تب دندان درآوردن کودک چیست ؟ علائم و تسکین آن | درمان تب

دندان درآوردن فرآیندی است که دندان های نوزاد از لثه بیرون می زند. این می تواند منجر به علائم مختلفی شود ، مانند درد و ناراحتی . تب نیز از نشانه های دندان درآوردن است. با این حال ، هیچ مدرک علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. تب ممکن است با دندان درآوردن همزمان باشد ، اما احتمالاً نشان دهنده یک مشکل جداگانه در سلامت باشد مانند عفونت.
در این مقاله ما تب دندان درآوردن کودک را مورد بررسی قرار خواهیم داد. و به توضیح درباره اینکه چه علائمی دارد، چگونگی تسکین درد دندان درآوردن ، نحوه درمان تب و زمان مراجعه به پزشک را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

تب دندان درآوردن کودک

آیا دندان درآوردن می تواند باعث ایجاد تب شود ؟

بیمارستان کودکان سیاتل (SCH) اعلام کرده است که تب نشانه دندان درآوردن نیست ، بلکه علامت عفونت است. این عفونت ها معمولاً بیشتر در سنین 6-12 ماهگی کودک رخ می دهد. این همزمان با سنی است که اکثر کودکان دندان درآوردن را شروع می کنند.

دو دلیل اصلی دندان درآوردن و عفونت در یک زمان :

افزایش قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری زای جدید: در 6-12 ماهگی ، کودک به هنگام کشف دنیای خود با قرار دادن اشیا در دهان خود، در حال مکیدن و جویدن اشیا مختلف است. همین امر آنها را در معرض عوامل بیماری زای جدید قرار می دهد.
از دست دادن آنتی بادی ها: هنگامی که نوزادان 6-12 ماهه می شوند ، آنها شروع به از دست دادن آنتی بادی هایی می کنند که مادر آنها به هنگام تولد به آنها منتقل می کند. این بدان معنی است که سیستم ایمنی بدن آنها به بیماری ها مانند سرماخوردگی پاسخ می دهد. 
تب ممکن است تقریباً همزمان با دندان درآوردن اتفاق بیفتد. تب به جای یک علامت طبیعی دندان درآوردن ، نشانه عفونت است.

تعریف تب

در نوزادان ، تعریف تب تا حدودی به سن آنها و روش استفاده شده برای اندازه گیری درجه حرارت بستگی دارد. پزشکان تب را به شرح زیر تعریف می کنند:

نوزادان زیر 3 ماه : تب، دمای بالاتر از 38 درجه سانتی گراد می باشد.
نوزادان و کودکان بالای 3 ماه : تب، دمای بالاتر 38.4 درجه سانتیگراد می باشد.

علائم دندان درآوردن

بیشتر نوزادان از حدود 6 ماهگی دندان درآوردن را شروع می کنند. برخی از نوزادان در اوایل 4 ماهگی شروع کنند ، این در حالیست که برخی از آنها در 12 ماهگی شروع به دندان درآوردن می کنند. بعد از درآمدن اولین دندان ها ، نوزادان هر دو ماه به دندان های جدیدشان اضافه می شود. در ادامه به برخی از علائمی که هنگام دندان درآوردن نوزادان مشاهده خواهید کرد میپردازیم.

درد

برخی از نوزادان هنگام دندان درآوردن درد خفیف لثه دارند. همانطور که می دانید دندان به هنگام خارج شدن از خط لثه، باعث ایجاد شکاف در لثه می شود. این درد لثه ممکن است به علت ورود باکتری به لثه تازه شکسته باشد. چون نوزادان نمی توانند به لثه خود صدمه بزنند ، پطشکان نمی توانند تأیید کنند که دندان درآوردن باعث درد لثه می شود.

گریه و بهانه جویی

درد و ناراحتی خفیف لثه ممکن است باعث بهانه جویی در برخی از نوزادان شود. همین امر می تواند منجر به گریه شود. با اینحال باید بدانید که درد دندان درآوردن نباید باعث گریه بیش از حد شود. گریه بیش از حد می تواند عفونت یا مسئله اساسی دیگری را نشان دهد.

علائمی که با دندان درآوردن نوزاد مرتبط نیستند!

برخی ممکن است که علائم بیماری را با علائم طبیعی دندان درآوردن اشتباه بگیرند. علائمی که با دندان درآوردن مرتبط نیستند عبارتند از :

 • استفراغ
 • اسهال
 • بثورات گسترده
 • گریه زیاد
 • بی حالی

نوزادانی که هر کدام از علائم بالا را نشان دهند نشان از دندان درآوردن نیست! در صورتی که علائم شدید خاصی دارند، والدین کودک حتما باید نوزاد را در اسرع وقت به پزشک برسانند. 

درمان درد دندان درآوردن کودک

چگونه لثه ها را تسکین دهیم ؟

برای کاهش درد لثه های نوزادتان می توانید، استراتژی های زیر را امتحان کنید:

پرستاری از نوزاد : به نوزاد خود شیر دهید این کار موجب آرامش او می شود. 
مالش لثه : شما می توانید با استفاده از انگشت تمیز فشار ملایمی به لثه وارد کنید.
به کودک دندانگیره بدهید : یک حلقه سفت که می تواند به ناراحتی هایی که در اثر دندان درآوردن برای کودک ایجاد می شود کمک کند. البته نوزاد خود را با این وسایل دندانگیره نباید تنها بگذارید زیرا این خطر وجود دارد که او را خفه کند.
با پزشک مشورت کنید : اگر سایر روش های درمانی موثر نیستند، درباره دادن مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن با پزشک صحبت کنید. هرگز به نوزاد خود آسپرین ندهید.

از درمان های زیر باید دوری کنید!

در زیر برخی از روش هایی برای درد دندان درآوردن آورده شده است که والدین باید از آنها اجتناب کنند.

دندانگیره یخ زده

برخی از دندانگیره ها دارای دستورالعمل هایی هستند و باید در یخچال سرد شوند. این دندانگیره ها نباید در فریزر سرد شوند. حلقه دندان منجمد می تواند به لثه نوزاد آسیب برساند.

استفاده از کرم ها و ژل های دندان درآوردن

از کرم ها و ژل های بی حس کننده موضعی روی لثه کودک استفاده نکنید. این محصولات بی اثر هستند زیرا به سرعت شسته می شوند. بعضی از آنها همچنین حاوی موادی هستند که می توانند به گلبول های قرمز خون آسیب برسانند ، به طور بالقوه موجب مسمومیت و حتی مرگ کودک شوند. 

دستبندها یا گردنبندهای مخصوص را درآورید

بعضی از والدین معتقدند گردنبندهای کهربا درد دندان درآوردن را کاهش می دهد. آنها ادعا می کنند که اسید سوکسینیک آزاد می کنند ، التهاب را تسکین می دهد. با این حال ، هیچ مدرکی در این مورد وجود ندارد. سطح اسید سوکسینیک لازم برای کاهش التهاب بسیار بیشتر از آن است که دانه های کهربا بتواند آن را آزاد کند.
مهره های کهربا خطرناک نیز هستند. سازمان غذا و دارو اعلام کرد كه دانه ها می توانند بشكنند و باعث خفگی بچه ها شوند. دستبند و مهره های آنها به همین دلیل خطرناک است ، و گردنبندها همچنین می توانند نوزادان را خفه کنند.

چگونه تب را درمان کنیم ؟

تب نشانه این است که بدن در حال مبارزه با عفونت یا بیماری است. پزشکان توصیه می کنند تب که کودک آنها را ناراحت می کند ، درمان کنند. همچنین آنها داروهای زیر را توصیه می کنند:

 • ارائه دوز استامینوفن متناسب با سن و وزن ، که افراد می توانند با مشورت با پزشک ابتدا آن را تعیین کنند. 
 • به کودک لباس کم بپوشانید، لباس اضافی می تواند موجب افزایش دمای بدن نوزاد شود.
 • کودک باید مایعات زیادی بنوشد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر نوزاد کمتر از 3 ماه دارد و تب 100.4 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) یا بالاتر دارد ، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
اگر کودک بیش از 3 ماه سن دارد و علائم زیر را نشان می دهد ، افراد باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرند :

 • گریه مدام 
 • سخت بیدار شدن کودک
 • بثورات غیر قابل توضیح
 • استفراغ شدید یا اسهال
 • ضعف یا رخوت
 • تشنج
 • تب که مرتباً به 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) یا بالاتر می رسد

دندان درآوردن خطری ندارد. بعد از 8 روز به خودی خود برطرف می شود. به طور معمول ، نوزادانی که علائم دندان درآوردن دارند ممکن است 5 روز قبل از رویش دندان و 3 روز دیگر بعد از سطح آمدن دندان ، مقداری درد داشته باشند.

خلاصه

همه نوزادان مراحل مختلف دندان درآوردن را طی می کنند. برخی از آنها هیچ علائمی را تجربه نمی کنند ، در حالی که دیگران ممکن است احساس ناراحتی کنند. این علائم ممکن است بیش از یک هفته ادامه داشته باشد.
تب علامت دندان درآوردن نیست. بلکه ممکن است عفونت یا بیماری را نشان دهد. نوزادان عموما همزمان با شروع دندان درآوردن دچار عفونت و تب می شوند. شاید به همین دلیل است که بعضی از والدین به اشتباه معتقدند که تب نشانه دندان درآوردن است. نوزادی که تب می کند ، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد ، به خصوص اگر سایر علائم یا نشانه های بیماری را نشان دهد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *