نحوه تشخیص و درمان زگیل های تناسلی و زمان مراجعه به پزشک

زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ گوشت هستند که می توانند روی دستگاه تناسلی یا اطراف آن ظاهر شوند. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و عفونت مقاربتی (STI) است که باعث  ایجاد این نوع زگیل ها می شوند. هنگامی که فردی به زگیل های تناسلی مبتلا شد ، HPV می تواند به دیگران منتقل شود ، حتی اگر فرد علائمی نداشته باشد.
در این مقاله از مجله زیبا بمان توضیح داده می شود که زگیل های تناسلی به چه شکلی هستند ، همچنین برخی از دلایل و گزینه های درمانی را شرح داده و بررسی می کنیم. همچنین در مورد چشم انداز ، برخی شرایط مشابه و زمان مراجعه با پزشک صحبت خواهد شد.

درمان زگیل ناحیه تناسلی

چگونه زگیل های تناسلی را تشخیص دهیم؟

زگیل های تناسلی می توانند در اندام تناسلی یا اطراف آن ظاهر شوند. مکانهای احتمالی شامل موارد زیر است:

 • واژن
 • آلت تناسلی مرد
 • کیسه بیضه
 • دهانه رحم
 • مقعد
 • ران
 • اگر کسی رابطه دهانی با فردی که این زگیل ها را داشته است انجام دهد، نیز ممکن است در دهان یا گلو ظاهر شود.

به نظر می رسد زگیل های تناسلی شبیه زگیل هایی که فرد بر روی دستان خود یا جای دیگر بدن دارد،هستند. به این دلیل که انواع مختلف HPV باعث ایجاد همه زگیل ها از جمله زگیل های تناسلی می شود. زگیل های تناسلی می توانند هفته ها ، ماه ها یا حتی سال ها بعد از عفونت HPV ظاهر شوند.

برخی از افراد مبتلا به HPV به هیچ وجه علائمی ندارند. به همین دلیل ، اینکه شخص اخیراً رابطه جنسی نداشته است ، احتمال زگیل تناسلی را رد نمی کند. زگیل های تناسلی باعث زخم ، خونریزی یا زخم های باز نمی شوند مگر اینکه فرد آنها را بخراشد.

علائم تغییر رنگ ، بثورات یا خونریزی در دستگاه تناسلی یا اطراف آن معمولاً وجود چیز دیگری مانند تبخال یا عفونت پوستی را نشان می دهد. برخی از علائمی که نشان می دهد برجستگی های اندام تناسلی ممکن است زگیل های تناسلی باشد شامل موارد زیر است:

 • برجستگی ها رنگ پوست دارند یا کمی تیره ترند.
 • برجستگی ها به صورت یک دست انداز و یا به صورت خوشه هایی ظاهر می شوند که ممکن است شبیه گل کلم باشند.
 • برجستگی ها ممکن است صاف یا برجسته باشند.
 • برجستگی ها ممکن است خارش داشته باشند ، اما معمولاً صدمه ای نمی بینند.

علت ایجاد زگیل های تناسلی چیست؟

HPV باعث زگیل تناسلی می شود که شایعترین عفونت در ایالات متحده نیز است. نوعی از HPV که باعث زگیل های تناسلی می شود از طریق تماس پوست به پوست با کسی که به آن مبتلا می شود ، اغلب در حین رابطه جنسی واژینال ، مقعدی یا دهانی ، گسترش می یابد. با این حال ، زگیل های تناسلی بدون نفوذ و در صورت عدم علائم در فرد ، هنوز می توانند گسترش یابند.

هرگونه تماس مقعدی ، واژینال یا آلت تناسلی ممکن است باعث انتقال HPV شود. کاندوم به طور کامل در برابر HPV محافظت نمی کند ، زیرا تمام مناطقی از بدن را که ممکن است عفونت را گسترش دهد پوشش نمی دهد. با این حال می تواند احتمال شیوع HPV را کاهش دهند.

زگیل های تناسلی خطرناک نیستند ، هرچند ممکن است فرد ظاهر او را دوست نداشته باشد. HPV که باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شود ، یک نوع کم خطر برای سرطان دهانه رحم است ، اما سایر آن خطر بیشتری دارند. افرادی که زگیل تناسلی دارند نیز ممکن است به نوعی از HPV دچار شوند که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

زگیل تناسلی چه حسی دارد؟

برخی از افراد مبتلا به زگیل تناسلی می گویند که احساس شبیه گل کلم های ریز دارند. سطح خارجی زگیل ممکن است صاف یا ناهموار باشد. زگیل ها ممکن است قبل از برطرف شدن رشد کرده یا کمی تغییر شکل دهند. این زگیل ها معمولاً صدمه ای نمی بینند اما ممکن است پوست زیر زگیل احساس خارش کند. اگر زگیل ها به چیزی مانند لباس زیر گیر کنند ، ممکن است صدمه ببینند.

اگر فرد مزاحمتی برای زگیل های تناسلی ایجاد نکند ، خونریزی نخواهد داشت. با این حال ، اصطکاک ناشی از راه رفتن یا رابطه جنسی می تواند باعث تحریک یا پاره شدن زگیل ها شود. زگیل ممکن است در اثر اصطکاک باز شود ، خونریزی کند یا آلوده شود یا در جایی گیر کند.

زگیل تناسلی

چه چیز دیگری می تواند باعث برجستگی در اندام تناسلی شود؟

وجود برجستگی در دستگاه تناسلی یا اطراف آن لزوماً به معنای ابتلا به HPV در فرد نیست. برخی دیگرازعلل احتمالی برجستگی های دستگاه تناسلی عبارتند از:

 • کیست یا سایر توده ها در زیر پوست
 • سوختگی و سایر اشکال تحریک پوست ، مانند بثورات گرما
 • عفونت های پوستی ناشی از باکتری ها ، مخمرها یا سایر میکروب ها
 • تومورها ، شامل تومورهای خوش خیم و سرطانی
 • سایر عفونت ها مانند تبخال یا سفلیس

چه موقع به پزشک مراجعه کنید

هیچ آزمایشی نمی تواند به طور مطمئن HPV را برای هر دو جنس تشخیص دهد. با این حال ، در خانم ها ، پزشکان می توانند HPV را در طول غربالگری سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر تشخیص دهند. برای بسیاری از افراد ، پزشکان پس از رد سایر بیماری ها ، این بیماری را براساس علائم تشخیص می دهند. در موارد زیر شخص باید به پزشک مراجعه کند :

 • زگیل تناسلی یا برجستگی های دیگر دستگاه تناسلی داشته باشد
 • درد تناسلی داشته باشد
 • می خواهید یک پزشک آزمایش سایر عفونت های مراقبتی را انجام دهد

با آزمایش های خاصی می توان سرطان مربوط به HPV را بررسی کرد. یک پزشک ممکن است انجام پاپ اسمیر یا آزمایشات دیگر بر اساس سابقه زگیل تناسلی در فرد را توصیه کند. از آنجا که تشخیص خود HPV غیرممکن است ، تماس با پزشک در مورد هر گونه توده غیرمعمول یا جدید در دستگاه تناسلی مهم است ، حتی اگر فرد فکر کند که در معرض آن قرار نگرفته است.

جلوگیری

واکسینه کردن زنان و مردان در برابر برخی از انواع HPV ، از جمله مواردی که باعث بیشتر سرطان های دهانه رحم می شوند ، امکان پذیر است. متخصصان معمولاً توصیه می کنند که افراد واکسن را قبل از اینکه از نظر جنسی فعال شوند و در معرض هر گونه ویروس HPV قرار گیرند ، دریافت کنند. با این حال ، برخی از بزرگسالان جوان هنوز هم ممکن است از واکسیناسیون بهره مند شوند. هرکسی که علاقه مند به واکسیناسیون خود یا فرزندش است باید با پزشک مشورت کند.

HPV یک ویروس مزمن است و هیچ درمانی ندارد. این بدان معناست که یک فرد ممکن است به طور دوره ای تا پایان عمر خود دچار زگیل تناسلی شود. با این وجود همه افراد مبتلا به HPV دچار زگیل تناسلی نمی شوند و حتی کسانی که سابقه شیوع زگیل دارند نیز ممکن است دیگر هرگز شیوع دیگری نداشته باشند.

روش های درمانی زگیل تناسلی وجود دارد. به عنوان مثال ، یک پزشک ممکن است کرم هایی را برای پاک سازی عفونت توصیه کند. اگر زگیل ها آلوده شده و یا باعث عفونت پوستی شوند ، ممکن است آنتی بیوتیک را نیز توصیه کنند.

سرطان هایی که HPV خطر ابتلا به آنها را افزایش می دهد نیز قابل درمان هستند. بنابراین ، فرد باید در مورد علائم سرطان یا توده غیرمعمول زودهنگام با پزشک تماس بگیرد. زنان مبتلا به HPV ممکن است به غربالگری های مکرر سرطان دهانه رحم نیاز داشته باشند.

خلاصه

HPV یک عفونت رایج است و بسیاری از افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند ، و گاها هرگز نمی دانند که به این ویروس مبتلا هستند. افراد مبتلا به زگیل تناسلی باید مسری بودن این عارضه را بدانند و در مورد راهکارهای کاهش خطر انتقال به شریک زندگی خود صحبت کنند. یک پزشک می تواند در ارزیابی خطر و توصیه گزینه های درمانی کمک کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.