آیا کمبود آهن می تواند باعث ریزش مو شود؟

کمبود آهن و ریزش مو

کم خونی ناشی از فقر آهن شرایطی است که فرد در بدن خود آهن کافی ندارد یا بدن نمی تواند به درستی از آهن استفاده کند. در حالی که کمبود آهن شدید می تواند باعث علائمی مانند تنگی نفس ، خستگی و درد قفسه سینه شود ، برخی از افراد نیز ریزش مو را تجربه می کنند.

 آهن یک عنصر اساسی در آنزیمی به نام ریبونوکلئوتید ردوکتاز است که به رشد سلول کمک می کند. براساس برخی تحقیقات ، سلولهای فولیکول مو به کاهش سطح آهن حساس هستند و در صورت کم بودن ذخیره آهن سلولهای جدید قادر به رشد نیستند.

در این مقاله ، در مورد رابطه بین کمبود آهن و ریزش مو ، و همچنین گزینه های درمانی برای هر یک می پردازیم.

علائم کمبود آهن

آهن در ساخت هموگلوبین نقش مهمی دارد ، هموگلوبین اکسیژن را به سلول ها منتقل می کند ، که برای عملکرد بدن ضروری است. علائم کم خونی فقر آهن شامل موارد زیر است:

  • ناخن های شکننده
  • خستگی شدید یا کمبود انرژی
  • ضربان قلب سریع
  • پوست رنگ پریده
  • تنگی نفس
  • زبان درد

در حالی که ریزش مو یک علامت بارز کم خونی فقر آهن نیست ، ممکن است برخی از افراد آن را تجربه کنند. اگر فردی گمان کند میزان ، باید به پزشک معالج مراجعه کند که بتواند آزمایش خون را انجام دهد تا مشخص شود که آیا کم خونی وجود دارد یا خیر.

کمبود آهن و ریزش مو

اکثر مطالعات مربوط به کم خونی فقر آهن و ریزش مو به ریزش مو در زنان می پردازد. ریزش مو با الگوی زنانه ، که با نام آلوپسی آندروژنیک نیز شناخته می شود ، رایج ترین نوع ریزش مو در خانم ها است. این الگوی ریزش مو معمولاً به نازک شدن مو در قسمت میانی پوست سر اشاره دارد. افرادی که دارای این الگوی ریزش مو هستند ممکن است موهای نازک یا ریزش مو را در خط مو در طول پیشانی خود داشته باشند.

تحقیقات مشخص کرده اند که شواهد و مدارک کافی وجود ندارد که کم خونی فقر آهن می تواند باعث ریزش مو در آقایان یا خانم ها شود. در حالی که برخی از تحقیقات نشان داده اند افرادی که ریزش مو را تجربه کرده اند از نظر آهن کمبود دارند.

کمبود آهن و ریزش مو

درمان

افرادی که هم ریزش مو دارند و هم کمبود آهن،  ممکن است نیاز به درمان هر دو به طور جداگانه داشته باشد.

درمان ریزش مو

پزشکان می توانند بسیاری از روش های درمانی را به افرادی که ریزش مو دارند ، توصیه کنند ، از جمله:

مینوکسیدیل: این دارو به عنوان یک محلول موضعی در دسترس است. دانشمندان تصور می کنند که این دارو به موها اجازه می دهد مدت طولانی در مرحله رشد بمانند.

مهار کننده های 5-آلفا ردوکتاز: داروهایی مانند فیناستراید (Proscar) مهار کننده 5-آلفا ردوکتاز هستند. این داروها به افزایش سطح آنزیم هایی که باعث رشد مو می شود کمک می کند.

روش های جراحی: اگر سایر روشهای درمانی مؤثر نباشند ، جراحی کاشت مو می تواند به ترمیم موهای فرد کمک کند. پزشکان بطور مداوم در حال تحقیق روی تکنیک های جدید برای ترمیم رشد مو هستند.  درمان با پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی (PRP) یکی از این موارد است. ان روش ه این صورت است که  پلاکت ها از نمونه خون فرد با استفاده از دستگاه تخصصی و سپس تزریق این پلاکت ها به قسمت هایی از پوست سر است که در اثر ریزش مو آسیب دیده است.

پزشکان بر این باورند که پلاکت ها حاوی مقدار قابل توجهی از فاکتورهای رشد هستند که می تواند به تحریک رشد مو کمک کند. تحقیقات در یک مطالعه نشان داد که زنانی که تزریق PRP دریافت کرده اند ، بعد از 6 ماه افزایش تراکم و ضخامت موهایشان را افزایش می دهند. با این حال ، برای اثبات اثربخشی PRP باید مطالعات بیشتری انجام شود.

درمان کم خونی فقر آهن

درمان کم خونی فقر آهن شامل موارد زیر است:

مکمل های آهن: پزشک ممکن است توصیه کند که فرد روزانه مکمل های آهن مصرف کند تا به بدن خود در طول زمان کمک کند تا آهن را بازیابی کند. فرد باید همیشه قبل از مصرف مکمل های آهن با پزشک خود صحبت کند زیرا این امر می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. 

بیشتر بخوانید :  بهترین نوع قرص آهن

تزریق آهن: پزشک ممکن است تزریق آهن را برای افزایش سریع تر آهن توصیه کند. افرادی که به کم خونی شدید مبتلا هستند نیز ممکن است نیاز به تزریق آهن داخل وریدی داشته باشند. افرادی که نمی توانند آهن را به درستی جذب کنند ، مانند افراد مبتلا به بیماری کرون ، می توانند ازروش تزریق استفاده نمایند.

تغییرات رژیم غذایی: مصرف آهن در رژیم غذایی همچنین می تواند به افزایش سطح آهن کمک کند. غذاهای سرشار از آهن شامل گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی ، سبزیجات دارای برگ سبز تیره و حبوبات است. تولید کنندگان مواد غذایی همچنین ممکن است آهن را به بعضی از غذاها مانند غلات اضافه کنند.

رشد مجدد مو

تحقیقات بیان می کند که شواهد و مدارک کافی در دسترس نیست که نشان می دهد مصرف مکمل های آهن به فرد مبتلا به ریزش مو بر اثر کمبود آهن به رشد موهای جدید کمک می کند.افراد مبتلا به ریزش مو باید در مورد گزینه های درمانی با پزشک خود صحبت کنند.

خلاصه

پزشکان هنوز در حال بررسی رابطه کم خونی فقر آهن و ریزش مو هستند. این امر به این دلیل است که ریزش مو می تواند چندین عامل مؤثر ، از جمله ژنتیک داشته باشد. با این حال ، پزشکان می دانند که کمبود آهن می تواند نقشی داشته باشد زیرا بسیاری از افرادی که ریزش مو را تجربه می کنند نسبت به افرادی که موهای خود را از دست نمی دهند آهن کمتری دارند. در حالت ایده آل ، ممکن است فرد با افزایش مصرف آهن ، باعث افزایش رشد مو و همچنین  کاهش علائم ناشی از کمبود آهن شود.

برگرفته از : کمبود آهن و ریزش مو

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *