ماینوکسیدیل و طریقه مصرف آن برای مو

ماینوکسیدیل

تاریخچه : ماینوکسیدیل در اواخر دهه 1950 توسط شرکت Upjohn برای درمان زخم ها تولید شد.مدتی بعد از ماینوکسیدیل برای درمان فشار خون بالا استفاده شد دکتر چارلیز چیدی مطالعات گسترده روی این دارو انجام داد.مطالعات انجام شده نشان از رشد غیر منتظره مو داشت.او با ابراز تعجب از این عارضه‌ی جانبی با مشاوره از یک متخصص پوست در میامی در مورد احتمال استفاده از ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو صحبت کرد.تأثیر ماینوکسیدیل در پیشگیری از ریزش مو به حدی واضح بود که در آگوست 1988 ، FDA سرانجام داروی ماینوکسیدیل را برای درمان طاسی در مردان تصویب کرد. 

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل متعلق به طبقه ای از داروها است که به عنوان گشاد کننده عروق شناخته می شوند. هنوز کاملا مشخص نیست که چگونه ماینوکسیدیل باعث رشد مو می شود. این دارو برای ریزش مو ناگهانی و ریزش موی غیر قابل توضیح (به عنوان مثال ، در صورت نداشتن سابقه ریزش مو) یا ریزش مو بعد از زایمان استفاده نمی شود.

ماینوکسیدیل برای طاسی جلوی پوست سر یا ریزش موی سر در مردان تاثیر چندانی ندارد و بیشتر نقش کمک کننده رشد مو را ایفا می‌کند. محلول ماینوکسیدیل ۵ درصد برای کمک به رشد مو در درمان طاسی مردانه استفاده می شود. از محلول فوم  2 درصد ماینوکسیدیل نیز برای کمک به رشد مو در خانمهایی که  موهایشان در حال نازک شدن است استفاده می شود.

نحوه استفاده از محلول ماینوکسیدیل

قبل از استفاده از دارو ، ناحیه پوست سر را تمیز و خشک کنید.شما می‌توانید محصول را روی موهای مرطوب و کاملا تمیز  بمالید.

برای استفاده از محلول ، اپلیکاتور را با 1 میلی لیتر دارو (تا خط 1 میلی لیتر) پر کنید ، یا از 20 قطره استفاده کنید. محلول را به طور یکسان در ناحیه آسیب دیده پوست سر بمالید.  محلول را قبل از استفاده از سایر محصولات پوست و مو(مانند  ژل ، موس،اسپری ماسک)بمالید.ماینوکسیدیل را زمانی استفاده کنید که تا قبل از خواب به طور کامل خشک شود.

برای استفاده از فوم ماینوکسیدیل ، دستان خود را در آب سرد بشویید و خوب خشک کنید. حدود 1/2کف دست فوم را روی پوست سر بمالید و به آرامی مالش دهید. بگذارید کف قبل از استفاده از مواد آرایشی مخصوص موکاملاً خشک شود.

دستها را بعد از استفاده از محلول و فوم ماینوکسیدیل کاملاً بشویید.

زمان لازم است که مو دوباره رشد کند. بیشتر افراد برای دیدن پیشرفت درمان نیاز به استفاده منظم از این دارو به مدت 4 ماه دارند. این دارو باید به طور مداوم برای حفظ رشد مو استفاده شود. اگر بعد از استفاده از این دارو به مدت 4 تا 6 ماه وضعیت شما بهبود نیافته یا بدتر می شود ،همچنین اگر فکر می کنید ممکن است مشکل پزشکی جدی داشته باشید ، به پزشک خود بگویید.

اثرات ماینوکسیدیل

اثرات و عوارض جانبی

ممکن است سوزش ، لکه یا قرمزی در ناحیه‌ای از سر که ماینوکسیدیل استفاده می‌کنید،ایجاد شود. در صورت ادامه یا بدتر شدن هر یک از این تأثیرات ، فوراً با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک به این دارو در افراد بسیار نادر است اما با این حال در صورت مشاهده هرگونه علائم آلرژی از جمله بوثورات پوستی ،تورم (صورت‌- زبان -گلو)، سرگیجه شدید و مشکل در تنفس سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید یا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

این نکته را فراموش نکنید که اگر پزشک شما تشخیص داده است که از داروی ماینوکسیدیل استفاده کنید این را در نظر گرفته است که سود شما از این دارو بیشتر از عوارض آن است.همچنین اکثر افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

موارد احتیاط

۱- قبل از استفاده از محلول ماینوکسیدیل تمام دستورالعمل‌های موجود در بسته محصول را بخوانید و دنبال کنید. اگر درباره هر یک از اطلاعات مطمئن نیستید ، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

۲- افراد زیر ۱۸ سال نباید از این دارو استفاده کنند.

۳- اگر مشکل سوزش پوست سر دارید یا به تازگی موهای خود را رنگ کرده اید یا تحت درمان شیمیایی قرار گرفته اید ، از مصرف ماینوکسیدیل خودداری کنید.

۴- از ماینوکسیدیل برای سایر قسمت های بدن استفاده نکنید ، مگر اینکه توسط پزشک تعیین شده باشد.

۵- اگر داری پوست سر  قرمز، دردناک، خراشیده، بریده شده یا آلوده هستید از ماینوکسیدیل استفاده نکنید.

۶- از ریختن دارو در چشم خودداری کنید. اگر این اتفاق رخ داد، چشمان خود را با مقادیر زیادی آب خنک بشویید.

۷- بیش از حد از این دارو استفاده نکنید،اگر بیشتر از حدی که پزشک متخصص تعیین کرده از ماینوکسیدیل استفاده کنید یا آن را روی پوست سر تحریک شده یا آفتاب زده بمالید باعث می شود که دارو به بدن شما جذب نشود و منجر به عوارض جانبی جدی گردد.

۸- این محصول ممکن است حاوی الکل باشد که باعث تحریک و خشک شدن پوست سر می شود. از پزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت از این محصول استفاده کنید.

۹- قبل از استفاده از ماینوکسیدیل ، در صورت حساسیت به پزشک خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد ، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

۱۰- اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید ، قبل از استفاده از این محصول با پزشک خود مشورت کنید:

  • بیماری های پوست سر (به عنوان مثال اگزما ، عفونت ، بریدگی)
  • مشکلات قلبی (مانند درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، نارسایی قلبی)
  • کلیوی و بیماری کبد
محلول ماینوکسیدیل برای ریزش مو

مصرف ماینوکسیدیل در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری ، این محصول فقط در مواقع ضروری مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید. مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. در دوران شیر دهی نوزاد دلبندتان برای استفاده از ماینوکسیدیل حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.در صورتی که از داروهای دیگری استفاده می‌کنید(از جمله داروهای بدون نسخه و گیاهان دارویی)  آن را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک ، تعداد دفعات استفاده از محلول یا فوم ماینوکسیدیل را تغییر ندهید.و خودسرانه مصرف این دارو را قطع نکنید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای فشار خون بالا (به عنوان مثال ، گوانتیدین) ، داروهایی که با الکل تداخل دارند (به عنوان مثال ، دی سولفیرام ، مترونیدازول).

معایب ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل از جمله داروهای محبوب و مورد علاقه‌ی  افرادی که ریزش مو دارند، است  اما این دارو معایبی نیز دارد از آنجایی که  برای مشاهده‌ی تاثیر بهتر در رویش مو باید در طولانی مدت از این دارو استفاده شود صرف هزینه‌های زیادی را به دنبال دارد که گاهاً افراد از ادامه مسیر درمان باز می‌ایستند.

یکی دیگر از معایبی که داروی ماینوکسیدیل دارد این است که در صورت قطع دوره‌ی درمان،ریزش مو افزایش می‌یابد.تجربیات افراد در این زمینه نشان داده است که حتی گاهی بعد از قطع استفاده از ماینوکسیدیل شدت ریزش مو نسبت به قبل هم بیشتر می‌شود‌.درنتیجه فرد دائما باید از این دارو استفاده کند.

بلعیدن ماینوکسیدیل بسیار مضر است و عوارض جدی ایجاد می کند.در صورت بلع این دارو و ایجاد مشکل حاد تنفسی با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

شرایط نگهداری ماینوکسیدیل:

در جای خشک و به دور از نور آفتاب نگهداری شود.ماینوکسیدیل به دلیل داشتن مواد فرار در دمای اتاق سریعا تبخیر میشود به محض برداشتن مقدار معین از دارو درب ظرف را محکم ببندید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *