مراقبت های بعد از عمل بینی

عمل زیبایی بینی که امروزه همه جا صحبت از آن است ، نیازمند رعایت نکاتی است. مراقبت های بعد از عمل بینی در نتیجه آن بی تاثیر نیست .بنابراین رعایت این مراقبت ها از اهمیت بالایی برخوردار است. جراحی بینی هم جهت زیبایی و افزایش اعتماد به نفس کاربرد دارد و هم برای رفع مشکلاتی مانند انحراف بینی.

در کنار رعایت مراقبت های بعد از عمل ، انتخاب بهترین جراح بینی نیز در نتیجه بسیار حائز اهمیت است. اگر این عمل به درستی انجام نشود عوارض جبران ناذیری مانند مشکلات تنفسی و ظاهر ناسندی را ایجاد می‌کند.

مراقبت های بعد از عمل بینی

برای مراقبت های بعد از عمل بینی چه باید کنیم؟

بدیهی است که بعد از عمل ، قطعا جراح شما توصیه‌های لازم و مراقبت های بعد از عمل بینی را به شما یادآوری خواهد کرد اما ما در این جا به مهم‌ترین آن ها اشاره خواهیم کرد تا در صورت فراموشی ، مجدد به شما یادآوری شده باشند. رعایت این مراقبت‌ها بسیار پر اهمیت است.عمل جراحی بینی برای حل مشکلاتی از قبیل اختلالات تنفسی انجام می‌شود و در صورتی که به درستی از بینی جراحی شده خود مراقبت نکنید ، ممکن است این مشکلات بر طرف نشود.

کاهش تورم بعد از عمل بینی

در ابتدا حتما از دارو‌ها و پماد هایی که پزشک جراح برای شما تجویز کرده است، استفاده نمایید این دارو ها جهت کاهش برخی از عوارض موقت جراحی که شامل درد، تورم، کبودی و عفونت است ، تجویز شده اند و استفاده از آن ها بسیار برای شما سودمند است.

یکی دیگر از روش‌های کاهش تورم اطراف بینی و زیر چشم‌ها استفاده از کمپرس آب سرد است. به همین منظور در 48 ساعت بعد از عمل از کمپرس یخ استفاده کنید ، سرما باعث می‌شود رگ‌ها تنگ‌تر شوند و ورم و کبودی کمتر شود. اگر حس کردید که یخ باعث سردردتان می شود از انجم آن خودداری کنید.

جدول زمانی دوره بهبود بعد از عمل بینی

بهبود بعد از جراحی بینی تقریبا به یک سال زمان نیاز دارد. البته این زمان از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد:

یک هفته اول

زمانی که اسپلینت از بینی برداشته می‌شود، می‌توانید به راحتی به کارهای روزانه خود برسید، مگر در صورتی که اطراف چشم‌تان کبودی ایجاد شده باشد. در صورت وجود کبودی، مرحله اول بهبودی حدود 2 هفته طول می‌کشد. بعد از این مدت از سرگیری فعالیت‌های زندگی روزمره بی‌خطر است.

دو هفته بعد

طی این مدت تورم صورت فروکش کرده و تقریبا همه کبودی‌ها باید برطرف شود.

۳ -۴ هفته

با خیال راحت می‌توانید فعالیت‌هایی که مانند دویدن ، و ورزش‌های سبک برگردید.

۶ هفته

بعد از گذشت 6 هفته می‌توانید تمرینات سنگین‌تر را از سر بگیرید، عینک بزنید و بینی خود را با فین کردن تخلیه کنید.

۳-۶ ماه

بی حسی و حس‌های غیر طبیعی در بینی شما برطرف خواهد شد. 

یک سال

طی این مدت روند بهبودی کامل شده است؛ تورم  فروکش کرده و شکل جدید بینی استخوانی شکل گرفته باشد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن نیز در طی کردن زودتر دوره نقاهت شما تاثیر گذار است هنگام خوابیدن باید زاویه بدن نسبت به سر ۳۰ تا ۳۵ درجه ب و سر بالاتر از قلب باشد. بنابراین برای قرار گرفتن در چنین شرایطی باید دو بالشت در زیر سر خود قرار دهید تا زاویه مناسب داشته باشید و اختلال تنفسی در خواب باعث بیدار شدن شما نشود و با آرامش استراحت داشته باشید.

بعضی از افراد عادت به پهلو خوابیدن دارند و خوابیدن مستقیم برای آنها سخت است به این افراد توصیه می‌کنیم قبل از جراحی یک الی دو هفته به پشت بخوابند. نگرانی بیش از حد و وسواس فکری را در مورد نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی را از خود دور کنید. سعی کنید در محلی که کودکان در آن رفت و آمد می کنند، نخوابید تا از برخورد ناگهانی آنها به شما و صورتتان جلوگیری شود.

استحمام و تغذیه بعد از عمل بینی

تا قبل از برداشتن گچ بینی و پانسمان ، از حمام کردن خودداری کنید. می‌توانید از دوش‌هایی که برای شستن بدن هستند ، استفاده کنید و گردن به پایین خود را بشویید. استفاده از داروها ممکن است شما را خواب آلود کرده باشد بنابراین مراقب باشید زمین نخورید.

در هفته‌های اول از غذاهای نرم استفاده کنید. از مصرف خوردنی‌های شور، سس، سوسیس، کالباس و همبرگر نیز باید تا سه ماه پرهیز کرد. اگر از غذا هایی که نیاز به جویدن زیاد دارند استفاده کردید مانند گوشت، سعی کنید کاملا نرم باشد و یا آن را چرخ کرده باشید.

نکات مهم مراقبت های بعد از عمل بینی که باید رعایت کنید :

 • بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم تا حداقل 12 ساعت استفاده کنید.
 • از مصرف دخانیات و الکل تا دو الی سه هفته بعد از جراحی خودداری کنید. الکل باعث گشاد شدن رگ ها می‌شود و احتمال خونریزی و ورم را افزایش می‌دهد. اگر سیگاری هستید حداقل تا 2 ماه اجتناب نمایید.
 • در روز اول پس از جراحی بینی در تختخواب استراحت نمایید، درحالی‌که سر، باید در بالا قرار بگیرد. بیماران می‌توانند سرخود را به طرفین  یا بالا حرکت دهند. البته بیمارانی که از ترس سر و گردن خود را سفت و بی‌حرکت نگه‌می‌دارند ممکن است دچاراسپاسم و گرفتگی عضلات گردن و سردرد شوند لذا بهتر است سرو گردن کاملاً راحت و شل نگه‌داشته شود.
 • ترشخ خون آبه تا یکی دو روز بعد از عمل طبیعی است. پانسمان بینی را عوض کنید تا موجب عفونت نشود. گاز استریک در زیر بینی قرار داده شده است را می توانید هر شش ساعت تعویض کنید.
 • محل بخیه ها را دستکاری نکنید و در زمانی که پزشکتان مشخص کرده است جهت کشیدن بخیه‌ها مراجعه کنید.
 • تا دو هفته از فین کردن و عطسه خودداری کنید. در صورت عطسه اجباری با دهن باز عطسه کنید.
 • از فعالیت‌های بدنی سنگین مانند استخر و شنا و ورزش‌هایی که احتمال برخورد توپ یا هر چیز دیگر به بینی وجود دارد، اجتناب کنید.
 • تا چهار هفته بعد از عمل برای جلوگیری از هایپرپیگمنتاسیون، در معرض نور خورشید قرار نگیرید و بعد از آن نیز حتما از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.
 • می‌توانید قسمت بیرونی بینی را با پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) نمایید.
 • تا 6 هفته از عینک روی بینی خود استفاده نکنید. زیرا فشار وارده از جانب عینک می تواند به بینی شما آسیب برساند.
 • تا دو ماه از خندیدن زیاد، حرکات بیش از حد صورت و صحبت کردن های طولانی مدت پرهیز نمایید.
 • هنگام مسواک زدن مراقب بینی خود باشید و این کار را با ملایمت انجام دهید.
 • در صورت خونریزی شدید ، تب شدید ، حالت تهوع و استفراغ حتما جراح خود را در جریان قرار دهید.
 • باید داروهایی که توسط پزشک تجویز شده است مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید.
 • از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید بهتر است از غذاهای نرم و میکس استفاده کنید.
 • در روزهای اولیه بهتر است از کسی کمک بگیرید. (این سرگیجه ناشی از اثرات بیهوشی است.)
 • برای مسواک کردن دندان‌ها از یک مسواک نرم، استفاده کنید.
 • برای نظافت بینی نباید از هیچ وسیله‌ای استفاده کنید. بهتر است برای تمیز کردن داخل بینی خود از سرم 10 سی‌سی بدون سوزن در حالی که ایستاده‌اند و سر را بهتر است کمی زاویه‌دار به سمت عقب نگهدارید و به‌طوری‌که بدون خیس شدن چسب‌ها سرم را با فشار به داخل بینی بریزید.
 • بهتر است سعی کنید با دهان باز عطسه کنید. از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار زیاد خودداری نمایید. 
 • بهتر است هنگام بیرون رفتن از خانه از کلاه لبه‌دار استفاده کنید. همچنین تا 2 ماه بهتر است از عینک استفاده نکنید.
 • بهتر است نحوه درست چسب زدن به بینی خود را یاد بگیرید. بعد از باز کردن گچ بینی و آزادسازی راه‌های تنفسی ( یعنی خارج کردن ایروی  و بخیه‌ها )، به مدت ۳ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار  با سرنگ ۱۰ سی‌سی به‌نحوی‌که به شما  آموزش داده خواهد شد شستشو دهید.
 • درنهایت هر مسئله  و سؤالی در طی زمان بهبود در مراقبت‌های بعد از عمل بینی برایتان پیش می‌آید و به نظرتان می‌رسد می‌توانید هم به‌صورت تلفنی و هم‌زمان ملاقات با پزشک خود بپرسید.
چه زمانی گچ یا اسپلینت بینی باید برداشته شود؟

معمولاً گچ یا اسپلینت بینی حدود یک هفته بعد از عمل برداشته می‌شود.

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی باید چگونه باشد؟

پروتئین یک فاکتور اساسی سازنده برای پوست، ماهیچه ، غضروف و خون محسوب می‌شود. بهتر است رژیم غذایی‌تان شامل مغزها ، گوشت، تخم مرغ، ماست، ماهی و سایر غذاهای سرشار از پروتئین باشد تا بافت آسیب دیده در داخل و اطراف بینی بازسازی شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *