عمل انحراف بینی یا سپتوپلاستی چیست؟

سپتوم دیواره استخوان و غضروفی است که بینی شما را به دو قسمت جداگانه تقسیم می کند. وقتی سپتوم شما به یک طرف خاص (راست یا چپ) متمایل شود ، یک تیغه انحرافی در بینی ایجاد می شود.
برخی از افراد با همین انحراف تیغه بینی متولد می شوند، اما گاهی این انحراف می تواند ناشی از آسیب به بینی شما طی اتفاقت خاصی باشد. اکثر افراد دارای تیغه انحرافی در مجرای بینی خود هستند که بسیار کوچک است. این حالت می تواند باعث دشواری در تنفس شود. علائم دیگر انحراف تیغه بینی ممکن است شامل خونریزی مکرر از بینی و درد در صورت باشد. جراحی تنها راه برای رفع انحراف تیغه بینی است.
سپتوپلاستی یا عمل انحراف بینی یک عمل جراحی برای اصلاح انحراف تیغه بینی است. عمل انحراف بینی ، تیغه بینی را صاف می کند و امکان جریان بهتر هوا از طریق بینی را فراهم می نماید.

عمل انحراف بینی

آماده شدن برای عمل سپتوپلاستی

پزشک ممکن است از شما بخواهد که دو هفته قبل از جراحی مصرف برخی از داروها را متوقف کنید. این داروها می تواند شامل آسپرین (بوفرین)، ایبوپروفن (Advil) و سایر داروهای رقیق کننده خون باشند. این کار برای کاهش خطر خونریزی بیش از حد در حین و بعد از عمل انجام می شود. اگر به برخی از داروها حساسیت دارید یا سابقه مشکلات خونریزی دارید حتما به پزشک خود بگویید. در بعضی موارد ، افراد را اول بی حسی موضعی می کنند و بعد سپتوپلاستی را انجام می دهند که برای جلوگیری از درد می باشد. با این حال ، بیشتر افراد را بیهوشی عمومی می کنند.
اگر قرار است تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید، شب قبل از عمل بعد از نیمه شب چیزی نخورید و ننوشید که اگر در حین جراحی و بیهوشی، تهوع پیدا کردید از  خفگی جلوگیری شود.
یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را بیاورید که بتواند بعد از عمل جراحی سپتوپلاستی شما را به خانه برساند. بعد از انجام عمل بیهوشی عمومی ممکن است خواب آلودگی باشید به همین دلیل نباید رانندگی کنید تا اثرات دارو ها کاملاً از بین بروند.
پزشک ممکن است قبل از عمل از بینی شما عکس بگیرد. مقایسه عکس های قبل و بعد از عمل می تواند به شما کمک کند تا ببینید که بینی شما چگونه تغییر کرده است.

روش سپتوپلاستی

انجام سپتوپلاستی بسته به پیچیدگی شرایط از 30 تا 90 دقیقه به طول می انجامد. با توجه به شرایط شما، پزشک تصمیم می گیرد که بی حسی موضعی داشته باشید یا عمومی.
در روش معمول، جراح گوش و حلق و بینی، یک برش در یک سمت بینی شما ایجاد می کند تا به تیغه بینی دسترسی پیدا نماید. سپس آن ها غشای مخاطی را که پوشش محافظ تیغه بینی است ، بالا می برند. سپس تیغه منحرف شده به موقعیت مناسب خود منتقل می گردد. هرگونه مانعی مانند قطعات اضافی استخوان یا غضروف که در آن ناحیه باشد، برداشته می شود. آخرین مرحله این جراحی، تغییر موقعیت غشای مخاطی بینی است. در نهایت برای ثابت نگه داشتن تیغه بینی ممکن است به بخیه نیاز باشد. با این حال، گاهی بستن بینی با پنبه برای حفظ وضعیت آن کافی است.

خطرات احتمالی سپتوپلاستی یا انحراف بینی

برخی از افراد در صورت عدم رضایت از نتایج، یا پا برجا بودن نقایص، به جراحی دوم نیاز خواهند داشت. سایر خطرات مرتبط با سپتوپلاستی نادر است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خون ریزی
  • باقی ماندن جای زخم
  • سوراخ شدن تیغه بینی ، که در صورت ایجاد یک سوراخ در سپتوم بینی شما اتفاق می افتد
  • شکل بینی تغییر کند
  • تغییر رنگ بینی
  • کاهش حس بویایی
  • خونریزی بیش از حد و عفونت از خطرات احتمالی هر عمل جراحی است. تمیز نگه داشتن بینی و شستن مرتب دست ها می تواند این خطرات را کاهش دهد.
دوره نقاهت جراحی انحراف بینی

دوره نقاهت از سپتوپلاستی

سپتوپلاستی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود مگر اینکه عوارض عمده ای ایجاد کند. این بدان معناست که پس از اتمام بیهوشی ، می توانید در همان روز و بعد از عمل جراحی به خانه بروید. بینی شما متورم ، دردناک و مملو از پنبه خواهد بود تا خونریزی را کنترل کند. پانسمان روی آن را می توان یک یا دو روز پس از جراحی برداشت. همچنین پزشک در صورت صلاحدید، داروی ضد درد و مسکن را برای شما تجویز می کند. پزشک احتمالاً از شما می خواهد از مصرف آسپرین ، ایبوپروفن و سایر داروهایی که خون را رقیق می کنند ، خودداری کنید. این کار برای کاهش خطر مشکلات خونریزی بعد از عمل انجام می شود. همچنین باید فعالیت بدنی خود را برای چندین هفته پس از جراحی محدود کنید تا تورم بینی به حداقل برسد و بهبودی سریع تر حاصل شود. این کار شامل محدود کردن بیشتر ورزش ها مانند دویدن ، وزنه برداری و … می شود. این فعالیت ها می توانند فشار خون شما را افزایش دهند و منجر به خونریزی شدید از ناحیه بینی شوند.

نکاتی برای بهبود سریع تر:

حداقل سه روز پس از جراحی از بینی خود نفس نکشید یا آن را تخلیه نکنید.

پوشیدن پیراهن های جلو بسته را محدود کنید و از لباس های دکمه ای استفاده کنید تا مجبور به کشیدن پارچه ی لباس بر روی بینی خود نباشید.

نکات پایانی برای جراحی انحراف بینی

زخم روی بینی شما به سرعت بهبود می یابد و احتمالاً مدت کوتاهی بعد از عمل جراحی، تنفس شما بهبود می یابد. با این حال ، روند سلامتی کلی می تواند کند باشد. غضروف ها و سایر بافت های بینی شما ممکن است یک سال طول بکشد تا به شکل جدید خود درآیند و ثابت شوند.

اکثر افراد پس از جراحی هیچ علائمی به طور مداوم ندارند. با این وجود ، در برخی موارد ، غضروف و بافت های بینی به مرور زمان تغییر مکان می دهند و در نهایت رفت و آمد جریان هوا را از طریق بینیتان دوباره مسدود می کنند. این بدان معناست که برای تغییر شکل بیشتر بینی و سپتوم آن به جراحی دوم نیاز است.

توصیه ی ما این است که قبل از انجام این جراحی، ابتدا با یک یا چند متخصص مجرب در مراکز درمانی معتبر، مشورت کنید و از عوارض، هزینه ها، میزان تاثیر و طول درمان آن مطلع شوید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *