زغال فعال چیست؟ از زیبایی دندان ها تا سلامت پوست و مو

ابتدا باید بدانید که زغال فعال و زغال کباب با هم فرق دارند. زغال فعال از منابع طبیعی ساخته می‌شود و به عنوان دارو نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اما زغال کباب دارای سم و مواد شیمیایی است. زغال اکتیو یا فعال از مواد دارای کربن به دست می‌آید و این مواد شامل پوست نارگیل و چوب های مختلف است. این مواد طبیعی را در دمای بالا می‌پزند و این دمای بالا می‌تواند آن ها را فعال کند. این کار موجب سم زدایی و با سم زدایی مبارزه می‌کند.

زغال فعال

زغال فعال چیست ؟

از جدیدترین مواد سم زدا زغال فعال است که از طریق گرما دان به منابعی مانند پوست نارگیل و چوب به دست می‌آید. زغال فعال پودری سیاه ، بی بو و بی طعم است. استفاده از زغال فعال از دوران باستان برای بیماری های مختلف استفاده می‌شود. وقتی که زغال را در دمای بالا و در محیط خلا و بدون اکسیژن حرارت داده شود، به وسیله گرمادهی با گاز اکسیدکننده یا مواد شیمیایی دیگر فعال و به پودر سیاه تبدیل می‌شود که کربن خالص است. فعال شدن زغال موجب افزایش قابلیت های آن می‌شود و می‌تواند مواد گوناگونی را جذب کند. وقتی زغال به پودر تبدیل شود می‌تواند در سطح بیشتری پخش شود و نفوذ کند. زغال فعال با ورود به منافذ، سموم و مواد مضر بدن را جذب کند.

خواص زغال فعال

رفع بوی بد بدن: بوی بد بدن ممکن است موجب ناراحتی خود فرد و دیگران شود این اتفاق به خصوص در روزهای گرم سال بیشتر می‌افتد. وقتی که حرارت بدن افزایش پیدا می‌کند سیستم عصبی غده های عرق به صورت خودکار تحریک می‌شود و بدن را سرد می‌کند. در زمان تعریق باکتری هاب سطح پوست اسیدی را تجزیه و موجب دفع بوی بد بد می‌شود. در صورتی که این عرق بیشتر بر روی پوست باقی بماند فعالیت باکتری ها بیشتر می‌شود. برای کاهش بوی بدن می‌توانید از لیف، صابون و یا دستمال های دارای کربن استفاده کنید. زغال فعال به دلیل داشتن خاصیت آنتی باکتریال به منافذ پوست وارد می‌شود و باعث از بین بردن بوی بدن می‌شود.

سلامت دهان و دندان

بوی بد دهان: بوی نامطبوع در دهان شما ممکن است علت های متفاوتی داشته باشد. در صورتی که از مسواک و نخ دندان بعد از غذا استفاده نمی‌کنید تکه های غذا بین دندان های شما باقی مانده، باکتری ها این مواد را تجزیه و ترکیبات سولفور تولید می‌کنند که همین امر موجب بوی نامطبوع در دهان شما می‌شود. پوسیدگی دندان و یا سیگار کشیدن نیز می‌تواند موجب بوی بد دهان شود. شما از خمیر دندان های زغالی و دهان شویه های زغالی برای رفع بوی بد دهان خود استفاده کنید.

سفیدی دندان : استفاده از خمیر دندان یا دهان شویه های زغالی و در کل زغال فعال در دهان می‌تواند با پوسیدگی دندان و تنفس بدبو و بیماری های لثه مبارزه کند. برای سفیدکردن دندان ها می‌توانید از خمیر دندان زغالی استفاده کنید تا پلاک های ایجاد شده بر روی سطح دندان، باکتری ها و تکه های باقی مانده از غذا را به خود جذب کند. زغال فعال در خمیر دندان های زغالی استفاده می‌شود.

درمان زخم

گفته شد که زغال فعال دارای خاصیت آنتی باکتریال و ضدالتهابی است. به علت اینکه زغال اکتیو پودری شکل است قابلیت پوشانندگی زیادی به درون زخم دارد و مواد سمی را از لایه های زیرین سطح پوست جذب می‌کند. زغال اکتیو می‌تواند درد، ورم و سوزشی که در اثر زخم یا گزیدگی حشرات ایجاد شده است را التیام دهد.

سیستم گوارش

اگر زغال فعال به صورت قرص یا کپسول مصرف شود قادر است باکتری های روده را جذب و نفخ شکم را از ببین ببرد.

نکته: زغال اکتیو را نباید به صورت خالص مصرف کنید! حتما باید داروهای که توسط شرکت های دارویی ساخته می‌شود را مصرف کنید. قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید.

سلامت پوست و زغال فعال

سلامت پوست

پوست بدن روزانه با ذرات و مواد مختلف خارجی در تماس است که بسیاری از این مواد مانند گرد و غبار موجود در هوا، دود حاصل از ماشین ها، سلول های مرده پوست و حتی عرق کردن که می‌تواند موجب پوشاندن منافذ پوست شود و در صورتی که این ذرات از پوست پاک نشود از تنفس پوست جلوگیری کرده و سلامت پوست را به خطر میندازد. زغال اکتیو می‌تواند ترکیبات مضر را از بین ببرد و حتی از پیری زودرس جلوگیری کند.

طرز استفاده از زغال فعال برای پوست به این صورت است که شما می‌توانید زغال اکتیو را به صورت خام تهیه و آن را با آب ترکیب کنید و به صورت خمیر درآورید و به پوست خود بزنید. استفاده از محصولات آرایشی (مانند بلک ماسک، ماسک خشکی پوست صورت، ماسک زغالی و …) هم که حاوی زغال اکتیو هستند نیز توصیه می‌شود. این زغال با جذب مواد مضر موجب تنفس دوباره پوست می‌شوند.

پوست چرب: در صورتی که پوست چرب دارید می‌توانید از زغال اکتیو استفاده کنید. در صورت استفاده از این ماده و به تعادل رسانیدن چربی پوست جوش صورت هم به خودی خود درمان می‌یابد.

نکته : استفاده بیش از حد از این زغال موجب خشکی پوست می‌شود.

سلامت مو

اتفاقی که برای پوست می‌افتد متعاقبا برای مو نیز رخ می‌دهد (در معرض مواد مضر بودن). موهای خود را می‌توانید با شامپوهای زغال اکتیو بشویید تا ذرات مضر را به خود جذب کند. یا می‍‌توانید به شامپو خود کمی پودر زغال اکتیو اضافه کنید. زغال اکتیو می‌تواند به پر پشت شدن موها نیز کمک کند و از قرمزی، خارش و شوره سر و پوست سر چرب نیز جلوگیری می‌کند.

نکته: استفاده بیش از حد از این ماده می‌تواند باعث خشک شدن پوست سر و موهایتان شود.

کاهش سطح کلسترول

عوارض جانبی زغال فعال

از عوارض جانبی زغال اکتیو سیاه شدن مدفوع، عملکرد ضعیف روده و یبوست، انسداد روده، از دست دادن آب بدن می‌باشد. قبل از استفاده از زغال اکتیو حتما با پزشک مشورت کنید؛ شما باید بدانید که بدنتان نسبت به این ماده چگونه واکنش نشان خواهد داد.

سخن آخر

خوردن زغال اکتیو و استفاده از آن بر روی پوست هیچ گونه خطری ندارد. اما محصولات مصرفی شما نباید در آن افزودنی وجود داشته باشد.

قبل از مصرف زغال فعال مخصوصا اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

زغال فعال خاصیت هایی مانند از بین بردن سموم بدن، کاهش نفخ، کاهش کلسترول و سلامت پوست کمک می‌کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *