آیا سرکه سیب لاغر میکند؟ بررسی حقایق علمی و تجربی

مصرف سرکه سیب مزایایی را برای سلامتی به دنبال دارد. با این حال ، هیچ مدرکی وجود ندارد که حاکی از آن باشد که مصرف آن در ساعات مشخصی از شبانه روز اثری دارد. تولیدکنندگان، سرکه سیب را با تخمیر سیب تهیه می کنند. مشابه اکثر انواع سرکه ، سرکه سیب حاوی 4-7٪ اسید استیک است که یک چاشنی محبوب در سراسر جهان است.

اخیراً ، برخی از افراد علاقه ویژه ای به سرکه سیب به عنوان کمکی برای کاهش وزن دارند. در این مقاله از مجله زیبا بمان بررسی می شود که آیا نوشیدن سرکه سیب در صبح به کاهش وزن کمک می کند یا خیر. همچنین سایر مزایای  سلامتی و خطرات احتمالی مصرف این ماده را بررسی خواهیم کرد.

چرا برخی افراد صبح ها سرکه سیب می نوشند؟

برخی از افراد معتقدند نوشیدن سرکه سیب در صبح به کاهش وزن کمک می کند و بسیاری در پکیج های لاغری خود از آن برای تبلیغات استفاده می کنند. با این وجود ، علیرغم مزایای گزارش شده گسترده ، شواهدی در حمایت از این ادعاها وجود ندارد. در حال حاضر هیچ تحقیقی وجود ندارد که ثابت کند نوشیدن سرکه سیب در یک زمان خاص باعث کاهش وزن می شود.

شواهد مربوط به سرکه سیب و کاهش وزن به طور کلی:

برخی شواهد نشان می دهد که نوشیدن شراب سیب ممکن است به افراد در کاهش وزن کمک کند. با این حال ، نشان دادن قاطع این رابطه نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. به عنوان مثال ، یک مطالعه حیوان قدیمی تر از سال 2014 نشان داد که موش هایی که به آنها اسید استیک داده می شود ، چربی بدن کمتری دارند. یک مطالعه حیوانی دیگر نتایج مشابهی را در موشهای صحرایی نشان داد. با این حال ، لازم به یادآوری است که سرکه سیب ممکن است اثرات مشابهی در انسان ایجاد نکند.

تحقیقات قدیمی تر از سال 2014 نشان می دهد که سرکه می تواند به کاهش وزن در افراد چاق کمک کند. هنوز هم ، محققان برای تأیید کامل این ادعا به شواهد بیشتری احتیاج دارند ، زیرا اندازه نمونه در این مطالعه نسبتاً کم بود. یک مطالعه متفاوت در سال 2014 ، اثرات مصرف سرکه بر قند خون ، انسولین و احساس سیری افراد را بررسی کرد. این مطالعه نشان می دهد که مصرف سرکه ممکن است قند خون و انسولین افراد را کاهش دهد در حالی که احساس سیری را افزایش می دهد. با این حال ، حجم نمونه در این مطالعه بسیار کم بود. به طور کلی ، تأثیر سرکه سیب در کاهش وزن نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

نوشیدن سرکه سیب در صبح

از دیگر مزایای سرکه سیب

برخی شواهد نشان می دهد که سرکه سیب از راه های دیگر ممکن است برای سلامتی فرد مفید باشد. علی رغم این ، دانشمندان تأثیرات گسترده سرکه سیب در سلامتی را به طور کامل درک نمی کنند. به عنوان مثال ، مطالعات حیوانی نشان می دهد که سرکه سیب استرس اکسیداتیو در موش صحرایی را کاهش می دهد. با این حال ، محققان اثرات یکسانی را بر روی انسان مشاهده نکرده اند.

استرس اکسیداتیو هنگامی رخ می دهد که رادیکال های آزاد با سلول های بدن ارتباط برقرار می کنند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که اکسیژن را حمل می کنند و تعداد الکترون های آنها نابرابر است و آنها را بسیار واکنش پذیر می کند. هنگامی که یک فرد رادیکال های آزاد زیادی در بدن خود دارد ، ممکن است تغییراتی در سلول های وی ایجاد شود. اگر این موضوع ادامه یابد ، ممکن است منجر به شرایط جدی شود ، از جمله:

  • سرطان
  • بیماری های نورودژنراتیو
  • التهاب
  • بیماری قلبی

برخی تحقیقات نشان می دهد که سرکه می تواند فشار خون بالا را در موش صحرایی کاهش دهد. باز هم ، با این وجود ، دانشمندان اثرات مشابهی در انسان پیدا نکرده اند. در یک مطالعه قدیمی از سال 2007 ، دانشمندان دریافتند که سرکه سیب ممکن است به برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند. در افراد مبتلا به دیابت به خوبی کنترل شده ، مصرف این ماده هنگام خواب به تنظیم سطح گلوکز خون کمک می کند.

یک مطالعه همچنین نشان می دهد که سرکه سیب ممکن است دارای خواص ضد میکروبی باشد. نویسندگان این مطالعه گزارش کرده اند که این ماده به اندازه هیپوکلریت سدیم در برابر دو گونه میکروب موثر بوده است. دندانپزشکان معمولاً برای کمک به درمان عفونت دندان از هیپوکلریت سدیم استفاده می کنند.

آیا زمان روز مصرف آن مهم است؟

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که مصرف سرکه سیب در زمان های خاص اثری داشته باشد. اگرچه این ایده محبوب به نظر می رسد ، اما در علم شناخته شده هیچ پایه و اساسی ندارد.

اثرات جانبی

نوشیدن سرکه سیب به تنهایی ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشد. به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2014 نشان می دهد که بسیاری از افراد پس از نوشیدن این ماده احساس حالت تهوع می کنند. نویسندگان این موضوع مطالعه می گویند این ممکن است نشان دهد که چرا نوشیدن سرکه سیب می تواند اشتهای افراد را کاهش دهد. با توجه به این نکته ، آنها آن را به عنوان مهار کننده اشتها توصیه نمی کنند. علاوه بر این ، سرکه سیب حاوی اسید استیک است. فردی که مرتباً سرکه سیب می نوشد ممکن است در فرسایش مینای دندان نقش داشته باشد. برخی تحقیقات همچنین حاکی از آن است که مصرف روزانه سرکه منجر به سایش دندان می شود.

خلاصه

شواهد قانع کننده کمی وجود دارد که نشان دهد نوشیدن سرکه سیب به افراد در کاهش وزن کمک می کند. با این حال ، ممکن است مصرف این ماده مزایای سلامتی دیگری نیز داشته باشد. به طور کلی ، بعید است که مصرف سرکه سیب منجر به کاهش وزن محسوسی شود.
وقتی نوبت به کاهش وزن می رسد ، رویکرد جامع نگر معمولاً موثرتر است. افرادی که مایل به حفظ وزن متوسط هستند ، رعایت رژیم غذایی سالم و شرکت در ورزش منظم مفید خواهد بود. همچنین لازم به یادآوری است که داشتن شاخص توده بدنی بالا به معنای ناسالم نبودن نیست.

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.