه تغییر احتمالی در رژیم غذایی یا سطح فعالیت بدنی خود را با پزشک ، خصوصاً در دوران بارداری ، در میان بگذارد.

خلاصه

دیابت بارداری به سطح بالای قند خون در دوران بارداری اشاره دارد. این بیماری معمولاً بدون علامت است ، اما برخی از افراد می توانند احساس تشنگی کنند و یا متوجه می شوند که دفعات بیشتری ادرار می کنند.
افرادی که با اضافه وزن یا چاقی زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری قرار دارند و باید در حین بارداری به علائم توجه داشته باشند. با درمان مناسب ، دیابت بارداری یک بیماری قابل کنترل است. اما در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض جدی مانند پره اکلامپسی شود.
در اکثر افراد ، سطح قند خون پس از تولد کودک به حالت طبیعی برمی گردد. با این وجود ، فرد باید مراقب علائم دیابت باشد زیرا 50٪ افرادی که دیابت حاملگی را تجربه می کنند ممکن است به دیابت نوع 2 مبتلا شوند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *