سندروم مستی خشک چیست؟

اگر الکل را ترک کرده‌اید اما هنوز با نگرش‌ها و احساسات منفی و مخربی که در طول اعتیاد فعال داشته‌اید دست‌وپنجه نرم می‌کنید، ممکن است با چیزی که به آن سندروم مستی خشک می‌گویند دست‌وپنجه نرم  کنید. سندرم مستی خشک که در اصل توسط سازندگان الکلی‌های گمنام ابداع شد، می‌تواند بر روند ترک الکل هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی تأثیر منفی بگذارد.

مستی خشک در میان افرادی که نوشیدن الکل را بدون حمایت متخصصان اعتیاد ترک می‌کنند رایج‌تر است، هرکسی می‌تواند به مستی خشک تبدیل شود، به‌ویژه در سال اول هوشیاری دارای بار عاطفی.

ترک اعتیاد به الکل

سندروم مستی خشک  چگونه به نظر می‌رسد؟

سندرم مستی خشک بخشی از پدیده‌ای است که به‌عنوان سندرم ترک پس از  اعتیاد حاد (PAWS) شناخته می‌شود. هنگامی که یک مصرف‌کننده زیاد الکل را ترک می‌کند، مغز او باید با آسیب‌های شیمیایی ناشی از الکل سازگار شود. این روند می‌تواند هفته‌ها، ماه‌ها و گاهی حتی سال‌ها طول بکشد.

علائم PAW شامل سرگیجه، رفلکس‌های آهسته و مشکلات تعادل و هماهنگی است.

فردی که با عوارض جانبی PAWS سروکار دارد، ممکن است در واقع مست به نظر برسد، حتی اگر کاملاً پرهیز کرده باشد. از نظر عاطفی، فردی که با PAWS سروکار دارد، می‌تواند نوسانات خلقی داشته باشد و افسرده شود که حضور در اطراف را دشوار می‌کند، شاید حتی به همان اندازه ناخوشایند که ممکن است هنگام نوشیدن مشروب باشد. الکل قبلاً برای تسکین موقت چنین احساساتی بود، اما دیگر نمی‌توانید به آن تکیه کنید.

علائم سندروم مستی خشک

مستی خشک یک‌شبه خود را نشان نمی‌دهد. در عوض، علائم زیر ممکن است به‌آرامی در طول زمان، به‌خصوص در سال اول بهبودی، ایجاد شوند.

 • نگرش خودمحور یا بالاتر
 • کنترل ضعیف اعصاب
 • اسیدی، بی‌حوصلگی یا راضی در بهبودی شما
 • عصبانیت و منفی‌بافی برای بهبودی
 • رنجش نسبت به عزیزان
 • خود را از شبکه پشتیبانی خود جدا کنید.
 • افزایش اضطراب و افسردگی
 • ترس از عود
 • حسادت به دوستانی که اعتیاد نداشته‌اند.

مقابله با سندروم مستی خشک

بهبودی از اختلال مصرف الکل بیشتر از ترک الکل است. حتی پس از اینکه ولع مصرف الکل را ترک کردید، باید به مسائل روانی و رفتاری که در اعتیاد شما نقش داشته، بپردازید تا از عود مجدد آن جلوگیری کنید.

ممکن است هنوز با مراحل انکار، عصبانیت، چانه‌زنی و افسردگی دست‌وپنجه نرم کنید تا در نهایت به مرحله پذیرش عدم وجود الکل در زندگی خود برسید.

برخی افراد واقعاً هوشیاری را به‌عنوان نوعی مرگ تجربه می‌کنند و باید فقدان را بپذیرند و قبل از اینکه بتوانند ادامه دهند، از این تجربه یاد بگیرند و رشد کنند.

مستی خشک در این روند اختلال ایجاد می‌کند و درعین‌حال که چالش‌برانگیز است، با حمایت مناسب، غیر قابل غلبه نیست. شما می‌توانید از تشویقی که در جلسه یک گروه حمایتی مانند الکلی‌های گمنام (AA) پیدا می‌کنید، بسیار بهره‌مند شوید.

همچنین برخی گام‌ها وجود دارد که می‌توانید به‌تنهایی برای شروع لذت بردن از زندگی هوشیار جدید خود درحالی‌که برای بهبودی پایدار تلاش می‌کنید، بردارید. آنها ممکن است ساده و غیر قابل تعجب به نظر برسند، اما برای افراد زیادی کار می‌کنند.

یک سرگرمی پیدا کنید!

باغبانی را شروع کنید، شروع به جمع‌آوری شیئی کنید که واقعاً به شما علاقه دارد یا شما را مجذوب خود می‌کند، یاد بگیرید که اشیا بسازید و روی پروژه خلاقانه تمرکز کنید. هدف این است که زمانی را که زمانی صرف نوشیدن الکل کرده‌اید با فعالیت‌های سرگرم‌کننده و اعتیادآور پر کنید.

به خود روحیه دهید

شکی نیست که سال‌ها نوشیدن می‌تواند به بدن فشار وارد کند. بخش بزرگی از بهبودی و زندگی هوشیار جدید شما این است که سلامت جسمانی خود را در اولویت قرار دهید. دستورالعمل‌های سالم را امتحان کنید، به باشگاه بپیوندید، ورزش کنید، یوگا را امتحان کنید (که می‌تواند فواید ذهنی و بدنی داشته باشد). اگر عاشق سگ هستید و سگ ندارید، اکنون زمان بسیار خوبی است که یک سگ ولگرد یا داوطلب را برای قدم‌زدن در پناهگاه محلی خود بپذیرید.

چیز جدیدی را امتحان کنید

اکنون که دیگر مشروب نمی‌خورید، فرصتی دارید که زندگی هوشیارانه خود را در آغوش بگیرید و احساسات خود را دوباره تعریف کنید. اکنون زمان آن است که چیزهایی را که همیشه می‌خواستید یاد بگیرید، دنبال کنید. یک کلاس در یک دانشگاه یا کالج محلی را بررسی کنید، یا متعهد شوید که هر کتابی را که می‌توانید در مورد موضوعی که به آن علاقه دارید، بخوانید.

به عزیزان خود تکیه کنید

هیچ‌کس از شما انتظار ندارد که از اختلال مصرف الکل بهبود پیدا کنید، و همچنین نباید شما. افرادی که قبل از ترک الکل از آنها جدا شده‌اید نیز ممکن است از فرصت گذراندن وقت با شما قدردانی کنند. از شریک زندگی خود بخواهید که در قرارهای منظم بیرون برود، نوه‌هایتان را بیشتر درگیر کند، فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای برای انجام با دوستان خود بیابد که مستلزم نوشیدن الکل نیست.

بهترین راه برای پیشگیری و یا رسیدگی به علائم جسمی و روانی سندرم مستی خشک این است که در بهبودی ثابت‌قدم بمانید. اکنون زمان آن نیست که خود را منزوی کنید یا به هوشیاری خودبسنده کنید، بلکه زمانی است که اطراف خود را با خانواده، دوستان و متخصصانی احاطه کنید که می‌توانند از شما حمایت کنند تا زندگی آرام و رضایت‌بخشی بسازید.

آیا سندرم مستی خشک نشانه عود است؟

اگر فردی علائم PAWS را داشته باشد، به این معنی نیست که در حال عود است. عود زمانی رخ می‌دهد که فردی که نوشیدن الکل را ترک کرده است دوباره شروع به نوشیدن کند.

بااین‌حال، داشتن علائم می‌تواند تا حداکثر 2 سال طول  که می‌تواند فرد را در معرض خطر بیشتری برای عود بیماری قرار دهد. علائم PAWS ممکن است بیایند و از بین بروند که ممکن است باعث شود فرد باور کند که پیشرفتی ندارد.

فردی که مصرف الکل را ترک کرده است باید به‌خاطر داشته باشد که باید سعی کند تا روی پیشرفتی که تاکنون داشته است تمرکز کند. عود چیزی است که باید به‌عنوان یک شکست موقت در نظر گرفته شود تا شکست. یعنی ممکن است دوباره تمایلاتتان باز گردد اما می‌توان آن را کنترل کرد.

چگونه از یک عزیزی که این علائم را تجربه می‌کند حمایت کنیم

طبق گفته  خدمات بهداشت روانی و سوءمصرف مواد، خانواده و دوستان می‌توانند به افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد، کمک کنند:

 • ابراز نگرانی و آشکار ساختن حمایت خود
 • ایجاد محیطی عاری از قضاوت و دوست‌داشتنی که در آن فرد بتواند صریح و صادقانه صحبت کند.
 • آگاه کردن فرد از هرگونه سابقه خانوادگی مرتبط با اختلالات مصرف مواد
 • دلسوز بودن
 • کمک به فرد برای یافتن خدمات درمانی
 • به آنها یادآوری کنند که افراد بهبود پیدا می‌کنند و این کار نشدنی نیست.
 • صرف زمان برای ریکاوری و رفع فشار به‌طوری‌که آنها بتوانند برای فرد حضور داشته باشند.

همچنین خواندن مقاله زیر به افرادی که قصد دارند تا در مسیر ترک اعتیاد، کنار عزیزان خود باشند؛ کمک می‌کند:

چگونه به فردی که اعتیاد دارد کمک کنیم؟

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *