فولیک اسید : کاربردها، نحوه مصرف و عوارض جانبی آن

فولیک اسید

فولات یک ویتامین B است که بطور طبیعی در برخی غذاها یافت می شود. اسید فولیک نوعی فرم فولات ساخته شده توسط انسان است. این ویتامین از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از جنین در برابر نقایص جدی هنگام تولد محافظت می کند.

اسیدفولیک و فولات به بدن کمک می کنند تا سلول های قرمز سالم بسازد. گلبول های قرمز خون اکسیژن را به تمام قسمت های بدن منتقل می کند. اگر بدن به اندازه کافی گلبول قرمز ایجاد نکند، می تواند کم خونی ایجاد کند.کم خونی زمانی اتفاق می افتد که خون نتواند اکسیژن کافی به قسمت های مختلف بدن منتقل کند، که باعث خستگی یا ضعف می شود. همچنین ، اگر به اندازه کافی اسید فولیک دریافت نشود ، می تواند نوعی کم خونی به نام کم خونی فولات ایجاد کند.

جهت تهیه هر نوع دارو، بعد از تجویز پزشک، حتما به داروخانه های معتبر مراجعه نمایید و از خرید دارو به صورت مجازی خودداری نمایید

نیاز بدن برای فولیک اسید چگونه تامین می شود؟

 • از طریق غذاهایی که می خوریدفولات به طور طبیعی در برخی غذاها از جمله اسفناج ، آجیل و لوبیا یافت می شود. اسید فولیک در غذاهای غنی شده مانند نان ، پاستا و غلات یافت می شود. 
 • به عنوان یک ویتامین بیشتر مولتی ویتامین های حاوی فولیک اسید به صورت قرص هستند که با تجویز پزشک معمولایک عدد قرص  به صورت روزانه مصرف می شود.

غذاهایی که حاوی فولات و فولیک اسید هستند شامل:

 • اسفناج و سایر سبزیجات برگ سبز
 • پرتقال و آب پرتقال
 • آجیل
 • لوبیا
 • مرغ (مرغ ، بوقلمون و غیره) و گوشت
 • غلات کامل
 • نان و ماکارونی
 • آرد
 • ذرت
 • برنج

چرا زنان به فولیک اسید نیاز دارند؟

همه افراد برای حفظ سلامتی خود به این ویتامین نیاز دارند. اما این امر به ویژه برای زنان مهم است:

 • قبل و در دوران بارداری: فولیک اسید از کودکان متولد نشده در برابر نقایص جدی هنگام تولد محافظت می کند. این نقایص هنگام تولد در چند هفته اول بارداری، اغلب قبل از اینکه زن بداند باردار است، اتفاق می افتد. فولیک اسید همچنین ممکن است به جلوگیری از سقط جنین کمک کند. از آنجا که تقریباً نیمی از تمام بارداری ها برنامه ریزی نشده است، متخصصان توصیه می کنند همه زنان به اندازه کافی فولیک اسید مصرف کنند حتی اگر قصد بارداری ندارند.
 • برای کمک به ایجاد گلبول های قرمز سالم و رشد آنها: عدم دریافت فولیک اسید کافی می تواند منجر به نوعیکم خونی به نام کم خونی فقر فولات شود . کم خونی ناشی از کمبود فولات در زنان در سن باروری بیشتر از مردان است.

اثرات جانبی

معمولاً عوارض جانبی بسیار کمی دارد. اگرپس از مصرف این محصول عوارض غیر عادی دارید به پزشک خود اطلاع دهید . بسیاری از افراد با استفاده از این محصول عوارض جانبی جدی ندارند.

یک واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم واکنش آلرژیک جدی فوراً به درمانگاه مراجعه کنید، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه ، مشکل در تنفس .

به این نکته توجه داشته باشید که این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست و بسته به افراد مختلف، بدن  واکنش های متفاوتی از خود نشان دهد.

موارد احتیاط هنگام مصرف

این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که در صورت داشتن حساسیت و آلرژی ، می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک  خود صحبت کنید.

قبل از مصرف فولیک اسید در صورت داشتن بیماری کم خونی و کمبود ویتامین B12 به پزشک اطلاع دهید.

مصرف فولیک اسید هنگام امادگی برای بارداری و دوران حاملگی  بی خطر است. و تا حدودی از برخی از نقص هایی که ممکن است برای جنین رخ دهد جلوگیری می کند. انتقال فولیک اسید از شیر مادر به نوزاد بعید است اما با این حال بهتر است با پزشک مشورت شود.

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید و در صورت فراموش کردن مصرف آن در یک روز،برای جبران دو قرص مصرف نکنید.

درصورت مصرف بیش از حد ممکن است تغییرات خلقی و ذهنی در فرد ایجاد شود بنابرین باید فورا به پزشک مراجعه شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.