آیا میسلار واتر برای پوست شما مفید است؟

میسلار واتر یک محصول مراقبت از پوست است که حاوی میسل است که دسته‌های کوچکی از مولکول‌ها هستند. این میسل‌ها به روغن متصل می‌شوند، آرایش و مواد زائد را از بین می‌برند و در عین حال پوست را آبرسانی می‌کنند. میسلار واتر راهی برای پاکسازی پوست بدون شستن یا شستشوی صورت به افراد ارائه می‌دهد. بنابراین، می‌تواند جایگزین ملایمی برای پاک کننده‌های تندتر باشد.

میسلار واتر همچنین می‌تواند برای موقعیت‌هایی مفید باشد که فردی می‌خواهد آرایش را پاک کند اما به آب جاری دسترسی ندارد، مانند زمانی که در سفر است. با این حال، برخی ممکن است متوجه شوند که تنها استفاده از آب میسلار برای پاکسازی پوست، آرایش سنگین یا ضد آب را به طور کامل پاک نمی‌کند. در این مقاله میسلار واتر چیست، چگونه کار می‌کند، فواید آن برای پوست و نحوه استفاده از آن می‌پردازد.

آیا میسلار واتر برای پوست شما مفید است؟

میسلار واتر چیست؟

میسلار واتر یک محصول مراقبت از پوست است. از آب تصفیه شده، مرطوب‌کننده‌هایی مانند گلیسیرین و سورفکتانت‌های ملایم تشکیل شده است. مرطوب‌کننده‌ها رطوبت را به پوست جذب کرده و به آن متصل می‌کنند، در حالی که سورفکتانت‌ها پاک کننده‌هایی هستند که آلودگی را از بین می‌برند.

آب میسلی نام خود را از میسل‌ها گرفته است که خوشه‌های گرد مولکول هستند. در آب میسلی، میسل‌ها از مولکول‌های سورفکتانت تشکیل شده‌اند که به روغن متصل شده و آن را به دام می‌اندازند. مردم ‌توانند از آن برای موارد زیر استفاده کنند:

  • آرایش را پاک کنید.
  • پوست را تمیز کنید.
  • رطوبت را اضافه کنید.

آب میسلار چگونه کار می‌کند؟

کلید نحوه عملکرد آب میسلی در سورفکتانت‌های موجود در آن نهفته است.

مولکول‌های سورفکتانت دو سر دارند: یکی که آب را جذب می‌کند و دیگری که روغن‌ها را جذب می‌کند. این بدان معناست که سورفکتانت ها می‌توانند آب و روغن را که معمولاً با هم مخلوط نمی‌شوند، با هم ترکیب کنند.

این همان چیزی است که سورفکتانت‌ها را به یک عنصر رایج در پاک‌کننده‌ها و صابون‌ها تبدیل می‌کند. تفاوت آب میسلار در مولکول‌های توپی شکل آن است. انتهای جذب کننده آب هر مولکول رو به بیرون است، در حالی که انتهای جذب‌کننده روغن به سمت داخل است.

این به میسل‌ها اجازه می‌دهد تا در مایع شناور شوند و روغن‌هایی را که با آن‌ها در تماس هستند جذب و متصل کنند. وقتی فردی آب میسلار را به صورت می‌مالد، میسل‌ها آرایش و سبوم را به دام می‌اندازند و آنها را از پوست دور می‌کنند.

برخی از سورفکتانت‌ها خشن و خشک‌کننده هستند، اما میسلار آب حاوی سورفکتانت‌های غیریونی است که ملایم‌تر هستند، به این معنی که فرد می‌تواند آنها را روی پوست بگذارد.

فواید میسلار واتر برای پوست

فواید میسلار واتر برای پوست

مشخص نیست که آیا میسلار واتر فواید بلندمدتی برای سلامت پوست دارد یا خیر، اما فواید کوتاه مدت آن عبارتند از:

پاکسازی صورت

میسلار واتر نوعی پاک‌کننده است که به کسی اجازه می‌دهد تا به آرامی موادی را که روی پوست جمع می‌شوند، پاک کند. این شامل آرایش، خاک و روغن است.

پاک کردن آرایش و آلودگی در پایان هر روز بسیار مهم است، زیرا به طور بالقوه می‌توانند منافذ را مسدود کنند. هر پاک‌کننده‌ای می‌تواند به کسی کمک کند تا از این امر جلوگیری کند، اما میسلار آب می‌تواند صورت را تمیز کند حتی اگر کسی نتواند با آب جاری شستشو دهد. آنها فقط به محصول و چیزی برای استفاده از آن نیاز دارند، مانند یک پد پنبه‌ای.

میسل‌ها همچنین ممکن است به مواد اجازه دهند تا به عمق پوست نفوذ کنند، اگرچه تحقیقات تا به امروز فقط بر توانایی آنها در ارائه داروها به جای کاربردهای آرایشی متمرکز شده است.

تامین آبرسانی

آب میسلار اغلب حاوی ترکیبات آبرسانی مانند مرطوب‌کننده‌ها است. مرطوب‌کننده‌ها عوامل مرطوب‌کننده‌ای هستند که آب را از عمق پوست و هوای اطراف به لایه های بیرونی پوست جذب می‌کنند.

در یک مطالعه در سال 2016، محققان خاطرنشان کردند که گلیسیرین موثرترین مرطوب‌کننده‌ موجود است و می‌تواند به طور موثر هیدراتاسیون لایه بالایی پوست را افزایش دهد.

گلیسیرین همچنین اثرات مفیدی در ترمیم سد پوستی دارد. سد پوستی برای حفظ رطوبت و محافظت از بدن در برابر آسیب‌های محیطی و عفونت حیاتی است.

مناسب برای پوست‌های حساس

میسلار واتر می‌تواند برای انواع پوست مناسب باشد. یک مطالعه در سال 2020 به این نتیجه رسید که آب مایسلار حتی برای افراد مبتلا به روزاسه نیز مناسب است، تا زمانی که حاوی مواد محرک نباشد. افرادی که پوست حساس یا روزاسه دارند می‌توانند به دنبال آب های میسلار باشند که حاوی موارد زیر نباشد:

  • الکل
  • عطر
  • روغن ضروری

علاوه بر این، آب میسلار اغلب حاوی مواد تسکین دهنده مانند گلیسیرین است که ممکن است تحریک را کاهش دهد. یک مطالعه حیوانی نشان داد که گلیسیرین موضعی می‌تواند باعث کاهش تحریک پوست و کاهش نشانگرهای التهاب شود. با این حال، از آنجایی که این مطالعه به جای انسان، موش‌ها را مورد بررسی قرار داد و به طور خاص خود آب میسلار را آزمایش نکرد، مشخص نیست که آیا آب میسلار نیز چنین تأثیری را داشته باشد یا خیر.

نحوه استفاده از آب میسلار

یک فرد می‌تواند از میسلار واتر به عنوان پاک کننده آرایش، پاک کننده صورت یا تونر استفاده کند. روش استفاده یکسان برای همه این اهداف اعمال می‌شود.

برای استفاده، درب بطری آب میسلار را باز کرده و یک پد پنبه‌ای را به دهانه آن فشار دهید. بطری را به اندازه کافی مایع روی پد بریزید، سپس پد را به آرامی روی صورت پاک کنید. در صورت لزوم، فرد می‌تواند این کار را تکرار کند تا زمانی که پد تمیز از بین برود و دیگر آرایش یا روغن نشان داده نشود. برخی از افراد ترجیح می‌دهند پوست را با آب بشویید تا بقایای آن از بین برود، اما این ضروری نیست.

مضرات و عوارض جانبی

مضرات و عوارض جانبی

میسلار واتر به عنوان یک پاک‌کننده خوب عمل می‌کند، اما برخی افراد ممکن است متوجه شوند که به اندازه یک پاکسازی کامل‌تر با آب، یک پاک‌کننده و یک پارچه صورت موثر نیست. این امر به ویژه در مورد افرادی که از آرایش سنگین یا ضد آب استفاده می‌کنند بیشتر است.

آب میسلار همچنین سورفکتانت‌هایی را روی سطح پوست باقی می‌گذارد. این برای بسیاری از افراد مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما اگر فردی منحصراً از آب میسلار استفاده کند و صورت را نیز شستشو ندهد، ممکن است این سورفکتانت‌ها تجمع کنند.

همیشه این احتمال وجود دارد که محصولات مراقبت از پوست جدید باعث تحریک یا واکنش آلرژیک شوند. افراد همیشه باید قبل از اعمال پچ تست روی ناحیه کوچکی از پوست، آن را روی کل صورت انجام دهند. اگر یک واکنش نامطلوب رخ دهد، ممکن است فرد دچار موارد زیر شود:

  • قرمزی یا التهاب
  • خشکی
  • خارش
  • راش یا کهیر

در صورت بروز این علائم، فرد باید فوراً محصول را با آب ساده بشویید و مصرف را قطع کند. در صورت تداوم علائم، باید با پزشک صحبت کنند.

خلاصه

میسلار واتر نوعی پاک‌کننده است که کثیفی‌ها و روغن‌ها را جذب کرده و آنها را از روی پوست پاک می‌کند. همچنین می‌تواند حاوی ترکیبات آبرسان باشد، که آن را به یک جایگزین ملایم برای پاک‌کننده‌های خشن‌تر یا اسکراب‌های صورت تبدیل می‌کند.

بسیاری از افراد می‌توانند به طور مرتب از آب میسلار به عنوان یک پاک‌کننده سبک، پاک کننده آرایش یا تونر استفاده کنند. با این حال، ممکن است نتایجی مشابه پاکسازی صورت با شستشوی صورت و آب نداشته باشد، به خصوص برای آرایش‌های سنگین یا ضد آب. افراد باید فرمول‌های بدون عطر را در نظر بگیرند، به‌ویژه افرادی که پوست حساس یا روزاسه دارند.

میسلار واتر برای کدام نوع پوست مناسب است؟

میسلار واتر می‌تواند برای انواع پوست از جمله پوست‌های خشک، چرب و حساس مناسب باشد. با این حال، این بستگی به ترکیبات خاص در هر فرمول دارد که از برندی به برند دیگر متفاوت است. برخی از آب‌های میسلار مخصوص پوست‌های حساس یا خشک هستند، در حالی که برخی دیگر بیشتر برای پوست‌های چرب مناسب هستند.

آیا می‌توانم هر روز از آب میسلار استفاده کنم؟

افراد در صورت تمایل می‌توانند هر روز از آب میسلار استفاده کنند. برخی ممکن است بخواهند از آن به عنوان یک پاک‌کننده سبک در صبح استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است ترجیح دهند از آن به عنوان پاک کننده آرایش در عصر استفاده کنند.

چه کسانی باید از آب میسلار اجتناب کنند؟

افرادی که واکنش‌های نامطلوب به آب میسلار دارند ممکن است نیاز به اجتناب از آن داشته باشند. همچنین ممکن است برای کسانی که شرایط پوستی خاصی دارند مفید نباشد. به عنوان مثال، افراد مبتلا به اگزما ممکن است دچار شکستگی یا خونریزی پوستی باشند که آب میسلار را نامناسب می‌کند. هرکسی که بیماری پوستی دارد می‌تواند برای مشاوره در مورد محصولاتی که باید استفاده کند، با یک متخصص پوست مشورت کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *