آنچه در مورد زردچوبه برای کبد چرب باید بدانید!

برخی مطالعات کوچک نشان می دهد که مکمل‌های زردچوبه با دوز بالا ممکن است به کاهش برخی از علائم بیماری کبد چرب غیرالکلی کمک کند. با این حال، زردچوبه جایگزین درمان استاندارد یا تغییرات سبک زندگی نیست و تحقیقات در مورد استفاده از آن برای کبد چرب قطعی نیست.

افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) التهاب و تجمع چربی در کبد دارند. با گذشت زمان، این می‌تواند بر عملکرد کبد و سلامت کلی تأثیر بگذارد، حتی اگر اکثر افراد مبتلا به کبد چرب در ابتدا هیچ علامتی ندارند. NAFLD بدون مصرف بیش از حد الکل ایجاد می‌شود. برخی از بیماری‌ها، مانند دیابت نوع 2، ممکن است خطر را افزایش دهند. 75 درصد از افراد چاق ممکن است به NAFLD مبتلا شوند.

با این حال، برخی از افراد در غیاب عوامل خطر به این بیماری مبتلا می‌شوند و بیشتر تخمین‌ها نشان می‌دهد که حداقل 20٪ از آمریکایی‌ها تشخیص NAFLD دارند. یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم، و همچنین کاهش وزن برای افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند، ممکن است به درمان NAFLD کمک کند. برای آشنایی با زردچوبه و سایر داروهای درمان کبد چرب، ادامه مطلب را بخوانید.

 زردچوبه برای کبد چرب

آیا زردچوبه می‌تواند به پیشگیری از بیماری کبد چرب کمک کند؟

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که زردچوبه یا ترکیبی که حاوی کورکومین است، در درمان بیماری کبد چرب غیرالکلی نقش دارد. زردچوبه ممکن است به کاهش التهاب، یکی از علائم کلیدی NAFLD کمک کند. در یک مطالعه در سال 2021، 64 فرد مبتلا به NAFLD به مدت 8 هفته هر روز 2 گرم زردچوبه یا دارونما مصرف کردند. آنزیم‌های کبدی در گروه زردچوبه به میزان قابل توجهی کاهش یافت. آنزیم‌های کبدی با NAFLD تمایل به بالا رفتن دارند.

سطح سرمی تری‌گلیسیرید و کلسترول نیز در گروه زردچوبه کاهش یافت. گروه دارونما تغییرات مشابهی را نشان نداد. یک بررسی سیستماتیک در سال 2019، پنج آزمایش قبلی زردچوبه را برای NAFLD ارزیابی کرد. هر یک از کارآزمایی‌ها کوچک بودند و همگی دارای کاستی‌های روش‌شناختی بودند که کیفیت شواهد را کاهش می‌داد. با این حال، بررسی نشان داد که زردچوبه ممکن است مفید باشد. یافته‌ها به شرح زیر بود:

سه مورد از چهار کارآزمایی با داده‌های زردچوبه یا کورکومین در مقایسه با پایه، کاهش آنزیم‌های کبدی و شدت NAFLD را نشان دادند.
دو مورد از چهار مطالعه کنترل شده با دارونما کاهش قابل توجهی در آنزیم‌های کبدی ALT و AST با زردچوبه یا کورکومین در مقایسه با دارونما نشان دادند.
یک کارآزمایی با چهار کارآزمایی کنترل شده با دارونما از زردچوبه به جای کورکومین استفاده کرد. آن مطالعه بهبودی در آنزیم های کبدی یا شدت NAFLD در مقایسه با گروه دارونما نشان نداد. این نشان می‌دهد که کورکومین، به جای زردچوبه، می‌تواند مکمل مهم‌تری باشد.
این مطالعات زردچوبه و کورکومین را برای درمان NAFLD ارزیابی کرده‌اند نه پیشگیری. در حالی که ممکن است زردچوبه مزایای مشابهی در پیشگیری از NAFLD داشته باشد، تحقیقات در حال حاضر استفاده از آن را تایید نمی‌کند. با این حال، عوامل سبک زندگی مانند حفظ وزن بدن سالم ممکن است از NAFLD جلوگیری کند.

یک مطالعه در سال 2019 مزایایی برای کورکومین در مقایسه با دارونما پیدا نکرد. این شامل 50 نفر مبتلا به NAFLD بود که به مدت 12 هفته کورکومین یا دارونما مصرف کردند. محققان همچنین به هر دو گروه اطلاعاتی در مورد تغییرات سبک زندگی برای مبارزه با NAFLD ارائه کردند. در مجموع، داده‌ها نشان می‌دهد که زردچوبه ممکن است فوایدی برای NAFLD داشته باشد. اما تحقیقات ثابت نمی‌کند که این یک درمان قابل دوام یا برتر از درمان‌های استاندارد است.

خطرات و عوارض جانبی زردچوبه برای کبد چرب

دوز

از آنجایی که زردچوبه یک مکمل است و نه یک داروی تجویزی، سازمان غذا و دارو (FDA) اثربخشی آن را آزمایش نمی‌کند یا توصیه‌هایی برای دوز ارائه نمی‌کند. در عوض، تولیدکنندگان مکمل طیف وسیعی از دوزها را توصیه می‌کنند – معمولاً بین 500 تا 2000 میلی گرم در روز. بیشتر مطالعات نیز دوزها را در این محدوده بررسی می‌کنند.

برای امتحان زردچوبه، فرد باید با دوز پایین‌تر از چند صد میلی‌گرم شروع کند، سپس تا زمانی که عوارض جانبی نداشته باشد، دوز را به صورت هفتگی افزایش دهد.

خطرات و عوارض جانبی

مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه گزارش می‌دهد که مکمل‌ها و کرم‌های زردچوبه احتمالاً بی‌خطر هستند و عوارض جانبی یا خطرات ثابت‌شده‌ای ندارند. در حالی که اینها ممکن است به عنوان یک درمان بهتر عمل کنند، ممکن است عوارض جانبی بیشتری نیز ایجاد کنند. محققان نمی‌دانند که آیا استفاده از زردچوبه به عنوان مکمل در مقادیر بیشتر از آنچه در غذا در دوران بارداری یا شیردهی یافت می‌شود، بی‌خطر است یا خیر.

مطالعات بسیار کمی به طور مستقیم ایمنی زردچوبه را با سایر داروها آزمایش کرده‌اند. در حالی که شواهد واضحی از تداخلات دارویی وجود ندارد، هیچ مدرکی نیز مبنی بر بی‌خطر بودن آن وجود ندارد. افرادی که از آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای شیمی درمانی، رقیق کننده‌های خون و هر داروی دیگری استفاده می‌کنند، باید قبل از مصرف مکمل‌ها با پزشک مشورت کنند.

در حالی که مکمل‌های زردچوبه و کورکومین احتمالاً برای اکثر افراد بی‌خطر هستند، برای فرد مهم است که با یک پزشک متخصص در مورد اینکه آیا زردچوبه یا مکمل‌های کورکومین برای نیازهای خاص آنها بی‌خطر و مناسب هستند، مشورت کند.

به ندرت، زردچوبه و سایر مکمل‌ها ممکن است به کبد آسیب برسانند. یک مطالعه در سال 2019 به جزئیات دو گزارش مورد آسیب کبدی ناشی از زردچوبه در دوزهای نسبتاً پایین زردچوبه پرداخته است.

درمان‌های دیگر برای بیماری کبد چرب

چندین مداخله ممکن است به درمان بیماری کبد چرب کمک کند. در بیشتر موارد، مداخلات سبک زندگی خط اول درمان است. آنها عبارتند از:

 • رسیدن به وزن متوسط
 • خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل
 • انجام ورزش منظم

شواهد نشان می‌دهد که افرادی که کمتر از 3 تا 5 درصد وزن بدن خود را از دست می‌دهند، ممکن است شاهد بهبود چربی کبد باشند، اما ممکن است یک فرد برای کاهش التهاب کبد نیاز به کاهش 10 درصد از وزن بدن خود داشته باشد. پزشکان همچنین ممکن است برای کنترل و معکوس کردن علائم، دارو تجویز کنند، اما شواهد حمایت از این داروها ضعیف است. برخی از داروهای بالقوه عبارتند از :

 • اورلیستات برای کاهش آنزیم لیپاز
 • روغن ماهی
 • ویتامین E
 • متفورمین

علاوه بر این، فرد باید هر بیماری زمینه‌ای را که خطر ابتلا به NAFLD را افزایش می‌دهد، مانند دیابت نوع 2، درمان کند.

سایر فواید زردچوبه

مطالعه‌ای در سال 2019 بیان می‌کند که کورکومین موجود در زردچوبه ممکن است به پیشگیری یا معکوس کردن التهاب کمک کند، که یک مشکل رایج در بسیاری از فرآیندهای بیماری است. همین مطالعه نشان می دهد که فواید ضد التهابی زردچوبه ممکن است در پیشگیری یا درمان طیف وسیعی از اختلالات التهابی، از جمله:

 • بیماری قلبی
 • زوال عقل
 • بیماری مزمن انسداد ریوی
 • چاقی
 • آترواسکلروز
 • نارسایی قلبی
 • میوکاردیت

خلاصه

برخی شواهد نشان می‌دهند که مصرف مکمل زردچوبه یا کورکومین ممکن است برای مبتلایان به NAFLD مفید باشد. با این حال، این بیماری پیچیده است و مسائل مربوط به سبک زندگی اغلب نقش مهمی در توسعه و درمان آن دارد. درمان‌های طبیعی جایگزین درمان استاندارد نیستند. آنها همچنین جایگزینی برای تمرین یک سبک زندگی سالم برای پیشگیری از NAFLD نیستند. مردم باید در مورد خطرات و مزایای امتحان زردچوبه و طیف وسیعی از درمان‌هایی که ممکن است سلامت کبد را بهبود بخشد، با پزشک صحبت کنند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *