رژیم غذایی برای کاهش وزن در یک ماه

رژیم غذایی برای کاهش وزن

زمانی که صحبت از کاهش وزن می‌کنیم، باید بدانید تمامی رژیم‌های غذایی روی افراد مختلف تاثیرات متفاوتی خواهندداشت. بسته سن ، فعالیت متابولیسمی در بدن و عادات زندگی هرفرد رژیم روی بدن وی تاثیرات متفاوتی خواهدداشت. بسیاری از افراد به دنبال روش‌هایی هستند تا بدون این که گرسنگی بکشند، بتوانند وزن خود را به مقدار چشم‌گیری کاهش دهند. درادامه به بررسی بسیاری از نکات در رژیم غذایی برای کاهش وزن می‌پردازیم. باما همراه باشید تا بتوانید با تغذیه سالم وزن خود را کاهش دهید.

نکات مهم در رژیم غذایی برای کاهش وزن

برای این که بتوانید کاهش وزن چشم گیری پیدا کنید، حتما لازم نیست رژیم‌های غذایی سخت را انتخاب کنید. شما می‌تواند با رعایت بسیاری از نکات تغذیه‌ای سالم داشته باشید و به این ترتیب وزن خود را نیز به میزان ایده آل برسانید . درادامه به بررسی نکاتی می‌پردازیم که می‌توانید با گنجاندن آن‌ها در رژیم غذایی برای کاهش وزن به اندام دلخواه خود برسید.

مصرف قند و نشاسته را به حداقل برسانید

از مهم ترین نکاتی که می‌توانید در رژیم غذایی برای کاهش وزن بگنجانید، به حداقل رساندن مصرف قند و نشاسته است. با رعایت درست این مرحله می‌توانید گرسنگی خود را به حداقل برسانید ودرنهایت نیز وزن کم کنید. بدین ترتیب شما هنگام مصرف انرژی، کربوهیدرات بدن را نمی‌سوزانید و چربی‌های اضافی بدن را از دست خواهیدداد.

زمانی که کربوهیدرات کمی مصرف می‌کنید، سطح انسولین در بدن به حداقل میزان خود می‌رسد و همین موضوع نیزباعث می‌شود تا بدن آب اضافی را از دست دهد. بدین ترتیب مقداربسیارزیادی از وزن بدن خود را از دست خواهیدداد. زمانی که رژیم لاغری می‌گیرید در هفته‌های اول آب و چربی بسیارزیادی را از دست می‌دهید، حال اگر دراین زمان سعی کنید کربوهیدارت کمی را نیز مصرف کنید، روند لاغری خود را راحتتر طی خواهیدکرد.

سبزیجات و پروتئین بخورید

یکی از نکات بسیارمهمی که باید در رژیم غذایی برای کاهش وزن بگنجانید، استفاده درست از منابع سبزیجات و پروتئین است. ازجمله منابع پروتئین می‌توان به گوشت مرغ ، گوشت بره، گاو و … اشاره کرد. اگر هم نمی‌خواهید گوشت قرمز بخورید، می‌توانید ماهی سالمون، میگو و یا تخم مرغ را در رژیم غذایی خود بگنجانید. اگر می‌خواهید لاغری سریعتری داشته باشید، پروتئین‌ها را در رژیم غذایی برای لاغری بگنجانید. حتی به همین دلیل بسیاری از رژیم‌های غذایی به عنوان رژیم پروتئین شناخته می‌شوند.

منابع چربی

منابع چربی سالم را در رژیم غذایی برای لاغری بگنجانید.ازجمله این منابع می‌توان به روغن نارگیل، روغن زیتون، کره و …اشاره کرد.بهتراست برای چربی سوزی بیشتر روزی دو و یا سه بار در روز چربی‌های سالم بخورید.اگر هنوز هم احساس گرسنگی کردید می‌توانید حتی برای بارچهارم نیز از این منابع استفاده کنید. دقت کنید از خوردن چربی‌ها نهراسید شما نمی‌توانید هم چربی و هم کربوهیدرات را به کلی از رژیم خود حذف کنید.

سبزیجات کم کربوهیدرات

در تمامی رژیم غذایی برای لاغری سبزیجات نفش بسیارمهمی دارند، به همین دلیل لازم است بخش زیادی از رژیم خود را به سبزیجات اختصاص دهید. سبزیجات فیبر بسیارزیادی دارند به همین دلیل نیز می  توانند به مقداربسیارزیادی شما را سیر نگه دارند. سبزیجات می توانند رژیم غذایی شما را سالم ترکند.

روزی سه چهار بار وزنه بزنید

درست است که شما می توانید با تغذیه سالم به وزن دلخواه خود برسید و اما می‌توانید با ورزش کردن سریعتر به وزن ایده آل برسید. شما می‌توانید به باشگا بروید، وزنه بزنید و به این ترتیب کالری بیشتری را بسوزانید.اگر به تازگی قصدرفتن به باشگاه را دارید، می‌توانید دراین زمینه با مربی خود مشورت کنید.

وزنه زدن بهترین روش برای افزایش سوخت و ساز بدن است، این موضوع تاثیربسیارزیادی را روی بدن افرادی که دچار استپ وزنی دارند، خواهد داشت. هیچگاه رژیم غذایی برای کاهش وزن را بدون ورزش اتخاذ نکنید، این کار تاثیرات عکسی خواهدداشت.

دقت کنید اگر درزمان ورزش کردن، کربوهیدرات کمی را مصرف کنید علاوه بر کم کردن کالری می‌توانید عضله سازی کنید. اگر نمی‌توانید به خوبی وزنه بزنید، می‌توانید از ورزش‌های دیگری را جایگزین کنید که ازجمله مهم ترین آن‌ها می‌توان به پیاده روی اشاره کرد.

هفته‌ای یک روز به خودتان مرخصی بدهید

شما می‌توانید یک روز درهفته به خودتان مرخصی بدهید، و هرمیزان که دوست دارید، کربوهیدارت مصرف کنید. البته منظور از مصرف هرگونه کربوهیدرات تنها کربوهیدرات‌های سالم است. برای مثال می‌توانید برنج، سیب زمینی،میوه و … مصرف کنید. شاید این روز در رژیم غذایی برای کاهش وزن به شما خیلی خوش بگذرد و اما باید بدانید که مجازید تنها یک روز در هفته این کار را انجام دهید.

دریافت زیاد میزان کربوهیدرات دراین روزهفته باعث می‌شود تا هورمون‌های چربی سوزی بدن بیشتر تقویت شود و بعدها فعالیت بیشتری داشته باشد. البته در همین روز نیز ممکن است وزن شما اضافه تر شود و اما باید بدانید که این اضافه وزن مقطعی است و بعد ازچند روز به کلی از بین می‌رود.

آب زیادی بنوشید

از مهم ترین اصول رژیم غذایی برای کاهش وزن این است که هرروز آب بسیارزیادی را مصرف کنید. مصرف آب سبب می‌شود تا احساس سیری بیشتری داشته باشید و بدین ترتیب کمتر بخورید. بدن قدرت تشخیص تشنگی و گرسنگی را ندارد به همین دلیل بسیاری از اوقات شما تشنه هستید و اما میزان بسیارزیادی خوراکی‌های دیگر می‌خورید همین موضوع نیز باعث چاق شدن شما خواهدشد. دقت کنید هرزمانی که احساس گرسنگی کردید، می‌توانید آب بنوشید تا سریعتر لاغر شوید.

اگر سعی کنید قبل از هروعده غذایی خود دو لیوان آب بنوشید، بدین ترتیب غذای کمتری می‌خورید و درنهایت نیز در طول یک ماه وزن بیشتری از دست خواهید داد. این تکنیک ساده می‌تواند تاثیربسیارزیادی را در لاغری شما داشته باشد پس آن را دست کم نگیرید.

وعده‌های غذایی خود را به تغییر دهید

می‌توانید برای لاغرترشدن وعده‌های غذایی خود را تغییر دهید. برای مثال می‌توانید یک کاسه بستنی روزانه را با مقدار خشکبار تعویض کنید. یا مثلا اگر می‌خواهید یک بشقاب پاستا با کمی سبزیجات بخورید، می‌توانید کمی پاستا را با مقدار بیشتری از سبزیحات میل کنید. بدین ترتیب می‌توانید کالری کمتری را دریافت کنید و به جای آن چربی بیشتری بسوزانید.

میان وعده‌های سالم را در رژیم غذایی خود بگنجانید

دقت کنید انتخاب میان وعده سالم بهترین گزینه برای رژیم غذایی برای کاهش وزن است. اگر دقت کنید و میان وعده‌های خود را به شکل درستی انتخاب کنید، می‌توانید وزن خود را به سرعت کاهش دهید. میان وعده انتخابی شما باید حاوی مقدار بسیارزیادی فیبر وپروتئین باشد. موادغذایی حاوی فیبر می‌تواند شما را برای مدت زمان زیادی سیر نگه دارد. بهترین میان وعده برای شما سیب، کره بادام زمینی،ماست ساده ، توت و …. است.

برای این که سرعت سوخت و ساز بدن خود را بالاتر ببرید، می‌توانید از چند قاشق فلفل قرمز استفاده کنید. غذاهایی که طعم تندی دارند، تاثیربسیارزیادی را روی سوخت و ساز بدن دارند.

لوبیا بهترین انتخاب برای کاهش وزن سریع

لوبیه بهترین انتخاب برای رژیم غذایی برای کاهش وزن است. لوبیا دارای مقداربسیارزیادی کربوهیدات و پروتئین است  و به کندی هضم می‌شود. همین موضوع نیز سبب می‌شود تا برای مدت زمان بیشتری سیر بمانید. می‌توانید لوبیا را به تمامی غذاها و یا بشقاب سالاد خود اضافه کنید.

بیشتر بخوابید

خوابیدن راحتترین راهی است که می توانید برای لاغری از آن استفاده کنید. پژوهشگران دراین زمینه بیان کرده اند که بسیاری از افراد نیاز دارند حداقل روزی 7 تا 9 ساعت بخوابند.دقت کنید هرچه میزان خواب فرد کمتر باشد، بیشتر به دنبال انتخاب‌های اشتباه عادات غذایی در زندگی خواهدرفت. برای این که بتوانید وزن خود را کاهش دهید، می‌توانید به دنبال تنظیم کردن خوابتان باشید.

بیشتر بخوانید: رژیم لاغری آسان و موثر با کمترین هزینه

 

رژیم غذایی برای کاهش وزن

پیشنهادهایی برای رژیم غذایی برای کاهش وزن

  • صبحانه ای پراز پروتئین بخورید: زمانی که شما صبحانه ای پراز پروتئین می‌خورید، احتمال گرسنه شدن شما در طول روز نیز به مقدار زیادی کاهش می‌یابد. بدین ترتیب کالری کمتری را مصرف می‌کنید.
  • از مصرف نوشیدنی‌های قندی پرهیز کنید: نوشیدنی‌های قندی از بدترین موادغذایی هستند که سبب چاقی بیش ازاندازه می‌شوند. اگر می‌خواهید به سرعت لاغر شوید، این نوشیدنی ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
  • غذاهایی انتخاب کنید که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند: بسیاری از موادغذایی تاثیربسیارزیادی را در کاهش وزن دارند. برای این کار می توانید با یک جستجو کوچک در اینترنت تمامی این موادغذایی را بیابید.
  • فیبرمحلول بخورید: برای این که بتوانید به سرعت لاغر شوید، فیبرهای محلول را در رژیم غذایی برای کاهش وزن بگنجانید. این موادغذایی چربی های ناحیه شکم را می‌تواند تاحدزیادی از بین ببرد.
  • چای و یا قهوه را فراموش نکنید: بهتراست حتما قهوه و چای را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این مواد تاثیربسیارزیادی را در سوخت و ساز بدن دارد.
  • آرام غذا بخورید: آن دسته از افرادی که سریعتر غذا می‌خورند، دچار افزایش وزن بیشتری می‌شوند. دقت کنید با آرام غذاخوردن می‌توانید احساس سیری بیشتری داشته باشید و درنهایت نیز کاهش وزن بیشتری پیداکنید.
  • هرهفته خود را وزن کنید: برای این که بتوانید کنترل بیشتری روی وزن خود داشته باشید، هرهفته خود را به کلی وزن کنید. بدین ترتیب هیچ گاه رژیم غذایی خود را رها نمی‌کنید و تا رسیدن به وزن دلخواه آن را همراه خود خواهیدداشت.

دراین مطلب به بررسی تمامی نکات لازم برای رژیم غذایی برای کاهش وزن پرداختیم. شما می‌توانید با گنجاندن این موارد در رژیم غذایی خود به وزن ایده آل برسید. برای رسیدن به وزن دلخواه لازم است این مقاله را به دقت مطالعه کنید تا بتوانید نتایج خوبی از آن بگیرید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *