بهترین مکمل ها و تقویت کننده های طبیعی افزایش تستوسترون کدامند؟

تستوسترون هورمون اصلی جنسی در مردان است ، اما در بدن زنان نیز عملکردهای مهمی دارد. اگر فردی دچار کمبود تستوسترون باشد ، ممکن است مایل به استفاده از مکمل های تستوسترون یا تغییر در سبک زندگی خاصی باشد. در این مقاله ،از مجله زیبا بمان ما بیشتر در مورد تستوسترون توضیح می دهیم ، از جمله نقش آن در بدن مردان و زنان و اینکه چگونه یک فرد می تواند با مصرف مکمل به افزایش تستوسترون بدن کمک کند.

تستوسترون چیست و چه کاری انجام می دهد؟

تستوسترون یک هورمون جنسی مردانه کلیدی است. در دوران بلوغ ، تستوسترون مسئول بم شدن صدا ، رشد اندام های جنسی مردانه و رشد موهای زائد است. همچنین در تولید اسپرم نقش مهمی دارد. اگرچه مردم اغلب تستوسترون را با مردان مرتبط می کنند ، این هورمون عملکردهای مختلفی در مردان و زنان دارد. این عملکرد ها شامل:

 • تنظیم میل جنسی
 • افزایش توده استخوان
 • توزیع و ذخیره چربی
 • رشد عضلات
 • تولید گلبول های قرمز
 • تولید اسپرم

تفاوت اصلی این است که مردان دارای سطح تستوسترون بالاتری نسبت به زنان هستند ، در حالی که زنان دارای سطوح بالاتری از هورمون جنسی استروژن هستند. سطح تستوسترون می تواند در طول چرخه زندگی زنان و مردان در نوسان باشد.

فواید مکمل های تستوسترون

مکمل های تستوسترون ممکن است برای افرادی که کمبود تستوسترون دارند مفید باشد. در مردان ، کمبود تستوسترون ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:

 • کاهش میل جنسی
 • اختلال در نعوظ
 • رشد موهای صورت را کاهش می دهد
 • از دست دادن عضلات
 • خستگی

در زنان کمبود تستوسترون ممکن است موارد زیر را ایجاد کند:

 • خستگی
 • اختلال در خواب
 • کاهش میل جنسی
 • افزایش وزن
 • چرخه قاعدگی نامنظم
 • خشکی واژن

مصرف مکمل های تستوسترون در این شرایط ممکن است به کاهش این علائم کمک کند. با این حال لازم است فرد در این باره با پزشک مشورت کند.

خطرات و عوارض جانبی

یک مطالعه در سال 2014 نشان می دهد که هنگامی که مردان مسن و جوان با بیماری های قلبی قبلی از مکمل های تستوسترون استفاده می کنند ، منجر به افزایش خطر حمله قلبی می شود.

در مطالعه دیگری ، دانشمندان به موش ها مکمل تستوسترون دادند و خاطر نشان کردند که این امر منجر به افزایش تومورهای پروستات می شود. برای ارزیابی اینکه آیا همین اتفاق در انسان رخ می دهد ، تحقیقات بیشتری لازم است.

افزایش تستوسترون

لیست مکمل ها

این بخش مکمل هایی را بررسی می کند که ممکن است به افزایش سطح تستوسترون کمک کنند.

ویتامین دی

مطالعه ای که اخیراً در مجله Biochemistry of Steroid Biochemistry and Molecular Biology منتشر شده است ، ارتباط بین سطح ویتامین D و تستوسترون را نشان می دهد. سطح تستوسترون در مردانی که با کمبود ویتامین D روبرو بودند، نسبت به افرادی که کمبود ویتامین دی نداشتند،کمتر بود.

این تحقیق نشان می دهد که افزایش ویتامین D ممکن است به افزایش سطح تستوسترون کمک کند. مکمل های ویتامین D به شکل کپسول یا اسپری تولید می شوند. شما می توانید مکمل های ویتامین D را از داروخانه ها خریداری کنند.

گیلاس زمستانی (Ashwagandha)

این گیاه یک درختچه همیشه سبز است. ریشه و میوه این گیاه خاصیت دارویی دارد. یک مطالعه در سال 2019 اثرات گیلاس زمستانی بر روی سطح هورمون در مردان 40-70 ساله با اضافه وزن و خستگی خفیف را بررسی کرد.  محققان دریافتند که میزان تستوسترون در شرکت کنندگان مصرف آشواگاندا 14.7٪ بیشتر از دیگر شرکت کنندگن بود

 دی آسپارتیک اسید

این اسید آمینه در تولید و ترشح تستوسترون نقش دارد. در یک مطالعه قدیمی ، محققان به 23 مرد دوز روزانه  دی آسپارتیک اسید به مدت 12 روز دادند که منجر به افزایش تستوسترون آنها شد. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا نتایج مشابهی در زنان وجود دارد یا خیر ، لازم است.

شنبلیله

شنبلیله گیاهی متعلق به خانواده Fabaceae است. در یک تحقیق که به بررسی اثر مکمل عصاره شنبلیله بر میزان تستوسترون در مردان می پردازد، نشان می دهد که شنبلیله تأثیر قابل توجهی دارد.

تحقیقات نتایج مشابهی را در زنان نیز نشان داده است. در مطالعه ای در سال 2015 ، محققان هر روز به مدت 8 هفته به 80 زن 20 تا 49 ساله 600 میلی گرم عصاره دانه شنبلیله دادند. این عصاره منجر به افزایش قابل توجهی در سطح تستوسترون و میل جنسی شد.

دهیدرواپی آندروسترون

دهیدرواپی آندروسترون  (DHEA) هورمونی است که انسان به طور طبیعی در غدد فوق کلیوی خود ایجاد می کند.مطالعه ای که اثر DHEA و ارتعاشات کل بدن را روی موش ها بررسی می کند نشان داد که این ترکیب باعث کاهش سطح تستوسترون می شود. با این حال ، DHEA به تنهایی منجر به افزایش سطح تستوسترون می شود. برای کشف تأثیرات DHEA بر روی تستوسترون در انسان ، تحقیقات بیشتری لازم است

تقویت کننده های طبیعی

برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند مکمل مصرف نکنند بلکه به روش های طبیعی تقویت تستوسترون اعتماد کنند. به طور متناوب ، ممکن است افراد مایل به ترکیب مکمل ها با تقویت کننده های طبیعی باشند. چند نمونه از راه های افزایش تستوسترون به طور طبیعی شامل موارد زیر است:

خواب

یک مطالعه قدیمی که اثرات محدودیت خواب در مردان جوان را بررسی می کرد ، نشان داد که سطح تستوسترون صبحگاهی آنها بعد از خواب کم تر ، کاهش یافته است. این یافته نشان می دهد که ارتباطی بین خواب بیشتر و سطح تستوسترون بالاتر وجود دارد.

کاهش وزن

در مردان مبتلا به چاقی سطح تستوسترون کمتری وجود دارد. کاهش وزن ممکن است به این افراد کمک کند تا سطح تستوسترون خود را افزایش دهند.

رژیم غذایی

تحقیقات نشان می دهد ، مردانی که رژیم های کم چربی مصرف می کنند ، بدون در نظر گرفتن شاخص توده بدن (BMI) و میزان فعالیت بدنی ، سطح تستوسترون کمتری دارند.

نور خورشید

تحقیقات قدیمی نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است به افزایش سطح تستوسترون کمک کند ، زیراانور خورشید منبع بیشتر ویتامین D بدن است.

خلاصه

تستوسترون یک هورمون جنسی مردانه است ، اما عملکردهای مهم را نیز در زنان تسهیل می کند. اگر فردی دچار کمبود تستوسترون باشد ، ممکن است مصرف مکمل های تستوسترون را برای افزایش سطح این هورمون در نظر بگیرد. اگر فردی ترجیح می دهد با ایجاد تغییر در سبک زندگی ، تستوسترون را به طور طبیعی افزایش دهد ، می تواند با خیال راحت خود را در معرض نور خورشید و خواب بیشتر قرار دهد.

برگرفته از : مکمل های تستوسترون

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *