سلول های بنیادی برای درد زانو : آنچه بیماران باید بدانند!؟

در سال های اخیر صحبت های زیادی در مورد درمان سلول های بنیادی شده است – اما دقیقاً چیست ؟ چگونه کار می کند و آیا درمانی موثر برای درد زانو است ؟ درد زانو می تواند هر کسی را در هر سنی درگیر کند. در حالی که برای درمان موثر درد خفیف می توان از فیزیوتراپی و داروهای تجویزی استفاده کرد ، کسانی که درد شدیدتری دارند ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.
برای بیمارانی که برای کنترل درد زانو تلاش می کنند اما می خواهند جراحی تعویض مفصل زانو را به تعویق بیندازند ، درمان سلول های بنیادی ممکن است یک گزینه باشد. در این بخش درباره درمان سلول های بنیادی ، کاربردها و محدودیت های آن و چگونگی کمک به برخی در تسکین درد زانو ناشی از آسیب یا آرتروز صحبت خواهیم کرد.

سلول های بنیادی برای درد زانو

درمان سلول های بنیادی چیست ؟

درمان سلول های بنیادی وقتی که در درمان بیماری های ارتوپدی استفاده شود ، درمان ارتوبیولوژیک نیز نامیده می شود ، نوع خاصی از درمان پزشکی است که از سلول های بنیادی و فاکتورهای رشد برای کاهش درد استفاده می کند.
در بدن انسان ، بیشتر سلول ها یک کار دارند. به عنوان مثال ، یک گلبول قرمز نمی تواند همان کار سلول را انجام دهد. با این حال ، سلول های بنیادی نوع خاصی از سلول ها هستند که توانایی تقسیم به هر نوع سلول دیگر را در بدن دارند ، مانند سلول های کبدی یا سلول های عضلانی قلب. این بدان معنی است که آنها می توانند کارهای مختلفی را انجام دهند.
در برخی از آزمایشگاه ها ، دانشمندان توانسته اند به برخی بیماران در بازسازی بافت آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی کمک کنند. پزشکان هنوز در حال مطالعه هستند که آیا می توان از آن می توانند برای بازسازی بافت از دست رفته استفاده کرد. دلیل آن این است که هنوز موارد زیادی وجود دارد که ما درباره سلولهای بنیادی و چگونگی دستکاری آنها برای کار در قسمتهای مختلف بدن نمی دانیم وجود دارد.
دانشمندان مطمئن نیستند که آیا درمان سلول های بنیادی می تواند به بیماران در رشد مجدد غضروف یا تراکم استخوان ، که ریشه بسیاری از موارد درد زانو است ، کمک کند. با این حال ، ما می دانیم که بیمارانی که از زانو درد رنج می برند ، ممکن است با درمان تسکین پیدا کنند.

درمان سلول های بنیادی برای درد زانو چیست ؟

شاید درباره نحوه تامین سلول های بنیادی شنیده باشید. درست است که برخی از سلول های بنیادی از بلاستوسیست های اهدایی (جنین های مرحله اولیه) تهیه می شوند که فقط چند روز از عمر آنها می گذرد ، اما این نوع برای درمان ارتوبیولوژیک استفاده نمی شود. برای درمان ارتوبیولوژیک برای درد زانو معمولاً از سلول های بنیادی بیماران بزرگسال خود با گرفتن نمونه هایی از مغز استخوان و سایر بافت ها استفاده می شود.
در طول درمان ، پزشک نمونه هایی از سلول های بنیادی را از سایر قسمت های بدن شما گرفته و مجدداً آنها را در یک ناحیه آسیب دیده پیوند می زند. برای درد زانو ، این کار شامل گرفتن سلول های نمونه از مغز استخوان یا بافت چربی و تزریق آنها به مفاصل زانو می باشد.
پزشک شما همیشه قبل از شروع درمان منبع سلول های بنیادی شما را با شما در میان می گذارد و هیچ ماده ای را که رضایت ندارید به شما تزریق نمی کند.

آیا درمان سلول های بنیادی موثر است ؟

درمان سلول های بنیادی ممکن است به کاهش درد کمک کند اما یک راه حل جادویی برای هر بیماری ای نیست. نسبت به هر پزشک یا کلینیکی که ادعا می کند درمان سلول های بنیادی می تواند یک بیماری ارتوپدی را کاملاً درمان کند، آگاه باشید.
از سال 2020 ، FDA فقط درمان سلول های بنیادی را برای انواع مختلفی از بیماری ها از جمله برخی سرطان ها و اختلالات خونی تأیید کرده است. با این حال ، تزریق مجدد سلول های بنیادی خود بیمار به بدن او به عنوان درمانی برای اهداف ارتوپدی مجاز است.
بسیاری از بیماران با درمان ارتوبیولوژیک از درد و سفتی ناشی از آسیب دیدگی زانو یا آرتروز رهایی می یابند. همچنین ممکن است در برخی از بیماران جایگزین مناسبی برای جراحی تعویض مفصل زانو باشد. برخی شواهد نشان داده است که تزریق ارتوبیولوژیک درد زانو را در بیماران تا 75٪ کاهش می دهد ، که با مطالعه پیگیری و پشتیبانی شد. دانشمندان معتقدند این ممکن است به این دلیل باشد که سلول های بنیادی تزریق شده می توانند به کاهش التهاب کمک کنند.

مزایا و معایب سلول های بنیادی برای درد زانو

درمان از طریق سلول های بنیادی چه مزایا و معایب بالقوه ای دارد ؟

سلول درمانی و درمان ارتوبیولوژیک هنوز زمینه های پزشکی در حال رشد است. بسیاری از مواردی که ما هنوز در مورد کاربردها ، مزایا و اشکالات آنها می آموزیم. به طور قطعی نمی دانیم که آیا برای مواردی مانند بازسازی غضروف یا ترمیم ضایعات نخاعی موثر است.
متخصصین گزارش دادند که بسیاری از بیماران درمان ارتوبیولوژیک را برای درد زانوی خود مفید می دانند –  اگر این کار موجب از بین رفتن استخوان یا غضروف نشود. برخی از مزایا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد کمتری در اثر آرتروز یا جراحات گذشته
 • کاهش سفتی مفصل
 • کاهش وابستگی به داروهای ضد درد
 • بهبود تحرک

اکثر بیمارانی که تحت درمان سلول های بنیادی برای زانو درد هستند ، زمان بهبودی سریع و عوارض جانبی کم و بدون هیچ گونه عارضه ای را تجربه می کنند. گفته شد ، مهم است که عوارض احتمالی آن را نیز بدانید:

 • خطر عفونت باکتریایی
 • قرمزی ، درد و یا تورم در محل تزریق
 • ممکن است برای برخی از بیماران بی اثر باشد

قبل از هرگونه تزریق پزشک باید نکات مثبت و منفی این روش درمانی را با شما کاملاً در میان بگذارد. برخی از بیماران ممکن است براساس برخی عوامل خطر واجد شرایط نباشند.

درباره درمان سلول های بنیادی بیشتر بدانید

بسیاری از بیماران با درمان سلول های بنیادی از درد زانو رهایی می یابند. همانطور که گفته شد ، مهم است که گزینه ها و عوامل خطر را با پزشک در میان بگذارید تا مشخص شود چه نوع راه درمانی برای شما مناسب است.
اگر قصد تزریق سلول های بنیادی را دارید ، قبل از ادامه کار مطمئن شوید که پزشک شما یک جراح ارتوپدی دارای مجوز است. 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.