علت اشک ریزش چشم در سرما

در فصل سرما به علت خشک شدن چشم در هوای سرد ممکن است چشم برخی افراد دچار اشک ریزش شود. کم آبی در چشم ها موجب می‌شود که چشم ها برای اینکه بهتر ببینند اشک تولید کنند و موجب اشک ریزش در فرد شود. خشکی هوا در محیط سرپوشیده ممکن است باعث خشکی چشم و اشک ریزش چشم در افراد شود. اما در مورد اشک ریزش چشم در سرما باید بدانید که بهترین کار استفاده از عینک می‎باشد. یکی از خاصیت های جالبی که عینک ها دارند این است که هوای بین عینک و چشمها را مرطوب نگه میدارند و تاثیر گلخانه ای وار در این فاصله حاکم است. اینکه چه نوع عینکی استفاده کنید زیاد مهم نیست ولی بهتر است از عینک آفتابی استفاده کنید چرا که عینک های آفتابی چشم را در برابر نور محافظت می‌کنند. در صورتی که ار این روش استفاده کردید و باز هم این دچار اشک ریزش چشم شدید از قطره اشک مصنوعی استفاده نمایید. این قطره ها از اشک ریزش چشم جلوگیری می‌کنند. اگر اشک ریزش چشم شما دلیل دیگری دارد باید به پزشک مراجعه کنید.

دلایل اشک ریزش چشم

التهاب ویروسی

انسداد مجرای اصلی

خشکی چشم

عفونت چشم

اشک ریزش چشم یکی از شایع ترین علائم ناهنجاری چشم می‎باشد.

درمان اشک ریزش چشم

درمان اشک ریزش چشم

با استفاده از آنتی هیستامین و دوری از عوامل آلرژی زا باعث می‌شود از آلرژی های چشمی پیشگیری شود.

با توجه به این قضیه که خشکی هوا در محیط های سر پوشیده موجب خشکی چشم و اشک ریزش چشم می‌شود؛ با شستشوی منظم لبه پلک چشمانتان با شامپو بچه و همچنین استفاده از عینک آفتابی استاندارد موجب کاهش اشک ریزش چشم در سرما و همچنین می‌تواند از حساسیت در برابر نور و عفونت ها جلوگیری می‌کند.

توجه: شستن لبه پلک با شامپو بچه، در فصل سرما و در زمان آلودگی هوا می‌تواند از ریزش اشک شما جلوگیری کند.

اگر مجرای اصلی چشم خود را ماساژ دهید موجب کاهش اشک ریزش چشم در افرادی که به انسداد مجرای اصلی دچار هستند می‌شود.

افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند باید از محلول های نگهداری که دارای عوامل مرطوب کننده و قطره های مکمل که برای تقویت و ارتقا کیفیت لایه اشکی هستند باید استفاده کنند.

افرادی که از کامپیوتر و گوشی و … استفاده می‌کنند باید به این نکته توجه ویژه داشته باشند که باید در حین استفاده از این ابزارها تعداد دفعات پلک زدن را افزایش دهند و یا از روش های دیگر مانند استفاده از عینک خاصی که برای کار با کامپیوتر ساخته شده است و در مواردی هم می‌توانند از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنند که در مورد آخر از تشدید خشکی چشم و اشک ریزش از چشم جلوگیری خواهد کرد.

برای جلوگیری از اشک ریزش چشم چه بخوریم ؟

گنجاندن ماده مغذی امگا 3 (ماهی، غذاهای دریایی)

سبزیجات

نوشیدن آب به میزان کافی برای پیشگیری و کنترل خشکی چشم و اشک ریزش تاثیرگذار است.

در هنگام اشک ریزش چشم چه کارهایی را نباید انجام دهیم ؟

از مالیدن چشم های خود خودداری نمایید .

از تماس مستقیم دست ها با چشم نیز خودداری نمایید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  • کامران

    سلام من در زمستان چشمام اشک میاد یا کلا در سرما فرق نمیکنه ظهر باشه شب باشه کلا باد که میاد اینجوریه راهی نیست کلا قطع شه همیشه تغریبا اشک تو چشمامه بیناییم بخواطر ریزش اشک یک سوم شده

    ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ پاسخ دهید
  • رضا

    من چن سالی هست که وقتی فصل سرما میاد شدیدا اشک چشمام سرازیر میشه آیا راهی برا قطع شدن اشکهام هست؟عینک دوس ندارم بزنم.

    ۱۷ دی ۱۴۰۱ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *