اسکلروتراپی | کاربرد های آن و استفاده از آن برای درمان واریس

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی نوعی از روش های درمانی است که پزشک دارو را به رگ های خونی یا رگ های لنفاوی تزریق می کند و باعث کوچک شدن آنها می شود. معمولاً برای درمان واریس یا به اصطلاح رگه های عنکبوتی استفاده می شود. این روش غیر جراحی است و فقط نیاز به تزریق دارد. همچنین می توان از آن برای درمان اختلالات عروق خونی و لنفاوی که باعث شکل نادرست این عروق می شوند ، استفاده کرد.

اسکلروتراپی از محلول تحریک کننده ای به نام اسکلروزانت استفاده می کند که مستقیماً به رگ یا رگ لنفاوی تزریق می شود. محلول باعث تحریک رگ می شود و باعث تورم آن می شود. این تورم جریان خون یا مایعات لنفاوی را قطع می کند و رگ کوچک می شود.

از قرن نوزدهم اشکال مختلف اسکلروتراپی وجود دارد ، اما تکنیک ها در دهه های اخیر بهبود یافته است. در این مقاله ، ما به کاربردهای اسکلروتراپی ، چه انتظاری از این درمان و همچنین در دوره بهبودی باید داشت، می پردازیم.

اسکلروتراپی چه شرایطی را درمان می کند؟

اسکلروتراپی اغلب برای درمان واریس استفاده می شود. واریس می تواند منجر به ورم مزمن پا شود که به آن نارسایی وریدی گفته می شود. نارسایی وریدی فرد را به تورم ساق ، لخته شدن خون و زخم پوستی مستعد می کند. 

واریس باعث ایجاد  تورم و برآمدگی معمولاً در پاها می شود . واریس ممکن است دردناک باشد و باعث ایجاد مشکلات پوستی از جمله بثورات شود. اسکلروتراپی با کوچک کردن رگ ها ، اثرات آسیب ورید را کاهش می دهد و باعث می شود کاهش درد واریس و محو شدن آن می شود.

اسکلروتراپی همچنین برای معالجه برخی شرایط دیگر استفاده می شود ، از جمله:

  • درمان عروق لنفاوی اضافی
  • بواسیر: اسکلروتراپی ممکن است در صورت عدم موفقیت سایر درمان ها مورد استفاده قرار گیرد. بواسیر وقتی رخ می دهد که رگ های خونی ، اطراف روده را متورم و تحریک می کنند ، باعث درد می شوند و باعث می شوند حرکات روده ناراحت کننده باشد.
  • هیدروسل : هیدروسل به معنای تجمع مایع در بدن است که معمولا در بیضه ها متداول می باشد.

چه موقع اسکلروتراپی را در نظر بگیریم؟

هرکسی که رگ های عنکبوتی داشته باشد یا بیماری دیگری که با اسکلروتراپی قابل درمان است حتما نیاز به انجام این روش ندارد. افراد ابتدا باید در مورد علائم و گزینه های درمانی خود با پزشک خود صحبت کنند و در صورت تشخیص اینکه این روش مناسب آن ها می باشد می توانند درباره آن تصمیم بگیرند.

سایر روشهای درمانی ممکن است مقرون به صرفه تر و کمتر تهاجمی باشند. برای مثال بواسیر اغلب به خوبی به درمان های بدون نسخه پاسخ می دهند. این درمان ها می تواند شامل تغییر در شیوه زندگی باشد ، از جمله خوردن فیبر بیشتر و عدم فشار در هنگام حرکت روده و …

افراد مبتلا به رگ های عنکبوتی یا واریس در صورت داشتن مواد زیر می توانند از این روش استفاده نمایند :

  • رگها دردناک هستند
  • پاها درد دارند یا احساس سنگینی می کنند
  • پوست روی پاها یا پاها لکه دار یا خشک است

از اسکلروتراپی چه انتظاری دارید؟

استفاده از این روش برای درمان عروق واریس به مشورت با پزشک نیاز دارد. اسکلروتراپی برای رگهای عنکبوتی معمولاً در مطب متخصص پوست یا متخصص عروق انجام می شود.

این تکنیک معمولاً نیازی به بیهوشی یا آماده سازی خاصی ندارد. افراد قبل از عمل باید دستورالعمل پزشک را رعایت کنند زیرا ممکن است لازم باشد قبل از انجام این روش از  مصرف لوسیون یا روغن ها و یا دارو های موضعی خودداری نمایید.

در طول درمان پزشک منطقه مورد نظر را تمیز می کند ، سپس یک سوزن کوچک را به داخل ورید وارد می کند. پزشک  یک محلول تحریک کننده  را به رگ تزریق می کند. ممکن است فرد احساس سوزش ، سوزن شدن داشته باشد و حتی گاهی هیچ احساسی ندارد.

پس از اتمام تزریق ، پزشک برای جلوگیری از ورود مجدد خون به ورید ، ناحیه را ماساژ می دهد. در بیشتر موارد ، فرد برای درمان کامل باید پیگیری های بعدی داشته باشد. اگر چندین واریس وجود داشته باشد ، تعداد درمان های بیشتر ممکن است تنها راه خلاص شدن از شر آنها باشد.

بعد از درمان افراد باید برای جلوگیری از ایجاد لخته های خون فعال باشند. بیشتر آنها نیز باید از تابش نور خورشید  دور بمانند  زیرا ممکن است  باعث ایجاد لکه های تیره در ناحیه تحت درمان شود. برخی از افراد در محل تزریق حساسیت و کبودی را تجربه می کنند که موارد موقتی خواهند بود.

درمان اسکلروتراپی

خطرات اسکلروتراپی

کلیه اقدامات پزشکی خطرات دارد که باید قبل از شروع درمان با دقت در نظر گرفته شود. از آنجا که اسکلروتراپی اغلب برای درمان مشکلات زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد ، باید عوارض غیرضروری و خطرناک آن را کاملاً برای بیمار توضیح داد. اسکلروتراپی یک روش بی خطر و کم تهاجمی است ، زیرا نیازی به بیهوشی ندارد.

تحقیقات نشان می دهد که به طور موثری این روش بین 75 تا 90 درصد از واریس ها را از بین می برد ، اما به طور معمول برای درمان کامل نیازبه چندین مرحله درمان وجود دارد و این تعداد تزریق در هر فردی متفاوت است. هنگامی که اسکلروتراپی تاثیری نداشته باشد ، ممکن است به درمان های دیگر از جمله عمل جراحی نیاز باشد.

شایع ترین واکنش های منفی در مورد اسکلروتراپی شامل کبودی ، قرمزی و درد در نزدیکی ورید تزریقی است.  فرد ممکن است واکنش های آلرژیک به محلول ، سوزش در رگ و تغییر رنگ پوست را تجربه کند  اما این عوارض نادر هستند.

حباب های هوای ریز از سوزن نیز می توانند وارد جریان خون شوند و باعث ایجاد تغییر در بینایی ، سردرد و حالت تهوع می شوند. به ندرت ، لخته خون در ورید تحت درمان ایجاد می شود. لخته های خون می توانند به مناطقی دیگر از بدن رفته و در صورت عدم درمان ، تهدید کننده زندگی شوند. اگر لخته خون حرکت کند ، می تواند باعث آمبولی شود. در صورت تجربه درد در قفسه سینه ، مشکل در تنفس یا سرگیجه بعد از انجام اسکلروتراپی ، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

هزینه ها و پوشش بیمه ای

پوشش بیمه ای برای اسکلروتراپی بستگی به این دارد که آیا این روش از نظر پزشکی ضروری است یا خیر. به عبارت دیگر اگر  این روش جهت زیبایی انجام شود و جنبه درمانی نداشته باشد معمولا تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

هنگامی که اسکلروتراپی برای بیماری دیگری مانند بواسیر استفاده می شود ، در صورت لزوم از نظر پزشکی نیز تحت پوشش قرار می گیرد. پزشک باید ذکر کند که سایر درمانها شکست خورده اند و اسکلروتراپی امن ترین و موثرترین درمان است.

جایگزین های اسکلروتراپی

همه رگهای ناقص نیاز به درمان ندارند. هنگامی که علائم دیگری وجود ندارد باید رگ ها را کنترل کرد و در صورت تفزایش آن ها و ایجاد علائم به پزشک مراجعه کرد. تغییر شیوه زندگی می تواند از بدتر شدن رگها جلوگیری کرده و از ایجاد واریس جدید جلوگیری کند. سایر راهکارهای درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • کرایوتراپی یا انجماد رگ ها
  • لیزر درمانی ، استفاده از نور برای محو شدن رگ ها
  • جراحی برداشتن رگ ها در موارد شدید

مراقبت های بعد از انجام اسکلروتراپی

این یک روش سرپایی است و بیمار در همان روز معالجه می تواند به خانه بر گردد.. بیماران باید یک تا سه هفته بعد از درمان ، پانسمان فشرده سازی استفاده نماید. بعد از دو هفته نیز باید برای ویزیت به پزشک مراجعه نمایید. نواحی تزریق تا بهبود کامل نباید دستکاری شود.

خلاصه

اسکلروتراپی معمولاً یک روش  غیر تهاجمی برای رفع رگهای مشکل ساز است. نتایج پس از اسکلروتراپی راضی کنده است و این روش عوارض جانبی جدی ندارد و مؤثر است. افرادی که نگران خطرات و مزایای اسکلروتراپی هستند ، باید در مورد این روش با پزشک صحبت کنند و در جستجوی روش جایگزین باشند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *