آیا سرطان مرحله 4 به معنای پایان زندگی است ؟ طول عمر این بیماران

سرطان مرحله 4 شدیدترین شکل سرطان است. بیشترین خطر مرگ و میر را دارد. با این حال ، سرطان مرحله چهار همیشه آخر خط نیست.  در این مقاله ، درباره سرطان مرحله 4 چیست ، میزان بقا در انواع مختلف سرطان و اینکه چه حمایتی برای مبتلایان به سرطان وجود دارد صحبت می کنیم.

سرطان مرحله 4

مرحله 4 سرطان چیست ؟

سرطان گروهی از بیماری ها است که باعث رشد سریع سلول می شود. سلولهای سرطانی به طور غیرقابل کنترل در قسمتهای خاصی از بدن رشد کرده و تولید مثل می کنند. با رشد تومور سرطانی ، سلول ها می توانند به مناطق دیگر بدن گسترش یابند. پزشکان معمولاً از سیستم مرحله بندی برای تعیین شدت سرطان استفاده می کنند. تقسیم سرطان به مراحل مختلف یکی از عواملی است که به پزشکان کمک می کند تا بهترین روشهای درمانی را تعیین کنند. طیف وسیعی از آزمایشات برای تعیین مرحله سرطان انجام می شود. آنها عبارتند از:

 • تست فیزیکی
 • تصویربرداری پزشکی ، مانند اسکن MRI
 • آندوسکوپی
 • نمونه برداری
 • آزمایش خون

پزشکان عوامل مختلفی را در نظر می گیرند تا مشخص کنند که سرطان در چه مرحله ای است. عوامل مشترک عبارتند از:

 • اندازه تومور اولیه و محل قرارگیری آن در بدن 
 • آیا تومور به غدد لنفاوی گسترش یافته است
 • چقدر سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است ، این فرآیند متاستاز نامیده می شود
 • پزشکان همچنین ممکن است عوامل دیگری مانند نوع سلول ، نتایج بیوپسی یا سن فرد را در نظر بگیرند.

در مجموع ، این اطلاعات تعیین می کند که آیا سرطان کمتر پیشرفت کرده است (مرحله 1) یا بسیار پیشرفته (مرحله 4) یا در این بین است. سرطان مرحله 4 شدیدترین شکل سرطان است. سرطان متاستاتیک نام دیگر سرطان مرحله چهار است زیرا این بیماری معمولاً در بدن گسترش یافته یا متاستاز می یابد.

آیا سرطان مرحله 4 همیشه به معنای پایان می باشد؟

سرطان های شدیدتر به احتمال زیاد به معنای پایان زندگی است. اما این حرف هرگز قطعیت ندارد. به عنوان مثال ، انجمن سرطان آمریكا می گوید میزان بقای 5 ساله سرطان پستان كه به قسمت های دوردست بدن گسترش می یابد 27٪ یا 86٪ است كه فقط به صورت محلی گسترش می یابد. تعیین شدت سرطان و مرحله آن یک فرایند پیچیده است. پزشکان هنوز درمورد تمام عواملی که بر چگونگی پیشرفت سرطان و تأثیر آن بر بدن تأثیر می گذارند ، یاد می گیرند.

طول عمر بیماران سرطان مرحله 4

چه مدت فردی می تواند با مرحله 4 سرطان زندگی کند؟

طول عمر بیماران سرطانی مرحله  4 چقدر است ؟ پزشکان معمولاً پیش بینی سرطان را از نظر میزان بقای بیش از 5 سال تخمین می زنند. این میزان بقا یک راهنمای تقریبی بر اساس داده های هزاران نفر دیگر با سرطان و مرحله مشابه است. میزان بقا بسته به محل یا نوع سرطان متفاوت است. علیرغم گسترش سرطان ، پزشکان همچنان به نوع سرطان اشاره می کنند. نرخ بقا در مرحله 4 برای برخی از رایج ترین انواع سرطان ها شامل موارد زیر است:

سرطان پستان

سرطان سینه یا پستان شایع ترین شکل سرطان است. میزان بقای 5 ساله سرطان پستان كه به قسمت های دوردست بدن گسترش می یابد 27٪ است.

سرطان ریه

دو نوع اصلی سرطان ریه وجود دارد: سلول کوچک و سلول غیر کوچک ریه. بیشتر موارد سرطان ریه سلول کوچک است که در آن سلولهای سرطانی بزرگتر هستند. متوسط ​​میزان بقای 5 ساله در افرادی كه مبتلا به سرطان ریه سلول غیر كوچک هستند و به نقاط دوردست بدن گسترش یافته است 6٪ است. برای سرطان ریه سلول کوچک ، طبق همین سناریو 3٪ بقا 5 ساله وجود دارد.

سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ روده بزرگ یا وابسته به معقد را تحت تأثیر قرار می دهد و به طور کلی در مراحل اولیه قابل درمان است. میزان بقای 5 ساله سرطان روده بزرگ كه به قسمتهای دوردست بدن گسترش یافته است 14٪ است.

سرطان پروستات

سرطان پروستات شایع ترین شکل سرطان در مردان است و بر پروستات ، یک غده کوچک در لگن تأثیر می گذارد. اگر سرطان به قسمت های دوردست بدن گسترش یابد ، میزان بقای 5 ساله را 31٪ اعلام شده است.

درمان سرطان مرحله 4 

درمان مرحله 4 سرطان بسته به نوع سرطان و میزان گسترش آن متفاوت خواهد بود. برخی از روش های درمانی بهبود کیفیت زندگی و کنترل علائم در فرد است. هدف دیگر این است که رشد سرطان را متوقف کند. درمان ها در این مرحله ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شیمی درمانی ، اگرچه ممکن است در صورت گسترش سرطان بسیار خطرناک باشد
 • پرتودرمانی ، که می تواند تومورها را کوچک کند و به علائم کمک کند
 • ایمونوتراپی ، که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با سرطان مقابله کند
 • جراحی برای برداشتن سرطان
 • درمان هدفمند ، که هدف آن کاهش رشد تومور است

خلاصه

مرحله 4 سرطان شدیدترین شکل سرطان است. پزشکان از چندین فاکتور برای طبقه بندی مرحله سرطان استفاده می کنند ، از جمله اندازه و محل تومورها. وقتی سرطان از محل اصلی خود گسترش یابد ، احتمال زنده ماندن کاهش می یابد. با این حال ، سرطان مرحله چهار همیشه پایان پذیر نیست. انواع مختلف سرطان در مرحله 4 دارای بقا هستند این در حالی است که آمار بقا یک راهنمای مفید است ، و در هر مورد متفاوت خواهد بود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.