مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

عمل زیبایی بینی که امروزه همه جا صحبت از آن است ، نیازمند رعایت نکاتی است. مراقبت های بعد از عمل بینی در نتیجه آن بی تاثیر نیست .بنابراین رعایت این مراقبت ها از اهمیت بالایی برخوردار است. جراحی بینی هم جهت زیبایی و افزایش اعتماد به نفس کاربرد دارد و هم برای رفع مشکلاتی مانند انحراف بینی.

در کنار رعایت مراقبت های بعد از عمل ، انتخاب بهترین جراح بینی نیز در نتیجه بسیار حائز اهمیت است. اگر این عمل به درستی انجام نشود عوارض جبران ناذیری مانند مشکلات تنفسی و ظاهر ناسندی را ایجاد می کند.

برای مراقبت های بعد از عمل بینی چه باید کنیم؟

بدیهی است که بعد از عمل ، قطعا جراح شما توصیه های لازم و مراقبت های بعد از عمل بینی را به شما یادآوری خواهد کرد اما ما در این جا به مهمترین آن ها اشاره خواهیم کرد تا در صورت فراموشی ، مجدد به شما یادآوری شده باشند. رعایت این مراقبت ها بسیار پر اهمیت است.عمل جراحی بینی برای حل مشکلاتی از قبیل اختلالات تنفسی انجام می شود و در صورتی که به درستی از بینی جراحی شده خود مراقبت نکنید ، ممکن است این مشکلات بر طرف نشود.

کاهش تورم بعد از عمل بینی

در ابتدا حتما از دارو ها و پماد هایی که پزشک جراح برای شما تجویز کرده است ، استفاده نمایید این دارو ها جهت کاهش برخی از عوارض موقت جراحی که شامل درد و تورم و کبودی و عفونت است ، تجویز شده اند و استفاده از آن ها بسیار برای شما سودمند است.

یکی دیگر از روش های کاهش تورم اطراف بینی و زیر چشم ها استفاده از کمپرس آب سرد است. به همین منظور در 48 ساعت بعد از عمل از کمپرس یخ استفاده کنید ، سرما باعث می شود رگ ها تنگ تر شوند و ورم و کبودی کمتر شود. اگر حس کردید که یخ باعث سردردتان می شود از انجم آن خودداری کنید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن نیز در طی کردن زودتر دوره نقاهت شما تاثیر گذار است هنگام خوابیدن باید زاویه بدن نسبت به سر ۳۰ تا ۳۵ درجه ب و سر بالاتر از قلب باشد. بنابراین برای قرار گرفتن در چنین شرایطی باید دو بالشت در زیر سر خود قرار دهید تا زاویه مناسب داشته باشید و اختلال تنفسی در خواب باعث بیدار شدن شما نشود و با آرامش استراحت داشته باشید.

بعضی از افراد عادت به پهلو خوابیدن دارند و خوابیدن مستقیم برای آنها سخت است به این افراد توصیه می کنیم قبل از جراحی یک الی دو هفته به پشت بخوابند. نگرانی بیش از حد و وسواس فکری را در مورد نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی را از خود دور کنید. سعی کنید در محلی که کودکان در آن رفت و آمد می کنند نخوابید تا از برخورد ناگهانی آنها به شما و صورتتان جلوگیری شود.

استحمام و تغذیه بعد از عمل بینی

تا قبل از برداشتن گچ بینی و پانسمان ، از حمام کردن خودداری کنید. می توانید از دوش هایی که برای شستن بدن هستند ، استفاده کنید و گردن به پایین خود را بشویید. استفاده از داروها ممکن است شما را خواب آلود کرده باشد بنابراین مراقب باشید زمین نخورید.

در هفته های اول از غذاهای نرم استفاده کنید. از مصرف خوردنی های شور، سس، سوسیس، کالباس و همبرگر نیز باید تا سه ماه پرهیز کرد.اگر از غذا هایی که نیاز به جویدن زیاد دارند استفاده کردید مانند گوشت ، سعی کنید کاملا نرم باشد و یا آن را چرخ کرده باشید.

نکات مهم مراقبت های بعد از عمل بینی که باید رعایت کنید :

 • از مصرف دخانیات و الکل تا دو الی سه هفته بعد از جراحی خودداری کنید. الکل باعث گشاد شدن رگ ها می شود و احتمال خونریزی و ورم را افزایش می دهد.
 • ترشخ خون آبه تا یکی دو روز بعد از عمل طبیعی است . پانسمان بینی را عوض کنید تا موجب عفونت نشود. گاز استریک در زیر بینی قرار داده شده است را می توانید هر شش ساعت تعویض کنید.
 • محل بخیه ها را دستکاری نکنید و در زمانی که پزشکتان مشخص کرده است جهت کشیدن بخیه ها مراجعه کنید.
 • تا دو هفته از فین کردن و عطسه خودداری کنید . در صورت عطسه اجباری با دهن باز عطسه کنید.
 • از فعالیت های بدنی سنگین مانند استخر و شنا و ورزش هایی که احتمال برخورد توپ یا هر چیز دیگر به بینی وجود دارد ، اجتناب کنید.
 • تا چهار هفته بعداز عمل برای جلوگیری از هایپرپیگمنتاسیون ، در معرض نور خورشید قرار نگیرید و بعد از آن نیز حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
 • می توانید قسمت بیرونی بینی را با پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمی نمایید
 • تا 6 هفته از عینک روی بینی خود استفاده نکنید زیرا فشار وارده از جانب عینک می تواند به بینی شما آسیب برساند.
 • تا دو ماه از خندیدن زیاد، حرکات بیش از حد صورت و صحبت کردن های طولانی مدت پرهیز نمایید
 • هنگام مسواک زدن مراقب بینی خود باشید و این کار را با ملایمت انجام دهید.

در صورت خونریزی شدید ، تب شدید ، حالت تهوع و استفراغ حتما جراح خود را در جریان قرار دهید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *