آلرژی چشم

آلرژی چشم

آلرژی چشم نوعی حساسیت در ناحیه چشم و اطراف آن است و به وسیله عوامل مختلفی ایجاد میشود. معمولاً این مشکل زمانی رخ میدهد که چشمها در معرض مواد آلرژی زا مانند گرده یا شوره بدن حیوانات قرار می‌گیرند. در این صورت، سلولهای چشم که نام آنها ماستسل است، ماده هیستامین و مواد شیمیایی دیگر آزاد میکنند. این مواد موجب التهاب چشم شده و قرمزی و آبریزش را به همراه دارد. راه های زیادی برای درمان موقت و یا کم کردن اثرات آن وجود دارد. اما بهتر است برای رفع دائم مشکل، محرکها را شناسایی کرده و آنها را از بین ببریم.

علائم آلرژی چشم

از مهمترین علائم این مشکل می‌توان قرمزی در سفیدی چشم یا سطح داخل پلک را نام برد.

خارش چشم، ریزش اشک، تاری دید، احساس سوزش، تورم پلک و حساسیت به نور نیز از دیگر علائم این عارضه هستند.

در برخی اوقات آلرژی چشم همراه با آلرژی بینی و بیماری اگزما اتفاق می افتد.

اما تنها راه اطمینان از وجود آلرژی این است که به پزشک مراجعه کنید.

در صورت بروز خارش و التهاب بهتر است چشمها را مالش ندهید.

زیرا ممکن است سلولهای چشم مواد شیمیایی بیشتری آزاد کنند.

در نتیجه خارش چشم ها افزایش پیدا می کند.

بهتر است به جای مالیدن چشم، از کمپرس سرد استفاده نمایید.

اگر از لنز چشم و یا آرایش استفاده کرده اید، لنز را درآورده و آرایش را پاک نمایید.

عوامل تحریک کننده آلرژی چشم

گرد و غبار:

اگر در محیط باز و بیرون از خانه قرار دارید ویا در طبیعت هستید ممکن است ناگهان چشمانتان شروع به آبریزش کند. علت آن گرد و خاک معلق در هوا و یا کرده های گیاهان اطراف شماست. اگر به وجود گرده ها در هوا حساسیت دارید، بهتر است در خانه مانده و ورودی های هوا را ببندید.

شوره حیوانات:

شوره حیوانات خانگی، ذرات غبار و کپک معلق در هوا اصلی‌ترین مواد آلرژی زا خانه‌ هستند. در صورت حساسیت به این عوامل ممکن است برای طولانی مدت گرفتار آن شوید. زیرا در تمام محیط خانه پراکنده بوده و برطرف کردن آن سخت می باشد. برای پیشگیری آلرژی چشم ، بهتر است حیوانات را دور از اتاق خواب تان نگه دارید. همچنین محیط خانه از عاری از  گرد و غبارهای نگه دارید. در صورت تماس با حیوانات و یا اشیا غبار آلود، حتما دست های خود را بشویید. اگر از بیرون وارد خانه شده اید، بهتر است لباس های خود را عوض کنید.

رفع عوامل الرژی زا در خانه

برایاز بین بردن عوامل آلرژی زا مثل گرد و خاک و کپک در خانه، ابتدا باید از اتاق خواب شروع کنید. روبالشی، روکش تخت خواب و ملحفه ها را با آب گرم بشویید. قالی و قالیچه ها را بیرون از خانه بتکانید و خاک گیری کنید. سطح رطوبت خانه را بین 30 تا 50 درصد نگه دارید. کف خانه را با طی مرطوب تمیز کرده تا آلرژی چشم را کم کند. اما زمین را جارو نزنید چون گرد و خاک را در هوا پخش می کند. برای از بین بردن کپک ها نیز به طور منظم، حمام و دستشویی را ضد عفونی کنید. همچنین آشپزخانه و زیرزمین را تمیز نگه داشته و یک رطوبت گیر در آنجا قرار دهید تا رطوبت هوا را کم کند. از دستگاه فیلتر هوا نیز میتوانید برای کم کردن گرد و خاک استفاده نمایید. اما فیلترها را به طور منظم پاکسازی کنید.

درمان آلرژی چشم

درمان آلرژی چشم

قطره چشم:

معمولاً قطره های رفع آلرژی برای چشم و بینی یک نوع هستند. از رایجترین آنها میتوان به آنتی هیستامین‌، ضد احتقان ها و پایدار کننده ماست سل اشاره کرد. تمامی این قطره ها برای از بین بردن عوامل و مواد شیمیایی محرک آلرژی ساخته شده اند. استفاده از آنها میتواند بسیار مفید باشد. قطره های اشک مصنوعی نیز میتواند مواد آلوده را شسته و چشم را مرطوب نگه دارند. قطره های آنتی هیستامین میتواند تورم، قرمزی، سوزش و التهاب را کنترل نماید. قطره های ضد احتقان نیز رگهای خونی چشم را منقبض کرده و قرمزی چشم را کاهش میدهد. اما مصرف این قطره ها در طولانی مدت ممکن است آلرژی را تشدید کند.

داروهای خوراکی:

داروهای آنتی هیستامین و ضد احتقان ها، علاوه بر قطع به صورت خوراکی هم یافت می شوند. نوع خوراکی آنها نیز در کنترل علائم آلرژی چشم کمک می کند. اما مصرف زیاد آنتی هیستامین خوراکی ممکن است در طولانی مدت باعث خشکی چشم شود. همچنین ممکن است حس خواب آلودگی در شما ایجاد کند. برخی از داروهای ضد احتقان نیز عوارضی مانند خواب آلودگی یا تحریک کنندگی دارند. داروهای دیگری همچون داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و قطره های چشمی بر پایه استروئید نیز می‌توانند کمک کننده باشند. البته مصرف برخی داروهای دیگر نیز ممکن است برای برخی افراد عوارض شدیدترین ایجاد کنند. پس بهتر است با مشورت پزشک اقدام به مصرف دارو نمایید.

آمپولهای ضد الرژی چشم:

آمپولها ساخته شدن برای رفع آلرژی موثر بسیار موثری هستند. همچنین بن سرعت اثرات ناشی از آلرژی را کنترل کرده و از بین میبرند. آمپول‌های ضد آلرژی به سیستم ایمنی بدن کمک کرده تا به موادی که موجب ایجاد آلرژی در شما شده اند عادت کند. استفاده از آمپولها برای درمان آلرژی های شدید یک گزینه درمانی عالی محسوب می‌شوند. این داروها توسط پزشک تجویز شده و به صورت آزاد قابل دسترس و خرید نیستند. در نتیجه حتماً باید به پزشک مراجعه نمایید.

بیماری های مشابه الرژی چشم

برخی از بیماری ها نشانه هایی شبیه به آلرژی دارند و ممکن است آنها را اشتباه بگیرید.

از شایع ترین این بیماری ها عبارتند از:

خشکی چشم:

در این حالت احساس سوزش در چشم ها و وجود شن ریزه در شما ایجاد می گردد. اما مقدار سوزش کمتر از مقدار آلرژی است و بیشتر در افراد مسن اتفاق می افتد. با ایجاد این حالت، مصرف آنتی هیستامین میتواند خشکی چشم را بیشتر کند.

 انسداد مجاری اشکی:

همانطور که از نامش پیداست به علت بسته شدن مجاری اشکی، چشم ها دچار اشکریزش می شوند. در این حالت برخلاف آلرژی، خارشی وجود نداشته و معمولا در افراد مسن ایجاد می گردد.

ورم ملتحمه:

ورم ملتحمه می تواند علائمی شبیه آلرژی چشم ایجاد کند اما علت آن ویروس ها هستد. این ویروس شدیداً واگیر دار است و میتوان اطرافیان را مبتلا کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *