سبزیجات ضد سرطان و میوه ها

سبزیجات ضد سرطان

یکی از بیماری های خطرناک که به علت رشد و تکثیر بیش از اندازه ی سلول ها افراد دچار آن میشوند سرطان است، آنکوژن نام ژن هایی است که رشد سلول ها و بافت ها را تنظیم میکنند و اگر کنترل رشد سلول ها به هر علتی از دست این ژن ها خارج شود سرعت تقسیم سلولی افزایش پیدا میکند و سبب ایجاد تمور یا همان سرطان خواهد شد.امروزه خیلی باید مراقب این بیماری باشیم و مدام از میوه و سبزیجات ضد سرطان که مانع به وجود آمدن این بیماری میشوند استفاده کنیم.

پرتو درمانی ، عوامل ارثی ، عوامل فیزیکی ، عفونت ، مواد شیمیایی و حتی رژیم غذایی میتوانند عامل این بیماری باشند.یک رژیم غذایی نادرست میتواند این بیماری را ایجاد کند ولی میوه ها و سبزیجاتی هستند که خاصیت ضد سرطانی دارند و وجود آنها در رژیم غذایی انسان لازم است .قطعا هر کسی دوست دارد از خود در برابر این بیماری خطرناک که در اطرافمان وجود دارد و هر لحظه ممکن است به سراغمان بیاید حفاظت کند پس با مطالعه ی این مقاله با دسته ای از میوه ها و سبزیجات ضد سرطان آشنا شوید و با قرار دادن آن ها در رژیم غذایی خود زندگی سالمی داشته باشید.

سبزیجات ضد سرطان

اسفناج

اسفناج را به عنوان یک سبزیجات که مانع سرطان پوست میشود معرفی میکنیم که حاوی بتاکاروتن و لوتئین است.این سبزی مفید ویتامین های فروانی دارد E ، C ، K  و    B ویتامین های موجود در اسفناج اند وجود برخی از آن ها مانند ب از پوست محافظت میکنند و خطر سرطان پوست را کاهش میدهد.

کلم بروکلی

کلم بروکلی از سبزیجات مفید دارای خاصیت ضد سرطانی است که با خواص زیاد دیگری که دارد مورد استفاده ی فراوانی قرار میگیرد.برای کاهش 50 درصد خطر ابتلا به سرطان حداقل به صورت روزانه دو وعده از کلم بروکلی استفاده کنید.فلانوئید ها مخصوصا سولفور افن موجب شده اند این سبزی ضد سرطان شناخته بشود.کلم بروکلی مانع افزایش سلول های سرطانی به ویژه در ناحیه ی قفسه سینه میگردد.برای استفاده از خاصیت ضد سرطانی این گیاه آن را کامل نپزید بهتر است به صورت خام و یا نیم پز از آن استفاده کنید.

گوجه فرنگی

لیکوپن ماده ایست که به نابودی عوامل سلول های سرطانی کمک میکند رنگ گوجه فرنگی به علت وجود همین ماده است.طبق نتیجه ی تحقیقات لیکوپن از سرطان معده و ریه جلوگیری می کند.ویتامین و مواد مفید دیگری در گوجه فرنگی وجود دارد از ویتامین های موجود در گوجه فرنگی میتوان به ویتامین A و C و مقدار کمی از ویتامین های گروه  B اشاره کرد.گوجه فرنگی سرشار از مواد معدنی ای چون کلسیم ، فسفر ، پتاسیم ، فیبر ، آهن و… است.

سیر

جالب است بدانید سیر یک گیاه ضد سرطان به خصوص برای درمان سرطان پانکراس مناسب است و تحقیقات نشان داده افرادی که سیر زیادی مصرف میکنند خطر ابتلا به این سرطان را تا 54 درصد برای خود کاهش میدهند.گوگردی که سیر حاوی است سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با سلول های سرطانی آماده میکند.

هویج

هویج نیز خاصیت ضد سرطانی دارد و برای کاهش خطرات ابتلا به سرطان هایی چون ریه ، سرطان سینه و سرطان روده ی بزرگ از آن استفاده میشود.هویج دارای آنتی اکسیدان پلی استیلن و فال کارینول است که به همراه مبارزه با سلول های پیش سرطانی با این بیماری میجنگند.آب هویج دارای مقادیر بسیاری کارتنوئید است و نوشیدن آن برای جلوگیری از افزایش سلول های سرطانی مفید و یک درمان بی نضیر می باشد.

فلفل تند

در فلفل تند کاپسانی سین وجود دارد که به عنوان ماده ای ضد سرطان شناخته شده و از آن در زمینه ی تولید دارویی برای دارو های ضد سرطان پروستات استفاده میشود.کاپسانی سین فلفل که یک ترکیب ضد سم می باشد با مانع شدن  فعالیت سلول های سرطانی از این بیماری جلوگیری خواهد کرد.

 

میوه های ضد سرطان

میوه های ضد سرطان

اووکادو

اووکادو یک گیاه مفید دارای پتاسیم زیاد است همچنین منبع بتاکاروتن و آنتی اکسیدان می باشد و قدرت درمان سرطان کبدی ، بیماری های کبدی و پیشگیری از سرطان را دارد.کاروتنوئید ها ترکیب هایی با فعالیت آنتی اکسیدانی بالا هستند ، وجود این ترکیب در اووکادو میتواند از سرطان های دهان ، سینه ، معده و پروستات جلوگیری کند.اووکاتین ب از دیگر موادی است که در این میوه یافت میشود و برای مبارزه با یک سرطان نادر به نام لوسمی حاد ملوئید بسیار مفید است.جالب است بدانید که این میوه علاوه بر سلول های عادی سرطان میتواند سلول های بنیادی سرطان را از بین ببرد به طوری که آسیبی به سلول های سالم نرسد.

توت فرنگی

الژیک اسید در پزشکی برای نابودی سلول های سرطانی استفاده میشود در توت فرنگی و میو های توتی دیگر الاژیک اسید وجود دارد و از سرطان های پوست و سینه جلوگیری میکند.الاژیک اسید مانند اووکادو بدون آنکه به سلول های سالم اسیب برساند ، سلول های سرطانی را از بین میبرد.

گردو

گردو یکی دیگر از خوراکی هایی که برای توقیف رشد سلول های سرطان مفید است می باشد.گردو حاوی موادی چون فیتونوترینت و فلاونول مورین 4 است ، فیتونوترینت ها مواد نادری هستند و در خوراکی های کمی یافت میشود این مواد ها خاصیت ضد سرطانی دارند.مصرف روزانه ی گردو خطر سرطان سینه را کاهش می دهد.گردو تنها برای پیشگیری از سرطان نیست بلکه برای کاهش سلول های سرطانی از آن میتوان استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : بهترین غذاهای ضد سرطان سینه

انگور

انگور و خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد برای درمان و پیشگیری انواع سرطان مفید است البته بیشتر برای سرطان سینه تاثیر گذار بوده.برای جلوگیری از سرطان سینه و کاهش خطر ابتلا خوردن روزانه ی آب انگور پیشنهاد شده از سرطان های دیگری که این میوه میتواند جلوگیری کند پروستات ، ریه و کبد هستند.

هندوانه

هندوانه به عنوان یک میوه پر طرفدار در تابستان شناخته شده و افراد زیادی از آن میخورند اما شاید از خاصیت ضد سرطانی و آنتی اکسیدانی آن خبر نداشته باشند.هندوانه قدرت تعدیل آسیب های حاصل از اکسید شدن بافت های غذایی و سطح پایین لیپید را دارد.

پاپایا

پاپایا یک میوه مفید با خواص پزشکی به حساب می آید و تحقیقات انجام شده احتمال میدهند دانه های این میوه مانند شیمی درمانی عمل میکنند زیرا دانه های این میوه دارای فلاونوئیدند و میتوانند با جلوگیری از پیشرفت رشد سلول های سرطانی  خطر این بیماری را کاهش دهند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *