فواید آب برنج برای پوست چیست ؟ عوارض + نحوه استفاده

بسیاری از مردم برای بهبود ظاهر پوست یا برای تسکین شرایطی مانند اگزما از آب برنج استفاده می کنند. برخی از شرکت های زیبایی ادعا می کنند که آب برنج دارای خاصیت ضد پیری است ، اما شواهد علمی کمی برای تایید این ادعاها وجود دارد. آب برنج از مایع نشاسته ای پس از خیساندن یا جوشاندن برنج باقی مانده است. فرد می تواند در خانه آب برنج درست کند یا محصولات مراقبت از پوست که حاوی آب برنج هستند را خریداری کند.
در این مقاله با مجله “زیبا بمان” همراه باشید در این بخش به بررسی فواید آب برنج برای پوست ، نحوه تهیه آب برنج و نحوه استفاده از آن می پردازیم.

فواید آب برنج برای پوست

آیا آب برنج برای پوست مفید است ؟

آب برنج ممکن است فوایدی برای پوست داشته باشد. با این حال ، مطالعات کمی در مورد اثرات آب برنج در حال حاضر وجود دارد. برای اثبات اینکه آب برنج دارای مزایای قابل توجهی است ، دانشمندان باید مطالعات خود را در مقیاس بیشتری را انجام دهند. آنچه در تحقیقات موجود در مورد فواید بالقوه آب برنج آمده است ، در اینجا است:

1- آنتی اکسیدان ها

برنج حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند اینوزیتول است. آنتی اکسیدان ها به مبارزه با اثرات رادیکال های آزاد کمک می کنند ، مولکول های فرار که می توانند به سلول های بدن آسیب برسانند. شرکت ها اغلب آنتی اکسیدان ها را به محصولات مراقبت از پوست اضافه می کنند.
یک مطالعه کوچک در سال 2018 با 12 شرکت کننده یک ژل آب برنج را به مدت 28 روز روی پوست آزمایش کرد. محققان دریافتند که برنج همان فعالیت آنتی اکسیدانی اسید اسکوربیک یا ویتامین C را دارا می باشد.

2- کاهش پیری پوست

شواهد محدودی وجود دارد که آب برنج ممکن است پیری پوست را کاهش به میزان چشمگیری کاهش دهد. آب برنج فعالیت الاستاز ، آنزیمی را که در پیری پوست نقش دارد ، کاهش می دهد. این نشان می دهد آب برنج ممکن است پتانسیل ایجاد چین و چروک و خطوط روی پوست را داشته باشد.
اینوزیتول ممکن است چین و چروک های موجود را صاف کند. محققان به مدت 7 هفته یک مرطوب کننده 1-2٪ اینوزیتول را بر روی زنان در سنین مختلف آزمایش کردند. در پایان مطالعه ، محققان تخمین زدند که اینوزیتول 12.4٪ از چین و چروک ها را کاهش می دهد و 17٪ قابلیت ارتجاعی را افزایش می دهد.
البته توجه به این نکته مهم است که هر دو این مطالعات در سطح کوچک بوده و مورد آخر به طور خاص آب برنج را آزمایش نکرده است.

3- کاهش تحریک پوست

در سال 2002 ، محققان اثرات استحمام در آب حاوی نشاسته برنج را بر روی دو گروه آزمایش کردند: افراد مبتلا به اگزمای آتوپیک و افرادی که پوست آنها توسط لوریل سولفات سدیم (SLS) تحریک شده بود. آنها دریافتند که توانایی بهبودی پوست 20٪ برای افراد مبتلا به SLS بوده است. این اتفاق پس از آن رخ داد که افراد دو بار در روز به مدت 15 دقیقه در مخلوط نشاسته برنج غسل می دادند. همچنین با این روش درمانی در افراد مبتلا به اگزمای آتوپیک سد پوستی بهبود یافت.

4- درمان شوره سر

تحقیقات اولیه نشان می دهد که آب برنج تخمیر شده می تواند از رشد برخی قارچ ها نیز جلوگیری کند. یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2013 نشان داد که آب برنج یک روزه حاوی باکتری باسیلوس سرئوس است که آنتی بیوتیک های زویترمین A و کانوزامین را تولید می کند. این مواد آنتی بیوتیکی می توانند از رشد مالاسزیا فورفور که باعث ایجاد شوره می شود ، جلوگیری کنند.
با این حال ، چون این یک مطالعه آزمایشگاهی بود ، لزوماً ثابت نمی کند که آب برنج تخمیر شده یک درمان موثر شوره سر در انسان است. دانشمندان باید تحقیقات بیشتری انجام دهند تا مشخص شود آیا آب برنج می تواند شوره سر را در شرایط طبیعی درمان کند یا خیر. 

طرز تهیه آب برنج برای پوست

برای تهیه آب برنج چند روش وجود دارد:

خیساندن : 1/2 فنجان برنج نپخته را در 2-3 فنجان آب به مدت 30 دقیقه خیس کنید.
جوشاندن : برنج را با جوشاندن آن در دو برابر مقدار آب معمولاً برای پخت و پز بپزید.

پس از پایان کار ، آب را در یک کاسه یا بطری تمیز صاف کنید تا فوراً استفاده شود. بقیه را در ظرف تمیز در یخچال نگهداری کنید. برای تهیه آب برنج تخمیری ، از روش خیساندن استفاده کنید و سپس قبل از ذخیره آب برنج در یخچال ، آب برنج را به مدت 1-2 روز در دمای اتاق بگذارید.

نحوه استفاده از آب برنج برای مراقبت از پوست

نحوه استفاده از آب برنج برای مراقبت از پوست

روش های مختلفی برای استفاده از آب برنج برای مراقبت از پوست وجود دارد. یک شخص می تواند:

  • می توانید صورت خود را با استفاده از آب برنج بشویید. 
  • بعد از تمیز کردن صورتتان، می توانید از آب برنج را به عنوان تونر استفاده کنید. 
  • آب برنج را می توانید پس از ریختن در بطری اسپری روی صورت خود اسپری کنید.
  • آب برنج را به آب وان حمام خود اضافه کنید. 
  • آب برنج را می توانید در تشت برای پاشویه اضافه کنید. 
  • برخی از افراد همچنین از آب برنج به عنوان نرم کننده مو یا درمان آن استفاده کنند.

آیا خطری وجود دارد؟

هیچ مدرکی دال بر مضر بودن آب تازه برنج برای پوست وجود ندارد. با این حال ، مانند هر محصول زیبایی ، آزمایش اولیه محصول بر روی قسمت کوچکی از پوست عاقلانه است. آب برنج برای مدت حدود یک هفته قابل استفاده است. توصیه می شود هر آب برنج که قدیمی تر از این مدت ذکر شده است را دور بریزید.
افرادی که آلرژی به برنج دارند نباید از آب برنج استفاده کنند.
شایان ذکر است که آب برنج جایگزین مراقبت های پزشکی نیست. و ممکن است به مدیریت یک بیماری پوستی کمک کند ، اما برای درمان موثر برای بیماری هایی مانند اگزما ، فرد باید با پزشک مشورت کند.

چه موقع با یک پزشک تماس بگیرید ؟ 

اگر افراد لکه هایی روی پوست خشک ، پوسته پوسته یا خارش دار دارند. و آنها پس از استفاده از آب برنج ، علائمی مانند کهیر یا جوش ، و سایر عوارض جانبی را تجربه می کنند. 
پوست آنها علائم عفونت را نشان می دهد ، مانند زخم باز دردناک ، رگه های قرمز پوست ، تب یا زخمی که بهبود نمی یابد. و اگر پس از استفاده از آب برنج ، فرد دچار تورم در صورت و گلو شد یا در تنفس دچار مشکل شد ، باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

خلاصه

تهیه آب برنج در خانه ارزان است و در بیشتر موارد بعید است آسیبی ببیند. به همین دلایل ، برخی از افراد ممکن است بخواهند آن را به عنوان بخشی از برنامه مراقبت از پوست خود امتحان کنند. با این حال ، گرچه استفاده از آب برنج محبوب است ، اما شواهد قطعی کمی وجود دارد که ثابت کند این ماده فواید قابل توجهی برای پوست دارد. برخی ممکن است دریابند که آب برنج به بهبود پوست آنها از تحریک (لکه ای بر روی پوست بر اثر آلرژی و غیره ایجاد شده است) کمک می کند یا چربی پوست را کاهش می دهد.

 

 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.