آیا عمل بینی گوشتی بازگشت دارد؟ | بازگشت عمل بینی گوشتی

معمولاً تعداد زیادی از افرادی که بینی گوشتی دارند، قبل از انجام جراحی زیبایی بینی دودل می‌شوند. زیرا بخش زیادی از مردم جامعه عقیده دارند که بینی گوشتی بعد از عمل به شکل قبلی خود بر می‌گردد. اما ویژگی‌های بینی گوشتی چیست؟ آیا عمل بینی گوشتی واقعاً بازگشت دارد؟ اگر شما هم از نتیجه جراحی بینی خود می‌ترسید، در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان با ما همراه باشید تا پاسخ سوال این سوالات را بیابید.

آیا عمل جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد

بینی گوشتی چه ویژگی هایی دارد؟

آگاهی از ویژگی‌های آناتومیک بینی قبل از انجام عمل جراحی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا باعث می‌شود که پزشک و بیمار در هنگام جراحی و بعد از آن غافلگیر نشوند. شناخت نوع بینی به پزشک و بیمار کمک می‌کند تا روش مناسبی را برای عمل بینی انتخاب کنند و از جراحی انتظار نتایج منطقی داشته باشند. شما می‌توانید با برخی یک سری علائم ظاهری خاص، نوع بینی خود را تشخیص دهید.

از ویژگی های رایج بینی گوشتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضخیم بودن پوست نوک بینی
 • بزرگ بودن منافذ پوست بینی
 • بزرگ بودن سوراخ‌های بینی
 • به اصطلاح «چاق بودن» نوک بینی
 • چرب بودن پوست بینی
 • پهن‌تر بودن قسمت پایینی بینی نسبت به بخش بالایی آن
 • نازک و ظریف بودن غضروف و استخوان بینی

اگر ویژگی‌های ذکر شده را در بینی خود مشاهده می‌کنید، بینی گوشتی دارید. اما جراحی بینی گوشتی چه مراحلی دارد؟ در بخش بعدی خواهیم دید.

جراحی بینی گوشتی چگونه انجام می شود؟

عمل بینی گوشتی به مهارت و تکنیک‌های خاصی نیاز دارد و به دلیل داشتن پوست ضخیم، دشوارتر از عمل بینی استخوانی است. از نظر جراحان، چالش جراحی این نوع بینی در تغییر شکل و اندازه آن است؛ به طوری که همچنان با سایر اجزای صورت تناسب داشته باشد. به طور معمول، بینی گوشتی قوز ندارد اما نوک آن پهن است. در نتیجه، هدف جراحان در عمل بینی گوشتی این است که نوک بینی را به کمک غضروف تیز کنند و اندازه کلی بینی را کاهش دهند. برخی افراد دوست دارند سوراخ‌های بینی‌شان نیز کوچک شود.

به طور کلی، مراحل عمل زیبایی بینی گوشتی عبارت است از:

 1. بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد تا در طول جراحی خواب باشد.
 2. جراحی بینی با یکی از دو روش جراحی باز یا جراحی بسته انجام می‌شود. تفاوت این دو روش در محلی است که برش جراحی ایجاد می‌شود.
 3. پس از ایجاد برش جراحی در محل مخصوص، جراح تغییرات دلخواه را روی بینی اعمال می‌کند. در این مرحله بینی کوچک‌‌تر می‌شود و در صورت لزوم، جراح از طریق پیوند غضروف، نوک بینی را تیز می‌کند. همچنین مشکلاتی مانند انحراف تیغه بینی و مشکلات تنفسی نیز رفع خواهد شد.
 4. پس از اعمال تغییرات لازم، برش جراحی بخیه زده می‌شود.
 5. در آخر پزشک بینی را گچ می‌گیرد. این گچ برای چند روز روی بینی خواهد ماند.

اما آیا نتیجه همه این مراحل بعد از مدتی از بین خواهد رفت؟ در ادامه خواهیم دید.

آیا عمل بینی گوشتی بازگشت دارد و بینی به حالت اول خود بر می گردد؟

جواب این سوال جنجالی بسیار کوتاه و واضح است: ماندگاری و دوام عمل بینی گوشتی کاملاً به مهارت جراح بر می‌گردد. در واقع، حدود 10 یا 20 سال پیش برای انجام جراحی زیبایی بینی، بخش بزرگی از پوست و ساختار داخلی بینی برداشته می‌شد. این اتفاق باعث می‌شد که افراد بعد از مدتی تغییر کند و دچار افتادگی یا فرورفتگی شود. به همین دلیل، این تفکر در جامعه جا افتاد که عمل بینی گوشتی بازگشت دارد.

در حالی که امروزه جراحان بینی برای تغییر شکل بینی احتیاط بیشتری به خرج می‌دهند و از تکنیک‌های جدید استفاده می‌کنند. این باعث می‌شود تا دیگر بافت زیادی از بینی برداشته نشود. به همین دلیل است که بازگشت داشتن یا نداشتن عمل بینی گوشتی کاملاً بستگی به جراح دارد؛ اگر جراح از تکنیک‌های به روز استفاده نکند احتمال برگشتن بینی به حالت قبلی‌اش وجود خواهد داشت.

اما در صورتی که جراح به تکنیک‌های جدید مسلط باشد پس از شش ماه یا یک سال، فرد نتیجه دائمی عمل بینی را خواهد دید. شاید بپرسید چرا انقدر طولانی؟! همانطور که گفتیم، پوست بینی گوشتی ضخیم‌تر از بینی استخوانی است؛ که این باعث می‌شود بهبودی بینی بعد از جراحی کمی طولانی‌تر شود. بینی گوشتی ممکن است ماه‌ها بعد از عمل همچنان تورم داشته باشد.

اگر برای عمل بینی به جراح باتجربه و ماهری مراجعه کرده باشید، نتیجه‌ای که بعد از شش ماه تا یک سال از عمل مشاهده می‌کنید ماندگار و غیرقابل برگشت خواهد بود.

جمع بندی بازگشت عمل بینی گوشتی

در مجموع، می‌توان گفت که بازگشت داشتن یا نداشتن عمل بینی گوشی بستگی به مهارت، تجربه و دانش جراحی دارد که نزد او عمل را انجام داده‌اید. اگر به سراغ یک جراح ماهر بروید که سابقه خوبی در جراحی بینی گوشتی داشته باشد، نتیجه‌ای که از عمل می‌گیرید دائمی و ماندگار خواهد بود؛ مگر اینکه بینی دچار ضربه و آسیب شود. علاوه بر آن، جالب است بدانید که روند پیری نیز قادر است تغییرات ریزی روی ظاهر بینی ایجاد کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.