روش کار کرایوتراپی چگونه است و چه تاثیراتی به دنبال دارد

سرما ، را نیز می توان برای درمان موضعی مشکلات پوستی استفاده کرد که به آن اصطلاحا سرمادرمانی با کرایوتراپی و در برخی موارد فریز کردن می نامند. در این بخش قصد داریم تا روش کار کرایوتراپی را شرح دهیم.

کرایوتراپی به معنای از بین بردن و تخریب سلول های مشخصی با استفاده از سرما و انجماد می باشد . کرایوتراپی یک روش درمانی سریع و ساده است که بر خلاف روش های دیگر همچون لیزر یا جراحی ، نیازی به بی حسی موضعی ندارد. برای ضایعات سطحی باید از آن استفاده شود و برخی از آن ها توسط این روش بهت درمان می شوند.

روش کار کرایوتراپی

رایج ترین ماده ای که برای این کار استفاده می شود نیتروژن مایع است که می تواند در طی 30 ثانیه دمای بافت را بین 25- تا 50- درجه سانتیگراد کاهش دهد.  این ماده به طور مستقیم بر روی ضایعه هدف با استفاده از ابزار خاصی اسپری می شود. گاز آرگون و یا گاز دی اکسید کربن از دیگر گزینه های استفاده در این روش هستند. به طور کلی روش کار کرایوتراپی به شرح زیر می باشد :

  • اسپری کردن گاز نیتروژن بر روی ناحیه پوستی مورد نظر
  • منجمد یا فریز شدن محل درمان و شروع واکنش بدن به درمان
  • از بین رفتن ضایعات و مشکلات پوستی و ایجاد عوارض موقتی همچون التهاب و قرمزی پوست

دقت داشته باشید که اگر پزشک شما مهارت کافی در این زمینه داشته باشد به بافت های سالم اطراف پوست آسیبی نمی رسد. تصویربرداری و آزمایشاتی که قبل از شروع به کارکرایوتراپی انجام شده است به پزشک در این زمینه کمک می کند. کرایوتراپی به این روش برای درمان مشکلات سطحی و ضایعات پوستی و انواع لک های پوستی استفاده می شود.

توجه کنید که کرایوسرجری از دیگر روش هایی است که برای درمان ضایعات داخل بدن از آن استفاده می شود. در کرایوسرجری برای تومورهای داخلی، نیتروژن مایع یا گاز آرگون درون لوله توخالی به نام کرایوپروب می چرخد که این دستگاه در تماس با تومور قرار دارد. بدین شکل سلول های سرطانی تومور انجماد می شوند.

انجماد سلول ها باعث مرگ آن ها می شود. البته در مواردی این فرایند انجماد و ذوب چندین بار انجام می شود. سپس گلبول های سفید خون شروع به کار می کنند و بافت های مرده را از بین می برند .

این روش اغلب به صورت سرپایی انجام می شود. با این حال ، برخی از بیماران در صورت لزوم بستری می شوند. کل روش معمولاً طی یک تا سه ساعت انجام می شود. روشهای کرایوتراپی بر عکس کرایوسرجی معمولاً در مطب پزشک انجام می شوند.

بیشتر بخوانید : کرایوتراپی لک صورت

عوارض کرایوتراپی

بی حسی یا سوزن سوزن شدن یا قرمزی و سوزش پوست از عوارض معمول و موقت کرایوتراپی هستند. خونریزی  ،  آسیب به بافت های سالم ، آسیب عصبی ،  عوارض مربوط به داروهای بی حسی از دیگر موارد نادر این روش هستند. البته باید توجه داشت بخش زیادی از آن ها به تبحر و تجربه پزشک بستگی دارد. بناببراین در انتخاب بهترین متخصص پوست کوشا باشید.

اگر باردار هستنید و یا قصد بارداری دارید ، حتما به پزشک معالج اطلاع دهید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *